Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie elektrozaworami poprzez stycznik oraz sterownik pompy

13 Sie 2019 15:25 255 25
  • Poziom 11  
    Przekombinowałem z moim układem i teraz nie bardzo wiem co zrobić a mianowicie mam:
    1 elektrozawór od wody z sieci
    1 elektrozawór od wody ze studni
    1 stycznik
    1 pompę wraz ze sterownikiem pompy PC-16 (wyłącznik ciśnieniowy)
    Pierwotnie układ wyglądał tak, że miałem tylko elektrozawór na wodę z sieci, który był podłączony do stycznika,
    stycznik otrzymywał sterowanie ze sterownika pompy PC-16; jeżeli uruchamiał pompę to zamykał elektrozawór z sieci i woda była pobierana ze studni. Pierwszy problem pojawił się w momencie kiedy pompa się wyłączała i otwierała elektrozawór od sieci powodując ciśnienie na sterowniku pompy PC-16 i pompa już się nigdy nie załączała (chyba że zakręciłem wodę z sieci). Dołożyłem więc elektrozawór na doprowadzeniu wody ze studni ażeby był on zamknięty jak otworzy się elektrozawór z sieci (wówczas woda z sieci nie będzie powodowała ciśnienia na PC-16).
    No tak, ale stycznik go otworzy jak uruchomi się pompa a pompa się nie uruchomi, gdyż elektrozawór jest zamknięty i nie ma spadku ciśnienia :)
    Ze sterownika podlewania mogę uruchomić elektrozawór od studni ażeby go otworzyć, ale znowu się zamknie gdy wyłączy się pompa (bo czasami się uruchamia kilkakrotnie z przerwami zanim zaciągnie wodę).
    Potrzebowałbym sterować dwutorowo elektrozaworem od studni, ale jak to zrobić ?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 34  
    W Polsce zabronione jest łączenie wody ze studni z wodociągiem miejskim. Jak SANEPID (lub ktoś z wodociągów) to namierzy na zwykłym mandacie może się nie skończyć.
  • Poziom 21  
    Są zawory antyskazeniowe, które załatwiają temat łączenia sieci i studni.

Zamiast kombinacji z elektrozaworami prościej założyć samoczynny zawór redukcyjny ciśnienia na dopływie sieciowym i trochę podnieść nastawę na układzie zasilania ze studni, żeby ciśnienie wody sieciowej było zawsze poniżej progu załączenia pompy Wtedy z sieci woda popłynie tylko wtedy gdy nie załączy się studnia, a załączenie/wyłączenie studni presostatem będzie niezależne od sieciowej.
  • Poziom 34  
    gag70 napisał:
    ...

Nie wiem tylko czy nasze przepisy o tym wiedzą. Mnie nie pozwolono na takie połączenie ale być może wynikało to z niewiedzy urzędników.
  • Poziom 34  
    arko2 napisał:
    Pierwszy problem pojawił się w momencie kiedy pompa się wyłączała i otwierała elektrozawór od sieci powodując ciśnienie na sterowniku pompy PC-16 i pompa już się nigdy nie załączała

Zamontowanie zaworu zwrotnego nie rozwiązałoby problemu?
  • Poziom 21  
    Erbit napisał:
    gag70 napisał:
    ...

Nie wiem tylko czy nasze przepisy o tym wiedzą. Mnie nie pozwolono na takie połączenie ale być może wynikało to z niewiedzy urzędników.

Myślę, że z niewiedzy lub ciasnego pojmowania istoty rzeczy:
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zaw%C3%B3r+antyska%C5%BCeniowy

Dodano po 1 [minuty]:

kosmos99 napisał:
    arko2 napisał:
    Pierwszy problem pojawił się w momencie kiedy pompa się wyłączała i otwierała elektrozawór od sieci powodując ciśnienie na sterowniku pompy PC-16 i pompa już się nigdy nie załączała

Zamontowanie zaworu zwrotnego nie rozwiązałoby problemu?

Nie, jeśli ciśnienie z sieci jest większe niż ustawiony próg załączenia pompy.
  • Poziom 34  
    gag70 napisał:
    Erbit napisał:
    gag70 napisał:
    ...

Myślę, że z niewiedzy lub ciasnego pojmowania istoty rzeczy:
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=zaw%C3%B3r+antyska%C5%BCeniowy
    ...

Ja zaś myślę, że z tego powodu iż odprowadzenie ścieków z własnej studni odbywało by się za darmo. Nie sądzę by warunki techniczne podłączenia zawierały taki bubel (choć wszystko jest możliwe).
  • Poziom 43  
    @arko2
    arko2 napisał:
    Potrzebowałbym sterować dwutorowo elektrozaworem od studni, ale jak to zrobić ?
    Nie Kolego - potrzebujesz systemu, zwanego w Surinamie Tuffi :D . Składa sie on z np. 1000 litrowego zbiornika z tworzywa sztucznego i hydroforu. Zbiornik posiada zawór pływakowy, identyczny jak zawór spłuczki w toalecie. Jest to zasilane woda z miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ występują w niej bardzo duże wahania ciśnienia. Zasilanie domu oczywiście przez hydrofor. Ty zaś mógłbyś uzupełnić ten system poprzez zastosowanie wyłącznika pływakowego w zbiorniku do sterowania pompy w studni, która również napełniała by zbiornik.
  • Poziom 21  
    Obsługujemy pewną firmę, która ma ujęcie wody miejskiej, własną studnię głębinową, rozlewnię wody i napojów oraz dużą przemysłową pralnię. Ponieważ olicznikowanie tego od strony źródeł jest niewykonalne, wodociągi zażyczyły sobie wykonania studzienki pomiarowej na ściekach i przepływomierza elektromagnetycznego do rozliczeń. Na tym przykładzie twierdzę, że zabronienie czegoś tylko dlatego, że stwarza problem który trzeba rozwiązać - raczej odpada.
  • Poziom 34  
    gag70 napisał:
    ... wodociągi zażyczyły sobie wykonania studzienki pomiarowej na ściekach i przepływomierza elektromagnetycznego do rozliczeń. Na tym przykładzie twierdzę, że zabronienie czegoś tylko dlatego, że stwarza problem który trzeba rozwiązać - raczej odpada.

Co do zasady pewno masz rację ale już widzę jak prywatny inwestor instaluje taki przepływomierz na ściekach ;)
  • Poziom 21  
    Płacze i instaluje w wyznaczonym terminie, bo w przeciwnym wypadku zostaje bez wody miejskiej. To z autopsji.
  • Poziom 34  
    gag70 napisał:
    Płacze i instaluje w wyznaczonym terminie, bo w przeciwnym wypadku zostaje bez wody miejskiej. To z autopsji.

Nie ma na myśli przedsiębiorcy. Odniosłem się do potrzeb autora i wątpię by chciał pokrywać takie koszty by sobie wodę z własnej studni podłączyć do kanalizacji miejskiej.
  • Poziom 21  
    U niego wystarczy opomiarować studnię zwykłym wodomierzem, a instalację wykonać w sposób umożliwiający oplombowanie wraz z pewnością, że ingerencja będzie niemożliwa lub wysoce utrudniona. W domu rodziców jest studnia głębinowa z połowy lat sześćdziesiątych i przyłącze do kanalizacji miejskiej, które powstało dziesięć lat później. Kiedyś za ścieki był ryczałt, później założono licznik na studni głębinowej i ścieki płatne według wskazań pobranej wody.
  • Poziom 34  
    gag70 napisał:
    ... Kiedyś za ścieki był ryczałt, później założono licznik na studni głębinowej i ścieki płatne według wskazań pobranej wody.

O (!) teraz wszystko jasne. Do tego zawór antyskażeniowy. Dzięki.
  • Poziom 11  
    Kolego Erbit - połączenie wody z sieci z wodą ze studni dotyczy systemu nawadniania ogrodu także nie musisz się martwić przepisami.

Kolego Kosmos99 - też myślałem o zamontowaniu zaworu zwrotnego, ale są różne opinie na temat montowania takiego zaworu na wyjściu pompy - zalecane jest montowanie wyłącznie na wejściu ze studni a tam takowy mam.

Z drugiej strony skoro mam już te elektrozawory to chciałbym je wykorzystać.
  • Poziom 34  
    arko2 napisał:
    połączenie wody z sieci z wodą ze studni dotyczy systemu nawadniania ogrodu także nie musisz się martwić przepisami.

Chodzi o to, ze przy polaczeniu dwoch zrodel jest mozliwosc ze woda ze studni dostanie sie do sieci.
  • Poziom 34  
    kosmos99 napisał:
    arko2 napisał:
    połączenie wody z sieci z wodą ze studni dotyczy systemu nawadniania ogrodu także nie musisz się martwić przepisami.

Chodzi o to, ze przy polaczeniu dwoch zrodel jest mozliwosc ze woda ze studni dostanie sie do sieci.

Kolejny "martwiciel".

Czym Ty się przejmujesz - ani ja ani Ty nie będziemy pociągani do odpowiedzialności. Widzisz kolego @kosmos99 - to taka polska wdzięczność autora zamiast słowa "dziękuję".
  • Poziom 11  
    Kolego piszę w dziale automatyka czy środowisko. Potrzebuję rozwiązać temat związany z elektrozaworami a Ty ciągniesz dyskusję niezwiązaną z tematem.
  • Poziom 21  
    arko2 napisał:
    Z drugiej strony skoro mam już te elektrozawory to chciałbym je wykorzystać

Brakuje opisu jak to ma być używane, czy studnia tylko do podlewania ogrodu czy jeszcze inaczej. Wybrnięcie z sensem z elektrozaworów będzie kosztować parę złotych, bo układ sterowania oprócz realizacji wymaganych funkcji będzie musiał również poradzić sobie z błędami popełnionymi w założeniach. Trzeba było pytać "jak", przed montażem elektrozaworów.

arko2 napisał:
    też myślałem o zamontowaniu zaworu zwrotnego, ale są różne opinie na temat montowania takiego zaworu na wyjściu pompy - zalecane jest montowanie wyłącznie na wejściu ze studni a tam takowy mam.

Ktoś koledze sążnistych głupot nagadał. Bez problemu można kupić dowolne pompy do dowolnych zastosowań z fabrycznie wbudowanym zaworem zwrotnym na tłoczeniu. W tym głębinowe do wody czystej.
  • Poziom 34  
    Czyli ma byc tak: jesli chcesz podlewac to zalacza sie pompa i podlewasz woda ze studni. Jesli podlewanie sie konczy pompa sie wylacza i zalacza sie zasilanie z sieci?
  • Poziom 21  
    Dla samego podlewania ogrodu to wszystko nie jest specjalnie potrzebne. Autor skupił się na opisie ślepych uliczek w które zabrnął, a nie powiedział jak chce korzystać ze studni.
    Opisałem układ, który bez elektrozaworów i skomplikowanej logiki będzie zapewniał wodę cały czas z priorytetem studziennej ale nie wzbudziło to zainteresowania, więc albo użytek ma być inny albo koniecznie trzeba klepać tymi elektrozaworami które bez pomyślunku i planu zostały pozakładane na rurach.
  • Poziom 11  
    kosmos99 napisał:
    Czyli ma byc tak: jesli chcesz podlewac to zalacza sie pompa i podlewasz woda ze studni. Jesli podlewanie sie konczy pompa sie wylacza i zalacza sie zasilanie z sieci?

Dokładnie tak. Woda z sieci ma być tylko zapasowym łączem, gdy zabraknie wody w studni.

Dodano po 5 [minuty]:

gag70 napisał:
    Dla samego podlewania ogrodu to wszystko nie jest specjalnie potrzebne. Autor skupił się na opisie ślepych uliczek w które zabrnął, a nie powiedział jak chce korzystać ze studni.
    Opisałem układ, który bez elektrozaworów i skomplikowanej logiki będzie zapewniał wodę cały czas z priorytetem studziennej ale nie wzbudziło to zainteresowania, więc albo użytek ma być inny albo koniecznie trzeba klepać tymi elektrozaworami które bez pomyślunku i planu zostały pozakładane na rurach.

Kolego zatem powiedz proszę jak bez elektrozaworów zapewnić ażeby podlewanie działało pobierając wodę że studni a gdy ta się skończy przełaczyło się na wodę z sieci. Jeżeli zakręce wodę z sieci nie mam żadnych problemów: sterownik nawadniania otwiera elektrozawory na poszczególne sekcje, spada ciśnienie na pompie więc się załącza i woda jest pobierana ze studni. Problem gdy woda w studni się kończy.
  • Poziom 21  
    Na wodę z sieci zakładasz zawór redukcyjny ciśnienia. Po pierwsze żeby mieć stałe ciśnienie w domu niezależnie od tego czy w sieci jest normalne czy wysokie.
    Po drugie po to żeby ciśnienie po redukcji było niższe niż próg załączenia pompy w studni. Jak długo sterownik pompy pilnuje ciśnienia, tak długo z sieci nic nie poleci, bo zawór redukcyjny nie puści mając wyższe ciśnienie na wyjściu niż jego nastawa.

Jeżeli będzie normalny rozbiór wody, to ciśnienie będzie spadać aż do progu przy którym sterownik włącza pompę. Jeżeli jednak pompa nie zostanie włączona, to ciśnienie spada dalej i zaczyna być pobierana woda z sieci.
    Wszystko dzieje się automatycznie i płynnie.

Potrzebny jest jeszcze zawór antyskazeniowy żeby wodą ze studni nie trafiała do sieci i zawór zwrotny na pompie, żeby wodą z sieci nie zalewała studni.
    Wszystko.

Elektrozawory są zbędne. To znaczy możnaby z ich pomocą zrobić to samo ale musiałby się pojawić sterownik, dwa przetworniki ciśnienia i skrzynka sterownicza.

Do rozwiązania pozostaje problem wykrywania braku wody w studni. Problem występuje, wszystko jedno czy są elektrozawory, czy nie. Jeżeli opiszesz jak wygląda koniec wody od strony ciśnienia i pracy pompy, znajdziemy rozwiązanie i na to. Przy pompach trójfazowych suchobieg wykrywa się przez pomiar cos fi. Można też kontrolować ciśnienie tłoczenia ale to oznacza przetwornik ciśnienia i jakiś najprostszy sterownik.
  • Poziom 11  
    Koniec wody od strony studni jest sygnalizowany (wyłącza się pompa) przez sterownik PC16, który zabopiega suchoobiegowi.
  • Poziom 21  
    No to problem suchobiegu rozwiązany.
  • Poziom 11  
    gag70 napisał:
    Na wodę z sieci zakładasz zawór redukcyjny ciśnienia. Po pierwsze żeby mieć stałe ciśnienie w domu niezależnie od tego czy w sieci jest normalne czy wysokie.
    Po drugie po to żeby ciśnienie po redukcji było niższe niż próg załączenia pompy w studni. Jak długo sterownik pompy pilnuje ciśnienia, tak długo z sieci nic nie poleci, bo zawór redukcyjny nie puści mając wyższe ciśnienie na wyjściu niż jego nastawa.

Jeżeli będzie normalny rozbiór wody, to ciśnienie będzie spadać aż do progu przy którym sterownik włącza pompę. Jeżeli jednak pompa nie zostanie włączona, to ciśnienie spada dalej i zaczyna być pobierana woda z sieci.
    Wszystko dzieje się automatycznie i płynnie.

Potrzebny jest jeszcze zawór antyskazeniowy żeby wodą ze studni nie trafiała do sieci i zawór zwrotny na pompie, żeby wodą z sieci nie zalewała studni.
    Wszystko.

Elektrozawory są zbędne. To znaczy możnaby z ich pomocą zrobić to samo ale musiałby się pojawić sterownik, dwa przetworniki ciśnienia i skrzynka sterownicza.

Do rozwiązania pozostaje problem wykrywania braku wody w studni. Problem występuje, wszystko jedno czy są elektrozawory, czy nie. Jeżeli opiszesz jak wygląda koniec wody od strony ciśnienia i pracy pompy, znajdziemy rozwiązanie i na to. Przy pompach trójfazowych suchobieg wykrywa się przez pomiar cos fi. Można też kontrolować ciśnienie tłoczenia ale to oznacza przetwornik ciśnienia i jakiś najprostszy sterownik.

Jeżeli pompa ma ciśnienie wyłączenia 2,2 bar to rozumiem że na wodę z sieci musiałbym założyć reduktor ciśnienia np. 2 bar ? Zawór antyskażeniowy z tego co widzę to swego typu zawór zwrotny.