Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dołożenia kamery cofania do peugeota 308 t9

Inek07 13 Aug 2019 20:30 12324 8
lampy.pl
    Inek07
    Level 6  
    Witam. Chciałbym dołożyć kamerę cofania do mojego peugeota 308 t9 2015. Posiada on czujniki parkowania nawigację (tablet). Nie wiem czy tablet ma wejścia aby podpiąć kamerę? Czy jest instalacja już w klapie? Czy kupienie samej używanej orginalnej kamery i włożenie jej w klapę załatwi sprawę? Czy trzeba wszystko przerabiać.
  • lampy.pl
    romanoix
    Level 2  
    Podobno po zamontowaniu kamery należy jeszcze aktywować tą opcję diagboxem
  • lampy.pl
    Inek07
    Level 6  
    Czyli rozumiem że taką uzywaną kamerę można podpiąć bo jest do czego tylko później trzeba aktywować.
    mateklos
    Level 22  
    Jak widać podłączyć kamerę do sygnału i zasilania .
    Jeśli jest wyposażony zestaw multimedialny w wejście na kamerę. Do łączenia jej wymagane jest zalaczenie biegu wstecznego.
    Montaż kamery to jakieś 0,5 h.
    Wiele osób zakłada. Masz na fotce schemat. Połączeń w kostkach. I na czerwono do czego co podpiąć.
    Inek07
    Level 6  
    Rozebrałem tylną klapę i nie ma tam gotowej wiązki do podłączenia kamery, tak jak mnie zapewniał pewien fachowiec. Czyli musiałbym pociągnąć kabel.
    JendrekMak
    Level 16  
    Nie da się po prostu dołożyć kamery do SMEG-a w Peugeocie (i w Citroenie) na zasadzie podłączenia do +12V ze światła wstecznego, bo to poprawnie nie zadziała. W oryginale w Peugeocie zasilanie kamery idzie do niej cały czas jak się przekręci kluczyk w pozycję zapłonu aż do wyjęcia kluczyka ze stacyjki, a tylko wyświetlenie jej obrazu na ekranie następuje po wrzuceniu wstecznego (sygnał idzie po sieci CAN). Z BSI podaje się do kamery +12V po kluczyku, masa, może być z tylnej klapy. Pozostałe dwa przewody sygnałowe idą bezpośrednio do nawigacji do białej kostki - piny 1 i 7

Całość wymaga zmiany telekodowania w BSI z czujników Tył (lub Przód+tył) na czujniki tył(lub przód+tył) + kamera cofania. Niestety w niektórych modelach po 2010 roku wymagana jest jeszcze aktualizacja softu BSI (tylko ASO) - inaczej kamera nie ruszy pomimo wprowadzonych zmian w samym SMEGu i opcjach czujników PDC.

Wymagane są również zmiany w samej nawigacji ale tego Diagboxem się nie zrobi bo jest zablokowane i niestety dla niewtajemniczonych pozostaje wizyta w ASO

Smeg+i V2 (soft 6) ma moduł kamery we wszystkich egzemplarzach, natomiast Smeg+i (soft 5) tylko w niektórych (na pewno z napisem "Niv H1" na naklejce smega). Stare smegi z softem 3 i 4 chyba nie miały opcji kamery.

Kamera z ciągłym zasilaniem musi być oryginalna bo kamery od myfriendów nie wytrzymują termicznie ciągłego zasilania.

Żeby był dobry obraz po zmroku H/W oryginalnej kamery musi być 1.0, stare kamery z H/W 5.3 były wadliwe. H/W jest opisane na naklejce z numerem części na kablu kamery (srebrna naklejka)

Teoretycznie oryginalna kamera Peugeota ma sygnał wideo tzw. różnicowy CVBS, natomiast uniwersalna ma koaksjalny sygnał CVBS. Dlatego stosowanie kamer od myfriendów może (ale nie musi) powodować problemy z wyświetlaniem obrazu z kamery na ekranie SMEGa
    Inek07
    Level 6  
    Niestety nie ma wiązki kabli pod kamerę,trzeba kłaść nowy kabel. I jeszcze problemowe jest uruchomienie kamery w komputerze. Więc dałem sobie spokój póki co z kamerą.