Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TPA 3116 D2 i zasilacz pc

13 Sie 2019 22:56 474 5
 • Poziom 6  
  Witam, w niedługim czasie będę składał zestaw bardziej audiofilski na gotowych już rozwiązaniach, ale dostałem dzisiaj prezent, moduł TPA 3116 D2 i przetwornice podnoszącą napięcie od 12V do 35V max 150W. I teraz mam takie pytanie. Głośniki zbuduje do tego sam na stx 2 drożne już mam nawet wyliczone obudowy i wybrane głośniki jak i zwrotnice. Posiadam bardzo dobry zasilacz komputerowy 400W z certyfikatem, którym zasilałem radio samochodowe na siłowni. Wzmacniacza nie będę zasilać 24V. Bo mam pewne obawy co do trwałości elementów. I chciałbym zasilić go 19V co mi w zupełności wystarczy. Czy jeśli użyje tego zasilacza PC 12V 400W i podniosę napięcie tą przetwornicą, to ma prawo to dobrze działać? Czy nie będzie jakiś dużych szumów, albo czegoś co może mi pogorszyć znacznie dźwięk? Zasilacz mi jest nie potrzebny więc chcę go użyć, ale skoro już mam tą przetwornice to bym mógł tak zrobić to warto coś jeszcze dołożyć między przetwornicę a moduł? Jakiś filtr zasilania czy co.
 • Poziom 10  
  Z tego co ja wiem. Wzmacniacze audiofilskie są zazwyczaj zasilane z toroidu lub innego trafa a nie z przetwornicy impulsowej która może się wzbudzać. Chyba musiałbyś zastosować filtr dolnoprzepustowy w zasilaniu żeby nie przenosić zbędnych wysokich częstotliwości do wzmacniacza. Zakładam że masz końcówkę w klasie D
 • Poziom 6  
  Do wzmacniacza lampowego, którego zlecę zrobienie znajomemu, na pewno będą użyte porządne podzespoły, do tego akurat modułu klasy D chce użyć zasilacza ATX z przetwornicą. Więc co zrobić żeby się nie wzbudzał i nie było śmieci od przetwornicy?

  Dodano po 7 [godziny] 40 [minuty]:

  Mogę użyć przetwornicy do zasilacza ATX czy nie bardzo? Jeśli tak to co dać przed wzmacniaczem za przetwornicą, kondensator?

  Dodano po 4 [godziny] 28 [minuty]:

  Zamówię trafo toroidalne, nigdy nie miałem do czynienia z nim, ale jak mówię moduł dostałem jako prezent, razem z tą przetwornicą, więc rozumiem że ta przetwornica w wzmacniaczu nic dobrego nie przyniesie i w zasadzie dobrze, bo ciekawi mnie temat wzmacniaczy coraz bardziej i myślę, że taki moduł na start nawet jak pójdzie z dymem to żadna strata i chyba nikt nie będzie po nim płakać hehe. Także dowiedziałem się już, że trafo daje napięcie AC i trzeba dać mostek i po wyprostowaniu ma napięcie razy 1,41 i będzie spadek napięcia pod obciążeniem, jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Także to trafo chcę mieć na dłuższy czas na różne inne projekty. Trafo będzie miało między 150 a 200W tylko jakie napięcie, żeby nie przekroczyć tych 24V i jakie napięcie mniej więcej będzie licząc spadek pod obciążeniem?
 • Poziom 6  
  Podłączyłem pod zasilacz ATX bez przetwornicy pod 12V. Wzmacniacz ma mocy aż za dużo, nie słucham nawet na 80% mocy. Szumy są na 0% ledwo słyszalne. Na 10% głośności już są nie słyszalne. Wzmacniacz gra bardzo ładnie, dźwięk jest o wiele lepszy niż z głośników komputerowych typu logitech czy Creative. Nie będę używał żadnego trafo w tym zestawie. Pozdrawiam i nie polecam dawać bezpiecznika na zasilaniu, z niewiadomych powodów się przepala na 70% Volume, chociaż napięcie to 12,6V a bezpiecznik od radia samochodowego 2x 15W
 • Poziom 43  
  Boyka12345 napisał:
  z niewiadomych powodów się przepala na 70% Volume, chociaż napięcie to 12,6V a bezpiecznik od radia samochodowego 2x 15W

  TPA 3116 D2 przy 12V i oporności obciążenia może oddać 2x20W przy 10% zniekształceń. Położenie gałki głośności nie jest nigdy wyznacznikiem oddawanej mocy.