Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Start-up umieszcza rdzenie AI w dyskach SSD

ghost666 13 Sie 2019 23:29 1446 3
 • Start-up umieszcza rdzenie AI w dyskach SSD
  Startup InnoGrit zadebiutował na rynku z zestawem trzech kontrolerów dla dysków półprzewodnikowych (SSD), w tym jednego dedykowanego do centrów danych. Kontrolery te posiadają wbudowany akcelerator sieci neuronowych. Wchodzą w ten sposób na zatłoczony rynek kontrolerów z oczywistą z przewagą mocy i wydajności nad swoimi rywalami.

  Chipy te pojawiają się na rynku, gdy ceny pamięci Flash NAND wykazują oznaki spadku, po długim okresie wzrostów cen. Oczekuje się, że producenci OEM i centra danych skorzystają z spadających cen, aby kontynuować przechodzenie od przechowywania danych na dyskach półprzewodnikowych nie tylko w notebookach ale i w serwerach, szczególnie tych, które wymagają poprawy wydajności, mocy obliczeniowej lub redukcji wielkości.

  W centrach danych wprowadzanie dysków SSD "dzieje się szybko, zwłaszcza po zeszłorocznych spadkach cen" komentuje Zining Wu, który po 17 latach pracy dla Marvella założył spółkę InnoGrit w październiku 2016 r. W spółce Marvell, Wu był dyrektorem ds. Technologii. "Gdy rozmawiamy z klientami z sektora centrów danych, wszystkie ich nowe projekty są oparte na technologii Flash" mówi Wu.

  Na najwyższej półce lokuje się kontroler Tacoma. Ten układ od InnoGrit wykorzystuje cztery interfejsy PCI Gen4 do obsługi aż 16 kanałów dla pamięci NAND, zapewniając obsługę do 1,5 miliona operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy poborze mocy nie przekraczającym 5 W. Układ zawiera nienazwany jeszcze rdzeń, a także implementację systemu NDLA - otwarty akceleratora wnioskowania od Nvidii. "Dzięki takiej kombinacji możemy przeprowadzić inteligentne przetwarzanie, takie jak etykietowanie danych, przy użyciu łańcucha narzędzi oferowanego przez Nvidię. Niektórzy doświadczeni klienci wprowadzić mogą też własne oprogramowanie układowe? powiedział prezes Wu.

  Zeszłej jesieni Samsung ogłosił dysk SSD z wbudowanym układem FPGA Xilinx Zynq, który obsługuje przetwarzanie różnych aplikacji z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego; dysk dedykowany jest dla baz danych i wideo.

  Układ Tacoma wykorzystuje 64 + 8-bitową magistralę danych, a także pamięći DRAM DDR3 lub DDR4 oraz LPDDR3/4. Zapewnia on bezpieczeństwo z wykorzystaniem algorytmów AES-256, SHA3 jak i korzysta z pamięci ECC.

  Na średniej półce znajduje się kontroler Rainier. Jest on mniejszą wersją swojego większego brata, obsługującą tylko osiem kanałów pamięci NAND oraz 32- i 16-bitowe szyny danych. Dedykowany jest do aplikacji dla serwerów niskiej klasy lub notebooków wyższej klasy. Rainier zapewnia do 1 miliona IOPS przy poborze mocy nie większym niż 3 W.

  Zarówno Rainier, jak i Tacoma obsługują sekwencyjne odczyty danych z prędkością do 7 GB/s, a sekwencyjny zapisy z prędkością do 6,1 GB/s.

  Na dolnej półce oferty InnoGrit znajduje się Shasta. Kontroler ten to SoC bez pamięci DRAM wykonany w technologii 28 nm, dedykowany dla systemów klienckich. Wykorzystuje on dwa łącza PCIe Gen3, aby dostarczyć do 250 000 IOPS przy mocy szczytowej nie przekraczającej 0,9 W. Planowana modernizacja tego układu wykorzystać ,a cztery łącza PCIe, aby podwoić wydajność przy maksymalnej mocy do 1,35 W. Kontroler ten jest obecnie sprzedawany w dużych ilościach z około sześcioma realizowanymi urządzeniami. Kontrolery Tacoma i Rainier są dopiero na etapie samlowania.

  Wu twierdzi, że ma przewagę nad konkurentami pod wieloma względami. Jednak na początku lipca jego rywal - firma Phison Electronics z Tajwanu - zaprezentowała ośmiokanałowy kontroler dysków SSD, wykorzystujący cztery łącza PCIe Gen 4. Marvell z kolei zaprezentował aż trzy nowe kontrolery SSD, z grubsza podobne do tych oferowanych przez InnoGrit. Wszystkie jednakże obsługują tylko po cztery kanały dla pamięci NAND i nie posiadają żadnego sprzętowego przyspieszenia dla algorytmów uczenia maszynowego czy sieci neuronowych ani też nie wykazują się nadmierną energooszczędnością.

  Wszystkie układy InnoGrit obsługują dzisiejsze pamięci NAND 2D i 3D do poziomów QLC w górę. Obsługują również nową pamięć Flash firmy Toshiba, o niskim opóźnieniu, ale nie rywalizującą z Z-NAND firmy Samsung. Kontroler Tacoma ma opóźnienie odczytu na poziomie 10 ?s przy użyciu pamięci XL-Flash.

  Start-up ten ma swoje biura w Chinach, na Tajwanie i w USA, ale twierdzi, że nie ma związku z tajwańską spółką InnoDisk, producentem dysków SSD z centralą na Tajwanie. Firma zakończyła rundę serii B, która obejmie wprowadzenie wszystkich swoich produktów do produkcji, ale Wu odmówił podania nazw swoich inwestorów lub kwoty, którą od nich otrzymał. "Jest tak wielu graczy ścigających się w tym sektorze" powiedział Gregory Wong, główny analityk Forward Insights, który śledzi kilkudziesięciu najlepszych producentów kontrolerów dysków SSD, z których wielu jest w Chinach. Obsługują one 215 milionów klientów i 30 milionów serwerowych dysków SSD, które zostały dostarczone w zeszłym roku. Wong szacuje, że kontrolery sprzedawane są za jedyne 2 dolary, a ceny układów serwerowych sięgają około 15 dolarów.

  Ponad połowa rynku obsługiwana jest przez dyski od samych dostawców pamięci NAND wykorzystujące własne układy scalone i kontrolery. "To trudny rynek" komentuje Wong, zauważając, że gracze na rynku dążą do naśladowania spółki Sandforce, start-upu nabytego w 2011 roku przez nieistniejącego już LSI. "Opracowanie kontrolera kosztuje około 50 milionów dolarów" mówi Jim Handy, główny analityk Objective Analysis. "Mniejsze firmy zajmujące się dyskami SSD nie mogą sobie na to pozwolić, ale dla niezależnej firmy sensowne jest tworzenie kontrolerów, które mogą sprzedawać wielu mniejszym klientom. Jeśli będą mieli szczęście, większy producent dysków SSD, taki jak Intel, Micron czy Western Digital/SanDisk, polubi ich kontroler i przestanie tworzyć własne". Może się to zakończyć nawet kupnem firmy, jak w przypadku wspomnianego Sandforce.

  Gregory Wong z Forward Insights dodał ponadto, że ceny pamięci Flash NAND ponownie rosną, ale ceny układów dla OEMów do końca roku zaczną ponownie spadać.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334982#

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9954 postów o ocenie 8215, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • OptexOptex
 • #2
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Czyli co dysk może analizować dane które przechowuje i np. tworzyć metadane o wideo lub bazach danych,
  ale jak to sobie poradzi jeżeli dysk jest elementem macierzy RAID (inny niż RAID 1), np. RAID 5/6 lub zwirtualizowany system plików (chunklety)?
  W takim przypadku dysk zawiera poszatkowane fragmenty danych i ciężko prowadzić analizę zapisanych na dysku danych.

  Nawet w rejestratorach CCTV pojawia się wykorzystanie RAID aby zapewnić odporność na awarię dysku.

  Podobna sprawa gdy wykorzystane jest szyfrowanie z hosta np. bitlocker na laptopie, wtedy dane dla dysku są nieczytelne.
 • OptexOptex
 • #3
  lukiiiii
  Poziom 27  
  Nie bój nic, dożyjemy czasów gdzie i takie dane AI pokataloguje ;)
 • #4
  Bojleros
  Poziom 16  
  Ciekawa konstrukcja. Spodziewałem się jednostki AI która mogłaby służyć wewnętrznym optymalizacjom rozłożenia danych a tu mowa o przetwarzaniu i etykietowaniu. Jak miałoby to działać? Jaka jest rola SSD w tym układzie? Czy jest to klasyczny dysk nvme czy może cache na potrzeby jednostki AI? W jaki sposób oprogramowanie userspace miałoby komunikować się z takim akceleratorem?

  Nie wiem czy tytuł jest do końca trafny. To jest dysk ssd w sensie rodzaju nośnika danych ale z punktu widzenia dostępu do tego nośnika chyba bliżej mu będzie do nvme.