Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer SA8500II - stuknięcie w prawej kolumnie po załączeniu się przekaźnika

13 Sie 2019 23:39 111 11
  • Poziom 6  
    Dzień Dobry!
    Potrzebuję pomocy.
    Przeprowadziłem dość duży remont tego wzmacniacza,ale pojawił się mały problem w prawym kanale.
    Przed renowacją bardzo trzeszczał i w zasadzie nie grał,ale po dokładnych oględzinach okazało się, że pin z przewodem zasilającym był pęknięty.
    Po ogólnych naprawach, czyszczeniu, wymianie zużytych kondensatorów, ustawieniu prądu spoczynkowego, sprzęt zaczął świetnie grać z jedną małą wadą. Po załączeniu się przekaźnika słychać stuknięcie w tym kanale. Po wyłączeniu również.
    Wydaje mi się ze sprawdziłem już wszystko co było możliwe do sprawdzenia, ale z tym problemem nie mogę sobie poradzić.
    Nie jest to jakiś potężny strzał w kolumnie, ale generalnie nie powinien mieć miejsca.
    Załączam schemat wzmacniacza.

Z góry dziękuję za wskazówki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 41  
    Zmierz jakie jest napięcie DC na wyjściu głośnikowym po załączeniu przekaźnika, z podłączonym głośnikiem i bez niego
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    games1977 napisał:
    wymianie zużytych kondensatorów,
    Kondensatory 1uF/50V na wejściach wzmacniaczy mocy też wymieniałeś? Poprawnie wlutowałeś (polaryzacja)? Nowe, czy z odzysku?
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie!
    Po podłączeniu wzmacniacza na wyjściu głośnikowym z kolumną lub bez jest ok 400mV,ale bardzo szybko spada praktycznie do zera

Dodano po 8 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    games1977 napisał:
    wymianie zużytych kondensatorów,
    Kondensatory 1uF/50V na wejściach wzmacniaczy mocy też wymieniałeś? Poprawnie wlutowałeś (polaryzacja)? Nowe, czy z odzysku?

Tam siedzą bardzo dobre kondensatory.Różowe ELNA które są od strony nóżek zalane żywicą,a generalnie sprawdziłem ich pojemność i jest ok.
  • Poziom 43  
    games1977 napisał:
    generalnie sprawdziłem ich pojemność i jest ok.
    Tu ważniejsza jest upływność. Kondensator może z czasem tracić właściwości i "przepuszczać" napięcie stałe - z poprzednich stopni (przedwzmacniacza).
  • Poziom 6  
    Na próbę wstawiłem nowy i niestety nic się nie zmieniło :(
  • Poziom 43  
    games1977 napisał:
    Po podłączeniu wzmacniacza na wyjściu głośnikowym z kolumną lub bez jest ok 400mV,ale bardzo szybko spada praktycznie do zera
    To zdanie które napisałeś świadczy, moim zdaniem, o niepoprawnej pracy jakiegoś kondensatora w układzie wzmacniacza mocy. Sprawdź pozostałe - szczególnie elektrolity.
    Inną możliwością jest uszkodzenie (częściowe - rzadko występuje, ale występuje) tranzystora w zespolonej parze różnicowej na samym wejściu wzmacniacza, ja jednak na razie skupiłbym się na sprawdzeniu elektrolitów.
  • Poziom 6  
    Wszystkie kondensatory elektrolityczne zostały wymienione.Sprawdziłem również wszystkie pozostałe ceramiczne itd.
    Sprawdziłem też wszystkie rezystory i diody.
    Tranzystory końcowe wydają się być w pełni sprawne,tak przynajmniej wskazują pomiary i odsłuch
    Też biorę pod uwagę tranzystory pary różnicowej.
    Spróbuję wymienić wszystkie pozostałe tranzystory które zostały na płytce.

Zastanawiam się czy pierwotna usterka,czyli pęknięty pin od zasilania płytki mógł być przyczyną tej mini usterki?
  • Poziom 43  
    Dla ułatwienia załączam schemat końcówki (jeden kanał) mocy:
    Pioneer SA8500II - stuknięcie w prawej kolumnie po załączeniu się przekaźnika
    Napięcia na nim podane winny w niewielkim przybliżeniu odpowiadać zmierzonym w układzie.
  • Poziom 6  
    Schemat mam,ale dziękuję :)
  • Poziom 43  
    games1977 napisał:
    Schemat mam
    Tego się domyśliłem, wkleiłem schemat bo może ktoś inny chciałby się jeszcze wypowiedzieć - dla jego wygody.
  • Poziom 6  
    Zwracam honor ! :)