Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Starter za 5 zł i konrola transferu LTE

13 Sie 2019 23:48 195 9
  • Poziom 26  
    Witam,
    mam w najbliższej okolicy stacje bazowe trzech operatorów (Orange, Plusa i Playa). Mam zamiar u któregoś z nich zamówić neta. Czy miarodajny będzie test polegający na zakupie pięciozłotowych starterów każdego z nich i przekładaniu kart sim, wykonując pomiar prędkości jakimś speet testem? Czy taka karta sim - starter nie ma czasem jakichś ograniczeń. tzn. czy jak kupię normalny abonament na neta, to transfer będzie inny, powiedzmy lepszy niż poprzez starter?

Tu moja lokalizcja: Link

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    101pawel napisał:

mam w najbliższej okolicy stacje bazowe trzech operatorów (Orange, Plusa i Playa). Czy taka karta sim - starter nie ma czasem jakichś ograniczeń. tzn. czy jak kupię normalny abonament na neta, to transfer będzie inny, powiedzmy lepszy niż poprzez starter?
    Akurat przy tej trójce nie powinno być problemów z testem przy dowolnym starterze. Pamiętaj że takowy test należy wykonywać w godzinach 18-22-gdy jest najwyższe obciążenie sieci.
  • Poziom 13  
    Wręcz bym się obawiał że wyjdzie za dobrze :)
    Jakbym był operatorem to zdecydowanie promował bym takich "testujących" klientów :)
  • Poziom 26  
    crashbit napisał:
    Wręcz bym się obawiał że wyjdzie za dobrze
    Żarty żartami, ale mógłbyś to rozwinąć?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Do testów uzyj kart Orange Free za 5 zł z 6 GB na start, Plusa( Plusha), T-Mobile z napisem 111GB( nie na ograniczenia DL do 15Mb/s) oraz starter Play za 5 zł z 7GB na start. Testy wykonaj na telefonie android z aplikacja https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite&hl=pl i pokaz zakładkę Wskaźnik z niej dla kazdego operatora oraz speedytest , najlepiej wieczorny. Z Play, Orange i T-Mobile nie powinno byc problemów z zasiegiem. BTS-y na fabrycznej przy czym Play z potwierdzonymi 3 pasmami LTE. w przypadku Orange i T-Mobile potwierdzone LTE1800NetWorks na nim ale mogą działać juz inne pasma( BTS przewidziany do modernizacji i refarmingu na 1800/2100MHz). Plus ma LTE1800 i LTE900aero2 w Orzeszach-Powstańców 6. Na tej podstawie dokonasz wyboru operatora, jaki limit danych cię interesuje?
    Postów jak wyzej nie bierz w ogóle pod uwagę, wiedza na temat internetu mobilnego zerowa.
  • Poziom 13  
    101pawel napisał:
    crashbit napisał:
    Wręcz bym się obawiał że wyjdzie za dobrze
    Żarty żartami, ale mógłbyś to rozwinąć?

Kiedyś (dobre parę lat temu) mój znajomy kupił LTE od plusa. Chodziło rewelacyjnie przez 2 miesiące. Później z 80 Mbps zrobiło się 25. Wiem więcej klientów no ale...
    Równolegle zafascynowany tym kupiłem "na testy" kartę prepaid od play. A mój znajmy również zafascynowany wziął play na abonament. Fascynacja wynikała z miejsca w którym mieszkam. Wtedy wszystko powyżej 15 Mbps było rewelacją (teraz jest światło ...)
    Efekty był szalenie ciekawy. Nawet jak położyliśmy te dwa modemy usb (od PLAY bo te porównuje) obok siebie na stoliku i robiliśmy na wszelkie możliwe sposoby speedtest.net to zawsze prepaid szedł szybciej albo przynajmniej tak samo jak abonament. Stąd moja opinia. Jak masz klienta który płaci (ceny ówczesne) 50 na miesiąc i ma umowę na 24 miesiące oraz drugiego który jak będzie zadowolony to uzupełni kartę i kupi pakiet za 50 zł na miesiąc. To siłą rzeczy promujesz tego który może od Ciebie odejść jak tylko coś mu się nie spodoba...

A co do wyboru samego LTE. Nie długo się przeprowadzam i znów w miejsce gdzie nie ma światła. Ja bym wybrał t-mobile. Nie patrzył na szerokość pasma (szybkość). Bo używam neta bardzo dużo. Youtube, spotify, HBO, itd... A t-mobile nie ma limitu. We wszystkich innych miałbym dyskomfort oszczędzania pakietu. Wole mieć wolniej (choć tego nie wiesz czy będzie wolny) ale bez limitu.
    Taka filozofię myślenia w stosunku do T-mobile przejawiło wielu klientów tego operatora w ciagu ostatnich 23 m-cy biorąc domowy bez limitu danych. Hulaj dusza , piekła nie ma. Dziś wielu przeklina dzień w którym wybrali tą ofertę. Powód prosty, maja ofertę bez limitu danych a w godzinach szczytu 18-24 LTE od T-mobile osiąga zawrotne 1-2Mb/s, o oglądaniu YT, HBO, Netflixa w normalnej rozdzielczości mogą pomarzyć.
    To skutek tego że w wielu lokalizacjach operator nie posiada infrastruktury zdolnej obsłużyć taki ruch sieciowy, to obszary na których T-mobile na BTS-ach NetWorks ma tylko LTE800 z 10MHz szerokości. Pasmo zasięgowe, pokrywające duże tereny , o małej pojemności z dużym obciązeniem przez klientów. Ping w grach po kilka tysięcy. Ogólnie maja teraz internet bez limitu danych nadający się do przegladąnia FB i poczty. Takich stacji na prowincji nie brakuje, są rejony oparte w 90% na BTS-ach z systemem radiowym 800/900MHz. Teraz w ramach modernizacji i refarmingu wykonywane są prace na stacjach z wyższymi częstotliwościami. Te only 800/900MHz długo jeszcze poczekają na prace na nich. A klienci bedący w ich zasięgu nie mają szans na normalny internet.
    T-mobile przywiązał teraz w regulaminach ofertę bez limitu do konkretnej lokalizacji a tam gdzie infrastruktura jest uboga jej nie sprzedaje lub tylko tą z DL do 20Mb/s. Niestety ale to pokłosie złej budowy sieci NetWorks na wsiach w oparciu o LTE800 i 3G na UMTS900.
    W T-mobile niektóre karty pre-paid mają DL ograniczony do 15Mb/s. Ale testy operatorów na ich kartach w konkretnej lokalizacji dają ogólny pogląd na działanie operatora.dodatkowo można też sprawdzić dane BTS-a czy pasma na nim o ile posiadamy odpowiedni sprzęt.
    Stad moja prośba o wstępne testy, w przypadku Orange i T-mobile potwierdzą jak wyglada sytuacja z BTS-a Networks Fabryczna i czy BTS jest po modernizacji i refarmingu i jakie pasma na nim faktycznie działają. Play ma na nim potwierdzone 3 pasma. Plus bez anteny zewnętrznej raczej wewnątrz tylko z nędzy na LTE900. T-mobile oferuje u ciebie i tak tylko domowy bez limitu z DL do 20Mb/s co wskazuje że infrastruktura nie grzeszy pojemnością. U mnie Play na kartę i abonament działa tak samo, podobnie jak Orange czy T-mobile. Prędkości zależą od obciążenia na BTS-ie bo wszyscy operatorzy korzystają z agregacji 4 pasm LTE na BTS-ach z których korzystam. Najwolniej z tej trójki działa T-mobile. Plus ma najsłabsza infrastrukturę i działa wolno, oferta abonamentowa z FUP.
  • Poziom 26  
    matek451 napisał:
    Do testów uzyj kart Orange Free za 5 zł z 6 GB na start, Plusa( Plusha), T-Mobile z napisem 111GB( nie na ograniczenia DL do 15Mb/s) oraz starter Play za 5 zł z 7GB na start.
    Tak zrobię zaraz po długim weekendzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Mam jeszcze pytanie, czy dla przeprowadzenia testu transferu poszczególnych operatorów muszą być użyte karty typu "internet na kartę", czy też może to być dowolna karta SIM, np. abonamentowa z limitem internetu.
    Pytam, bo przyszło mi do głowy, żeby zamiast np. zakupu startera Play za 5zł ("dzień bez limitu GB"), skorzystać z telefonu szwagra, który ma telefon abonamencie Playa. Generalnie chodzi mi o to, czy karta SIM "telefoniczno-internetowa" różni się czymś od karty SIM stricte "internetowej"?
    Pozdrawiam
    Można uzyć karty głosowej z pakietem internetowym.