Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSP430 - Licznik Gamma Scout nie uruchamia się.

paulwolf 14 Aug 2019 00:06 588 4
 • #1
  paulwolf
  Level 19  
  Witam wszystkich.
  Po blisko trzynastoletniej bezawaryjnej służbie uległ awarii mój licznik Geigera Gamma-Scout. W międzyczasie przeszedł bezproblemową wymianę ogniwa (jest ono w nim wlutowane na stałe) i na ten czas był wyłączony. Dla tych co nie wiedzą licznik ten zaprojektowany został do pracy ciągłej. Ze względu na znikomy pobór prądu nie ma on wbudowanego wyłącznika zasilania.
  Pierwszy symptom awarii wystąpiły ok miesiąca temu. Włączył się alarm jak gdyby wzrosło promieniowanie. Po zresetowaniu wewnętrznym przyciskiem wszystko wróciło do normy. Jakiś tydzień temu zorientowałem się, że coś złego dziej się z urządzeniem. Obraz na wyświetlaczu zanikł, jak również wystąpił brak reakcji na wciskanie klawiatury.
  Udało mi się odszukać schemat bloku zasilania urządzenia, który zamieszczam poniżej.

  MSP430 - Licznik Gamma Scout nie uruchamia się.

  Zauważyłem, że chwilowe odłączenie baterii powoduje, iż po jego ponownym podłączeniu na wyświetlaczu ukazują się losowe obrazy które po kilkunastu sekundach zanikają całkowicie. Poniżej przykład tego.

  MSP430 - Licznik Gamma Scout nie uruchamia się.

  Z braku schematu dalszych bloków poruszałem się w oparciu o zdjęcie.

  MSP430 - Licznik Gamma Scout nie uruchamia się.

  Napięcie zasilające na kontrolerze występuje. Brak wysokiego napięcia na tubie z braku impulsów sterujących na bramce tranzystora Q1. Generator przy kontrolerze pracuje - zmierzyłem oscylacje 32kHz. Pobór całego układu to 83 µA.
  Raz podczas moich działań przed podłączeniu baterii do układu zwarłem wejście zasilania urządzenia i po ponownym jego zasileniu ogniwem... układ ruszył. Jednak było to jednorazowe zdarzenie, drugi raz nie powtórzyło się.

  Może komuś nasuwają się jakieś wnioski po przeczytaniu - gdzie może leżeć wina za nie działanie mikro-kontrolera? Czy przyczyną mogą być leciwe kondensatory? Co powoduje niestabilność i nie przetwarzanie kodu? Jak się za to zabrać? Wielkie dzięki z góry za wszystkie sugestie i pomoc.
 • #2
  excray
  Level 40  
  Może się rozprogramował. Data retention tego układu to 10 lat.
 • #3
  paulwolf
  Level 19  
  Czy jest jakiś prosty sposób pomiaru do potwierdzenia lub odrzucenia tej diagnozy?
 • #4
  excray
  Level 40  
  Zaprogramować go ponownie poprawnym wsadem i sprawdzić czy zacznie działać prawidłowo.
 • #5
  paulwolf
  Level 19  
  Minęło trochę dni, ponownie zabrałem się za "pacjenta" i ... miernik po podłączeniu zasilania uruchomił się bez problemu jak gdyby nigdy nic. To cud jak z chorymi na COVID19 górnikami :D - (wszyscy wyzdrowieli) .
  Może ktoś ma jakieś wytłumaczenie?
  Co do ponownego zaprogramowania to raczej tej metody nie mogłem zastosować. Sądzę, że znalezienie odpowiedniego wsadu jest niewykonalne.
  Może skoro urządzenie działa warto coś takiego przygotować na przyszłość. Pytanie do specjalistów: czy ten układ posiada jakieś zabezpieczenia przed zgraniem kodu?