Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSP430 - Licznik Gamma Scout nie uruchamia się.

14 Sie 2019 00:06 138 3
  • Poziom 19  
    Witam wszystkich.
    Po blisko trzynastoletniej bezawaryjnej służbie uległ awarii mój licznik Geigera Gamma-Scout. W międzyczasie przeszedł bezproblemową wymianę ogniwa (jest ono w nim wlutowane na stałe) i na ten czas był wyłączony. Dla tych co nie wiedzą licznik ten zaprojektowany został do pracy ciągłej. Ze względu na znikomy pobór prądu nie ma on wbudowanego wyłącznika zasilania.
    Pierwszy symptom awarii wystąpiły ok miesiąca temu. Włączył się alarm jak gdyby wzrosło promieniowanie. Po zresetowaniu wewnętrznym przyciskiem wszystko wróciło do normy. Jakiś tydzień temu zorientowałem się, że coś złego dziej się z urządzeniem. Obraz na wyświetlaczu zanikł, jak również wystąpił brak reakcji na wciskanie klawiatury.
    Udało mi się odszukać schemat bloku zasilania urządzenia, który zamieszczam poniżej.

Zauważyłem, że chwilowe odłączenie baterii powoduje, iż po jego ponownym podłączeniu na wyświetlaczu ukazują się losowe obrazy które po kilkunastu sekundach zanikają całkowicie. Poniżej przykład tego.

Z braku schematu dalszych bloków poruszałem się w oparciu o zdjęcie.

Napięcie zasilające na kontrolerze występuje. Brak wysokiego napięcia na tubie z braku impulsów sterujących na bramce tranzystora Q1. Generator przy kontrolerze pracuje - zmierzyłem oscylacje 32kHz. Pobór całego układu to 83 µA.
    Raz podczas moich działań przed podłączeniu baterii do układu zwarłem wejście zasilania urządzenia i po ponownym jego zasileniu ogniwem... układ ruszył. Jednak było to jednorazowe zdarzenie, drugi raz nie powtórzyło się.

Może komuś nasuwają się jakieś wnioski po przeczytaniu - gdzie może leżeć wina za nie działanie mikro-kontrolera? Czy przyczyną mogą być leciwe kondensatory? Co powoduje niestabilność i nie przetwarzanie kodu? Jak się za to zabrać? Wielkie dzięki z góry za wszystkie sugestie i pomoc.
  • Poziom 39  
    Może się rozprogramował. Data retention tego układu to 10 lat.
  • Poziom 19  
    Czy jest jakiś prosty sposób pomiaru do potwierdzenia lub odrzucenia tej diagnozy?
  • Poziom 39  
    Zaprogramować go ponownie poprawnym wsadem i sprawdzić czy zacznie działać prawidłowo.