Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec elektryczny Mastercook 05 MX Nie działa!?

laiq 17 Sep 2005 09:51 9802 8
 • #1
  laiq
  Level 10  
  Witam, podłączyłem znajomemu piec elektryczny do sieci jest to piec na 230V, po zainstalowaniu wtyczki i podłączeniu do gniazdka w piecu zapala się tylko jedna z dwóch kontrolek (czerwona), nic więcej nie działa (ustawianie temperatury, światło w piekarniku oraz regulacja termopobiegu itp.). Piec ma ponad dwa lata, ale dopiero teraz był pierwszy raz podłączony. Nie wiem czy jest to usterka, która sam zdołam usunąć czy też musze wezwać fachowca. Z góry dziękuje za pomoc.
 • #2
  Mariopi
  Level 36  
  Witam, również swego czasu instalowałem u rodziny kuchnię Mastercooka podobnego typu (palniki na gaz, a piec elektryczny) i mogę się podzielić pewnymi spostrzeżeniami, jeżeli chodzi o sam piec.
  Ważna jest jakość istniejącej instalacji elektrycznej i sposób podłączenia. Sam piec pobiera dość sporo kilowatów i instalacja musi być przewidziana na taką obciążalność (ja miałem szczęście bo instalacja elektryczna była już położona zgodnie z nowymi wymogami - wydzielony obwód tylko do zasilania kuchni i jeszcze na dodatek 3-fazowy poprowadzony 5-cioma przewodami - ale to było przewidziane pod kuchnię już typowo calkowicie elekktryczną). Połączenie na zwykły wtyk i gniazdo siecjowe jest nie wskazane a wręcz nawet niebezpieczne (zagrożenie pożarem /rezystancja styków/ i porażeniem) - dlatego kuchnia fabrycznie nie jest wyposażona we wtyk sieciowy. Należy użyć solidnej listwy zaciskowej z 3 zaciskami. Przewód brązowy/czarny/ do "fazy" , niebieski do "zera", żółty z zielonym paskiem (ochronny) do uziomu (hmmm, w starszych instalacjach elektrycznych , tzn. dwuprzewodowych - trzeba go połączyć fizycznie z "zerem").
  Jeżeli ten typ kuchni jest jest wyposażony w regulator elektroniczny , to być może właśnie wadliwe podłączenie lub niewydolność instalacji jest przyczyną nie działania.
  Zastanawiający jest natomiast fakt braku podświetlenia wnętrza pieca i nie działanie wentylatora termoobiegu - warto spojrzeć do instrukcji obsługi lub więcej szczegółow na ten temat.
 • #3
  zayzayer
  Home appliances specialist
  A godzinę na zegarku ustawiłeś? :D

  :arrow: laiq
  Bez przesady z tym podłączaniem. Sam piekarnik przy normalnym ustawieniu bierze taki sam prąd jak bezprzewodowy czajnik, czy np. pralka.
 • #4
  laiq
  Level 10  
  Piekarnik zegarka nie posiada ma jedynie minutnik mechaniczny, jeżeli chodzi o sieć to kable są położone nowe trzyżyłowe, wtyczka jak i gniazdko są z uziemieniem. Zdejmowałem pokrywę piekarnika gdzie jest cały mechanizm sterujący i na moje oko, ale tylko oko wygląda to wszystko w porządku tz. wszystko jest podłączone, nic nie mierzyłem żadnym miernikiem. Czy w takiej kuchni może występować coś takiego jak bezpiecznik? Może to się spalił? Poniżej podaje linka do strony gdzie jest zdjęcie tego piekarnika-
  http://www.mediamix.pl/?d=produkt&id=861
 • #5
  zayzayer
  Home appliances specialist
  To może coś z tym minutnikiem?, ale może być też żle podlaczony kabel w piekarniku (np. niezmostkowane 2 neutralne)
 • #6
  laiq
  Level 10  
  Sprawdzę to z tym neutralnym, wydaje mi się to jednak mało prawdopobodne ponieważ na tabliczce znamionowej pisze że piekarnik jest na 230V. Co do minutnika to on nie jest podłaczony do prądu działa niezależnie.
 • #7
  Anonymous
  Anonymous  
 • Helpful post
  #8
  markub
  Level 2  
  Piekarniki Mastercook wyposażone w minutnik działają po ustawieniu czasu pieczenia lub przestawieniu minutnika w tryb ręczny (przekręcenie pokrętła minutnika w przeciwnym kierunku na ikonke "łapki"
 • #9
  laiq
  Level 10  
  markub, dzięki wielkie za podpowiedź nareszcie piecyk działa.

  Moderated By skryn:

  Problem rozwiązany, temat ZAMYKAM.