Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADATA SU900 nie startuje z fastboot a Goodram CX300 już tak

14 Sie 2019 09:50 75 3
 • Poziom 7  
  Dziwna sprawa, mam dwa dyski systemowe, używane przemiennie (fizycznie zmieniane). Goodram CX300 120GB startuje z Windows7 x64 SP1 z aktywnym fastboot'em w UEFI a ADATA SU900 już nie! Lapek bootuje i pojawia się komunikat że nie znaleziono urządzenia rozruchowego, brak bootmanagera, ble,ble, ble i tak dalej, wymień dysk. Wyłączam fastboota i system uruchamia się normalnie.
  Coś jest nie tak z Adatą? Kontroler dysku w lapku z fastbootem zbyt szybki dla Adaty?
 • Poziom 39  
  Dobrze kombinujesz, fastboot przyspiesza POST, być może kontroler dysku nie zdąża w tym czasie z inicjacją.
 • Moderator Samochody
  Oba dyski są podłączone do tego samego kontrolera, czy może drugi dysk jest obsługiwany przez dodatkowy kontroler?
 • Poziom 7  
  tzok napisał:
  Oba dyski są podłączone do tego samego kontrolera, czy może drugi dysk jest obsługiwany przez dodatkowy kontroler?


  Odpowiem tak:

  W laptopie jest miejsce na dysk 2.5 (klasyczne a w nim kontroler sata3). Przez wiele miesięcy problemu nie było na obu dyskach. Po czasie, zrobiłem sobie kieszeń MultiBay w miejscu nagrywarki albowiem dostrzegłem, że w laptopie oba porty (SATA dysku i SATA nagrywarki) obsługuje ten sam kontroler i oba pracują w sata3.
  Chcąc szybko wymieniać sobie dyski wyjmując kieszeń, zacząłem montować dyski systemowe tylko w kieszeni. W uefi ustawiłem wtedy, aby bootował mi z MultiBay i tyle, pozostawiając drugi port wolny.

  Przez około 2,3 miesięcy wszystko było cacy, Adata budziła się od razu (system postawiony w trybie UEFI bez CSM) z włączonym Fastbootem. Od około tygodnia już nie chce i nie wiem dlaczego. Goodram natomiast "nie brzęczy" że coś nie tak. SMART Adaty prawidłowy, dysk ma 100% "live" jeszcze. Działało to wszystko naprawdę super, wyjmuję kieszeń na wyłączonym laptopie, wkładam drugą, odpalam lapka i za 5,6sek mam windows, to znaczy, miałem.

  PS. W miejscu klasycznym czyli tam gdzie dysk powinien być (port SATA dysku) Adata działa prawidłowo. Problem jest tylko z kieszenią, tak jakby Adata nie wyrabiała z inicjacją. Dlaczego zatem przez 2,3 miesiące wyrabiała?
  Nie wiem co mogło się stać.
  Fastboot przyspiesza mi start o dobre 3,4 sekundy.
  Menu bootowania wyłączone, POST ustawiony na 0 sek. Gdy jednak POST przestawię na 5sek to dysk Adaty startuje już z fastbootem.
  Ewidentnie stało się coś z kontrolerem i nie "budzi" dysku