Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADATA SU900 nie startuje z fastboot a Goodram CX300 już tak

14 Sie 2019 09:50 69 3
  • Poziom 7  
    Dziwna sprawa, mam dwa dyski systemowe, używane przemiennie (fizycznie zmieniane). Goodram CX300 120GB startuje z Windows7 x64 SP1 z aktywnym fastboot'em w UEFI a ADATA SU900 już nie! Lapek bootuje i pojawia się komunikat że nie znaleziono urządzenia rozruchowego, brak bootmanagera, ble,ble, ble i tak dalej, wymień dysk. Wyłączam fastboota i system uruchamia się normalnie.
    Coś jest nie tak z Adatą? Kontroler dysku w lapku z fastbootem zbyt szybki dla Adaty?
  • Poziom 39  
    Dobrze kombinujesz, fastboot przyspiesza POST, być może kontroler dysku nie zdąża w tym czasie z inicjacją.
  • Moderator Samochody
    Oba dyski są podłączone do tego samego kontrolera, czy może drugi dysk jest obsługiwany przez dodatkowy kontroler?
  • Poziom 7  
    tzok napisał:
    Oba dyski są podłączone do tego samego kontrolera, czy może drugi dysk jest obsługiwany przez dodatkowy kontroler?

Odpowiem tak:

W laptopie jest miejsce na dysk 2.5 (klasyczne a w nim kontroler sata3). Przez wiele miesięcy problemu nie było na obu dyskach. Po czasie, zrobiłem sobie kieszeń MultiBay w miejscu nagrywarki albowiem dostrzegłem, że w laptopie oba porty (SATA dysku i SATA nagrywarki) obsługuje ten sam kontroler i oba pracują w sata3.
    Chcąc szybko wymieniać sobie dyski wyjmując kieszeń, zacząłem montować dyski systemowe tylko w kieszeni. W uefi ustawiłem wtedy, aby bootował mi z MultiBay i tyle, pozostawiając drugi port wolny.

Przez około 2,3 miesięcy wszystko było cacy, Adata budziła się od razu (system postawiony w trybie UEFI bez CSM) z włączonym Fastbootem. Od około tygodnia już nie chce i nie wiem dlaczego. Goodram natomiast "nie brzęczy" że coś nie tak. SMART Adaty prawidłowy, dysk ma 100% "live" jeszcze. Działało to wszystko naprawdę super, wyjmuję kieszeń na wyłączonym laptopie, wkładam drugą, odpalam lapka i za 5,6sek mam windows, to znaczy, miałem.

PS. W miejscu klasycznym czyli tam gdzie dysk powinien być (port SATA dysku) Adata działa prawidłowo. Problem jest tylko z kieszenią, tak jakby Adata nie wyrabiała z inicjacją. Dlaczego zatem przez 2,3 miesiące wyrabiała?
    Nie wiem co mogło się stać.
    Fastboot przyspiesza mi start o dobre 3,4 sekundy.
    Menu bootowania wyłączone, POST ustawiony na 0 sek. Gdy jednak POST przestawię na 5sek to dysk Adaty startuje już z fastbootem.
    Ewidentnie stało się coś z kontrolerem i nie "budzi" dysku