Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Midland 17-1426 - Bardzo krótki zasięg przy 300MHz

14 Sie 2019 10:28 144 8
  • Poziom 7  
    Radio bazowe w firmie, Midland 17-1426, na wylocie 15W (tak jak w pozowoleniu), częśtotliwość około 307.XXX MHz.
    Antena nieznana (taka jak na foto):

Problem wygląda tak:

W terenie płaskim w stosunku do bazy jest łączność idealna ale na bardzo krókim zasięgu. Antena jest umieszona na Żuławach i w częście zachodniej, zachodnio południowej jest depresja terenowa i łączność w miarę ok.
    Zasięg niestety do 10km i sajonara. Praktycznie nie udało się usłyszeć "mobilem" bazy na odległości większej jak 20km w terenie płaskim.

Natomiast w drugą mańkę, teren idzie w górę (załączona fotka). Słyszalność bazy znika już po 5km w prostej linii (trzaski, piski, szum). Po kolejnym kilometrze (teren idzie w górę) bazy już nie słychać.

Zrobiliśmy test, wyjęto sprzęt z mobila i umieszono na wysokości około 10m nad grunten (w miejscu w którym jest 85m.n.p.m) w ogległości 14KM od bazy (w prostej linii). Wtedy bazę było słychać w trzaskach. Na gruncie już nie.
    Wymiana anten w mobilach nic nie pomaga.
    Usłuszeć bazę pomaga "dopał" na bazie (100W) a usłyszeć mobila w bazie też 100W. To jest niestety nielegalne.

Pyatnie: jakim cudem pogotowei ratunkowe ma łączność w całym powiecie?
    Jadą przez przemienniki?

Licencję przyznawała kiedyś P.A.R. na początku lat 90. Przyznali na bazę 15W i do mobila 15W przy około 300MHz. Nie wiem o jakiej częstotliwośći powinniśmy myśleć lub o jakich modyfikacjach aby mieć łączność choćby na 50km dookólnie. Te 15W to jakiś żart był i częstotliwość pewnie też.
    Dla przykładu: Santiago 1200 + Midland Alan 87 (standardowy 10W w AM) hula z bazy do mobila będącego 22km od bazy na +5dB i wszystko słychać a na wstęgach po dostrojeniu to już w ogóle "studio dźwiękowe".
    Jakim cudem niby PRO sprzęt jest aż tak "do bani"?
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    ---o napisał:
    standardowy 10W w AM

To nie jest żaden standard.
    ---o napisał:
    jakim cudem pogotowei ratunkowe ma łączność w całym powiecie?

Ponieważ pracuje w innym paśmie i z większą mocą, a w łącznościach typu Tetra itp. inne stacje mogą pracować jako repeatery znacząco zwiększając zasięg.
    Anteny zestrojone?
  • Poziom 7  
    arturavs napisał:
    Anteny zestrojone?
    Tak, strojone wszystko było i niby ma być cacy. Mam kumpla w podobnej firmie ale w innym mieście, z tego co wiem u niego działa to wszystko na 400MHz z hakiem, antene mają na 12 piętrze na wieżowcu a w samochodach identyczny sprzęt jak u nas. Był ostatnio na weekend u mnie i On spbie z bazą normalnie (w lekkich szumach) rozmawia z ogległości ponad 40KM w prostej linii. Jakim cudem? Czyżby te 100MHz z hakiem aż tyle robiło?
    Bawiłem się kiedyś w "70cm" i wiem że bez przemiennika to tak "wesoło" nie jest na wyższych częstotliwościach.

Mam jedno pytanko: dobrze ja myślę? ... że im mniejsza częstotliwość tym lepszy zasięg??
    Opieram się na przykładzie GSM, albowiem GSM900 (chodzi o BTSy) miało dość konkretnego "kopa" że tak powiem. DCS1800 już mniejszy zasięg a 2300/2600 jeszcze mniejszy. To samo było z NMT450 gdzie "słuchawka" potrafiła łapać nadajnik odległy nawet o 40KM gdy GSM900 już przy 10KM miało dość solidny problem. Wiem też że problemem był sam terminal (im niżej telefon tym gorzej bo po wdrapaniu na drzewo już się dzwoniło).
    Z tego co wiem jest propozycja zmiany częstotliwości i przy okazji wymiany starego już sprzętu. Proponują coś koło 70MHz lub coś pow. 400MHz.
    Sądzę że jeśli chodzi o zasięg lepsze będzie 70MHz, co?
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Poczytaj o propagacji fal radiowych.
  • Poziom 7  
    arturavs napisał:
    a w łącznościach typu Tetra itp. inne stacje mogą pracować jako repeatery znacząco zwiększając zasięg.
    We wcześniejszym poście miałem na myśli radiotelefony w pogotowiu ale w latach 1990-1999, wtedy nie było ani "Edka" ani "Tetki", pamiętam że pogotowie (Kolumna Transportu Sanitarnego) miała na bazie jakąś małą "pałkę" że tak powiem, bardzo gruba i krótka antena przypominająca pałkę do "bejzbola" tyle że dłuższa o połowę. Na dole stał bardzo stary RADMOR jeszcze w wersji słuchawko/mikrofonu no i to wszystko było połączone z jakimiś wielkimi skrzynkami na ścianie (po naciśnięciu mikrofonu coś tam w skrzynkach cykało). Wielkość tych skrzynek tak na oko 30x20x20cm i były dwie. To tam byłą podłączona antena z dachu która była na bardzo króciutkim maszcie.
    Drugą antenę (takiego porządnego bydlaka) mieli w najwyższym rejonie miasta na dachu 5 piętrowca i na dodatek na maszcie (na oko jakieś 25m + odciągi). Antena ta wyglądała jak zwykły prosty dipol (długość na oko 3>5m) bez jakichkolwiek przeciwwag i podobnych. To z tym kolosem niby baza pogotowia się łączyła i stąd szedł sygnał nadawany z bazy. Jak to działało? Miałem kumpla w pogotowiu (śmigał wtedy jeszcze Fiatem 125p kombi karetka) i powiem szczerze, że już wtedy taki staroć miał 100x lepszego "kopa" jak te nowe Maxony/Midlandy. Nie wiem jednak na jakiej częstotliwości pracowało wtedy pogotowie. Byłem kiedyś na wycieszce (z krwią) tą karetką z kumplem, na odcinku zalesionych 40KM nie było najmniejszego problemu z łącznością z bazą. Jakość odbieranej bazy była identyczna jak teraz w stojącym mobilu obok naszej bazy.

Dodano po 2 [minuty]:

arturavs napisał:
    Poczytaj o propagacji fal radiowych.
    Coś tam wiem o "lusterkach w niebie" ale zawsze myślałem że fala wypromieniowywana jest w górę, odbija się od jakiejś tam "sfery" i wraca na ziemię. W naszym przypadku jest chyba nieco inaczej, no bo dlaczego fala powrotna dociera w tereny proste i niższe a w drugą mańke już nie?
    Antena widoczna na foto w jaki sposób promieniuje? "Wali" dookólnie na boki i dlatego będąc niżej od odbiorcy pow. 80m.n.p.m. nie dociera?
    Innego wytłumaczenia chyba nie ma...
  • Poziom 37  
    Im fala krótsza tym jest bardziej "twarda" i nie ugina się. Jej zachowanie zbliżone jest do światła. Rozchodzi się po liniach prostych. Zwiększanie mocy niewiele daje ale nieco zwiększa zasięg. Podobnie jak źródło światła schowane za widnokrąg przy dużej mocy daje łunę. Można próbować podnieść w górę antenę bazy ale to też pewnie nie będzie zadowalające do końca? Na lepsze zasięgi można liczyć przy zmianie anteny o innej charakterystyce promieniowania.
    Dłuższe fale (27-50 MHz) mają tendencję do lekkiego uginania się i sięgania poza horyzont. Im fale są dłuższe tym bardziej się uginają i dalej sięgają poza horyzont. Odbijanie od jonosfery występuje w zależności od warunków propagacyjnych (jest nieregularne aby nie powiedzieć - sporadyczne) i zachodzi na częstotliwościach poniżej 30 MHz. Czasem może nieco większych.
    Nie wiem jaką dokładnie częstotliwość miało to "pogotowie" ale wtedy pracowały te radiotelefony w zakresach 37 - ok. 50 MHz. Ich własności były zbliżone więc do CB-radia.
  • Poziom 33  
    Zanieś te radia na radiotester a wszystko sie wyjaśni.
  • Poziom 39  
    ---o napisał:
    Dla przykładu: Santiago 1200 + Midland Alan 87 (standardowy 10W w AM) hula z bazy do mobila będącego 22km od bazy na +5dB i wszystko słychać a na wstęgach po dostrojeniu to już w ogóle "studio dźwiękowe".
    Inna częstotliwość oraz rodzaj modulacji. :wink:
  • Poziom 39  
    Ja spytam co robisz aktualnie na 300MHz? to jest nie legalne. UKE wymieniało i przyznawało częstotliwości w paśmie UHF w 2001r po przejściu pasma 300MHz dla NATO. Co Ty tam robisz?
    Moderowany przez Olek II:

3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum.