Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YKY 5x16mm stosować tulejki?

14 Sie 2019 10:34 318 12
  • Poziom 4  
    Witam.
    Położyłem kabel YKY 5x16mm² , jest to 7 drutów splecionych w przekrój 16mm² .
    Nigdy nie stosowałem takich przekrojów i mam w związku tym pytanie, czy do takiego kabla stosuje się tulejki zaciskane? Te stosowane do linki raczej nie są tu wskazane.
    Z drugiej strony podpinając taki kabel pod FR-125A, bez żadnych tulejek, wygląda na to że nie trzeba ich stosować bo trzyma pewnie, dużą powierzchnią.
    Stosuje się takie tulejki przy tym typie kabla?
    YKY 5x16mm stosować tulejki?
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie.

Drutów o takiej grubości nie sposób trwałe zaprasować w miękkiej tulejce. Nie dość, że nie uformują one zwartego kawałka przewodu bez pustki powietrznej wewnątrz, to jeszcze będą miały tendencję do wyłazenia z tulejki, która weźmie na siebie siłę skręcenia zacisku ale nie przekaże jej równomiernie na druty wewnątrz.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    kabaczek1979 napisał:
    czy do takiego kabla stosuje się tulejki zaciskane?

Nie.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedzi, a taką można zastosować, oczywiście w odpowiednim rozmiarze? YKY 5x16mm stosować tulejki?
  • Poziom 31  
    A jak chcesz ja umiescic w FR??
  • Moderator Elektrotechnika
    kabaczek1979 napisał:
    a taką można zastosować, oczywiście w odpowiednim rozmiarze?

To jest końcówka oczkowa do skręcenia na śrubę , więc nie nada się. Kolega " danielkk " podał w poście 4 odpowiednie końcówki tylko trudno je kupić. Więc nie kombinuj tylko podepnij żyły pod FR bezpośrednio.
  • Poziom 4  
    danielkk napisał:
    A jak chcesz ja umiescic w FR??

Z drugiej strony kabel będzie podpięty pod złącze kablowe z podstawami bezpiecznikowymi "BM", śruba M8.
    Nadają się takie tulejki jak na poprzednim foto?

Dodano po 4 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    kabaczek1979 napisał:
    a taką można zastosować, oczywiście w odpowiednim rozmiarze?

To jest końcówka oczkowa do skręcenia na śrubę , więc nie nada się. Kolega " danielkk " podał w poście 4 odpowiednie końcówki tylko trudno je kupić. Więc nie kombinuj tylko podepnij żyły pod FR bezpośrednio.

Podpięcie pod FR mam już dzięki poprzednim odpowiedziom wyjaśnione, za co bardzo dziękuję, zostało wyjaśnienie podpięcia w złączu kablowym, pod śruby M8.
  • Poziom 4  
    Szkoda, że brak odpowiedzi, może zadam pytanie inaczej. Jak podpiąć w/W kabel pod złącze śrubowe M8?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    kabaczek1979 napisał:
    Szkoda, że brak odpowiedzi, może zadam pytanie inaczej. Jak podpiąć w/W kabel pod złącze śrubowe M8?
    Tak, można taką końcówkę przyłączyć do zacisku np. podstaw bezpiecznikowych ze śrubą M8.
    Taką końcówkę stosuje się gdy zacisk aparatu to zwykła mosiężna płytka lub szyna z otworem Φ8. Czasem te płytki mają dodatkowe wytłoczenia zapobiegające obracaniu się łba śruby, ale i tak warto go zablokować kluczem od tylnej strony.
    Do zaprasowania końcówki trzeba użyć odpowiedniej praski i dobrać matryce. Stare "banaszaki" oprócz formowania sześciokąta, robiły jeszcze stożkowe wgłębienie w jednym boku. Obecne, np. Klauke, nie robią tych wgłębień, ale trzeba wykonać więcej zaciśnięć na długości końcówki.
    Nie muszę chyba pisać, że kolejność (kierunek) zaciśnięć wzdłuż końcówki ma znaczenie.
    Przed zaciśnięciem załóż na przewód dobraną koszulkę termokurczliwą, którą obkurczysz po zaciśnięciu końcówki. Nakrętkę i wystający gwint śruby zabezpiecz nieinwazyjnym środkiem antykorozyjnym.
  • Poziom 4  
    Dzięki Zbich za porady, przydadzą się. W sumie zależy mi tylko jeszcze na odpowiedzi, czy taki zacisk YKY 5x16mm stosować tulejki? mozna zastosować do takiego kabla YKY 5x16mm stosować tulejki?
    Jest to splot 7 drutów tworzących żyłę 16mm ², po zaciśnięciu lutować to jeszcze? (Na fotce końcówka w niewłaściwym rozmiarze, oczywiście będzie założona odpowiedni rozmiar )
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Nic nie trzeba lutować, tylko zaprasować odpowiednią praską i założyć termokurcz. Po podłączeniu zabezpieczyć jak pisał kol. Zbich
  • Poziom 36  
    @kabaczek1979 Oczywiście @Shadowix ma rację. Jednak jak robię dla siebie i czas nie ma tak wielkiego znaczenia, to zalewam środek cyną, a jak końcówka nie jest cynowana, to ją też cynuję. Używam do tego tygla lub opalarki :-)