Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zaprojektować transformator - podstawy

_lazor_ 16 Sie 2019 19:41 7662 39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    arturavs napisał:
    Zauważ jednak, że takie trafo pracuje dorywczo.
    Gdyby takie spawane rdzenie występowały TYLKO w mikrofalówkach, to miałbyś 100% rację. Niestety; wiele wzmacniaczy audio ma także spawany rdzeń. Chodzi tu wyłącznie o to, że produkcja takiego transformatora trwa zdecydowanie krócej - wystarczy wsadzić pakiet "E" z drugiej "I" i zespawać co by się nie rozleciało. A że się przy okazji takie trafo bardziej grzeje? To w tym wypadku sprawa drugorzędna - niższy koszt przezwycięża zdrowy rozsądek.
    Renegat_pol napisał:
    Rzeczywistość lat 80.
    Pudło. Znów tu w grę wchodzi koszt produkcji. Do dziś mam dwa transformatory z automatów (flipper) nawijane bez użycia karkasu (Wyprodukowane na początku lat 70'tych w USA). Mało tego - nawet nie zalane żadną żywicą czy innym lepiszczem. Po prostu na maszynie można nawinąć cewki osobno - a jak odpowiedni się napręży przy tym drut (i zabezpieczy po nawinięciu, żeby się nie rozwinął jak zwolniona sprężynka) szybciej i taniej. A brak zabezpieczenia uzwojeń (szczeliwo czy inny szelak)? Tym nikt się nie przejmował - szybciej i taniej było bez.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    398216 Usunięty napisał:
    Gdyby takie spawane rdzenie występowały TYLKO w mikrofalówkach, to miałbyś 100% rację. Niestety; wiele wzmacniaczy audio ma także spawany rdzeń. Chodzi tu wyłącznie o to, że produkcja takiego transformatora trwa zdecydowanie krócej - wystarczy wsadzić pakiet "E" z drugiej "I" i zespawać co by się nie rozleciało. A że się przy okazji takie trafo bardziej się
    grzeje? To w tym wypadku sprawa drugorzędna - niższy koszt przezwycięża zdrowy rozsądek.

Zgadza się, jednak MOTy są zdecydowanie nie do pracy ciągłej i mają bardzo duży prąd jałowy. We wzmacniaczach ten prąd jest zdecydowanie mniejszy.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    arturavs napisał:
    Zgadza się, jednak.........

Dlatego napisałem o trafach w audio by wykazać, że założenie jakoby spawane rdzenie były wykorzystywane tylko w mikrofalówkach z tego względu, że pracuje w reżimie pracy przerywanej i żeby nie buczało nie jest w 100% zgodne z prawdą.

P.S. Transformatory z flipperów mają po 600VA.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    398216 Usunięty napisał:
    Transformatory z flipperów mają po 600VA.

Przewraca mi się gdzieś trafo bezpieczeństwa 220/380/24V 6,3kVA z lat 70-tych( ze względu na konstrukcję używane czasem jako spawarka :-)), gdzie też nie ma karkasu.
    Uzwojenia nawinięte solidnym miedzianym płaskownikiem( oba ), i obwiązane taśmą(podejrzewam że bawełnianą). W celu usztywnienia uzwojeń na rdzeniu są powbijane kliny z rezoteksu.
    Całość mocno zaimpregnowana lakierem elektroizolacyjnym.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    arturavs napisał:
    Uzwojenia nawinięte solidnym miedzianym płaskownikiem( oba ), i obwiązane taśmą(podejrzewam że bawełnianą). W celu usztywnienia uzwojeń na rdzeniu są powbijane kliny z rezoteksu.
    Całość mocno zaimpregnowana lakierem elektroizolacyjnym.
    Przynajmniej miedziany płaskownik o dużym przekroju, związanie uzwojeń taśmą i kliny... W tych moich nawet tego nie ma. Drut średnicy 2,5mm na jednym tylko uzwojeniu (jest po kilka różnych napięć i prądów) i wsunięta pod preszpan który jest na samym wierzchu uzwojeń płytka z grubszego preszpanu z konektorami do lutowania uzwojeń i przewodów wyjściowych. Jak spojrzeć z góry widać poszczególne warstwy uzwojeń i preszpanu izolacji. NICZYM NIE OSŁONIĘTE.
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Nawijanie ręczne uzwojeń jest czymś wyjątkowo nie przyjemnym, zwłaszcza gdy planuje się nawijanie przeszło tysiąca zwojów drutem 0.1mm... Dlatego postanowiłem zrobić sobie mini stanowisko do nawijania z napinaczem :D

W przyszłym roku będzie trochę tematów z już praktycznymi transformatorami wysokiego napięcia, ale na bazie powyższych obliczeń. Zobaczymy w jakim stopniu praktyka i teoria będą się ze sobą zgadzały ;)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    _lazor_ napisał:
    postanowiłem zrobić sobie mini stanowisko do nawijania z napinaczem
    Pięknie. Brakuje tylko automatycznego prowadzenie drutu z regulacją posuwu :) W amatorskim zastosowaniu jest to jednak nie konieczne.
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    Powyższe obliczenia wykorzystałem do zaprojektowania transformatora wysokiego napięcia:

Z wykorzystaniem sterownika napisanego na stm32f334 udało mi się go odpalić w rezonansie szeregowym wykorzystując zmorę transformatorów wysokiego napięcia - pojemność między zwojami uzwojenia wtórnego.
    Działa on jako źródło prądowe czyli gdy nie ma obciążenia to pracuje w zwarciu.

Link
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    To może napiszesz coś więcej o tej przetwornicy bo temat interesujący.
    _lazor_
    Moderator Projektowanie
    Zamierzam zrobić naprawdę obszerny artykuł o tej konstrukcji, ale tak na krótko mogę to opisać.

Kiedyś zakupiłem książkę "Układy rezonansowe w energoelektronice" Tadeusz Citko, Henryk Tunia, Bolesław Winiarski. Książka mocno teoretyczna, ale tego mi trzeba było - uproszczone modele matematyczne.
    Jest tam opis konstrukcji "Falowniki szeregowe z odbiornikiem włączonym równolegle do kondensatora", która to konstrukcja w świecie jest zwana LCC i jest źródłem prądowym.

Zasilana z 30V, ale jako że to half bridge to na sam obwód rezonansowy idzie 15V, przekładnia transformatora to 14:850, co i tak nie daje dużego napięcia przy takiej przekładni. Dzięki temu, że układ pracuje w rezonansie w kondensatorze gromadzi się energia bierna, co powoduje podniesienie napięcia na tym kondensatorze, a ja uznałem że kondensatorem będzie... uzwojenie wtórne. Działa to bardzo dobrze, chociaż nie będzie to konstrukcja o kosmicznej sprawności, ale za to można się w pewnym stopniu pozbyć problemu pojemności na stronie wtórnej.

W prostym modelu działa to tak:
    http://tinyurl.com/wq2s7d2