Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zaprojektować transformator - podstawy

_lazor_ 16 Sie 2019 19:41 7662 39
 • #31
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  arturavs napisał:
  Zauważ jednak, że takie trafo pracuje dorywczo.
  Gdyby takie spawane rdzenie występowały TYLKO w mikrofalówkach, to miałbyś 100% rację. Niestety; wiele wzmacniaczy audio ma także spawany rdzeń. Chodzi tu wyłącznie o to, że produkcja takiego transformatora trwa zdecydowanie krócej - wystarczy wsadzić pakiet "E" z drugiej "I" i zespawać co by się nie rozleciało. A że się przy okazji takie trafo bardziej grzeje? To w tym wypadku sprawa drugorzędna - niższy koszt przezwycięża zdrowy rozsądek.
  Renegat_pol napisał:
  Rzeczywistość lat 80.
  Pudło. Znów tu w grę wchodzi koszt produkcji. Do dziś mam dwa transformatory z automatów (flipper) nawijane bez użycia karkasu (Wyprodukowane na początku lat 70'tych w USA). Mało tego - nawet nie zalane żadną żywicą czy innym lepiszczem. Po prostu na maszynie można nawinąć cewki osobno - a jak odpowiedni się napręży przy tym drut (i zabezpieczy po nawinięciu, żeby się nie rozwinął jak zwolniona sprężynka) szybciej i taniej. A brak zabezpieczenia uzwojeń (szczeliwo czy inny szelak)? Tym nikt się nie przejmował - szybciej i taniej było bez.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  ArturAVS
  Moderator HydePark/Samochody
  398216 Usunięty napisał:
  Gdyby takie spawane rdzenie występowały TYLKO w mikrofalówkach, to miałbyś 100% rację. Niestety; wiele wzmacniaczy audio ma także spawany rdzeń. Chodzi tu wyłącznie o to, że produkcja takiego transformatora trwa zdecydowanie krócej - wystarczy wsadzić pakiet "E" z drugiej "I" i zespawać co by się nie rozleciało. A że się przy okazji takie trafo bardziej się
  grzeje? To w tym wypadku sprawa drugorzędna - niższy koszt przezwycięża zdrowy rozsądek.

  Zgadza się, jednak MOTy są zdecydowanie nie do pracy ciągłej i mają bardzo duży prąd jałowy. We wzmacniaczach ten prąd jest zdecydowanie mniejszy.
 • #33
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  arturavs napisał:
  Zgadza się, jednak.........

  Dlatego napisałem o trafach w audio by wykazać, że założenie jakoby spawane rdzenie były wykorzystywane tylko w mikrofalówkach z tego względu, że pracuje w reżimie pracy przerywanej i żeby nie buczało nie jest w 100% zgodne z prawdą.

  P.S. Transformatory z flipperów mają po 600VA.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #34
  ArturAVS
  Moderator HydePark/Samochody
  398216 Usunięty napisał:
  Transformatory z flipperów mają po 600VA.

  Przewraca mi się gdzieś trafo bezpieczeństwa 220/380/24V 6,3kVA z lat 70-tych( ze względu na konstrukcję używane czasem jako spawarka :-)), gdzie też nie ma karkasu.
  Uzwojenia nawinięte solidnym miedzianym płaskownikiem( oba ), i obwiązane taśmą(podejrzewam że bawełnianą). W celu usztywnienia uzwojeń na rdzeniu są powbijane kliny z rezoteksu.
  Całość mocno zaimpregnowana lakierem elektroizolacyjnym.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #35
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  arturavs napisał:
  Uzwojenia nawinięte solidnym miedzianym płaskownikiem( oba ), i obwiązane taśmą(podejrzewam że bawełnianą). W celu usztywnienia uzwojeń na rdzeniu są powbijane kliny z rezoteksu.
  Całość mocno zaimpregnowana lakierem elektroizolacyjnym.
  Przynajmniej miedziany płaskownik o dużym przekroju, związanie uzwojeń taśmą i kliny... W tych moich nawet tego nie ma. Drut średnicy 2,5mm na jednym tylko uzwojeniu (jest po kilka różnych napięć i prądów) i wsunięta pod preszpan który jest na samym wierzchu uzwojeń płytka z grubszego preszpanu z konektorami do lutowania uzwojeń i przewodów wyjściowych. Jak spojrzeć z góry widać poszczególne warstwy uzwojeń i preszpanu izolacji. NICZYM NIE OSŁONIĘTE.
 • #36
  _lazor_
  Moderator Projektowanie
  Jak zaprojektować transformator - podstawy

  Nawijanie ręczne uzwojeń jest czymś wyjątkowo nie przyjemnym, zwłaszcza gdy planuje się nawijanie przeszło tysiąca zwojów drutem 0.1mm... Dlatego postanowiłem zrobić sobie mini stanowisko do nawijania z napinaczem :D

  W przyszłym roku będzie trochę tematów z już praktycznymi transformatorami wysokiego napięcia, ale na bazie powyższych obliczeń. Zobaczymy w jakim stopniu praktyka i teoria będą się ze sobą zgadzały ;)
 • #37
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  _lazor_ napisał:
  postanowiłem zrobić sobie mini stanowisko do nawijania z napinaczem
  Pięknie. Brakuje tylko automatycznego prowadzenie drutu z regulacją posuwu :) W amatorskim zastosowaniu jest to jednak nie konieczne.
 • #38
  _lazor_
  Moderator Projektowanie
  Powyższe obliczenia wykorzystałem do zaprojektowania transformatora wysokiego napięcia:

  Jak zaprojektować transformator - podstawy

  Z wykorzystaniem sterownika napisanego na stm32f334 udało mi się go odpalić w rezonansie szeregowym wykorzystując zmorę transformatorów wysokiego napięcia - pojemność między zwojami uzwojenia wtórnego.
  Działa on jako źródło prądowe czyli gdy nie ma obciążenia to pracuje w zwarciu.


  Link
 • #39
  Janusz_kk
  Poziom 26  
  To może napiszesz coś więcej o tej przetwornicy bo temat interesujący.
 • #40
  _lazor_
  Moderator Projektowanie
  Zamierzam zrobić naprawdę obszerny artykuł o tej konstrukcji, ale tak na krótko mogę to opisać.

  Kiedyś zakupiłem książkę "Układy rezonansowe w energoelektronice" Tadeusz Citko, Henryk Tunia, Bolesław Winiarski. Książka mocno teoretyczna, ale tego mi trzeba było - uproszczone modele matematyczne.
  Jest tam opis konstrukcji "Falowniki szeregowe z odbiornikiem włączonym równolegle do kondensatora", która to konstrukcja w świecie jest zwana LCC i jest źródłem prądowym.

  Zasilana z 30V, ale jako że to half bridge to na sam obwód rezonansowy idzie 15V, przekładnia transformatora to 14:850, co i tak nie daje dużego napięcia przy takiej przekładni. Dzięki temu, że układ pracuje w rezonansie w kondensatorze gromadzi się energia bierna, co powoduje podniesienie napięcia na tym kondensatorze, a ja uznałem że kondensatorem będzie... uzwojenie wtórne. Działa to bardzo dobrze, chociaż nie będzie to konstrukcja o kosmicznej sprawności, ale za to można się w pewnym stopniu pozbyć problemu pojemności na stronie wtórnej.

  W prostym modelu działa to tak:
  http://tinyurl.com/wq2s7d2