Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt powerbanku - czy dobrze myślę? (Weryfikacja schematu ideowego)

14 Sie 2019 23:42 171 3
  • Poziom 20  
    Witajcie!
    Wstyd się przyznać ale mimo długiego stażu na forum nie zdarzyło mi się nic samemu zaprojektować...dlatego pytam :D

O co chodzi? Od zawsze marzył mi się powerbank / regulowany zasilacz.
    Mając w końcu chwilę wolnego zacząłem się zastanawiać jak zabrać się za budowę.

W założeniach jest możliwość pracy zarówno z pakietu ogniw 18650 (4S8P) jak i z przetwornicy 230V AC - 18.5V DC (zasilającej kolejne przetwornice). Wyboru dokonuje się przełącznikiem kołyskowym trójpozycyjnym. Następnie można wybrać, która przetwornica ma być zasilana (podwyższająca napięcie, obniżająca, albo wyjście z ominięciem wymienionych wyżej).

Poniżej schemat tego co mi chodzi po głowie (możecie się śmiać, ale nie za głośno - bo obudzicie mi syna ;))

Projekt powerbanku - czy dobrze myślę? (Weryfikacja schematu ideowego)

Teraz kilka pytań:

1.
    Obydwie przetwornice to popularne modele z aliexpress (step-down na układzie XL4016E1, step-up LINK) z możliwością regulacji prądu i napięcia. No i pierwsze pytanie jest tutaj - każda z przetwornic używa potencjometrów W103 (małe precyzyjne potencjometry). Z racji tego, że mój powerbank ma być kompaktowy (hehe, 32 ogniwa 18650 i trzy przetwornice) wymyśliłem sobie, żeby zamiast czterech precyzyjnych, wieloobrotowych potencjometrów dać dwa zwykłe 10k. Nie potrzebuję aż takiej precyzji. Czy tego typu połączenie ma szansę bytu?

2. Póki co na schemacie mam trzy oddzielne wyjścia (każda z przetwornic ma odseparowane od innych wyjście). Takie rozwiązanie ma oczywiście plus pod tytułem - "jak przypadkowo przełączę selektorem z przetwornicy step-down na step-up to nie usmażę odbiornika". Co jeśli chciałbym mieć jednak jedno wspólne wyjście, na którym niezależnie od wybranej przetwornicy mam zawsze napięcie? Wystarczyłyby diody prostownicze tuż za bezpiecznikami?

3. Schemat nie uwzględnia podpięcia woltomierza/amperomierza w przypadku trzech oddzielnych wyjść - i tutaj znowu jestem w kropce. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wskazał mi kierunek, w którym powinienem się zwrócić po więcej informacji.

Tak w ogóle to może po prostu źle myślę i powinienem zadać inne pytanie: Czy jeśli do wyjścia (DC Out) wyłączonej przetwornicy (masa jest wspólna dla wszystkich i podłączona na stałe, DC IN odłączone ) podam napięcie z innej przetwornicy (połączone wyjścia) - czy uszkodzę w taki sposób przetwornicę?

Wybaczcie proste pytania, ale nie chcę żeby coś mi wybuchło w twarz :D.

PS: Za ładowanie pakietu 18650 odpowiada ładowarka modelarska a za utrzymanie napięcia powyżej 3V na "celę" odpowiada popularny "lipo alarm" - z tym, że wiem jak to podłączyć i używać, więc nie pytam i nie uwzględniałem na schemacie.
    PS2: Przez chwilę myślałem o dołożeniu BMSa z balanserem do pakietu ogniw 18650, ale niestety wtedy musiałbym szukać przetwornicy 230AC-18V DC (wszystkie BMSy, które znalazłem akceptują napięcie ładowania w zakresie 16.8-18.1V) a moja przetwornica "główna" daje 18.5V na wyjściu. Niby mała różnica (0.4V) ale znając moje szczęście wszystko poszłoby z dymem - chyba że się mylę.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam,
    Wiktor
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    1. Przy takim połączeniu, jest spora szansa, że na wyjściu które teoretycznie ma być odłączone, pojawi się napięcie z tej drugiej przetwornicy, tej od drugiego wyjścia - przez potencjometry właśnie.

2.
    Tak jak wyżej - Jeśli w ten sposób podłączysz potencjometry, nie zabezpieczysz się przed usmażeniem odbiornika przy przypadkowym przełączeniu. Ja bym został przy osobnych wyjściach. Diodą zabezpieczysz przetwornice, ale nie odbiornik.

Nie lepiej byłoby zaprojektować samemu płytkę z przetwornicami i wszystkim czego Ci trzeba?
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Potencjometry też musiał byś przełączać, nieużywana przetwornica niezależnie włączona czy wyłączona będzie wpływać na napięcia prądy w obwodzie potencjometru, co może zakłócić poprawną pracę tej drugiej.
  • Poziom 20  
    Dzięki za odpowiedzi!
    Opcja z potencjometrami odpada - dopiero teraz zauważyłem że w jednej są dwa 10kilo a w drugiej jest jeden 10k i jeden 1k.

Zmieniam też koncepcję, każdą przetwornicę będzie można włączyć niezależnie. Więc jedyne co muszę wymyślić to jak podłączyć jeden woltomierz/amperomierz i móc mierzyć parametry pracy każdej przetwornicy - ale chyba po prostu zamiast jednego będą dwa. Trudno, mój "kompaktowy" powerbank z przetwornicami nie będzie taki kompaktowy ;)