Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mig-207 MMA Profi nie działa

15 Sie 2019 12:24 282 21
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam spawarkę Magnum Mig-207 MMM Profi.Niestety nie w pełni sprawną. Spawarka spawa w trybie MMA, ale nie wyświetla prądu spawania, na wyświetlaczu są same zera, brak regulacji widocznej na wyświetlaczu. W trybie Mig po włączeniu przycisku przy uchwycie spawalniczym, na wyjściu zero prądu, wyświetlacz też wyzerowany, brak regulacji. Wymieniłem wszystkie układy LM- 324, LM- 358, zasilacz główny jest sprawny, stabilizatory 7805, 7812, 7815 , 7915 są sprawne. Transpotory wylutowane i sprawdzone na oddzielnym układzie testowym, wszystkie sprawne. Wentylator pracuje, silnik podajnika i regulacja szybkości jest ok, zawór gazu też pracuje poprawnie. Tranzystory C8050, wylutowane i sprawdzone multimetrem, zakładam że sprawne na podstawie uzyskanych wartości na multimetrze, nie posiadam nowych , wiec wlutowane ponownie. Na płytce sterującej nie ma widocznych usterek, wszystkie punkty lutownicze poprawione . Jedyny niepokojący objaw to nagrzewający się układ C4053, oczywiście wymieniony na nowy. Nie mam bardzo możliwości dokonania jakichkolwiek pomiarów, bo po kilku sekundach pracy C4053 nagrzewa się zbyt mocno. Załączam kilka fotek tej spawarki. Zainteresowanych tym tematem proszę o wskazówki, podpowiedzi. Z góry Dziękuję.
  • Poziom 32  
    Czy czasami C4053 to nie jest tranzystor 2SC4053 bo mnie wychodzi ,że tak. Wylutuj go i sprawdź go czy nie jest uszkodzony.

Sprawdź elementy wokół niego czy nie są uszkodzone, czy nie maja zwarcia.

Jak bardzo się on nagrzewa? Bo moze ma się nagrzewać. Jest on do radiatora przykręcony?
  • Poziom 9  
    Nie, CD4053 to 16 nóżkowy układ scalony CMOS, zamontowany na jednej z dwóch pionowo wlutowanych płytek. Obok niego jest jeszcze lm358, też wymieniony i diody ( 1n5819 , zenera 12 v i 3 sztuki 1n4148 , również wymienione na nowe), reszta elementów to kilka rezystorów i kondensatory stałe , zakładam że sprawne . Tylko do tej płytki nie posiadam schematu. https://obrazki.elektroda.pl/2974037000_1565880835.jpg

Dodano po 20 [minuty]:

Dołączam schemat płyty sterującej w 95 % zgodny z mig-207, oraz schemat jednej z dwóch pionowych płytek. https://obrazki.elektroda.pl/1873669500_1565882025.jpg ,
  • Poziom 32  
    W twoim oznaczeniu brakło jednej literki i sąd wyszło nie porozumienie ,że jest to tranzystor :) .

Zasilanie układu jest prawidłowe? Nie jest zbyt wysokie.

Dla pewności sprawdź kondensatory stałe. Różnie może być z nimi.

Układ nie powinien się nadmiernie nagrzewać po kilku sekundach.
  • Poziom 9  
    Tak, dla pewności sprawdziłem dzisiaj kondensatory i rezystory, żaden nie ma zwarcia. Zasilanie raczej jest prawidłowe . Z zasilacza głównego do płytki sterującej podawane są dwa napięcia, plus 24 i minus 15. Plus 24 V wchodzi przez rezystor 22 om na stabilizator 7815, na wyjściu jest plus 15v, a z linii minus 15 wchodzi napięcie ok minus 20 v na wejście stabilizatora 7915 i na jego wyjściu jest dokładnie minus 15. W miejsce układów scalonych wlutowałem podstawki, żeby podmienić układy bo różnie z nimi bywa, niestety te same objawy .

Dodano po 16 [minuty]:

Być może jest jakieś mikro pęknięcie na ścieżce, bo skoro wyjęty układ powoduje wzrost prądu na stabilizatorze plus 15v, to przerwa w obwodzie też może być przyczyną nagrzewania się układu cd4053 , ale podgrzałem wszystkie punkty lutownicze , powinno być ok.
  • Poziom 9  
    Układ CD4053 wymieniałem 3 razy , dwóch różnych źródeł. Mam ich jeszcze kilka sztuk. Podłączałem też zasilanie pod ten układ po wyjęciu z podstawki, pobiera kilka mA, po włożeniu do płyty sterującej obciążenie na 7815 wzrasta do ok 0.8A
  • Poziom 9  
    Zwarcie do masy mają piny ( 1, 2, 6, 8, 10, 13, 15). Jutro sprawdzę które piny podłączone są bezpośrednio do masy.
  • Poziom 23  
    Nie napisane czy tylko nie wyświetla regulacji prądu czy nie ma tej regulacji i nie wyświetla prądu spawania. Jeżeli nie ma regulacji to jakim prądem spawa ta spawarka? Może się też uszkodzić jedna z diod 1N4148. Zenera też mogą się uszkodzić. W tej metodzie warto sprawdzic wszystkie elementy oraz ciągłość ścieżek między poszczególnymi elementami. Układ CD4053 może się nagrzewać gdy któreś z jego wyjść jest nadmiernie obciążone. Nie koniecznie musi być uszkodzony. Generalnie jeżeli spawarka nie spawa to trzeba by sprawdzić czy układ TL494 który jest generatorem przegiegu jest zasilany (czy na jego nóżce nr 12 jest napięcie większe niż 7V) oraz póżniej czy generuje przebieg na wyjściu 8 i 11(tu pomógłby oscyloskop), z tego co widzę to TL494 jest odpowiedzialny za wytwarzanie przebiegu. Jeżeli nie generuje przebiegu to trzeba sprawdzić dlaczego. Na wejściu 3 powinno być mniej niż 4V, na wejściu 4 mniej niż 3 wolty, na wejściu 16 mniej niż na 15, na wejściu 1 mniej niż na 2 aby TL494 generował przebieg na kolektorach (nóżki 8 i 11). Widocznie albo na którymś wejściu TL494, nóżki 1,2,15,16, 3,4 tego układu jest niewłaściwy stan za który jest odpowiedzialny jakiś uszkodzony element lub przerwana ścieżka albo układ TL494 jest uszkodzony. Jeżeli jest przerwana ścieżka to wymiana elementów nic nie pomoże. Po stwierdzeniu jakie są napięcia na powyższych wejściach przechodzimy do szukania przyczyny takich napięć. Napięcia na nóżkach 1,2,3,4,15,16 TL494 też warto sprawdzać oscyloskopem ustawionym na 10 us.
  • Poziom 9  
    Na całej płytce sterującej znalazłem 3 diody zenera, oczywiście że wstawiłem nowe, kilka sztuk 14148 też wymieniłem, te w sąsiedztwie cd4053, wszystkie pozostałe niby dobre ( przewodzą i blokują). Ciągłość obwodów biorę pod uwagę , ale jest duża szansa że coś pominąłem. Jeżeli chodzi o tl484 , to w tym układzie odpowiada on za sterowanie szybkości silnika podajnika drutu, który działa poprawnie. Igbt sterowane są poprzez tranzystory irfz24 i irf9z24, a te sterowane są przez układ uc3846 znajdujący się na małej pionowej płytce , obok jest tl084 .https://obrazki.elektroda.pl/4285233700_1565934370.jpg Wydaje mi się że sam generator pracuje poprawnie, bo spawarka w trybie mma spawa, tylko brak regulacji prądu na wyświetlaczu. Spawarka nie przełącza się w tryb MIG, brak prądu na wyjściu i wskazań na wyświetlaczu, oczywiście podajnik pracuje i zawór gazu też. Oscyloskopu nie posiadam.
  • Poziom 9  
    Jak znajdę wolną chwilę, to wylutuje te dwie pionowe płytki czego chciałem uniknąć i przyjrzę im się dokładniej.
  • Poziom 23  
    No ale jest ta regulacja czy jej nie ma?
  • Poziom 9  
    Niestety nie sprawdziłem czy w rzeczywistości brak regulacji prądu na wyjściu w trybie mma, napewno brak wskazania prądu na wyświetlaczu.

Dodano po 2 [minuty]:

smagitom11 napisał:
    Zwarcie do masy mają piny ( 1, 2, 6, 8, 10, 13, 15). Jutro sprawdzę które piny podłączone są bezpośrednio do masy.
    . Wszystkie ww piny mają ścieżki podłączone do masy.
  • Poziom 23  
    To trzeba szukać od przycisku włączającego Mig do miejsca gdzie sygnał zanika. Nie podał Pan całego schematu z tego co widzę. Gdzie jest ten przycisk na schemacie?
  • Poziom 9  
    Łukasz.K napisał:
    No ale jest ta regulacja czy jej nie ma?
    . Kolego Łukasz, wyświetlacz pokazuje same zera , zarówno podczas przerwy jak i podczas spawania. Czy wartość prądu na przewodach się zmienia , muszę sprawdzić bo na tą chwilę nie wiem.

Dodano po 4 [minuty]:

Łukasz.K napisał:
    To trzeba szukać od przycisku włączającego Mig do miejsca gdzie sygnał zanika. Nie podał Pan całego schematu z tego co widzę.
    . Myślę podobnie, że odpowiedzialna jest funkcja przełączania z mma na mig, a za to właśnie odpowiada klucz analogowy cd4053, niestety do tej płytki nie posiadam schematu. Inne schematy też nie są typowo od mojej spawarki, tylko poszczególne bloki są bardzo podobne. A który blok Pana interesuje??
  • Poziom 23  
    Żeby coś powiedzieć potrzebny jest fragment schematu z przyciskiem który nie włącza spawania w trybie Mig.
  • Poziom 9  
    Łukasz.K napisał:
    Żeby coś powiedzieć potrzebny jest fragment schematu z przyciskiem który nie włącza spawania w trybie Mig.
    . Ok , zaraz podeślę.

Dodano po 3 [minuty]:

Po lewej na górze VH-03 jest przełącznik zmiany trybu
  • Poziom 9  
    smagitom11 napisał:
    Łukasz.K napisał:
    . Ok , zaraz podeślę.

Dodano po 3 [minuty]:

Po lewej na górze VH-03 jest przełącznik zmiany trybu
    ....VH-03 oraz VH-02 podłączone są do przełącznika MMA/Mig

Dodano po 2 [minuty]:

Dam znać jak wylutuje i sprawdzę dwie pionowe płytki.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Wylutowałem dwie pionowe płytki, okazało się że po włączeniu spawarki wzrasta obciążenie na linii plus 15V do ok 1A, rezystor 22om doprowadzający prąd do stabilizatora 7815 robi się bardzo gorący. Na początku tego tematu pisałem że po wyjęciu z podstawki układu uc3846, też wzrastał prąd na lini plus 15V do ok 1A. .Wylutowałem tranzystory irfz24 i irf9z24 , obciążenie spadło. Sprawdziłem te tranzystory , jeden z nich irfz24 na końcówkach źródło dren pokazuje przewodzenie w obydwu kierunkach, ale nie za każdym razem, czyli uszkodzona dioda wewnętrzna, inne podczas pomiaru sprawne, ale po wlutowaniu jednego nowego irfz24 i 3 pozostałych starych , grzeją się wszystkie 4, ale tylko wtedy jeśli nie mają sterowania na bramkach , czyli brak w podstawce uc3846 , który nimi steruje. Teraz nie wiem , czy wszystkie tranzystory są do wymiany , czy to normalna reakcja na brak sygnału na bramkach. Jeszcze jedna sprawa, po zamontowaniu pionowych płytek do płyty głównej, bez wlutowanych 4 tranzystorów irf , nadal grzeje się układ cd4053. Sprawdziłem przełączenie funkcji mma mig, zgodnie ze schematem po przełączeniu na mig , na trzecim pinie pierwszej płytki pojawia się plus 15V, niestety na 13 pinie drugiej płytki nie pojawia się masa. Drugi styk przełącznika mig MMA, wpięty jest szeregowo z przełącznikiem uchwytu spawalniczego, po załączeniu przełącznika na funkcję mig i naciśnięciu przycisku w uchwycie , podawany jest sygnał masy na bazę tranzystora 8050, który daje podaje sygnał na bramkę wzmacniacza lm358, i dalej do tl494, czyli nie jest tak jak na schemacie, będzie ciężko;). Wyświetlacz nadal pokazuje same zera.