Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki silnik do tego układu

Burner 17 Wrz 2005 11:45 1560 4
  • #1 17 Wrz 2005 11:45
    Burner
    Poziom 9  

Witam!
    Chciałbym kupić sterownik do bramy, którego schemat znajduje się w załączniku. Problem w tym, że nie wiem jaki silnik jest do niego wymagany. Ze schematu wynika, że chyba jest to szczotkowy na 230V (poprawcie mnie, jeśli tak nie jest). Ale wymagane tam są ruchy w prawo i lewo. Jaki by to musiał być silnik? Od czego najlepiej byłoby go zaadoptować? Sterownik ten umożliwia regulację mocy silnika i spowolnienie, tak więc pewnie 3-faz przerobiony na 230 z kondziem odpada co?
    Pozdrawiam!

0 4
  • #2 17 Wrz 2005 13:50
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Jest to silnik prądu stałego szeregowy (zapewniony duży moment rozruchowy, prosty sposób zmiany kierunku wirowania wału). Łatwo zaadoptować samochodowy silniczek od wycieraczek.
    Pozdrawiam

0
  • #3 17 Wrz 2005 18:46
    Burner
    Poziom 9  

Niemożliwe, żeby zaadoptować silniczek od wycieraczek. Silniczki od wycieraczek są na 12V lub od ciężarówek na 24V. A w instrukcji na
    http://www.el-em.pl/?act=produkt&id=80&PHPSESSID=1b6ae171dae7ab7be556798128018345
    jest napisane, że układ ten steruje "silnikiem 230VAC".

Link do opisu sterownika w formacie doc:
    http://www.el-em.pl/instrukcje/csa810.doc

Jest takze w ofercie ten sam sterownik na 24VDC, ale nie chcę silniczka od wycieraczek, ponieważ mam już przekładnię (solidną, która będzie śmigać wieki a z tymi od wycieraczek, to niewiadomo co będzie się działo zimą, kiedy zaatakuje mróz lub zasypie śnieg), szukam tylko odpowiedniego silnika.

0
  • Pomocny post
    #4 18 Wrz 2005 12:34
    1Ber
    Poziom 11  

Do tego uładu jest prawdopodobnie silnik do nigo przystosowany na którym można ustawić moc posówu bramy ( żeby nikogo nie zgniotła ).
    Chyba żeby pokombinowąć.
    Można by było zastosować dowolny silnik np z wiertarki . Tylko dodatkowo dołożyć przekaznik lub mały stycznik . Np. w lewo, prąd płynie przez styki przy otwartm złączone . A w prawo napięcie z drugiego wyjścia idzie na cewkę i na styki rozwarte. Z silnika wyprowadzamy 4 przewody i na przekazniku łączymy zmieniając końce albo bocznika albo wirnika.(np przepinamy przewody na szczotkach żeby zmienić kierunek.)

Lub zastosować inny silnik jednofazowy i przekaznikiem przełanczać kondensator w celu zmiany obrotów.

0
  • #5 18 Wrz 2005 15:12
    Burner
    Poziom 9  

A jeśli podłączę silnik NIEKOMUTATOROWY (inny 1-fazowy), to sterownik będzie mógł regulować moc i spowolnienie, czy taka regulacja jest możliwa tylko przy silnikach komutatorowych?

0