Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

No bo mi mkAVRcalculator nie działa :/

16 Sie 2019 03:07 1587 32
  • Poziom 1  
  • Poziom 40  
    Kupiłeś program (?), wiec do autora mkAVRcalculatora trzeba się zgłosić
  • Poziom 39  
    Musisz trochę rozwinąć tę myśl "nie działa". Bo może on nie działać na wiele sposobów. Generalnie dobrze by było jakbyś wkleił albo wrzucił zdjęcie tego błędu. W mkAVR w zakładce Ustawienia masz 2 przyciski "Instaluj". Skorzystaj z nich aby poprawnie zainstalować sterowniki oraz AVRDude. Pamiętaj o tym, że darmowa wersja wspiera tylko kilka procesorów. Ewentualnie możesz skorzystać z darmowego Prog Isp. Nie jest tak przyjemny jak mkAVR ale w każdym razie działa.
    progisp1..2.rar Download (2.1 MB)
  • Poziom 40  
    dasej napisał:
    Witam.
    Ale Atmega128 złącze ISP ma w innym miejscu.

Sorry za brzydki obrazek ale nic innego na szybko nie znalazłem.

Raczej.

Wszystkie masy i Vcc muszą być podłączone.
    Pin nr nie jest potrzebny.
    Jest to opisane w nocie katalogowej.
  • Poziom 1  
  • Poziom 31  
    27 i 28 jest ok
    Co do tekstu:
    "Przez USBasp ni cholery. "
    Czyli sam avrdude z usbasp działa czy nie ?
    Jeśli nie i masz windows10, podmień sterownik za pomocą zadig'a na libusb-win32 (v1.2.6.0) (ew spróbuj z nowszą wersją).
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Prosty temat. Masz soft Kardasia to pisz do niego w sprawie problemów...robiw
  • Poziom 1  
  • Specjalista - ESP32, ESP8266
    Kraniec_Internetów napisał:
    akładam że on takich osób z problemami ma setki, a mi się jakby lekko spieszy

Użyj programu AVR Lab++ by @Slawek K., jeżeli nie potrafisz korzystać bezpośrednio z avrdude:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3438601.html

Dodano po 1 [minuty]:

Przez USBasp ni cholery. Ogólnie walczyłem z tym koło kwietnia przez kilka dni żeby zadziałało ale się poddałem, teraz dłubię od tygodnia i nadal nic.

Logi, logi, logi z Arduino IDE .... telepatia jeszcze nie działa.
  • Poziom 1  
    Pobrałem program od Arduino (IDE się chyba nazywał), programowanie przez USB wbudowane działa, AVRdude działa. Przez USBasp ni cholery.
    Arduino IDE działa bez problemu.

Jeżeli usbasp w Arduino IDE udało Ci się okiełznać, to po co Ci mkAVR? Rozumiem, wydałeś kasę i możesz czuć się nieco sfrustrowany, ale mając usbasp oraz dowolną "nakładkę" na avrdude możesz wgrywać już bezpośrednio kod do dowolnej atmegi. Te wszystkie "nakładki", włącznie z mkAVR nie robią nic więcej ponad to, co już jest w funkcjonalności avrdude.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    khoam napisał:
    Logi, logi, logi z Arduino IDE .... telepatia jeszcze nie działa.

Arduino IDE działa bez problemu. To z mkAVR mam problem i jeżeli dobrze zrozumiałem, żadnych logów tam nie ma. Tylko jeden napis mogący oznaczać wszystko.

Naprawdę sądzisz, że na tej podstawie ktoś ci pomoże? Jak wcześniej koledzy napisali - skontaktuj się z autorem.
    Skoro AVRDude działa to korzystaj z niego - jest za darmo i robi wszystko co potrzeba.
  • Poziom 1  
    Czy mogę używać Arduino IDE skoro nie mam do Atmegi wgranych fusebitów ani bootloadera?

Możesz, o ile programy będziesz wgrywał tylko przez usbasp, wtedy bootloader w atmedze jest niepotrzebny.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A plan był taki, by wgrać bootloader do Atmegi przez USBasp, dzięki czemu dalej mógłbym programować przez wbudowane w płytkę USB i konwerter FT232RL. Właśnie dlatego męczę się z mkAVR.

Ale przecież do tego nie jest ci potrzebny ten program. Wgraj bootloader, skoro tak ci wygodniej i programuj przez USB, chociażby z użyciem AVRDude.
    Swoją drogą, skoro zaczynasz, to zamiast kombinować, kup sobie jaką płytkę Xplained, teraz są już nawet po 20 zł, na pokłądzie masz programator i debugger, którego potem możesz użyć do programowania innych AVRów. A całość działa w Atmel Studio, co ci oszczędzi kolejnych problemów.
  • Poziom 26  
    @robiw zakładam że on takich osób z problemami ma setki, a mi się jakby lekko spieszy :)

Rozumiem...ale facet się chwali, że jak zakupisz jego HW/SW to masz błyskawiczne wsparcie...to korzystaj z tego...robiw
  • Poziom 31  
    Może to kwestia sterowników, z USBASP można mieć kilka do wyboru, ściągnij program do podmiany driverów USBASP https://zadig.akeo.ie/, wskaż urządzenie USBASP i podmień na inne. Kiedyś testowałem trzy i raz działa z MK, raz z Arduino, raz z oboma, zależy jaka wersja AVRDUDE jest podłączona pod te programy. Może akurat trafił Ci się wadliwy USBASP, wtedy jest sens coś tam reklamować do MK (a jak chiński to pyk kolejny za 5zł).
  • Poziom 1  
  • Poziom 39  
    W zakładce ustawienia (mkAVR) ustaw "pokazuj konsolę Avrdude - gdy wystąpi błąd". To będziemy coś więcej wiedzieć o tym błędzie.
  • Poziom 31  
    W szkicu ArduinoISP (BTW to nie to samo co USBASP) można podmienić prędkość 19200 na 115200 i wtedy działa jako programator AVR ISP z AVR LAB++, MKCalkulator czy Arduino IDE. No i częsta przypadłość początkującego, nie łączy się pinu reset programatora z pinem reset pacjenta, pin reset jest obsługiwany najczęściej przez pin 10 Arduino (jako programator), czy jaki tam sobie wybrałeś w szkicu.
  • Moderator Samochody
    Z poziomu Arduino IDE, przy pomocy USBASP, możesz zarówno wgrać bootloader do ATMegi, jak i wgrać program do ATMegi bez bootloadera.
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    mkAVRcalculator kiedy jest uruchomiony wykrywa włożenie do gniazda USB programatora USBasp jeśli on jeszcze nie ma żadnych sterowników. Wtedy zaproponuje swoje sterowniki.
    Niestety, jesli wcześniej zainstalowałeś Zadig`iem ten który napisałeś kilka postów wcześniej, że zainstalowałeś - to to jest błąd.
    Można to naprawić na dwa sposoby. Możesz odinstalować sterownik USBasp i zainstalować ten z mkAVRcalkulator`a, ale.... programator nie będzie dłużej działał z Arduino.
    Zerknij na te trzy poniższe obrazki a potem zainstaluj sterownik "libusbK (v3.0.7.0)" - przynajmniej u mnie tak to działa na systemie x64
    (sterownik trzeba podmienić dla każdego gniazda USB w którym chcesz używać programator)
    No bo mi mkAVRcalculator nie działa :/ No bo mi mkAVRcalculator nie działa :/ No bo mi mkAVRcalculator nie działa :/

Miłego dnia i powodzenia ;)

BTW. AVRISPmkII nie jest drogi a jest o niebo szybszy, ale to widać dopiero przy większych niż 32KB flash`ach.
  • Poziom 1