Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym na drodze.

16 Sie 2019 18:37 228 7
 • Poziom 9  
  Witam, myślę, że to odpowiedni dział. Czy wózki elektryczne mogą się poruszać po drogach publicznych, bo słyszałem, że nie? :) Pani z firmy Vermeiren z zamówień twierdzi, że w ogóle nie mogę poruszać się elektrycznym wózkiem inwalidzkim po drogach publicznych, a z kolei serwis twierdzi, że mogę jeździć po drogach publicznych. Mieszkam na wsi?
 • Poziom 30  
  Lepiej trzymać się przepisów i weryfikować niesprawdzone informacje podane przez serwis. Wykładnia prawna w tej kwestii jest dość oczywista:
  W rozumieniu art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.), osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest pieszym. Dlatego też, zgodnie z dyspozycją art. 11 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy, w przypadku poruszania się wózkiem inwalidzkim zobowiązana jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. W przypadku korzystania z pobocza lub jezdni, obowiązana jest poruszać się lewą stroną drogi.
  Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy i art. 11 ust. 4a - pieszy (a więc również osoba na wózku inwalidzkim) poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.


  Skoro mieszkasz na wsi i nie mam tam wyznaczonej ścieżki pieszej, rowerowej lub chodnika, trzeba korzystać z jezdni powołując się na ten fragment: jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

  Informacje na ten temat znajdziesz tu:
  https://www.motofakty.pl/artykul/wozek-inwalidzki-na-drodze-to-trzeba-wiedziec.html

  o ciekawe, jesli osoba na wózku inwalidzkim jest nietrzeźwa, wtedy już nie będzie traktowana wyłącznie jako "pieszy": https://www.prawodrogowe.pl/informacje/kronik...inwalidzki-to-pojazd-mechaniczny-podsumowanie
 • Poziom 9  
  Nie ma i nie da się poboczem jeździć :) Po ostatnich testach zostałem opierniczony przez kierowce za jazdę lewą stroną jezdni i to było na ostrym zakręcie. Omal nie doszło do wypadku. I co daje jazda lewą stroną, jeśli nie ma ktoś ubezpieczonego wózka gdyby ktoś obtarł wózek lub uderzył?
  Jeżdżę prawą stroną jezdni od 17 roku życia i nie zmierzam zmieniać strony.

  https://www.polskieradio.pl/7/3086/Artykul/95...,Wozek-inawalidzki-na-drodze-Prawie-jak-rower - Wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym mogą poruszać się po chodnikach, jak i po drogach. Na ulicach muszą jednak być wyposażone w światła i możliwość sygnalizowania manewrów. - Taki pojazd traktuje się jak rower. Zazwyczaj nie przekracza prędkości 25 km/godz. - wyjaśnił z kolei dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Tyle że pieszy nie jest wyposażony w silniki, oświetlenie oraz koła :) Ten przepis został napisany przez osobę chorą psychicznie.


  Zacytuje: Może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Widząc auto, mam uciekać z drogi, do rowu, chociaż szerokość asfaltu wynosi 5 metrów
  ? :) Proszę obejrzeć filmik i udzielić odp.
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  dariusz2021 napisał:
  Tyle że pieszy nie jest wyposażony w silniki, oświetlenie oraz koła Ten przepis został napisany przez osobę chorą psychicznie.
  To jak najbardziej słuszna uwaga. Przepis jest kompletnie nieżyciowy i zdecydowanie wymaga pilnej nowelizacji. Z tego co mi wiadomo, nic się w tej sprawie nie robi, bo standardem mają być bezpieczne ścieżki rowerowe. Ale czy wszędzie powstaną i czy wszędzie są potrzebne? A na normalne chodniki w małych miejscowościach poczekamy pewnie jeszcze... dziesięciolecia.
 • Poziom 17  
  W takim razie podaj kraj, który ma dobrze sformułowane przepisy dla wózków inwalidzkich.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  dariusz2021 napisał:
  Żyjemy w chorym kraju z chorymi przepisami...
  Spora przesada! Niektóre zapisy są niedoskonałe, to fakt. Ale w innych mamy znacznie lepsze rozwiązania niż pozostałe kraje Europy. Warto więc wykazać się odrobiną obiektywizmu i rzetelnej oceny w tej kwestii. To czego w Polsce na pewno brakuje, to bezwzględnego pierwszeństwa pieszego (a więc także wózka inwalidzkiego), na przykład na pasach.
 • Poziom 11  
  Mam wózek elektryczny wyposażony w kierunkowskazy, światła stop, światła przednie i awaryjne. Jeżdżę po ulicach prawą stroną, ponieważ chodniki się nagle kończą i są bardzo wysokie krawężniki. Jazda lewą stroną jezdni jest bardzo niebezpieczna.