Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antenowa Instalacja Zbiorowa ( - jaki dobrać wzmacniacz

16 Sie 2019 18:54 279 17
 • Poziom 7  
  W domu jednorodzinnym jest Antenowa Instalacja Zbiorowa ze wzmacniaczem TERRA MA024. Do wzmacniacza pod UHF doprowadzony jest sygnał z modulatora MDP-8S-EU, do którego z kolei podłączone są 4 kamery. Sygnał rozchodzi sie od wzmacniacza 4 pionami do poszczególnych pomieszczeń gdzie odbierany jest na kilku telewizorach. Większość telewizorów odbiera obraz z kamer bardzo dobrze, niestety Philips serii PFL niektórych kanałów nie łapie. Myślę o zastosowaniu wzmacniacze pomiędzy gniazdkiem a tym telewizorem, ale nie wiem jaki byłby najlepszy. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam. MD
 • Sklep HeluKabel
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Ile metrów kabla jest między wzmacniaczem a tym telewizorem?

  Jeśli problemem jest słaba jakość kabla antenowego lub duża odległość to możesz podpiąć modulator pod VHF i ustawić niskie kanały na modulatorze (nizsza częstotliwość lepiej radzi sobie z odległością i słaba jakością kabla)
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Z tego wynika że między wzmacniaczem a tym telewizorem masz może 10-15m kabla antenowego, bez sensu dawać kolejny wzmacniacz. Podepnij ten TV na krótkim kablu do wzmacniacza i sprawdź bo może problemem nie jest poziom sygnału.
 • Poziom 7  
  Odległość od wzmacniacza do gniazdek na wszystkich pionach jest rzeczywiście kilkanaście metrów ale mimo to na wszystkich gniazdkach kilka rożnych telewizorów odbiera dobrze.
  Tylko Philips PFL źle odbiera na wszystkich gniazdkach, na tych samych, na których inne TV odbierają dobrze. Odległość od wzmacniacza na poddaszu nie ma zatem znaczenia i ewidentną sprawą jest słaby tuner analogowy w Philipsie. Zastosowałem kilka przypadkowych wzmacniaczy i widać poprawę ale daleko do odbioru jak w innych TV. Pytanie jaki wzmacniacz zastosować między gniazdkiem a TV nadal aktualne, dzięki za rzeczową poradę, pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.
 • Sklep HeluKabel
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Napisałem Ci w pierwszym poście przepnij i przeprogramuj na VHF, jeśli problemem jest niski sygnał to powinno rozwiać sprawę. Jeśli to nic nie pomoże to prawdopodobnie dokładanie wzmacniaczy też nic nie da.
 • Poziom 7  
  Niestety podpowiedź nie na temat. Prosze uważnie przeczytać moje informacje. Nie chodzi o wzmocnienie sygnału na tym połączeniu UHV, gdyż sioła sygnału jest ok bo inne TV odbierają ok.Chodzi o propozycje doboru wzmacniacza sygnału analogowego do tego konkretnego TV. Wszystkie inne opcje były sprawdzane. Coś znajdę w necie. Dam znać jak uzyskam dobry odbiór. Dziękuję za dobre chęci.
 • Poziom 7  
  Dzięki za zainteresowanie się tematem.
  Opiszę próby zaprogramowania niektórych kanałów analogowych na:
  TV Philips 47PFL4007K/12, identycznie jest na
  TV Philips 32PFL4007K/12
  1. programowanie automatyczne
  • wyszukaj kanały
  • POLSKA
  • antena (DVB-T)
  • start
  nie wyłapuje niektórych kanałów

  2. programowanie ręczne
  • konfiguracja ↓
  • ustawienie kanału ↓
  • instalacja kanałów↓
  • analogowy instalacja↓
  • znajdź kanał↓
  • 471,00 Mhz↓
  • szukaj→
  nie wyłapuje niektórych kanałów
  wpisując częstotliwość danego kanału jeśli słaby sygnał to programowanie zawiesza się
  Być może oprogramowanie tego modelu jest niefunkcjonalne. Ciekawe czy jest nowsze?
 • Poziom 20  
  Cytat "...Przed dodaniem sygnału z modulatora do sieci zbiorczej należy go poddać obróbce na wzmacniaczu jednokanałowym!!! o dużej selektywności ZG-401/601. Zadaniem wzmacniacza jest tutaj usunięcie niepożądanych produktów modulacji (występujących na czestotliwościach z poza pasma danego kanału), oraz podniesienie poziomu wyjściowego do odpowiedniego dla danej instalacji..."
  link do; modulator mdp-8s

  link do Wzmacniacz kanałowy ZG-401 Alcad kanał C57 - C69

  link do; Wzmacniacz ZG-601 kanał PS32 - PS38 ALCAD

  Na jakich kanałach VHF czy UHF wprowadzone są obecnie do instalacji sygnały z kamer?

  Niektóre tunery telewizyjne, na VHF (i w analogu i w DVB-T) mają problemy z autowyszukiwaniem i wymagają ręcznego wprowadzenia częstotliwości środkowej kanału lub częstotliwości podnośnej wizji danego kanału VHF oraz szerokości kanału VHF (najcześciej 7MHz).
 • Poziom 7  
  1. Wszystko jest opisane i rozrysowane w moich postach.
  2. UHF, na tym zakresie inne TV odbierają OK
  3. do tych tunerów "niektórych" zalicza się pewnie omawiany Philips, stąd pytanie
  4. jak wzmocnić sygnał od gniazdka do TV, żeby ten szczególny tuner dał się zaprogramować automatycznie lub ręcznie.
 • Poziom 20  
  Skąd ma pan przekonanie, że ten sygnał jest zasłaby dla tego telewizora?
  Czy zmierzył pan poziomy dla poszczególnych kanałów analogowych TV, na których rozprowadzany jest sygnał z kamer jakimś miernikiem sygnału antenowego?
  Jakie to są wartości poziomu tych sygnałów?
  Może taniej będzie pozbyć się tego telewizora i kupić/wymienić na coś innego w punkcie utylizacji sprzętu elektronicznego, za grosze, na próbę?
 • Poziom 7  
  Te 3 TV Philipsa serii PFL które są aktualnie użytkowane mają takie same problemy z programowaniem także ręcznym (jak słaby sygnał to całkowicie zawieszają się). Inne 3-4 TV innych marek na tej samej instalacji nie mają żadnych problemów. Te Philipsy mają opcję smart i inne przydatne funkcje, których może brakować w innych tv. Ustalanie, co który tv ma jest bardziej uciążliwe niż dobranie wzmacniacza do tego TV, stąd drążę temat, na razie bezskutecznie. Dzięki za dobre chęci doradców, pozdrawiam. MD
 • Poziom 20  
  Na każdym (aktywnym) wyjściu tego typu modulatora powinien być dodatkowo wystarczająco selektywny wzmacniacz jednokanałowy a przynajmniej filtr jednokanałowy, aby produkty modulacji (spoza pasma danego kanału o szerokości 8MHz, dla UHF) z modulatora nie zakłócały sygnałów na innych kanałach.

  Tak zakłócone sygnały analogowe najcześciej "zrywają synchronizacje obrazu".
  Natomiast zakłócony sygnał DVB-T może od razu pozbawić nas wszystkie 7÷8 programów z mux przesyłanego na tym zakłócanym kanale.

  Taka "złodziejska oszczędność" nie zastosowania zalecanych wzmacniaczy kanałowych może być podstawą do reklamacji i odszkodowania od wykonawcy tej instalacji na podstawie nie spełniena wymaganych warunków technicznych, jeśli to pan był inwestorem.

  Instalacja samego modulatora (jednowstęgowego czy dwuwstegowego) bez filtrów kanałowych lub wzmacniaczy kanałowych zawsze będzie powodować problemy na innych kanałach i jest nie prawidłowa technicznie co podkreśla producent i dystrybutorzy tego typu modulatora.

  Poza kanałowe produkty modulacji 8 sygnałów (na 8-miu dowolnych kanałach) wychodzących z tego modulatora mogą zakłócać dowolne kanały UHF i VHF, zarówno te z sygnałami cyfrowymi DVB-T jak i te z analogowymi.

  Niech pan poda na jakich kanałach analogowych (numery, względnie czestotliwość kanału) wychodza z tego modulatora sygnały kamer.
  Oraz jakie kanały analogowe i cyfrowe DVB-T( nr. czest.) sa zakłócane względnie nie odbierane lub odbierane z jakimiś objawami zakłoceń.
  Jak te zakłócenia wygladaja na ekranie TV dla poszczególnych programów.

  Warto sprawdzić tłumienie konkretnych przewodów przyłaczających telewizory do gniazd antenowych. Domyślam się, że przenosząc philipsy do innych gniazd celem ich sprawdzenia nie przenosił pan tych przewodów antenowych przyłączeniowych.

  Nie odpowiedział!!! pan:
  1. czy te wzmacniacze jednokanałowe względnie filtry jednokanałowe na wyjściu owego modulatora w ogóle są.
  2.jakie są zmierzone poziomy sygnałów na poszczególnych kanałach w gnieździe antenowym.
  Przydatny byłby ogląd /pomiar całego widma rozprowadzanych w tej instalacji antenowej sygnałów.

  Jeśli się pan dostatecznie nie zna na temacie radzę zatrudnić fachowca.
  Jeśli pan jest tym fachowcem... to trudno aby się dalej wymądrzał bo z wykształcenia jestem tylko mgr.inż.technologii drewna.

  Telmor, np. produkował swego czasu, strojony na 10 dowolnych kanałow UHF: Filtr kanałowy typu PFS-1062 (ok.300zł)
  Nie pamiętam parametrów selektywności PFS-1062 więc nie powiem czy wystarczyłby aby pozbawić zbędnych produktów modulacji te modulowane sygnały z kamer.

  Moim zdaniem nie istnieje sensowne a tanie rozwiązanie domniemanego przez pana "do wzmocnienia" sygnału dla tych objawów.
  Jedynie filtry lub wzmacniacze jednokanałowe na każdym wykorzystywanym wyjściu tego modulatora, dobrane częstotliwością do tych wychodzących kanałów oczywiście.
 • Poziom 7  
  To jest bardzo prosta instalacja i sprawdza się na każdym tv z wyjątkiem tych 3 philipsów, widać mają mało czułe tunery analogowe, bo dvb-t jest ok.
  Opis: 4 kamery podpięte są do modulatora (kanały kolejno 21, 24, 27, 30).
  Z modulatora jest jedno wyjście, które wprowadza zsumowany sygnał do wzmacniacza na UHF.
  Od wzmacniacza poprzez rozdzielacz sygnał trafia na piony i gniazda abonenckie.
  Pomijając aspekty techniczne posługując się tylko logiką – jeśli sygnał z każdego gniazdka jest ok. na każdym innym TV powinien być też ok. na tych 3-ch philipsach, widać maja mało czułe tunery analogowe. W necie jest wiele wzmacniaczy ale dobrze by było poznać opinie innych użytkowników forum.
 • Poziom 20  
  Czysta logika sprawdza się tylko na wykładach z filozofii.
  Tu oprócz logiki potrzebna jest znajomość kilkunastu różnych aspektów technicznych.
  I pomiary techniczne odpowiednim miernikiem.

  widać mają mało czułe tunery analogowe
  Na podstawie tego, że nie działają, jak pozostałe innego typu, na wszystkich gniazdach antenowych nie można jednoznacznie powiedzieć,że mają za mało czułe tunery analogowe.
  Potrzebne są oczywiście wiarygodne pomiary poziomów tych sygnałów i stwierdzenie pomiarami, że ich wzmocnienie da spodziewany efekt.

  Mogą mieć również;
  1. zbyt mało selektywne tunery analogowe,
  2. mniejszy maksymalny dopuszczalny poziom sygnału analogowego na wejściu tunera,
  3. wbrew deklaracji mogą nie mieć tunera analogowego.

  Słabe sygnały analogowe TV (pal,secam) nie zakłócone przez produkty poboczne modulacji lub przez inne sygnały użyteczne analog lub DVB-T np.na sąsiednich kanałach:
  22,
  23,25,
  26,28,
  29,31
  dla 21, 24, 27, 30
  powinno dać się odbierać z mniejszymi lub dużymi szumami na ekranie i dostroić ręcznie.

  Jakie jeszcze kanały zajęte/wykorzystywane są w pańskiej instalacji oprócz tych czterech dla kamer?
  Czy wolne wyjścia w.cz. modulatora są obciążone rezystorami 75Ω ?
  Co mówi instrukcja modulatora o ustawieniach częstotliwośći na nie wykorzystywanych wyjściach w.cz. modulatora?

  Może też pan zamówić w e-sklepie przynajmniej jeden wzmacniacz jednokanałowy (ustawowe 14 dni na zwrot) i wypróbować czy pomaga na znalezienie i odbiór takiego "zaginionego" kanału.
 • Poziom 7  
  Chcąc poszerzyć ofertę prowadzonej działalności i ze względów hobby zainteresowałem się tymi zagadnieniami, a ponieważ nie jestem fachowcem elektronikiem to staram się przynajmniej posługiwać się logiką. A nawiązując do aspektów technicznych obserwuję taki problem z programowaniem tunera analogowego w tym philipsie: kamera w modulatorze ustawiona jest na kanale np 25 i chcę w tv ustawić odpowiadającą częstotliwość ręcznie (bo automatycznie nie znajduje tego kanału) i programując ręcznie nie da się dojść do opcji ustawienia tej częstotliwości bo tuner zawiesza się. Dopiero zamiast kamery podłączyć silniejszy sygnał np, z dekodera - to można częstotliwość dostosować do kamery. W innych tv nie ma potrzeby takiej kombinacji bo tunery wyłapują automatycznie wszystkie kamery. Liczę na wyrozumiałość fachowców. Pozdrawiam zainteresowanych a szczególnie P. Jerzego.
 • Poziom 14  
  Zawiesza się? To może sygnał jest dla tego Philipsa ZA SILNY?
  Modulatory dają ok 80dB sygnału na wyjściu, próg zadziałania głowicy to ok 40dB, a kable tłumią ok 1 dB na 5 mb. Proszę sobie to policzyc.

  Nie można wpisać kanału 25 z całkowicie wyłączoną anteną, a dopiero po wpisaniu podłączyć antenę? Też się zawiesza?

  Nie można w modulatorach ustawić pasma kablowego? W Białmstoku nadają MUX 3 na 22 kanale, a pan pisze że modulator pracuje na 24, może zbyt blisko...

  Bez pomiarów to dziecinada.