Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję jakiejś (gotowej) anteny do nasłuchu w częstotliwościach 136-174 MHz.

18 Aug 2019 20:13 2556 54
Tespol
 • #31
  User removed account
  Level 1  
 • Tespol
 • #32
  c2h5oh
  Moderator
  Ustaw prawidłowo blokadę szumów i sprawdź co się dzieje.
 • Tespol
 • #33
  dj_volt
  Level 24  
  vvo1x wrote:
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi. O antenie fabrycznej jeśli się wypowiem raz jeszcze. Odbiornik odbiera sporo transmisji jednak tylko nieliczne są słyszane jako komunikaty głosowe. Sporo mam ciągłego szumu ale jeszcze więcej transmisji w typie: miga zielone światełko odbioru i dźwięk typu: " cz.. cz.. cz.. do potęgi n". Chciał bym wiedzieć czy to ze względu na słabość anteny fabrycznej ( której parametrów nie znam ), czy z innego powodu. Inny powód jaki mi do głowy przyszedł jako laikowi taki, że część większa służby pracuje w jakimś nowszym systemie cyfrowym i te transmisje odbieram jako szum / " cz.. cz.. czz.." . Ale mają odbiorniki analogowe, do których też transmitują i ja to odbieram sobie. Odebrane transmisje dochodzą szczególnie z jednego kierunku i to nie z takiego z którego spodziewał bym sie najsilniejszego nadajnika ( wnioskując po treści przekazów ). Ukształtowanie terenu na tym kierunku też nie jest wyjątkowo sprzyjające. Najlepsze efekty odbioru gdy radio stoi nieruchomo. Nawet pod betonem ale na wysokości 3 metrów nad gruntem niż na wolnym powietrzu na wysokości metra.

  Czasami wystarczy wyłączyć TV lub zgasić lampkę z żarówką LED. Plaga dzisiejszych czasów to tanie i zbudowane na sztukę zasilacze impulsowe. Kiepsko odfiltrowane, w plastikowych obudowach i potem sieją po pasmach - to są małe nadajniki!
  Porównaj odbiór w nocy - późno w nocy. Tak żeby większość sąsiadów miała wyłączone "zabawki".
  Co do czułości Bao - zależy od egzemplarza. To wcale nie są takie "szumofony". Fakt - przydały by się lepsze filtry pasmowe (bo prawie ich niema) ale można je dorobić na zewnątrz radia albo... zmienić radio. Od czegoś trzeba zacząć. Ja startowałem od R-311 i Alana CT-180 :) Mój ojciec od Lambdy 5, RBM-1 i Rygi-103 :!: Ważny jest zapał, chęć. Reszta to doświadczenie.
 • #34
  Hektar Zahler
  Level 34  
  vvo1x wrote:
  Chciałbym wiedzieć czy to ze względu na słabość anteny fabrycznej ( której parametrów nie znam ), czy z innego powodu
  Nie rozumiesz po polsku ? Powtarzam wiec, że czułość Bao poza pasmem amatorskim jest słaba i to jest główny tego powód. Do nasłuchu Policji nada sie coś odpowiedniego.
  dj_volt wrote:
  Ja startowałem od R-311 i Alana CT-180
  CT-180 czułość rewelacja, idealny sprzet na start (polecam), lecz poza pasmem amatorskim jest głuchy jak nieboszczyk i sie do niczego nie nadaje.
  vvo1x wrote:
  O antenach do niego myślałem raczej takich jak kolega dj_volt pisał na początek tj Nagoya NA-771
  Tą antene z kawałka drutu dotniesz sobie, dokupisz 20...30m kabla TV i powiesić jak najwyżej z dala od elementów metalowych. Do nasłuchu bedzie okej.
  dj_volt wrote:
  i podlutuj przewód koncentryczny 50Ohm z wtykiem do radia
  Kabel 50Ω do nasłuchu nie musi być.


  Żadne inwestycje w wymyślne anteny, bo ta mydelniczka nie da rady w tak szerokim zakresie.
 • #35
  dj_volt
  Level 24  
  Hektar Zahler wrote:
  dj_volt wrote:
  i podlutuj przewód koncentryczny 50Ohm z wtykiem do radia
  Kabel 50Ω do nasłuchu nie musi być.


  Żadne inwestycje w wymyślne anteny, bo ta mydelniczka nie da rady w tak szerokim zakresie.

  Uczmy chłopaka od początku - radiokomunikacja = przewód o impendancji 50Ω. Może kiedyć stanie się nadawcą? Czego mu życzę :!:
 • #36
  User removed account
  Level 1  
 • #37
  gumisie
  Level 43  
  dj_volt wrote:
  Uczmy chłopaka od początku - radiokomunikacja = przewód o impendancji 50?.
  Tylko czego?
  Inwestowania w:
  Hektar Zahler wrote:
  20...30m kabla
  Bez względu jaką miałby impedancję falową?
  A co z problemem "zatykania" się Bao w przypadku zbyt dużego sygnału wejściowego?
  To tylko moje dywagacje, więc niekoniecznie muszą być wiarygodne.

  Pozdrawiam.
 • #38
  User removed account
  Level 1  
 • #39
  zworys
  Level 39  
  Kolego w necie jest dostępna książka ś.p. Zdzisława Bieńkowskiego "Poradnik ultrakrótkofalowca" warto go całego przestudiować mimo jego objętości. Tam też znajdziesz dużo o antenach - w rozdziale siódmym. W wydaniu papierowym z 1988r od strony 843. Jeśli chodzi o samodzielne wykonywanie anten to jest i proste i jednocześnie skomplikowane . Proste bo mając dobry sprawdzony projekt można łatwo zbudować antenę , skomplikowane bo wymagana jest dokładność i staranność. Jak już koledzy napisali nie znajdziesz anteny uniwersalnej pokrywającej szerokie pasmo. Najbliższa jest discone ale - zysk tej anteny jest żaden, a zaleta szerokiego pasma jest jednocześnie wadą bo odbiera jednocześnie wszelkie śmieci niejednokrotnie zagłuszające interesujący nas sygnał. Rada jednego z kolegów żeby wykonać kilka prostych dipoli jest najlepsza. Taką antenę możesz zrobić nawet bez lutowania, można wykonać kilka takich dipoli ( tanie materiały ) na poszczególne pasma i przełączać się na jeden z nich. Tematy o budowie takich anten znajdziesz tutaj na elektrodzie. Np:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3558691.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3361212.html
 • #40
  sdd
  Level 15  
  max-bit wrote:

  Więc czy takie radio który każdy może słuchać ma sens ?
  Ja bym polemizował.


  Ma sens - dwa najważniejsze zastosowania (oba niezgodne z prawem, więc teoretyzujemy):

  1. Porozumiewanie się POZA GRANICAMI UE - np. w lesie, rozległym terenie hotelu itp. Kupowanie dwóch lokalnych kart - itd. może kosztować, być kłopotliwe itd. Roaming to masakra - 10 zł za minutę dla obu stron. Dwa radia i mamy komunikację za free.

  2. Porozumiewanie się w Polsce w nie do końca legalnych sprawach - GSM oraz Internet wszystko logują. Można oczywiście TOR-y i inne, ale jednak. Całego pasma radiowego raczej nikt nie skanuje i nie loguje i nie zapisuje położenia.

  Co do częstotliwości - dość bezpieczną opcją jest korzystanie z cyfrowego pasma PMR (dPMR). Oczywiście nadawanie tam w analogu z niehomologowanego z PMR sprzętu (silna wymienna antena, większa moc) jest niezgodne z prawem, ale prawdopodobieństwo, że ktoś się przyczepi - znikome (wobec znikomego rozpowszechnienia cyfrowego PMR - koszmarnie drogi sprzęt) można przyjąć, że to pasmo niczyje). A ze zwykłego popularnego "radyjka" PMR nikt nie podsłucha przypadkiem - choć oczywiście wiadome służby - właśnie z tych powodów mogą akurat to pasmo prewencyjnie nasłuchiwać. Z drugiej strony istnieją kierunkowe anteny no i można nadawać cyfrowo według opracowanego przez siebie protokołu ;)

  No i aby nadawać legalnie nie potrzeba zdawać egzaminów i uzyskiwać znaków (choć polecam - sam znak posiadam). Można też skorzystać z komercyjnych licencji typu NAVCOMM, HRS itp, gdzie za 20-30 zł rocznie można wykupić prawo do używania jednej czy kilku częstotliwości i swój identyfikator, robiący za znak.
 • #41
  Hektar Zahler
  Level 34  
  @gumisie takiego fachowca chyba nie musze uczyć, że impedancja anteny odbiornika konstrukcyjnie jednopasmowego jest zdecydowanie różna od 50Ω daleko poza tym pasmem użytkowym, tj. w tym przypadku pasmem amatorskim 144 MHz. I kabel 50Ω do nasłuchu Policji Baofengiem jak w temacie nie musi być. Polecam kabel TV 75Ω jest niedrogi.
 • #42
  gumisie
  Level 43  
  Marcin, czy ja podważam Twoje zdanie dotyczące zastosowania przewodu 75Ω w przypadku RX ?.
  Jak już to jedynie długość tego przewodu (20 - 30m).
  Dopóki Kol. vvo1x nie "ogarnie" przynajmniej podstawowej teorii, dalsze nasze dywagacje, nie mają sensu.
  Tym bardziej że:
  vvo1x wrote:
  Poszukuję jakiejś (gotowej) anteny

  Którą w przypadku: TX należy "zestroić", na jak najniższy WFS.
  vvo1x wrote:
  Panowie ja naprawdę o bardziej amatorskim rozwiązaniu myślałem. Lutownicą jeszcze coś podpale :) .


  Pozdrawiam.
 • #44
  gumisie
  Level 43  
  Hektar Zahler wrote:
  Bierzesz wedke, przerzucasz linke przez drzewo,
  Przecież nie o to chodzi, lecz o tłumienie sygnału przy takiej długości przewodu.
 • #45
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Pierniczenie o szopenie. Tłumienność kabli TV ma marginalne znaczenie wobec ich przeróżnej skuteczności ekranowania zakłóceń w zależności od jakości wykonania. Dysponując tylko Bao nie sposób tego ogarnąć. Jak kabel okaże sie kijowy pozostaje wychlastać sprzedawce po mordzie. Poszukać zaufanego sprzedawcy-elektronika jakiego np. mam ja..
 • #46
  sdd
  Level 15  
  A może biquada by zbudował? Dokładne wymiary na żądaną częstotliwość. Kabel 50 ohm. A jeśli za wąskie strojenie jest problemem, to logarytmiczną zrobić. Tak szeroko bedzie stroiła, jak się zapragnie (i ile funduszy przeznaczymy) . Nawet od CB do centymetrowych.
 • #48
  zworys
  Level 39  
  sdd wrote:
  Tak szeroko bedzie stroiła, jak się zapragnie (i ile funduszy przeznaczymy)

  Tak dobrze nie będzie, pojedyncza ALP aż tak szeroko nie pracuje. Trzeba byłoby wykonać kilka na poszczególne zakresy. Jeszcze jeden mankament - to antena kierunkowa więc do nasłuchu nadaje się średnio.
  Do odbioru lepszy ( i bardziej dostępny ) byłby koncentryk 75 omowy - w przypadku typowych dipoli mamy od razu jako takie dopasowanie od strony anteny.
 • #49
  sdd
  Level 15  
  zworys wrote:
  sdd wrote:
  Jeszcze jeden mankament - to antena kierunkowa więc do nasłuchu nadaje się średnio.


  Ale polaryzacja pionowa - to trochę zmniejsza problem kierunkowości.
 • #50
  gumisie
  Level 43  
  sdd wrote:
  Ale polaryzacja pionowa - to trochę zmniejsza problem kierunkowości.
  Kolego, w przypadku nasłuch (nie tylko), różnych stacji stosuje się właśnie anteny dookólne o pionowej polaryzacji.
 • #51
  sdd
  Level 15  
  gumisie wrote:
  sdd wrote:
  Ale polaryzacja pionowa - to trochę zmniejsza problem kierunkowości.
  Kolego, w przypadku nasłuch (nie tylko), różnych stacji stosuje się właśnie anteny dookólne o pionowej polaryzacji.



  w pionowej polaryzacji większosć anten jest "bardziej dookólna" niż w poziomej. Zwykły dipol przecież jest dookólny w V a w H kierunkowy. Drabinka z dipoli a tym w skrócie jest ALP też będzie szerzej widziała w V niż w H.

  Nawet sprawdziłem charakterystki i widzę, że w H ALP jest ósemką z wyraźnie mniejszym brzuszkiem z tyłu a w V to nieco tylko kardioidalnie zdecentrowane koło. Nie ma martwego pola jak w H na 90 czy 270 st
 • #53
  sdd
  Level 15  
  zworys wrote:
  Kolego obojętnie jak ustawisz ALP zawsze będzie anteną kierunkową .
  Anteną kolinearną będzie np antena typu J.


  Oczywiście, że będzie, ale w polaryzacji V i tak nie będzie w żadnym kierunku głucha jak pień. Z każdego coś złapie. W przypadku polaryzacji H jest gorzej, bo nie złapiesz nic pod kątem prostym do anteny. Przy V nie złapiesz tylko niczego znad ani spod anteny - co nie jest problemem.

  Jeśli więc jest jakiś kierunek, gdzie pożądane służby nadają, można tam skierować. Mieszkając na południu miasta ustawiamy na północ - nasłuchujemy wszystko z miasta a i z innych kierunków coś złapiemy, gorzej ale będzie. A można też spróbować połączyć przez odpowiedni sumator przeciwlegle ustawione ALP.

  Śmiem twierdzić, że dobrze skonstruowana ALP na dachu od tyłu złapie dużo więcej, niż fabryczny bacik z ręki.
 • #54
  User removed account
  Level 1  
 • #55
  zworys
  Level 39  
  vvo1x wrote:
  Straż Pożarna też częstotliwość odczytana dla powiatu z netu: głucho

  Czasem natomiast słychać "terkotanie" - bo większość z tych służb przeszła już na emisje cyfrowe i ich tak prosto nie podsłuchasz. Są co prawda programy dla SDR dekodujące te emisje ale do momentu kiedy służby nie wprowadzą kodowania. Wtedy żaden program nie pomoże. Kolejarzy możesz usłyszeć tylko przed nadjechaniem pociągu - tu każdy odcinek trasy ma swoją częstotliwość, trzeba cierpliwości żeby "chwycić " ich emisję.

  Dodano po 8 [minuty]:

  vvo1x wrote:
  W mojej okolicy ilu z takim radiem odbiore i na jaką częstotliwość mam nastawić.

  Okolice 3,5 MHz - emisja SSB, 7MHz, 14MHz, 21 MHz, 28MHz, 50 - 52 MHz, 144 - 145 MHz , 430 - 440 MHz. Przy czym to nie jest tak że cały czas jest tłok na tych pasmach.