Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora samochodowego

ArturoM 21 Sie 2019 10:37 957 33
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, _jta_ ! Ja skonstruowałem już nie mniej niż 50 prostowników z wykorzystaniem tyrystora i przekonałem się , że przy nominalnym napięciu sieci 230V minimalne napięcie uzwojenia wtórnego - 16V. Można użyć i 15V , ale przy spadku napięcia sieci do 220V zaczynają się problemy z płynnością regulacji i z ustawieniem maksymalnego prądu.To jest moja osobista opinia , potwierdzona eksperymentami . Ponadto, w tego typu prostownikach należy przewidzieć zapas mocy transformatora. W większości prostownikow produkcji ZSRR zapas wynosi 30-50%.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    aksakal napisał:
    przy nominalnym napięciu sieci 230V minimalne napięcie uzwojenia wtórnego - 16V

Czy to oznacza, że do prawidłowego działania trzeba mieć transformator, który na uzwojeniu wtórnym daje co najmniej 16V?

A co oznacza, że 16V - 16V RMS, czy amplituda 16V? A może nominalne napięcie wtórne 16V podane w katalogu?

I, czy jak masz nominalne napięcie sieci np. 120V (chyba tyle było w ZSRR), to wymaganie co do napięcia wtórnego jest inne?

Jak dla mnie, 16V RMS wygląda sensownie - według moich wyliczeń nieco mniej (15V RMS) da nieco lepsze wykorzystanie mocy transformatora, ale za cenę zmniejszenia prądu ładowania, gdy napięcie sieci będzie nieco poniżej nominalnego.

Nie oznacza to niemożliwości działania prostownika, którego transformator daje 12V RMS (zwłaszcza, jeśli daje tyle przy nominalnym obciążeniu, a nie bez obciążenia), ale wtedy trzeba unikać strat napięcia na ile się da - prostowanie na diodach Schottky, regulacja prądu przy użyciu MOSFET-a zamiast tyrystora...

Jaki ma być zapas (swoją drogą jest kwestia, jak go definiujesz), można wyliczyć moim programem. Zobacz link - przy założeniu sumy spadków napięcia na półprzewodnikach (diody, tyrystor) 2.8V i napięciu akumulatora 13.2V do prądu ładowania 6A (moc na akumulatorze 79W) należy użyć transformatora 145VA.
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, _ jta _! Odpowiedź na pierwsze pytanie - Przy nominalnym napięciu sieci 230V optymalne napięcie wtórnego uzwojenia transformatora dla prostownika - 16V. Przy dopuszczalnych wahaniach sieci plus - minus 10 odsetków, napięcie na wtórnym uzwojeniu będzie zmieniało się w granicach 14.4 - 17.6V. Przy takich zmianach napięcia zabezpiecza się optymalny reżim funkcjonowania prostownika. Jeśli napięcie wtórnego uzwojenia przy napięciu sieci 230V będzie 13-15 V,to powstaną problemy z możliwością zwiększenia prądu ładowania i płynnością regulacji ( napięcie mniejsze-problemów więcej).Przy zwiększeniu napięcia wtórnego uzwojenia i zwiększeniu napięcia sieci,powstaje problem z płynnością regulacji prądu i zwiększe grzania elementów.Po tym twoim pytaniu nie będę zdziwiony jeśli napiszesz :"a dlaczego nie wolno wykorzystać transformatora z napieciem15.85V. Swoje późniejsze 2 pytania oceń sam w skali:głupi - mądry i znajdź odpowiedź. Czyż myślisz, że większość uczestników forum przy pomiarze napięcia na uzwojeniach transformatora /czy gnieździe /zastanawiają się nad
    pytaniem - napięcie RMS czy amplitudowe? Nie należy chwalić się wiadomościami-należy być skromniejszym! W poście#31 szło tylko o prostownik z użyciem tyrystora ,a nie o możliwych wariantach schematu .
    _jta_
    Specjalista elektronik
    aksakal napisał:
    Czyżby myślisz, że większość uczestników forum przy wymiarze napięcia na uzwojeniach transformatora czy w gnieździe zastanawiają się nad pytaniem - napięcie RMS czy amplitudowe? Nie należy brawować swoimi wiedzami, należy być skromniejszym!

Czyżbyś uważał za nieodpowiednie to, by uczestnicy forum mieli podstawową wiedzę ze szkoły, i sobie czasem ją przypominali?