Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskie napięcie na jednej fazie

17 Sie 2019 20:12 900 23
  • Poziom 3  
    Witam.
    Robiłem prowizorke na budowie. Ze starej rozdzielnicy potrzebowałem zasilanie do nowej która jest w trakcie budowania. Wypiłem kabel 5x2,5 za bezpiecznik ami topikowymi gdzie miernikiem pokazuje mi 230v na każdej fazie. Lecz na końcu tego kabla jest na szarym czyli na F3 jest 70V.
    Komiczne. Co może być nie tak.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 24  
    Może źle dokręciłeś i coś nie styka
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 31  
    Fryc-u napisał:
    [...]Wypiłem kabel 5x2,5 za bezpiecznik ami topikowymi gdzie miernikiem pokazuje mi 230v na każdej fazie. Lecz na końcu tego kabla jest na szarym czyli na F3 jest 70V.[...]
    Co znaczy "Wypiłem kabel"? Jak mierzysz to napięcie, w stosunku do czego?
  • Poziom 3  
    Wilktor napisał:
    Może źle dokręciłeś i coś nie styka

DWA razy sprawdzałem i dobrze siedzi.

Dodano po 59 [sekundy]:

Koderr napisał:
    Fryc-u napisał:
    [...]Wypiłem kabel 5x2,5 za bezpiecznik ami topikowymi gdzie miernikiem pokazuje mi 230v na każdej fazie. Lecz na końcu tego kabla jest na szarym czyli na F3 jest 70V.[...]
    Co znaczy "Wypiłem kabel"? Jak mierzysz to napięcie, w stosunku do czego?

Sorki miało być wpielem kabel, tzn podłączyłem
  • Moderator Energetycy
    To proszę jeszcze sprawdzić napięcia międzyfazowe.
  • Specjalista elektryk
    Fryc-u napisał:
    ecz na końcu tego kabla jest na szarym czyli na F3 jest 70V.
    Komiczne. Co może być nie tak.

Brak ciągłości tej żyły.
    A może niedokrecony bezpiecznik.
  • Moderator - Elektryka
    A może by tak zmierzyć IPZ w miejscu "wypicia", sorry wróć, wpięcia tego przewodu od strony zasilania i tak samo zrobić to po stronie odbioru. Przecież od razu będzie widać czy to sieć, czy instalacja nie wyrabia.

Dodano po 13 [minuty]:

Rezystor240 napisał:
    Sprawdzałeś przewód omomierzem przed wpięciem w instalację?
    Weź przestań, napisz coś, cokolwiek, jedno słowo, o wyłączeniu napięcia zasilającego. Raczej wiesz jak o-h-ydnie śmierdzi mulitimetr w trybie o-h-mów na zakresie 230VAC... :D
  • Poziom 31  
    Obstawiam uszkodzony kabel lub przepalony bezpiecznik.
    Jakieś napięcie (tutaj akurat 70V) cyfrowy miernik w pewnych warunkach będzie pokazywać.
    Spróbuj pod tą żyłę podłączyć żarówkę (w stosunku do N), na 99,9% U spadnie do zera.
    zbich70 napisał:
    [...]mulitimetr w trybie o-h-mów na zakresie 230VAC... :D
    Coś się chyba koledze pomyliło ;-) Który multimetr w trybie omów ma dodatkowo zakresy napięciowe? ;-)
  • Poziom 3  
    Ciągłości żył nie sprawdzałem bo nowy kabel więc powinno być ok. Bezpiecznik muszę jeszcze raz sprawdzić. To pewnie w poniadzialek sprawdzę co i jak.
  • Poziom 39  
    70 V AC .
    Do takich prostych operacji diagnostycznych służą ..... probówki.
    Podłącz probówkę 15 -25 W i zmierz napięcie na tej probówce.
    Bez pomiaru miernikiem będzie widać.
    Wystarczy podłączyć probówkę także na początku przewodu.
  • Poziom 43  
    Przerwa kabla (złącza) a wskazanie to po podłączeniu obciążenia spadnie do zera.
  • Moderator - Elektryka
    Rezystor240 napisał:
    Niestety wiem, ale pytanie było, czy sprawdzał miernikiem przewód przed wpięciem w instalację. A to już robi ogromną różnicę.
    Racja, moje niedopatrzenie.
    Fryc-u napisał:
    Ciągłości żył nie sprawdzałem bo nowy kabel więc powinno być ok.
    Uszkodzenie mogło nastąpić już podczas montażu, albo innych prac prowadzonych na trasie kabla.
  • Poziom 3  
    Co do sprawy z tematu to nie wiadomo jak i dlaczego wszystko na drugi dzień było ok. Może dostawca energii miał problem.
    Teraz druga budowa. Wysyłam na szybko zrobiony schemat. Efektem tego jest spalony ochronnik przepięciowy i lodówka która była podpięta do fazy 1.jak się okazało po wybuchu ochronnika elektryk go wymontował i połączył zasilanie omijając ochronnika. Ale wciąż pokazywało się na jednym z gniazd 360V. Przepielem zasilanie bezpieczników od oświetlenia pod gniazdka i wszystko działa jak trzeba. Sprawdzone wszystkie obwody i wszędzie jest 230v. Dodam że budynek jeszcze nie jest gotowy i nie ma uziemienia. Nie mogę jednak zrozumieć skąd mimo błędu poprzednika pojawiło się 360V czy więcej (mierzył WŁAŚCICIEL) . U góry na RCD było Normalnie 230V i międzyfazowe ok 420V.

Dodano po 2 [minuty]:

• Poziom 25  
    Słaby styk na N/PEN spowodował zaistnistniałą sytuację. "pojawiło się 360V czy więcej, mierzył właściciel." odpowiednio zrobiona instalacja zapobieglaby właśnie takiej sytuacji.
  • Poziom 3  
    Sądzisz że to wina słabo dokreconego N PEN? A nie tak ze jakby był słaby N to byłoby niskie napięcie rzędu 30-70V? Brak uziomu i podłączenie instalacji jest dużym błędem ale często spotykam że PE na samym końcu robią
  • Specjalista elektryk
    markus-19 napisał:

Słaby styk na N/PEN

Albo awaria toru N w RCD. Zastosowanie RCD 3f na obwody 1f, to proszenie się o kłopoty.
  • Poziom 43  
    Fryc-u napisał:
    ...miernikiem pokazuje mi 230v na każdej fazie. Lecz na końcu tego kabla jest na szarym czyli na F3 jest 70V.
    ...

Fryc-u napisał:
    Nie wiadomo jak i dlaczego wszystko. Na drugi dzień było ok. Może dostawca energii miał problem.
    ...

Z pierwszego postu wynika, że problem instalacji a nie dostawcy energii. Problem "wylizie" w trakcie użytkowania. Masz to na bank.
  • Poziom 3  
    kj1 napisał:
    markus-19 napisał:

Słaby styk na N/PEN

Albo awaria toru N w RCD. Zastosowanie RCD 3f na obwody 1f, to proszenie się o kłopoty.

Tzn?
  • Moderator Energetycy
    kj1 napisał:
    Awaria toru N to napięcia "nienaturalne", nietypowe na każdej fazie instalacji w stosunku do N za RCD.
  • Poziom 3  
    DiZMar napisał:
    Fryc-u napisał:
    ...miernikiem pokazuje mi 230v na każdej fazie. Lecz na końcu tego kabla jest na szarym czyli na F3 jest 70V.
    ...

Fryc-u napisał:
    Nie wiadomo jak i dlaczego wszystko. Na drugi dzień było ok. Może dostawca energii miał problem.
    ...

Z pierwszego postu wynika, że problem instalacji a nie dostawcy energii. Problem "wylizie" w trakcie użytkowania. Masz to na bank.

Dokrecilem N jeszcze raz choć nie widziałem żeby był luz. Póki co cały tydzień ok bo nikt nic nie meldowal.

Dodano po 3 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    kj1 napisał:
    Awaria toru N to napięcia "nienaturalne", nietypowe na każdej fazie instalacji w stosunku do N za RCD.

Ale dlaczego źle jest zastosowanie 3f RCD na obwody jednofazowe?
  • Moderator Energetycy
    Właśnie z powodu możliwości ujawnienia awarii (przerwy) na torze N RCD, i to nie tylko na samym aparacie, ale również na zaciskach.

W tym miejscu też jest to ryzyko :
    Już wolę fotkę, nie rysunek tego układu obejrzeć :D
  • Poziom 3  
    elpapiotr napisał:
    Właśnie z powodu możliwości ujawnienia awarii (przerwy) na torze N RCD, i to nie tylko na samym aparacie, ale również na zaciskach.

a
    Niestety nie zrobiłem zdjecia tylko z pamięci rysowalem.

Dodano po 1 [minuty]:

elpapiotr napisał:

a
    Niestety nie zrobiłem zdjecia tylko z pamięci rysowalem.