Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB Radio Alan Midland 109 - nośna jest, brakuje modulacji

hubs017 18 Aug 2019 10:24 1014 18
Tespol
    hubs017
    Level 8  
    Mam problem ze swoim radiem CB Alan 109. Radio odbiera bardzo dobrze. Problem jest z nadawaniem - moja mowa jest bardzo niezrozumiała dla innych. Okazało się, że jest nośna, jednak brak modulacji. Radio pracuje z modulacją wyłącznie AM. Podłączyłem inny mikrofon, więc on nie ma znaczenia. Bardzo proszę o porady i pomoc
    Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

P.S. Dodam, że nie mam oscyloskopu, jedynie multimetr.
  • Tespol
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Ile tej nośnej na mierniku mocy ? Przełącz na PA i podłącz zewnetrzny głośnik. Alan 109 z pionowymi płytkami cz nowsza wersja jego ?
  • Tespol
    Novile
    Level 34  
    hubs017 wrote:
    Radio pracuje z modulacją wyłącznie AM.
    To w końcu pracuje, czy nie. Jeżeli nie ,to powinno pisać "Radio powinno pracować wyłącznie z modulacją AM".
    hubs017 wrote:
    otóż moja mowa jest bardzo niezrozumiała dla innych. Okazało się, że jest nośna, jednak brak modulacji.
    Totalna nieprawda. Jeżeli jest niezrozumiała to jednak jest zmodulowana nośna, więc skąd wniosek o braku modulacji?
    hubs017 wrote:
    Podłączyłem inną "gruchę" ,więc ona nie ma znaczenia.
    To zależy jak ją podłączyłeś, bo to może jednak mieć znaczenie.
    Hektar Zahler wrote:
    Alan 109 z pionowymi płytkami cz nowsza wersja jego ?
    Nie przypominam sobie Alana 109 z pionowymi płytkami.
    hubs017
    Level 8  
    Hektar Zahler wrote:
    Ile tej nośnej na mierniku mocy ?

9
    Hektar Zahler wrote:
    Przełącz na PA i podłącz zewnetrzny głośnik.

Zrobiłem tak i przez zewn. głośnik działa -tzn. słychać wyraźnie mój głos
    reneeww
    Level 13  
    to za dużą masz tą nośną, przez to modulacja jest płytka i jesteś niezrozumiały.
    hubs017
    Level 8  
    reneeww wrote:
    to za dużą masz tą nośną, przez to modulacja jest płytka i jesteś niezrozumiały.

W jaki sposób mógłbym ją zmniejszyć ?
    I skąd by się ot tak zwiększyła ? sama z siebie ?
    reneeww
    Level 13  
    Nie wiem, nigdy nie miałem tego radia w rękach. Ale nośna ma mieć około 4W, natomiast nośna z modulacją 9-10 tak mniej więcej. Jeśli nośna ma 9 to sygnał nie zostanie zmodulowany, albo bardzo płytko - i będziesz słabo słyszalny jeśli wcale.
    gumisie
    Level 43  
    Novile wrote:
    Nie przypominam sobie Alana 109 z pionowymi płytkami.
    Ja również, lecz i tak było kilka wersji.
    O ile autor tematu posiada ten model (schemat załącznik), warto sprawdzić diodę: D9.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    D9 zostaw. Jest OK. Czep sie RV2. Sprawdź MIC-gain. 9W nie wyjdzie z tego Alana. Źle zmierzyłeś moc. Spytam inaczej - ile kresek na s-metrze jak wciśniesz PTT ?
    gumisie
    Level 43  
    Hektar Zahler wrote:
    D9 zostaw. Jest OK
    Marcin, a co gdy D9 będzie miała zwarcie ?. :wink:
    Ja nie byłbym taki pewny że ona jest "OK" a tym bardziej gdy nie mam tego CB na warsztacie.
    RV2 owszem, może ktoś nim kręcił bez opamiętania. :cry:
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Bedzie nadawać bez wiekszych zmian. D9 jest dobra przecież miernik mocy coś tam pokazuje. Na nadawaniu nie spełnia ona ważnej funkcji, tylko na odbiorze. Jest to coś w rodzaju przełącznika PTT. Działa to tak, że końcówka mocy bedąc zasilona sygnałem m.cz. generowałaby na wejściu odbiornika pojemności pasożytnicze o charakterze dynamicznym, a zatem zakłócałaby ona w ten sposób odbiór. Ale napiecie stałe po prostowniku D9 przeciwdziała takiej sytuacji i odbiór pozostaje niezakłócony. Mało kto to wie.
    Novile
    Level 34  
    Koledzy, ja tych Alanów 109 kilka w ręku miałem. Wiem ja się podkręca w nim moc ale i tak więcej jak 5W nośnej nie wyciągnie z tego radia na tym sprzęcie. Ale nie podam jak się tę moc podkręca bo autor tematu nie "kuma bazy" i na pewno źle zmierzył moc. To radio ma fabrycznie jak każde 4W nośna a z modulacją 6.2W.
    Z tego co kolega pisze to jeżeli na PA jest OK to pewno "KIJANKA" przegrzana jest albo któryś kondensator elektrolityczny jest uszkodzony. Kolego obejrzałeś wszystko dobrze? Wrzuć dobre fotki tego radia aby koledzy co ci doradzają mogli to zobaczyć. Nie każdy tak jak ja ma takie dwa radia w domu. Ja mam akurat takie dwa na śmietniku jako dawcy.
    gumisie
    Level 43  
    Novile wrote:
    Wiem ja się podkręca w nim moc ale i tak więcej jak 5W nośnej nie wyciągnie z tego radia na tym sprzęcie
    Tym bardziej że ten 1W nie poprawi zasięgu. (R999 ? :wink: ).
    hubs017
    Level 8  
    Hektar Zahler wrote:
    Czep sie RV2.

Ok, sprawdze go
    Hektar Zahler wrote:
    Sprawdź MIC-gain.

Kolego, ten alan 109 nie ma niestety tego pokrętła. Jedynie squelch i rf gain

Hektar Zahler wrote:
    9W nie wyjdzie z tego Alana. Źle zmierzyłeś moc. Spytam inaczej - ile kresek na s-metrze jak wciśniesz PTT ?

Nie miałem na myśli 9 W :) Nie mam aparatury pomiarowej więc poprosiłem o pomoc kolege krótkofalowca, który ma stacjonarne CB ( małe miasto odległośc między nami 2.5 km ) i gdy nadawałem on na S metrze miał 9 :) https://pl.wikipedia.org/wiki/S-meter?fbclid=...6C07iQ75Gg3x-s8Ig8tfl4DvSwcD-D3Urq6Ah9RoKHoAU

Dodano po 2 [minuty]:

Novile wrote:
    to pewno "KIJANKA" przegrzana jest albo któryś kondensator elektrolityczny jest uszkodzony. .

Kolego dziś otworze radyjko i zobaczę. Kijanka ? :D Nie znam tego określenia, jeśli możesz wytłumacz
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Matko Boska Częstochowska.
    Moderated By Olek II:

Jeśli już, to z dużej litery, poprawiłem, Amen. :D

Novile
    Level 34  
    hubs017 wrote:
    Kolego dziś otworze radyjko i zobaczę. Kijanka ? :D Nie znam tego określenia, jeśli możesz wytłumacz
    No oczywiście, nie każdy kojarzy co to takiego. Jest to układ scalony w tym radiu i wielu podobnych radiach CB , KIA7217AP który w nim pełni bardzo ważną rolę. Poza tym dziwi mnie ze dotąd nie otwierałeś radia a szukasz diagnozy. Zawsze zaczynamy naprawy od wizualnej oceny stanu urządzenia. Jak będzie w radiu wielka czarna dziura to czego szukać na zewnątrz?
    hubs017 wrote:
    Nie mam aparatury pomiarowej
    I tu się bardzo mylisz. Przyjrzyj się wskaźnikowi na tym radiu z przodu, to jest wskaźnik S/RF . Wyraźnie są tam oznaczone nawet Waty (dolna skala od 0,5W w górę). Wszystko widać. Radio wskazuje wartość odbieranego sygnał u w S-ach oraz
    nadawanego sygnału w Watach. Należałoby znać albo się zapoznać z podstawami radiokomunikacji jeżeli chce się to serwisować samemu.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    I tym sposobem naprawa przeradza sie w edukacje na etapie przedszkola. Sory bardzo, ale po wyjaśnieniu co do 9W mocy radze oddać radio koledze ham-sowi na rzetelne sprawdzenie. Wnioskuje, że wina leży po stronie zasilacza, anteny, albo... ? Nawiasem mówiąc jest to czołówka najgorszych odbiorników wszechczasów. Również nadajnik bywa dosyć czesto fabrycznie wadliwy i Alan 109 powinien mieć kategoryczny zakaz sprzedaży :!: Naprawe odradzam, bo naprawde nie warto. Bedzie płacz i zgrzytanie zebów o złe parametry.

Dodano po 9 [minuty]:

reneeww wrote:
    Ale nośna ma mieć około 4W
    Ma mieć, ale tyle nie ma, bo Alan 109 nadaje przeważnie z mocą pomiedzy 2...3W - wada fabryczna PA.

hubs017 wrote:
    Zrobiłem tak i przez zewn. głośnik działa -tzn. słychać wyraźnie mój głos
    hubs017 wrote:
    moja mowa jest bardzo niezrozumiała dla innych
    Albo zatkanie sie toru mikrofonowego sygnałem w.cz.. -> sprawdź SWR.
    hubs017
    Level 8  
    Hektar Zahler wrote:
    Albo zatkanie sie toru mikrofonowego sygnałem w.cz.. -> sprawdź SWR.

SWR w granicy 1,2-1,3
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Miernik na zakres AC, podłączamy do D9 i dmuchamy mocno w mikrofon. Jak miernik pokaże ok. 3Vrms (8Vpp) to modulator pracuje, lecz nedzną modulacje powoduje rozstrojenie TX-a. Trudne do naprawienia. Okazyjnie do wglądu czy nie brakuje rdzeni w cewkach - na niebiesko. Wada fabryczna tego modelu.

CB Radio Alan Midland 109 - nośna jest, brakuje modulacji