Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka - Jak zapobiegać korozji szkła

teskot 18 Aug 2019 11:16 2700 7
Bosch
 • #1
  teskot
  Level 34  
  Witam szanowne grono,

  z problemem korozji szkła spotkałem się po raz pierwszy jakieś 2 lata od momentu zakupu zmywarki. Dzisiaj opróżniając urządzenie po wczorajszym spotkaniu towarzyskim zauważyłem, że problem zaczął dotyczyć również kieliszków teoretycznie przystosowanych do mycia mechanicznego. Stąd też zacząłem się zastanawiać jak zminimalizować zjawisko. Oczywiście, można myć ręcznie ale to nie jest rozwiązanie. Równie dobrze można by powiedzieć, że dla zminimalizowania ryzyka stania się ofiarą wypadku samochodowego należy się wyprowadzić na pustynię.
  Myślę zatem jakie czynniki najbardziej wpływają na korozję naczyń szklanych? Przeczytałem właśnie na pudełku od od przedmiotowych kieliszków, że dla zminimalizowania ryzyka uszkodzenia należy chronić naczynia przed temperaturą powyżej 35°C. Mam taki program w swojej zmywarce.
  Jednak uczciwie mówiąc rzeczywistość wygląda inaczej. Kieliszków i szklanek jest z reguły niewiele do umycia stąd trafiają one na górny kosz, podczas gdy na dolny trafiają talerze, które jednak wymagają wyższej temperatury. Jak zatem jest z tą temperaturą?
  Kolejne zagadnienie to twardość wody. W Łodzi jest ona ponoć mocno nasycona minerałami choć dane dotyczące stopnia twardości zdają się temu przeczyć. A może na przedmiotową twardość mają wpływ tylko nieliczne minerały, np. jony wapnia? Przy ustawieniu dozowania soli kierować się danymi z Zakładu Wodociągów czy zakupić jakieś testery i nimi się posiłkować?
  A co z dozowaniem środków myjących? Tabletki są wszakże jednakowe, a zmywarki mieszczą od 6 do 16 kompletów. Czy zatem w małych zmywarkach nie dochodzi do "przedozowania"? Może zaopatrzyć się w jakiś płyn/proszek do zmywania delikatnych przedmiotów i dozować po aptekarsku? Tabletki jakich używam to z reguły Dreft Platinium (Fairy), ostatnio przez pomyłkę kupiłem Finish All in One (mam wrażenie, że mniej skuteczne).
  Proszę, podzielcie się swoimi doświadczeniami.
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  zainteresowany twoim problemem zerknalem na strone bosch'a i co tam widze:
  - woda zbyt miekka ulatwia rozpuszczanie powierzchniowe szkla, ciekawe umnie jest tylko super miekka woda i nigdy nie widzialem efektu zmatowienia szkla.
  - sugerowane krotkie cykle i niskie temperatury, ja uzywam intense lub auto >120min i >60C i problemu nie zaobserwowalem.
  - w sumie tylko jeden czynnik jest sensowny, jakosc a dokladniej sklad szkla, na to nie mamy wplywu i tu mym sie skupil.
  - chemia/srodki myjace, tu tez niemamy za duzo informacji o skladzie, jezeli pH jest za wysokie ulatwia to proces podobnie zawartosc pewnych jonow ale to juz sprawa producenta.
  - osobiscie bym dodal - jakosc wody, chodzi mi o obecnosc mikroczasteczek o duzej twarosci ktore w polaczeniu z silnym strumieniem wody moga dzialac sciernie.
  Pozdrawiam
 • Bosch
 • #3
  teskot
  Level 34  
  Odkąd zmywarka pojawiła się w domu zacząłem zwracać uwagę na to, żeby kupowana zastawa nadawała się do mechanicznego mycia. Wcześniej uważałem, że to zwykły chwyt marketingowy pozwalający na podniesienie ceny produktu dopóki nie zetknąłem się z problemem korozji szkła osobiście.
  Rzeczywiście zjawisko jest zauważalne najbardziej na tanich naczyniach, np. szklankach (zdjęcie poniżej) dodawanych w gratisie do rozmaitych napojów wyskokowych i nie tylko.

  Zmywarka - Jak zapobiegać korozji szkła

  Zmartwiłem się jednak, że nie tylko tanie szkło cierpi. Uważałem zawsze, że wyroby z Krosna są wysokiej jakości i takie staram się kupować. A tu okazało się, że jednak z nimi też po pewnym czasie jest problem. Tym bardziej, że takie na przykład kieliszki nie są przecież często używane, a widzę, że je też zaczyna "brać".

  A co z nabłyszczaczem? Z tego co się zorientowałem zmiany pojawiają się nie tyle w procesie mycia co suszenia. Może ustawienie większego dozowania nabłyszczacza nieco spowolni proces?

  Wypróbuję też chyba żel do zmywarki. Widzę, że niektóre z nich mają odczyn kwasowy. Teoretycznie powinno to pomóc w rozpuszczeniu ew. osadów wapiennych i mniej szkodzić naczyniom szklanym.
 • Helpful post
  #4
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  moge sie tylko wypowidziec na temat tego co sam zaobserwowalem:
  - nie uzywam nablyszczacza, tylko pastylki "wielokolorowe" niby zawierajace wszystko 3-4 "fazowe" chyba fairy. Nie lubie proszkow bo po nich czasem sa jakies zacieki.
  - tanie szklo to zapewne szklo sodowe ktore od biedy nadaje sie na szyby i chyba tylko tam.
  - dobre szklo nie rysuje sie np. pyrex
  - krysztaly nie zawsze sa odporne na zmywanie mechaniczne, to musi byc wyraznie zaznaczone.
  - sam zaobserwowalem ze np. zwykle kubeczki po kilku miesiacach wykazuja zmywanie sie nadrukow ale wysokiej klasy np Arabia czy Iittala po 10 latach nie widze zadnych roznic.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #5
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Rozdzielmy erozję szkła od pokrywania się jakimś "nalotem".
  Szkło jest dosyć odporne na kwasy i zasady ( choć się wypłukuje szczególnie od zasad ( od stężonych potrafi się nieco zmatowić)).

  Ostatnio przed dużą imprezą rodzinną wyjmuję szkło ( białe ) wkładam do zmywarki, po umyciu widzę zacieki, jakieś plamy białe odbarwienia itp. ( takie tylko w mniejszej ilości były przed myciem -dlatego poszło do zmywania) - oczywiście było umyte po poprzedniej imprezie w zmywarce.
  Wstyd było podać takie coś gościom.
  Przypomniałem sobie o starym sposobie "babcinym" - wziąłem lekko zmoczony zmywak gąbkowy i na twardą stronę nasypałem sporo soli kuchennej, każdą szklankę szorowałem z każdej strony po jakieś minucie i po dokładnym wypłukaniu szkło wróciło do wyglądu i przejrzystości. Tam gdzie się nie przyłożyłem było matowe i mleczne.
  W zmywarce umyłem wszystkie sitka, filtry, zrobiłem długi program z octem i sodą oczyszczoną ( szklanka octu i szklanka sody) + długi program bez wsadu z samą chemią i teraz szkło jest czyste bez zacieków.
  Tak więc sprawdź u siebie ten sposób - jeśli szkło nie wróci do przejrzystości to faktycznie coś jest na rzeczy.
  Muszę porozmawiać z chemikiem u mnie w pracy, jeśli w tabletkach ( proszku ) do zmywarki jest jakaś zasada, to może faktycznie powodować matowienie / mętnienie szkła i wtedy szkło o podwyższonej odporności na zasady będzie dłużej opierało się.
 • #6
  teskot
  Level 34  
  Dziękuję za "babciny sposób". Stety albo niestety właśnie przed godziną wyrzuciłem do kontenera na śmieci szklanki uwidocznione na zdjęciu. Nie było szkoda bo miałem tylko 2, poza tym były dodatkiem do butelki Whisky.
  W wolnej chwili wypróbuję na kieliszkach, o których wspomniałem w pierwszym poście, aczkolwiek na nich zmatowienia nie są jeszcze mocno widoczne.
  Zmywarka zdecydowanie nie ma u mnie ciężkiego życia. Jak widzę jakie naczynia ludzie wkładają do zmywarki to mnie przerażenie ogarnia. U mnie wszystko jest opłukane zimną wodą także brak jest "stałych zanieczyszczeń". Regularnie (co jakieś 5 cykli) myję filtr chociaż tak na prawdę nie bardzo mam go z czego myć. 2 razy do roku zmywarkę odkamieniam.
 • #7
  teskot
  Level 34  
  Póki co zakupiłem żel o PH zawierającym się w granicach 6,5-8. Dotychczas używane środki miały PH powyżej 10. Postaram się myć szkło w niższych temperaturach z użyciem wspomnianego żelu. Pewnie długo będzie trzeba czekać na wnioski ale postaram się na bieżąco podzielić z Wami wrażeniami użytkowymi.
 • #8
  teskot
  Level 34  
  Minęły prawie 2 miesiące i pojawiły się konkretne wnioski:

  1. Zjawisko nie bardzo zależy od rodzaju i PH środka myjącego oraz temperatury, chociaż mam wrażenie że tania chemia szybciej niszczy szkło bez związku ze stanem skupienia środka-proszek, tabletka czy żel.

  2. Postanowiłem nie walczyć z wiatrakami tylko w przyszłości kupować porządne szkło. Opcja druga jest taka, żeby kupować tanie i co jakiś czas wymieniać.

  3. Patent z solą jest w zasadzie dobry, ale istnieją skuteczniejsze środki polerskie.

  Niniejszym temat zamykam i dziękuję wszystkim za dyskusję.