Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł CO trójfazowy i jednofazowy inwerter solarny

18 Aug 2019 11:33 519 13
  • Level 10  
    Witam, mam pytanie w związku ze zbliżającą się na moim dachu instalacją zestawu fotowoltaicznego wraz z jednofazowym hybrydowym inwerterem 4kW.
    Otóż mam w domu zainstalowany kocioł CO KOSPEL 12kW, zasilany trójfazowo. Grzałki połączone w trójkąt: w sumie 6 grzałek (3 pary).

Czy dobrze rozumiem, że jak podepnę do domowej sieci ten inwerter to kocioł tak naprawdę będzie pobierał z sieci zasilającej tylko 8kW, założywszy teoretycznie, że 4kW dostanie z PV?

Czy mogę inaczej podpiąć te grzałki, żeby kocioł mógł korzystać z jednej fazy 4kW?
  • Level 34  
    Kocioł może pracować na 1 fazie? Poza tym czy to na pewno jest kocio, czy może tylko przepływowy ogrzewacz wody?
  • Level 25  
    I tak dokładnie są podpięte te grzałki 12/3=4 ale muszą być przynajmniej dwie fazy
    Natomiast jeżeli chcesz tylko z 1-fazy korzystać to nie da rady
  • Level 10  
    Na pewno kocioł, model EPCO.L2 . Przystosowany jest do 3 faz - i stąd pytanie jak te 6 grzałek podłączyć pod jedną.

Dodano po 2 [minuty]:

theo33 wrote:
    I tak dokładnie są podpięte te grzałki 12/3=4 ale muszą być przynajmniej dwie fazy

Rozumiem. A możliwość podpięcia: 2 fazy z normalnego zasilania a trzecia z inwertera? Czy to niemożliwe?
  • Level 34  
    Grzałkom to obojętne - będą słabiej grzały, bo są przystosowane do zasilania 400V. Jak się zachowa sterownik kotła to ja już nie powiem bez przeanalizowania schematu urządzenia.
    6 grzałek połączonych równolegle to raczej zły pomysł. Element sterujący (triak?) prawdopodobnie nie wytrzyma tak dużego prądu. Tam jeszcze jest pompa obiegowa i ona musi mieć zasilanie, bo jak nie, to bum.
    Sprawa komplikuje się po przeczytaniu punktu 6.6 instrukcji serwisowej - Twój kocioł ma układ kontroli symetrii zasilania - co i jak on robi w przypadku zaniku faz, to trzeba jeszcze doczytać.
  • Level 25  
    amaslow wrote:
    Na pewno kocioł, model EPCO.L2 . Przystosowany jest do 3 faz - i stąd pytanie jak te 6 grzałek podłączyć pod jedną.

Dodano po 2 [minuty]:

theo33 wrote:

Rozumiem. A możliwość podpięcia: 2 fazy z normalnego zasilania a trzecia z inwertera? Czy to niemożliwe?

Przecież właśnie tak jest, podpinasz 3 jak inwerter będzie produkował to zostanie to automatycznie zużyte
  • Level 10  
    3 fazowe też są hybrydowe, tylko dopiero 10kW.
    Ale hybrydowy musze mieć, u mnie często wyłączają zasilanie i szlag by mnie trafił, mając na dachu 4kW i nie móc z nich skorzystać - tak jak wszyscy którzy mają zwykły on-grid.
  • Level 28  
    Kombinacje z przepinaniem nic nie dadzą . Z 4 kWp będziesz miał zwykle produkcję około 3 kW i to tylko w okresie wiosna/lato/ jesień. A kotła będziesz używać jesień/zima/wiosna. Zimą (listopad - lutego) są dni w których wpadają 2/3 kWh z większych instalacji. Popatrz na Pvmonitor jakie ludzie mają mają dzienne i miesięcznie uzyski z zimy.

Poszukaj która faza(inwerter) będzie zasilać dane grzałki i tylko ich używaj w okresie przejściowym (sterowanie stycznikiem i/lub gniazdkiem wifi).
  • Level 10  
    cuuube wrote:
    Poszukaj która faza(inwerter) będzie zasilać dane grzałki i tylko ich używaj w okresie przejściowym (sterowanie stycznikiem i/lub gniazdkiem wifi).

Pomysł niegłupi, a możesz więcej szczegółów jak mam podłączyć? aby zasilić 400V grzałki z 230V?
  • Level 28  
    To już elektrycy niech się wypowiedzą , ja nim nie jestem .
    Kupiłem grzałkę(składającą się z 3 po 1,5kW) do CWU 4,5 kW 400V , mnie elektryk przydzielił po jednej na fazę , steruję tym we wspomniany sposób jak mam wystarczająco produkcji z PV u mnie 3F , lub jeśli na którejś z faz leci zmywarka lub pralka to wtedy nie włączam grzałki na niej.
  • Level 10  
    Może faktycznie poproszę tu o wypowiedź elektryka.
    Według mnie jedna grzałka 400V może pracować na minimum 2 fazach, a nie na jednej. Ale może jest jakiś inny sposób aby zasilić ją (lub je) jednofazowo i chętnie się o nim dowiem.
  • Moderator of the Technical section
    amaslow wrote:
    Może faktycznie poproszę tu o wypowiedź elektryka.
    Według mnie jedna grzałka 400V może pracować na minimum 2 fazach, a nie na jednej. Ale może jest jakiś inny sposób aby zasilić ją (lub je) jednofazowo i chętnie się o nim dowiem.

Elektryk musi znać przede wszystkim instrukcję serwisową kotła. Patrz post #5.
  • Level 25  
    cuuube wrote:
    To już elektrycy niech się wypowiedzą , ja nim nie jestem .
    Kupiłem grzałkę(składającą się z 3 po 1,5kW) do CWU 4,5 kW 400V , mnie elektryk przydzielił po jednej na fazę , steruję tym we wspomniany sposób jak mam wystarczająco produkcji z PV u mnie 3F , lub jeśli na którejś z faz leci zmywarka lub pralka to wtedy nie włączam grzałki na niej.

Tu jest inna sytuacja, jeżeli możesz uruchomić tylko jedną grzałkę to układ połączeń tych grzałek to gwiazda i 230 na jedną.

U kol. amaslow układ grzałek to trójkąt, 400V na grzałkę i aby uzyskać moc jaką ma grzałka potrzeba dwóch faz, przy podaniu 230 moc z jednej wyniesie 660W, oczywiście można by to poprzerabiać i podłączyć nawet wszystkie sześć uzyskując prawie 4kW ale to już całkiem inne połączenia i rozmontowanie obecnych wewnątrz pieca
    Tylko czy warto przy tak małej instalacji, czy nie lepiej zasilic z dwóch faz bo jak tu było pisane, zimą przy 4kWp to sporadycznie uzyskasz ok. 2kW