Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiolinia cyfrowa w oparciu o moduł telefonu komórkowego

04 Kwi 2003 11:50 6748 26
  • Poziom 12  
    Interesuje mnie zbudowanie jakiegos prostego łącza cyfrowego, o zasiegu 300..500m i transferze rzędu 14.4 lub więcej kbit/s. Wpadłem na pomysl wykorzystania modulow w.cz ze starych tel. komorkowych. Czy ktos ma jakikolwiek pomysl, linki, schematy itp??
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Kombinuje coś podobnego ale na UKF-ie. Moim zdaniew wykorzystanie modułów z komórek jest pomyslem nienajleprzym bo będziesz zakłucał prace sieci komurkowej (a ona ciebie) co moze sie dla ciebie źle skończyć. Poszukaj coś lepiej o Packet Radio albo poczekaj troche moze mi sie cos uda w tej dziedzinie zrobić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    hmm ,packet radio to chyba już przy 9600bps już trudno zrobić ,i wyrabia tak sobie .A na jakim paśmie to robisz ? 2m ?, 50cm ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    mysle o paśmie 433 mhz, moze 900mhz... sadze ze na 433mhz 14.4 kb da sie zrobic w miare latwo. tylko gdzie szukac schematow.. bo to powinno miec raczej synteze (musi byc stabilna czestotliwosc). No i i byc w miare tanie :)
  • Poziom 2  
    hmm taki nadajniczek (modulacja impulsowa ) to sieje po całym paśmie
    A i owszem może i to wyciąga 19kbs ale na jakim szerokim paśmie , a jak , kolega chce to zrobić na 433MHz to już sie tak łatwo nie da.
    A schematów po sieci sie pare pałęta na PLL . Kwestia jest prędzej kodowania (v.90?)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    MusicMan napisał:
    Interesuje mnie zbudowanie jakiegos prostego łącza cyfrowego, o zasiegu 300..500m i transferze rzędu 14.4 lub więcej kbit/s. Wpadłem na pomysl wykorzystania modulow w.cz ze starych tel. komorkowych. Czy ktos ma jakikolwiek pomysl, linki, schematy itp??

Ja wpadłem na ten sam pomysł - wykorzystać moduły z "komórek"

Ale nie jest tak łatwo:
    pomiędzy częstotliwością nadawania i odbioru jest pewien "shift" (na innej nadaje, a na innej odbiera). Jest to duży problem, bo wkomórce jest duplexer, czyli filtr, środkowoprzepustowy. Z jednej strony jest on nastrojony na częstotliwość nadajnika, a z drugiej strony odbiornika.

Dwie identyczne komórki (mam taki starszego typu) będą nadawac np. na 900MHz, a odbierać na 945MHz. I tu tkwi problem. Można oczywiście wywalić też filtr i spróbować podkręcić (napięciem) któryś z generatorów.

Jeśli ktoś chce sprawdzić częstotliwość nadawania i odbioru (w przybliżeniu - środkową) to niech zobaczy co pisze na generatorach. Należy jednak pamiętąć, że odbiornik odbiera na innej częstotliwości niż jest na generatorze. Związane jest to zprzemianą częstotliwośći (a co za tym idzie częstotliwościa pośrednią).

Najlepiej byłoby też zdobyć dane scalaka syntezy i sterować częstotliwością generatorów.

Pomimo tych trudności nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystać kilka ciekawych (egzotycznych) elementów: generatory (najczęście f-my MURATA), hybryda mocy w.cz, demodulator FM, filtry, i wiele innych.

Całkiem dobrze nadają się też do tego płytki z telefonów bezprzewodowych (te na 900MHz)

Ja wykorzystałem z takiego generator na 825MHz i dzielnik częstotliwości (TBB202G), dołożyłem do tego kilka elementów, moduł mocy MHW806 (Motoroli) i robię nadajnik FM o mocy 7W, z syntezą. Częstotliwość nadawania nie leży niestety w pasmie amatorskim, ale związane jest to ztym, że nigdzie nie mogę zdobyć wspomnianych modułów na pasmo 23cm (1200MHz). Ze względu na brak czasu (studia - AGH w Krakowie) jest mały przestuj.

Mam zamiar zrobić stronę o tym co powyżej (co można wykorzystać i zbudować później z tego coś ciekawego). Ale na razie nie mam czasu....
    My elektronicy nie mamy innej drogi pozyskiwania takich elementów (UHF, SHF), gdyż w Polsce, jest to niemożliwe do kupienia, a w USA drogie.

Wszystkich co mają jakieś doświadczenie w tym temacie>> androot(malpa)interia.pl 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O
  • Moderator
    Cześć !

androot napisał:

Ja wykorzystałem z takiego generator na 825MHz i dzielnik częstotliwości (TBB202G), dołożyłem do tego kilka elementów, moduł mocy MHW806 (Motoroli) i robię nadajnik FM o mocy 7W, z syntezą. Częstotliwość nadawania nie leży niestety w pasmie amatorskim, ale związane jest to ztym, że nigdzie nie mogę zdobyć wspomnianych modułów na pasmo 23cm (1200MHz).

Bardzo mnie zainteresowały Twoje prace. W związku z tym mam kilka pytań :
    -Czym jest sterowany ten nadajnik , czy ma jakąś syntezę bądź PLL . Jaka to będzie synteza?
    -Do czego jest ten "dzielnik częstotliwości TBB202G " ?
    -Jak "przeciągnołeś" hybrydę MHW806 ( pracuje od 870 do 950 Mhz ) by pracowała z generatorem 825 MHz ?
    -Skoro zastosowałeś TBB202G ( preskaler 1/128 , 1/129 ) , to chyba jest jakaś synteza ? Napisz coś więcej o niej .
    Myślę , że wiele osób będzie zainteresowanych Twoim nadajnikiem , więc gdybyś mógł zdradzić trochę szczegółów ........ a może jakiś schemacik ?
    Witam!

Odpowiadam na pytania kolegi C2H5OH.

Nadajnik jest (będzie) sterowany syntezą PLL na układzie SAA1057 (lub TSA6057 - jeszcze nie wiem). Z kolei synteza będzie sterowana z uC AT89C2051 ;-), który po wysłaniu danych do syntezy będzie wyłączany, żeby nie wprowadzał zakłóceń do części w.cz nadajnika.

Dzielnik częstotliwości to jest to samo co prescaler. Ma podział przez 128 i 129, ale ja wykorzystam tylko przez 128. Układ TBB202G cechuje mały pobór prądu i niewielkie napięcie wejściowe do poprawnej pracy prescalera. Jest on w SMD i został wymontowany z telefonu bezprzewodowego (o czym wspomniałem w poprzednim poście). Na zdjęciu (w załączniku) ma oznaczenie 22SLA, ale to to samo co TBB202G.

Hybrydy nie przeciągałem, ponieważ MHW806 A1 pracuje na częstotliwości od 820-850MHz. Zakres częstotliwości 870-950MHz odpowiada hybrydzie MHW806 A4.

Schemacik (i reszta) będzie jak go narysuję ;-)
    Dodam też opis (co i jak, czym się sugerowałem projektując itp.)
    Na razie w załączniku są dane katalogowe TBB206G, MHW806, uPC1651 (wzmacniacz w rodzaju MAR6) i kilka zdjęć (płytki z telefonu bezprzewodowego, z komórki i płytka nieukończonej jednej z wersji mojego nadajnika).

Na zdjęciu płytki z tel. komórkowego:

1 Filtr 83MHz (I pośrednia)
    2 Rezonator do II przemiany częstotliwości
    3 Demodulator FM SA616DK(mam dane katalogowe)
    4 Synteza (dual) 4074G, nie mam jej danych ;-(
    5 Generator odbiornika 1016MHz (1016-83=933MHz - częstotliwość odbioru)
    6 Generator nadajnika 888MHz (933-888=45MHz - "shift")
    7 Generator wzorcowy (odniesienia) do syntezy
    8 Hybryda mocy (PF0067A) - też nie mam danych ;-(
    9 Wzmacniacz operacyjny - stabilizacja mocy wyjściowej (chyba)
    10 Głowica w.cz
    11 Filtry II pośredniej (455kHz)
    Załączniki:
    CKsrv napisał:
    Zobaczcie ze one maja troche mocy i sa popularne a co za tym idzie latwo je dostac te akurat sz z N5110 i hagenuka GH

BGY205 Jest też w telefonie "Duet" - dość stary.

Wykorzystałem go do jednego z nadajników ATV FM (ale nieukończyłem) 8O
  • Poziom 32  
    androot
    Hagenuk Global Handt = duet (polska nazwa +)
  • Poziom 11  
    MusicMan napisał:

A może karty sieciowe radiowe. Już nie sa takie drogie a skuteczne. Używam takich co prawda w obrębie mieszkania, ale na stronach amerykanskich chłopcy pisza, ze maja lacznosci po kilka mil, przy antenach zrobionych z puszek. Wydaje mi sie ze samodzielne wykonanie radiomodemu przy twojej znajomosci rzeczy jest maloprawdopodobne.
    Mozesz pokusic sie jeszcze wykorzystac siec energetyczna. W pisemkach jest wiele schematow modemow na 110kHz na RS232
  • Poziom 23  
    TI robi gotowe scalaki 6900, u mnie dziala 22kbps na 800Mhz
  • Poziom 13  
    [quote="Filip"]TI robi gotowe scalaki 6900, u mnie dziala 22kbps na 800Mhz[/quote]
    Czy możesz podac jakiś link
  • Poziom 28  
    musicMan! troszkę cięzko będzie Ci zmontować link 14 kbit na 433MHz. W pasmie 70cm śmiga packet radio 9600bit.Jeśli byłoby to technicznie możliwe na pewno byłoby to szybsze łącze. A i tak jest mnustwo problemów z podłączeniem modemu w radyjku na 70cm, które nie posiada fabrycznego wyjścia PR.
  • Poziom 12  
    Na modułkach chipcon można zbudować całkiem dogrą radiolinię!
  • Poziom 23  
    niestety w paśmie do 1 GHz nie da sie więcej wyciągnąć niż 9600 bodów ... są to ograniczenia torów detekcji FM, chyba zę w paśmie rozproszonym ale to jak na razie amatorsko - emisja ta jest zabroniona w "PRL-u" - oczywiście nie neguję sensu samodzielnego konstruowania urzadzeń i ich budowy, a oczekiwana prędkoś 14400 - sugeruje zastosowanie typowo komercyjne, tak więc taniej będzie kupić karty na 2,4 GHz i jedynie co - to samodzielnie wykonać dobrej jaści zestaw anten .... Spotkałem sie z opisami wykorzystania starych tunerów TV-SAT (pasmo 10 GHz ) z przeróbkami konweterów (na TX-y) ale to i tak nal transfer był w pasmie podstawowym - czyli 9600 .... - przy większych prędkościach stosuje sie przecież odpowiednie kompresje i protokóly ...., sugeruję radczej wykorzystać 2 kanały radiowe (2x 9600Bd) - ale tutaj pole do popisu dla rogramistów aby wzorem ISDN sprżądz je razem w jedną transmisję ;-))))
  • Poziom 12  
    Jeżeli ktoś jest zainteresowany to chipcon robi gotowe układy www.chipcon.com które pracują na 433MHz 800MHz i 2,4GHz
    i mają niezłe transfery :
    160kbit/s
    a na czestotliwości 2,4GHZ nawet 1Mbit/s
  • Moderator
    radiomechanik napisał:
    "niestety w paśmie do 1 GHz nie da się więcej wyciągnąć niż 9600 bodów ... są to ograniczenia torów detekcji FM" ...."sugeruję radczej wykorzystać 2 kanały radiowe (2x 9600Bd) - ale tutaj pole do popisu dla rogramistów aby wzorem ISDN sprżądz je razem w jedną transmisję ;-))))"

Nie ma co wyważać otwartych drzwi . Produkowane seryjnie i składane amatorsko modemy n.p. TNC-3 mogą pracować nawet na 20 kanałach jednocześnie (20x9600) .
    Oprogramowane są doskonale ( nawet jest soft pod Linuxa )
    Budowane amatorsko modemy mogą pracować nawet wielokrotnie szybciej , i wcale nie musi to być " pasmo 1GHz " .
    Mały przegląd modemów dla radioamatorów ( i nie tylko ) i ich możliwości można znaleść tutaj :

http://www.ampr.poznan.ws/users/sp3uqs/wybor/modemy.html

.
  • Poziom 23  
    witam!czy moze ktos z was ma dostepna aplikacje do modemu motoroli-xc390221fu jest to modem gsmk wlasnie 9600 ale nie o to chodzi,on
    jest tez demodulatorem...a gdyby jeszcze do dsp at&t1616s30 to juz penia szczescia...ze swojej strony daje linka do stronki o siemensie p1 jest to telefon"walizkowy"GSM bardziej przestawny jak przenosny mam taki niestety z uszkodzonym softem-chcialem czesc cyfrowa zaprzadz do odbioru pewnych dziwnych sygnalow :D -nie wazne,na stronie caly schemat a aparat na gieldach do zdobycia za jakies 50zl posrednia nie typowa jak na gsm bo 26 MHz typowa 71 generator typowy to13 MHZ tylko on taktuje cyfrowke...ja kiedys myslalem o czyms jak cybiko to cos w rodzaju telefonu gsm ale bez karty i bez oplat na zasadzie cb ale nie wiem jak poradzic sobie z shiftem juz niemowiac o sofcie dla procka :(
    http://www.nobbi.com/siep1.htm
  • Poziom 12  
    Fakiros napisał:
    Jeżeli ktoś jest zainteresowany to chipcon robi gotowe układy www.chipcon.com które pracują na 433MHz 800MHz i 2,4GHz
    i mają niezłe transfery :
    160kbit/s
    a na czestotliwości 2,4GHZ nawet 1Mbit/s

maxim robi podobne układy i daje dwa za friko jako sample tyle tylko,że nie zawsze podaje transfer.

oto pare linków:

maxim RF transceivers:
    http://para.maxim-ic.com/compare.asp?Fam=rf_transceivers&Tree=Wireless&HP=Wireless.cfm&ln=

maxim RF Power Amplifiers/Drivers :http://para.maxim-ic.com/compare.asp?Fam=rf_pwr_amp&Tree=Wireless&HP=Wireless.cfm&ln=
  • Poziom 14  
    Wiem, troche juz mineło czsu od przedstawienia problemu, ale ja zbudowałem radiolinię na RS232 w paśmie dolnego UKF, która działa na 115kbps, i wcale nie potrzebowałem częstotliwości powyżej 1 Ghz :) Zbudowałem wszystko wg własnego projektu od podstaw, płytka, anteny, itp. Zasieg urządzenia, ok 1km, ale moge śmiało zwiększyć. Dla informacji czytających podam zasade przesyłu danych w moich modemach. Zastosowałem modulację FSK, czyli np. "0" logiczne to częstotliwość np. 69.5Mhz a "1" logiczna to 70Mhz. Modemy te działają już ok 6 miesięcy i wszystko jest git. Teraz już bym tego nie robił bo szybciej i wcale nie dużo drożej byłoby zastosować WLAN.
  • Poziom 19  
    Bardzo interesujący pomysł.
    Jeśli możesz to proszę o więcej szczegółów- jak zrobiłeś demodulację tak szerokiego sygnału i przekształcenie na poziomy zrozumiałe dla RS 232?
    Nadajnik i odbiornik pracują jednocześnie (na różnych częstotliwościach) czy też naprzemiennie?
    A jeśli naprzemiennie to jak zrealizowałeś przełączanie N/O bo przekaźnik chyba wprowadzałby zbyt duże opóźnienia?

Masz może rozrysowany schemat blokowy i ideowy i zechciałbyś się nim podzielić?

Temat mnie zainteresował ponieważ muszę sam dla siebie zrobić coś podobnego tyle że na dużo wyższych częstotliwościach (430 MHz lub 868 MHz).
  • Poziom 14  
    Nadajnik i odbiornik działa jadnocześnie na różnych częstotliwościach, im bardziej oddalone częstotliwości od siebie tym lepiej, zastosowałem też 2 anteny, nadawczą i odbiorczą. Nadajnik, to w sumie prosta sprawa(dla kogoś kto je wcześniej robił), modulator rozwiązałem w taki sposób że sygnał Tx podawany był na tranzystor który zmienia napięcie na diodach pojemnościowych generatora. Odbiornik to troche trudniejsza sprawa bo musiałem zadbać o sporą szerokopasmowość toru p.cz. Postanowiłem zrobić go na układach LA1185(głowica) i UL1242 demodulator. Najtrudniej było zrobić układa który by zmnieniał napięcie wyjściowe (od.4V do 8V)z demod. na poziom TTL. Moje rozwiązanie było prostrze niż myślałem, z demod. na diode zenera 6V2 na traznystor, i sprawa załatwiona. Podaj maila podeśle ci kilka schematów, zobaczysz sam.
  • Poziom 14  
    Acha i jeszcze jedna ważna sprawa, w torze p.cz. nie dawać żadnych filtrów ceramicznych bo mają za małą szerokopasmowość, jedyny filtr w torze p.cz. to 7x7 typu 217 (na żadnym innym nie uzyskałem dobrych wyników). Wiem, odbiornik jest troche kiepski ale jako tako działa. Lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie odbiornika na głowicy telewizyjnej i zastosowanie demodulatora NE564.