Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój projekt Lewitator magnetyczny

Dioda3 17 Wrz 2005 14:11 15981 9
  • Witam!
    Niedawno brałem udział w konkursie fizycznym organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Jeden z etapów tego konkursu polegał na skonstruowaniu urządzenia obrazującego jakieś zjawiska fizyczne. Wraz z moją grupą natknęliśmy się na projekt lewitatora magnetycznego demonstrowany w EdW 12/04. Chciałbym sie podzielić uwagami i problemami jakie spotkałem przy konstrukcji tego urządzenia.
    Jako element utrzymujący przedmioty w powietrzu zastosowany został oczywiście elektromagnes. Jest to cała rolka drutu DNE średnicy 1,2mm. Jako rdzeń zastosowałem stalowy pręt gwintowany średnicy 2cm. Układ kontrolujący położenie składa się z diody laserowej (z taniego wskaźnika) oraz 2 fotorezystorów. Na 1 z nich pada wiązka lasera, drugi natomiast określa natężenie światła w otoczeniu. Oba sygnały wchodzą na wejścia wzmacniacza operacyjnego, a na wyjściu otrzymujemy różnicę, czyli ilość swiatła lasera docierającego do diody. Miałem straszne problemy z kalibracją tego układu, czasem przy jasna oświetlonym pokoju występowały bzdurne wartości, a było to w wiekszości spowodowane wadami produkcyjnymi fotorezystorów. Następnie sygnał podawany jest na obwód rózniczkujący (aby ograniczyć skakanie przedmiotów) i podawany na tranzystor sterujący. W układzie zastosowałem również układ zabezpieczający cewkę (w momencie gdy kulka spadnie na cewke jest podawany maksymalny prad) który mierzy wartość spadku napięcia na rezystorze 1ohm i w razie przepięcia wyłacza układ.
    Poniżej zamieszczam kilka zdjęć oraz istrukcję obsługi, która była także wymagana na ten konkurs (została napisana z sarkazmem i ignorancją czytelników z jaką zwykły to robić firmy produkujące sprzęt RTV). Może później uda mi się zamieścić schemaciki jak kiedyś opanuje programy do ich sporządzania. Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Dioda3
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: automatyka i robotyka
    Dioda3 napisał 40 postów o ocenie 1, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Rybnik. Jest z nami od 2003 roku.
  • IGE-XAO
    szymon188
    Poziom 22  
    pomniejsz zdiecia do 1000x800 zeby bylo je widac odrazu.
  • IGE-XAO
    m_arti21
    Poziom 12  
    Ladnie zdiecia wygladaja ale niestety instrukcji se narazie nie zobacze bo nie mam punktow :)
    Dioda3
    Poziom 12  
    Witam,
    Oczywiscie ze jest czujnik, tylko nie optyczny, a opierajacy sie na efekcie Halla. Poprostu czujnik wykrywa zmiany pola magnetycznego i w ten sposob indukuje prad. Pozdrawiam
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Buduje lewitator w werski 2 (tez z diodą podczerwoną) i mam takie pytanie:

1. On jest zasilany bezpośrednio z transformatora, to znaczy z prądu zmiennego czy trzeba budowac układ.

2. Na schemacie jest dioda D5, ona jest tam dobrze umieszczona ? Nie powinna być na odwrót wlutowana ?

Prosze o szybką odpowiedź.

http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2741-2.pdf
    Dioda3
    Poziom 12  
    Oczywiście, że układ jest zasilany prądem stałym. Na zasilaczu musisz umieścić dość duże kondensatory filtrujące, żeby wyeliminować falowanie napięcia. Natomiast wpatruje sie już w ten schemacik jakiś czas i nie znalazłem diody D5. W spisie elementów też jej nie ma. Pozdrawiam
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Czyli dać mostek prostowniczy, 2 kondensatory np. 4700µF/50v i dac jakis stabilizator czy moze byc bez niego ?

Co do diody to pomysła, schemat mam obrucony przez co ten problem, to dioda D2 nie D5. Ona jest przy wejsciu do elektromagnesu. (chodzi oczywiscie o schemat ten do rozrysowania juz na płytce)
    Dioda3
    Poziom 12  
    Ze stablizatorem będzie problem, ponieważ układ szczytowo może pobierać 3A, wiec musiałbyś założyć stablizator 7812 w obudowie TO3 i przymocować go do wydajnego radiatora. Myśle jednak że dwa kondensatorki po 4700u powinny wystarczyć. Co do diody D2 faktycznie na schemacie ideowym jest błąd, powinna być wlutowana tak jak jest na schemacie montażowym. Ma przez nią przepływać prąd samoindukcji, który jest zawsze przeciwny, do prądu zasilającego