Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test

Jacek Rutkowski 18 Aug 2019 23:27 6318 24
  • Witam,
    Dzisiaj zaprezentuję chiński cud techniki w postaci ładowarki USB samochodowej.

Zgodnie z opisem posiada 2 gniazda USB o łącznej wydajności 3,1A, pomiar napięcia zasilającego, temperatury, prądu pobieranego z gniazd.
    Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test
    Jako że ciekawość zwyciężyła nad pomiarami najpierw otworzyłem obudowę aby zobaczyć jak jest zbudowana ta ładowarka:
    Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test
    Co mnie zaciekawiło w pierwszym momencie, wyświetlacz poczwórny 7-segmentowy posiada tylko 7 wyprowadzeń co wskazuje że w wyświetlaczu zaszyty jest jakiś sterownik.
    Procesor sterujący wyświetlaczem jak przystało na prawdziwego chińczyka nie posiada żadnych oznaczeń, zamknięty jest w obudowie SO14.
    Układ przetwornicy step down w obudowie SO8 oznaczony LINTOP LT6005C dostarcza 5V dla gniazd wyjściowych USB. Nie znalazłem żadnego data sheets dla tego układu.
    Pomiar prądu wyjściowego jest wspólny dla obydwu wyjść i odbywa się na rezystorze 33mΩ od strony masy.
    Pomiar temperatury odbywa się wewnątrz układu sterującego i jest wyświetlana tylko przy braku obciążenia.
    Jak widać brak jakichkolwiek filtrów wejściowych czy wyjściowych poza znikomymi elektrolitami, które są zdecydowanie za małej pojemności.

Po zapoznaniu się z budową czas na pomiary.
    Najpierw sprawdziłem dokładność pomiaru napięcia wejściowego, stabilność napięcia wyjściowego oraz pobór prądu przez nie obciążoną ładowarkę:
    Ładowarka załącza się już przy 5V natomiast przy około 31,5V się wyłącza.
    Następnie sprawdziłem dokładność pomiaru prądu, stabilność napięcia wyjściowego pod obciążeniem oraz jej sprawność.
    Jak widać dokładność pomiaru prądu nie jest powalająca ale od 14 do 30V jest praktycznie taka sama więc pominąłem wyniki dla większych napięć zasilających.
    Jak widać spadek napięcia pod obciążeniem jest dość znaczny. Około 80mV przy 2,5A odkłada się na boczniku pomiarowym. Reszta to spadki na PCB oraz na przetwornicy.
    Po przekroczeniu progu około 2,55A pobieranego prądu przetwornica się wyłącza i nie ma szans na uzyskanie 3,1A prądu wyjściowego.
    Napięcie wejściowe, temperatura i prąd wyjściowy cyklicznie są przełączanie co około 1 sekundę, natomiast po podłączeniu obciążenia wyświetlane są napięcie wejściowe oraz prąd wyjściowy.
    Z powodu braku odpowiedniego sprzętu nie mogę zmierzyć poziomu emitowanych zakłóceń ale widoczny na obudowie znaczek CE oznacza china export.
    Radio na zakresie FM po włączeniu nieobciążonej ładowarki przestaje wyszukiwać około 70% słabszych stacji a na prawie wszystkich kanałach słychać szum obciążonej ładowarki.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Jacek Rutkowski wrote 1151 posts with rating 229, helped 69 times. Live in city Kotuń. Been with us since 2003 year.
    Tarzan21
    Level 12  
    Jacek Rutkowski wrote:
    Radio na zakresie FM po włączeniu nieobciążonej ładowarki przestaje wyszukiwać około 70% słabszych stacji a na prawie wszystkich kanałach słychać szum obciążonej ładowarki.

Tak ma nie tylko ta ładowarka, ale większość tanich ładowarek, jeśli zależy nam na czystym odbiorze w radiu to trzeba zainwestować w coś droższego lub markowego. Inną sprawą jest to, że za tak niską cenę ładowarkę można kupić, rozebrać i wykorzystać układy pomiarowe do innych celów :).
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Nie wiem niestety jak znaleźć ładowarkę, która nie będzie siała. Kiedyś wszystkie takie były. Teraz ładowarka do każdego kupionego urządzenia przeze mnie od 5 lat zachowuje się tak samo.
    Możesz polecić jakąś konkretną, która posiada filtry i nie sieje jak szalona?
    Wykorzystanie w innym celu jest możliwe ale chyba taniej jest kupić gotowy moduł:
    Który łatwo obsadzić w panelu i działa w szerokim zakresie napięć i prądów...
    cefaloid
    Level 33  
    Jacek Rutkowski wrote:

Nie wiem niestety jak znaleźć ładowarkę, która nie będzie siała. Kiedyś wszystkie takie były. Teraz ładowarka do każdego kupionego urządzenia przeze mnie od 5 lat zachowuje się tak samo.
    Możesz polecić jakąś konkretną, która posiada filtry i nie sieje jak szalona?

To kup Mi charger pro.

Albo jak chcesz raczej z niskobudżetowców to jakiś dowolny model Baseus. W ogóle mam wiele akcesoriów tej firmy i zawsze byłem zadowolony jak za cenę...
    Ładowarki samochodowe dają zero zakłóceń w paśmie FM.

Np taką mam: Baseus BS-C16Q1, nic nie sieje. A jakiś np Griffin uniemożliwiał słuchanie radia.

Kupno niby firmowych na portalach w rodzaju Allegro jest pozbawiony sensu. Niezależnie od ceny 100% to podróbki i będa siały. Firmowe to tylko w znanym oficjalnym sklepie.

Kupno tych no name też jest pozbawione sensu. To chłam brany po kilka zł za sztukę i sprzedawany za 30.

Na tej stronie nieco ciekawych testów ładowarek:
    http://budgetlightforum.com/forum/batteries/usb-power/reviews
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    cefaloid wrote:
    Np taką mam: Baseus BS-C16Q1, nic nie sieje.

Czy ta ładowarka daje szybkie ładowanie i posiada filtry?
    Objętość jej jest jeszcze mniejsza niż testowanej przeze mnie...
    Chyba kupię taką z ciekawości i rozbiorę czy rzeczywiście są jakieś filtry i czy nie sieje.
    Nie możliwe dla mnie jest w tej objętości zmieścić sensowne filtry i złącza nie mówiąc o podwójnej przetwornicy na dwa gniazda.
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    W Baseus BS-C16Q1 nie widzę żadnych filtrów na wejściu ani na wyjściu. Jesteś pewny kolego że to nie sieje?
    Wewnątrz nie różni się praktycznie w stosunku do testowanej przeze mnie ładowarki...
    cefaloid
    Level 33  
    Nie rozumiem tego uporczywego pytania.
    Ile razy mam pisać że nie sieje jak inne tanie ładowarki np Griffiny? Sto razy?

Bez sensu takie dyskusje. Z mojej strony eot, co miałem napisać napisałem.

Zwisa mi czy w to wierzysz.

Ps. Jak chcesz porządnie to nie sęp na ładowarkę i nie oczekuj cudów za 15zł a Twój życiowy problem się sam rozwiąże. Tyle w temacie. Kto normalny za 15zł oczekuje rozwiązań rodem z zasilacza serwerowego?
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Nie sępie, kiedyś na Ali zamówiłem testowaną ładowarkę właśnie z ciekawości nie wierząc że można w tak małej objętości upchać filtry. Mam gdzieś w rupieciach ładowarkę 5V 2A, która posiada dławiki na zasilaniu, duży elektrolit i na wyjściu 2 dławiki i kondensatory 2x 2200µF 10V i ona nie sieje. Wszystkie inne jakie miałem od ok 10 lat siały.
    Nie mogę uwierzyć że taka ładowarka jak pokazujesz bez filtrów nie sieje, ale to mój problem i zainwestuję te 40zł aby się przekonać.
    Może moje fabryczne radio w focusie mk1 jest uszkodzone i bardziej wrażliwe. Dopóki jej nie przetestuję nie będę już poruszał tematu zakłóceń.
    E8600
    Level 40  
    To czy ładowarka zakłóca radio zależy bardziej od częstotliwości pracy przetwornicy oraz wpadanie ich w rezonans.
    Kondensatory elektrolityczne kiepsko sobie radzą z wysokimi częstotliwościami.
    U kolegi w tym małym "wynalazku" Baseus BS-C16Q1 na wyjściu siedzi kondensator polimerowy ubrany w opasce termokurczliwej aby nie zrobił zwarcia na PCB (przy porcie USB), który dużo lepiej sobie radzi z rezonansem tętnień i filtracją wysokich częstotliwości.

Na zakłócenia ma też duży wpływ ekranowanie przewodu USB, który działa jak antena.
    bubu1769
    Level 42  
    Ja z zasilaczem do rejestratora który siał po radiu poradziłem sobie w trochę inny sposób.
    Wnętrze wyklejone taśmą aluminiową i na to taśmą malarska dla izolacji.
    Może mało finezyjne ale robione na szybko i sprawdza się od kilku lat.
    gradek83
    Level 42  
    cefaloid wrote:
    Rozbebeszona ładowarka:

Główny układ kontrolny pochodzi od Zhuhai Zhirong, model SW3514. Jest to wysoce zintegrowany, dwuportowy układ ładujący obsługujący protokół szybkiego ładowania z dwoma portami, który obsługuje wyjście szybkiego ładowania z dwoma portami i obsługuje niezależny limit prądu dla dwóch portów. Integruje wysokowydajny synchroniczny konwerter buck 5A, obsługuje różne protokoły szybkiego ładowania, takie jak QC, AFC, FCP, SCP, PE, SFCP, tryb CC / CV oraz logikę zarządzania dwoma portami. Dzięki niewielkiej liczbie urządzeń na peryferiach można stworzyć kompletne, wysoce wydajne rozwiązanie do ładowania z podwójnym portem i protokołem szybkiego ładowania.
    E8600
    Level 40  
    Miałem zamawiać taki moduł z Chin ale stwierdziłem, że nie mam za bardzo jak go przetestować. Brak telefonu lub testera obsługującego
    szybkie ładowanie w standardzie QC3.0 QC2.0. Może ktoś zainteresowany zamówi i opisze na forum ile to jest warte.
    Występują też wersje 2 i 4 x USB.
    http://pl.aliexpress.com/wholesale?ltype=whol...el=main&SortType=price_asc&page=1&groupsort=1

Jacek Rutkowski
    Level 27  
    E8600 wrote:
    Miałem zamawiać taki moduł z Chin ale stwierdziłem, że nie mam za bardzo jak go przetestować. Brak telefonu lub testera obsługującego
    szybkie ładowanie w standardzie QC3.0 QC2.0. Może ktoś zainteresowany zamówi i opisze na forum ile to jest warte.
    Występują też wersje 2 i 4 x USB.
    http://pl.aliexpress.com/whole...e=price asc&page=1&groupsort=1

Zamówiłem wersję pojedynczą ale przetestuję ją pewnie dopiero około października jak przyjdzie:)
    djfarad02
    Level 19  
    Jacek Rutkowski wrote:
    Co mnie zaciekawiło w pierwszym momencie, wyświetlacz poczwórny 7-segmentowy posiada tylko 7 wyprowadzeń co wskazuje że w wyświetlaczu zaszyty jest jakiś sterownik.

Raczej na pewno nie ma tam sterownika a jest to wyświetlacz, w którym diody połączone są w układzie charlieplexingu.
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    djfarad02 wrote:
    Jacek Rutkowski wrote:

Raczej na pewno nie ma tam sterownika a jest to wyświetlacz, w którym diody połączone są w układzie charlieplexingu.

Możesz znaleźć data sheets lub rozrysować układ wyświetlacza 4 7 segmentowe cyfry z kropkami podłączone 7 pinami?
    Mi brakuje pinów...
    djfarad02
    Level 19  
    Jacek Rutkowski wrote:
    Możesz znaleźć data sheets lub rozrysować układ wyświetlacza 4 7 segmentowe cyfry z kropkami podłączone 7 pinami?
    Mi brakuje pinów...

Tutaj jest przykład sterowania 42 LED 7-mioma pinami. 4 wyświetlacze z kropkami to 32 LED, więc zostaje jeszcze zapas na 10 LED.
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    djfarad02 wrote:
    Jacek Rutkowski wrote:
    Mi brakuje pinów...

Tutaj jest przykład sterowania 42 LED 7-mioma pinami. 4 wyświetlacze z kropkami to 32 LED, więc zostaje jeszcze zapas na 10 LED.

Super rozwiązanie, nigdy nie wydziałem takich wyświetlaczy ale pewnie chińczycy sobie zrobili...
    djfarad02
    Level 19  
    Jacek Rutkowski wrote:
    Super rozwiązanie, nigdy nie wydziałem takich wyświetlaczy ale pewnie chińczycy sobie zrobili...

Zapewne. Również nie natknąłem się na takie wyświetlacze w handlu, lecz w różnych chińskich modułach są (np. moduły mp3).
    To rozwiązanie nazywa się charlieplexing, żeby poprawnie działało piny sterujące muszą być trójstanowe - czyli stan niski, wysoki i stan wysokiej impedancji.
    amator2000
    Level 24  
    Co pokaże amperomierz, kiedy jednocześnie podepnie się dwa urządzenia o różnym poborze prądu :?:
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    amator2000 wrote:
    Co pokaże amperomierz, kiedy jednocześnie podepnie się dwa urządzenia o różnym poborze prądu :?:

Sądząc z układu połączeń - oba gniazda połączone równolegle - pokaże sumę prądu obu gniazd.
    User removed account
    Level 1  
    krisRaba
    Level 31  
    Awyrdonyt wrote:
    "Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test"
    To na prawdę jest ładowarka? Jaki akumulator nią naładuję? Przy jakim napięciu wyłącza się, jak wykrywa, że trzeba przerwać ładowanie? Jakim prądem ładuje? Ma funkcję doładowania, odświeżania, czy regeneracji akumulatorów?
    Nie ma takich podstawowych informacji, więc treść pracy jest niezgodna z tytułem.

Czepiasz się. Tak samo "ładowarka do telefonu" nie ma wspomnianych funkcji, bo mądrość zaszyto w telefonie i jakoś wszyscy żyją ;-) Funkcjonuje mnóstwo takich nazw, które wywodzą się nie tyle z języka technicznego, co z potocznego nazywania czynności, czy zaszłości historycznych.
    Skoro zwykły zasilacz dogniazdkowy może być nazywany powszechnie ładowarką, od czynności ładowania telefonu ogólnie, to samochodowy odpowiednik siłą rozpędu również. A ładowarka samochodowa od miejsca używania, a nie od tego co ładujesz. Bo nie jest to "ładowarka akumulatorów samochodowych"...
    Ja nie wiem co musi <ciach> się dziać jak słyszymy "żarówka LED", czy "inteligentny dom" ;-)

Moderated By dondu:

Post raportowany
    Po co te personalne wycieczki?

Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Awyrdonyt wrote:
    "Ładowarka samochodowa podwójna USB 3,1A opis / test"
    To na prawdę jest ładowarka? Jaki akumulator nią naładuję? Przy jakim napięciu wyłącza się, jak wykrywa, że trzeba przerwać ładowanie? Jakim prądem ładuje? Ma funkcję doładowania, odświeżania, czy regeneracji akumulatorów?
    Nie ma takich podstawowych informacji, więc treść pracy jest niezgodna z tytułem.

Jak kolego Awyrdonyt przetłumaczysz oryginalną nazwę produktu?
    Car chagre Dual DC5V 3,1A USB?
    Ja skorzystałem z tłumacza z Ali gdzie kupiłem tę "ładowarkę".
    Ostatni telefon z ładowarką jaki miałem w tego słowa dokładnym znaczeniu to Samsung Z500
    Wewnątrz wtyczki znajdowało się małe PCB z układem BGA ładującym prądem 500mA do 4,3V dalej utrzymującym to napięcie.
    Później to już tylko zasilacze sieciowe i samochodowe potocznie zwane ładowarkami.