Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o poradę w zmianie instalacji z kominkiem z płaszczem i piecem gazowym

20 Sie 2019 00:33 192 4
  • Poziom 10  
    Witam,
    W tej chwili mam instalację zrealizowaną jak na schemacie. Schemat nie zawiera wszystkich elementów, które są w tej chwili w instalacji. Nie dorysowałem obwodu cyrkulacji dla ciepłej wody oraz zabezpieczeń przy kominku oraz CWU, bo wydaje mi się, że nie są konieczne do rozważenia zagadnień, o które chcę zapytać.
    Piec gazowy to jednofunkcyjny Junkers cerapur ZSB24-5 C23
    Kominek ma być sterowany sterownikiem tatarek rt08g
    Obecnie całe sterowanie ogrzewaniem CWU i CO jest realizowane przez sterownik pieca gazowego, kominek jeszcze nie jest podłączony do sterowania. Piec steruje pompami CO i zaworem trójdrogowym.
    Prośba o poradę w zmianie instalacji z kominkiem z płaszczem i piecem gazowym

Chciałbym prosić o wsparcie w zaplanowaniu przerobienia tej instalacji. Mam kilka dodatkowych oczekiwań oraz kilka wątpliwości w odniesieniu do tej instalacji.
    Wątpliwości:
    1. Czy przy podłączeniu instalacji wodnej kominka nie powinno być dodatkowych zaworów zwrotnych przy powrocie do kominka?
    2. Czy na wyjściu z pieca na instalację CO (sprzęgło) przed wejściem zasilania z kominka nie powinno być zaworu zwrotnego? Junkers twierdzi, że jest to obecnie niedozwolone, ponieważ skutkuje uszkodzeniem pieca (bodajże zaworu drójdrogowego)
    3. Czy w takim układzie na powrocie do kominka nie będzie zbyt niskiej temperatury wody?
    Oczekiwania:
    W obecnym układzie z kominka można korzystać jedynie w okresie grzewczym, chciałbym móc zacząć korzystać z niego już wcześniej do podgrzewania CWU w okresie kiedy nie jest jeszcze na tyle zimno, żeby włączać ogrzewanie w całym domu, ale móc już dogrzewać się kominkiem.
    Chciałbym, żeby w momencie kiedy grzeję w kominku piec nie musiał pracować.
    Pytania:
    1. Jak prawidłowo podłączyć hydraulicznie kominek do instalacji CWU?
    2. Czy można w jakiś sensowny sposób spiąć sterownik kominka z piecem, tak żeby w trakcie pracy kominka sterownik pieca o tym wiedział i nie próbował grzać ani CWU ani CO. Po dopytywaniu w serwisie Junkersa otrzymałem informację, że nie ma takiej potrzeby, bo piec będzie reagował na odczyt temperatury ze sprzęgła i na tej podstawie będzie decydował o tym czy się włączać czy nie. Ale nie do końca wiem jak miałoby się to realizować w odniesieniu do CWU, bo w tej chwili czujnik z zasobnika jest bezpośrednio podłączony do pieca. Wiem, że piec ma złącze beznapięciowe, ale opis w instrukcji jest tak nie jasny, że nie byłem w stanie ocenić jak piec się zachowa po rozwarciu na tym złączu. CZy przestanie jedynie grzać CO, ale nadal będzie sterował całym układem, czy przestanie grzać wszystko i wyłączy całe sterowanie?
    3. Czy w przypadku, kiedy jednak nie podłączę kominka do CWU, jest możliwość tak wysterować piec, żeby sterował zaworem trójdrogowym i pompami CO, oraz grzał CWU, a jednocześnie nie grzał CO?
    Z góry bardzo dziękuję za sugestie i porady.
  • MetalWork
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Po pierwsze po co chcesz komplikować sobie życie, skoro masz kocioł gazowy do grzania CO i CWU?

Na Twoje pytania nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie wiadomo jakie są warunki.
    Oczywiście jeżeli kocioł gazowy i kominek wpięte są do tego samego obiegu przed sprzęgłem to powinny mieć zawory zwrotne, ale wstawianie zaworów zwrotnych eliminuje cyrkulację grawitacyjną. Przy kominku warto, żeby taka cyrkulacja występowała chociaż w stopniu minimalnym, bo w razie zaniku zasilania prądem lub uszkodzenia pompy kominka, woda w kominku będzie się gotować.
    Poza tym obecny układ jak się domyślam jest układem zamkniętym. Jest to bardzo złe rozwiązanie, ponieważ stwarza spore niebezpieczeństwo w przypadku zagotowania się wody w kominku. Kominek powinien mieć układ otwarty i powinien być spięty z resztą układu pracującego w układzie zamkniętym przy pomocy wymiennika ciepła. Co prawda są na rynku wynalazki typu kominek z wbudowaną wężownicą, która umożliwia pracę głównego wymiennika kominka w układzie otwartym, a wężownicy w układzie zamkniętym. Jednak mnie osobiście tego typu rozwiązania się nie podobają.

Jeżeli masz taki właśnie kominek to najlepszym układem jaki można zrobić to zamiast sprzęgła zastosować bufor ciepła z wbudowanym naczyniem do podgrzewania CWU. Pomiędzy kominkiem, a buforem zamontować zawór ładujący bufora lub zestaw laddomat, aby ograniczyć korozję kominka.
    Taki układ umożliwiałby zarówno ogrzewanie CO jak i CWU z każdego źródła, a przy tym automatyczne wyłączenie kotła gazowego, kiedy grzeje kominek.
    Jeżeli masz kominek bez wężownicy wtedy należałoby zastosować zasobnik z wbudowanym zbiornikiem CWU oraz dodatkową wężownicą do podłączenia kominka w układzie otwartym.

Bufor ciepła nie dość, że podniesie sprawność zarówno kotła gazowego jak i kominka to jeszcze zapewni ciepło bez konieczności dokładania do kominka bardzo małymi porcjami. Wystarczy rozpalić, załadować kominek do pełna, a następnie cieszyć się ciepłą wodą przez jeden czy dwa dni. W okresie zimowym nie trzeba będzie wstawać w nocy w celu dokładania do kominka. Wystarczy popalić w dzień z pełnymi załadunkami, a w nocy grzejniki będą ciepłe pomimo, że w kominku już się nie będzie palić.
    Ponadto takie palenie poprawia jakość spalania, co znacznie wpływa na ekologię, ponieważ kominek pracujący na wysokich parametrach wydziela o wiele mniej dymu i substancji szkodliwych.

Jeżeli chodzi o sterowanie to ani sterownik kominka, ani sterownik kotła gazowego nie nadają się do zarządzania całością.
    Mieszaczem i ładowaniem CWU oraz bufora powinien się zająć oddzielny sterownik tzw. sterownik instalacji, który wysyła sygnały do sterownika kotła gazowego oraz kominkowego, kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło.
    Takich sterowników na rynku jest wiele. Jeden z lepszych w dobrej cenie np. Tech i3

Na marginesie dodam, że mając kocioł gazowy nie budowałbym kominka z płaszczem, ale tylko i wyłącznie kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.

W obecnym układzie instalacji, aby mieć ciepłą wodę także z kominka, musiał byś mieć zasobnik CWU z dodatkową wężownicą lub dołożyć do kominka dodatkowy obieg ładowania zasobnika CWU t.j. zawór przełączający za pompą kominka lub drugą pompę przy kominku, która ładowałaby ten zasobnik. Oczywiście tutaj znów należałoby dołożyć zawory zwrotne oraz sterowanie.
  • MetalWork
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź i porady. brzmią one wprawdzie bardzo sensownie, ale wygenerują raczej spore koszty i wymagają dość dużej przestrzeni, której nie mam. Natomiast wydawało mi się, że dość dobrze opisałem warumki jakie mam. Jeśli chodzi o to w jakim układzie jest kominek, to jest on w układzie zamkniętym i jest do takiego układu dedykowany. Zabezpieczenia są zrobione zarówno po stronie układu pieca jak i kominka, ale wydaje mi się, że nie mają żadnego związku z moimi pytaniami/wątpliwościami. Oczywiście mogę się mylić, gdyż nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.
    W związku z tym, co napisałem powyżej, czy istnieje jakieś proste i stosunkowo nie drogie rozwiązanie zagadnień o które pytania/wątpliwości?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    kardas napisał:
    Zabezpieczenia są zrobione zarówno po stronie układu pieca jak i kominka, ale wydaje mi się, że nie mają żadnego związku z moimi pytaniami/wątpliwościami. Oczywiście mogę się mylić, gdyż nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

Widzisz i tutaj dochodzimy do sedna całej tej dyskusji. Wszelkie przeróbki mogą spowodować, że obecny układ będzie pracował źle lub wręcz może się okazać niebezpieczny.
    Poza tym napisałem Ci jak to powinno wyglądać wykonane fachowo od samego początku, aby miało funkcjonalność jaką oczekujesz. Obecny układ, który masz jest układem poprawnym tylko i wyłącznie w obecnej konfiguracji. Każda przeróbka wymaga nakładów finansowych.

kardas napisał:

W związku z tym, co napisałem powyżej, czy istnieje jakieś proste i stosunkowo nie drogie rozwiązanie zagadnień o które pytania/wątpliwości?

Co to znaczy proste i niedrogie?

Podałem Ci jedno z rozwiązań, które jest najprostsze i najtańsze:
    "W obecnym układzie instalacji, aby mieć ciepłą wodę także z kominka, musiał byś mieć zasobnik CWU z dodatkową wężownicą lub dołożyć do kominka dodatkowy obieg ładowania zasobnika CWU t.j. zawór przełączający za pompą kominka lub drugą pompę przy kominku, która ładowałaby ten zasobnik. Oczywiście tutaj znów należałoby dołożyć zawory zwrotne oraz sterowanie."

Jeżeli masz w obecnym zasobniku dodatkową wężownicę to możesz ją wykorzystać do ładowania kominkiem. Jeżeli nie masz to kominek trzeba podłączyć równolegle z kotłem gazowym, ale trzeba dołożyć zawór przełączający lub pompę oraz zawory zwrotne.
    Niestety rysunek, który narysowałeś nie jest poprawny, a do tego nie da się na jego podstawie określić jakie są możliwości przeróbki aktualnej instalacji. Poza samymi połączeniami, bardzo ważnym jest w hydraulice sposób poprowadzenia rur i odpowietrzeń, a także wzajemne usytuowanie poszczególnych podzespołów. Poza tym aby kominek mógł ładować zasobnik CWU, potrzebna jest dodatkowa automatyk.

Dlatego też Ci napisałem "Na Twoje pytania nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie wiadomo jakie są warunki."
    Jak chcesz aby Ci pomóc to porób zdjęcia lub rozrysuj cały układ, uwzględniając wzajemne usytuowanie tzn. co jest wyżej co niżej, jak przebiegają rury, jakie są i gdzie zamontowane zawory, odpowietrzenia itd.
    Bez tego to tylko może pomóc fachowiec, który dokona oględzin na miejscu.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Jutro porobię zdjęcia, bo akurat będę na budowie, bo na tych które mam nie widać wszystkiego.
    Spróbuję również poprawić rysunek, żeby uwzględnić wzajemne położenie, bo nie wszystko da się teraz sfotografować (kominek jest już zabudowany).