Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena nadawcza 433.92MHz

aj123 08 Wrz 2019 20:51 2205 128
    aj123
    Poziom 25  
    Kurde, chcę tylko wiedzieć czy przebywanie w bliskiej odległości tego mojego "nadajnika" z pierwszego postu jest bezpieczne :D Nawet zakładając, że ma on choćby te 2W.
  • Relpol przekaźniki
    zworys
    Poziom 38  
    Odpowiedź masz w poście 77. Jeśli dobrze obudujesz ( zaekranujesz) nadajnik, poprawnie podłączysz fider i antenę wystawisz z domu to nic nie powinno się dziać zwłaszcza że to ma być praca dorywcza.
  • Relpol przekaźniki
    aj123
    Poziom 25  
    Okej, wracając do tych modułów HC-12.
    Zaopatrzyłem się póki co w dwa takie. Podłączyłem je przez FT232 pod USB i ustawiłem za pomocą jakiegoś programu (configuration utility) tryb pracy FU4 (1.8km), bitrate 1200 i moc 100mW.

I teraz tak się zastanawiam, skoro ten moduł może być zarówno nadajnikiem jak i odbiornikiem, jak wybrać jego tryb pracy? Chyba, że działa to na takiej zasadzie, że jeśli akurat nie podaję sygnału na wejście RXD, wtedy z automatu układ przechodzi w tryb odbiornika?

Z tego co zauważyłem, wszyscy wykorzystują ten układ z do pracy z arduino. Ja chciałbym aby współpracował on z jakimś małym uC, np Attiny13. Chcę mieć 5 takich modułów; 4 nadajniki i jeden odbiornik. Wszystkie na tej samej częstotliwości/kanale, ale nie będą one nadawać równocześnie. Chciałbym aby raz na jakiś czas każdy z nadajników nadał pewien kod; powiedzmy 1 (binarnie) dla nadajnika 1, 2 dla drugiego, etc. Odbiornik odebrałby sygnał i na tej podstawie określił, który z nadajników się włączył.
    Jak mogę takie coś najprościej zrealizować?
    aj123
    Poziom 25  
    Przecież TXD to wyjście danych (odebranych)?
    Mam rację z tą zmianą trybów? nadawanie/odbieranie

I jak to powinno być zrealizowane programowo?
    aj123
    Poziom 25  
    Ale ja mówię o pinie w module HC-12 oznaczonym jako TXD.
    aj123
    Poziom 25  
    Dobra, uporałem się z tymi modułami radiowymi.
    Pytanie mam takie: nie mam możliwości zastosować dobrej anteny nadawczej dla takiego modułu (musi wystarczyć ta spiralna antenka), ale mogę użyć lepszej anteny odbiorczej.

Mam tą antenę J-Pole na 433MHz. Moge jej użyć jako anteny odbiorczej? Poprawi odbiór?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    aj123 napisał:
    Mam tą antenę J-Pole na 433MHz. Moge jej użyć jako anteny odbiorczej? Poprawi odbiór?
    Pewnie tak, ale użyj kierunkowej Yagi, choćby przeróbka z telewizyjnej.
    aj123
    Poziom 25  
    Właśnie nie są; możnaby powiedzieć, że odbiornik jest w centrum pomiędzy nadajnikami.
    Ta J-Pole i tak chyba będzie od tej sprężynki, prawda? Swoją drogą, podłączam ją normalnie, tj. dwoma przewodami?
    gumisie
    Poziom 40  
    aj123 napisał:
    Ta J-Pole i tak chyba będzie od tej sprężynki, prawda? Swoją drogą, podłączam ją normalnie, tj. dwoma przewodami?
    Możesz wyjaśnić o co chodzi z tymi dwoma przewodami ?.
    aj123
    Poziom 25  
    No bo ta oryginalna anetnka jest po prostu wlutowana w płytkę, do złącza "ant". Natomiast do tej anteny j-pole są dwa przewody - centralny i oplot, łączony z krótszym końcem.

Jak rozumiem, dłuższą część łączę z wyjściem "ant", a krótszy do masy?
    aj123
    Poziom 25  
    To też jakiś problem. Ale jeśli ten nadajnik może nadawać np na 450MHz, to tam już powinno być mniej innych sygnałów?
    Ta antena w kształcie sprężynki też będzie nadawać dookoła?
    aj123
    Poziom 25  
    Tak się zastanawiam jak z tym zasięgiem będzie. Ustawiłem w module tryb FU4 (ten niby do 1.8km), prędkość transmisji na 1200bps no i jako anteny nadawczej chcę użyć tej sprężynki, natomiast jako odbiorczej tej jotki. Oczekiwany zasięg to ~200m, ale po drodze są budynki (bloki), a sama antena odbiorcza jest w mieszkaniu, na poziomie ~10m, natomiast antena nadawcza jest przy ziemi.
    Hektar Zahler
    Poziom 33  
    Dla informacji FU4 korzysta z filtru narrow układu Si4463 z możliwie najniższą predkością transmisji 500bps konwertowaną do 1200bps UART i ograniczeniem wymiany danych do czasu 2s. Uzyskuje sie dzieki temu maksymalną czułość odbioru 0,14µV. Na dwóch antenach kierunkowych powinien szarpnąć kilometr z mocą 100mW. Warto wiedzieć, że układy Silicon Labs tego typu zaweżają pasmo odbioru w miare schodzenia predkością transmisji w dół - i odwtronie. Tzn., że im wyższy bps, tym czułość odbioru drastycznie maleje i co za tym idzie faktyczny zasieg również. Żeby sie nie dać zrobić w bambuko jak jakiś baran na allegro pisze, że da sie zrobić kilometr z predkością do 236000bps i z mocą 100mW, bo wtedy mamy porażająco słabą czułość 2.5µV (taki odbiornik jest głuchy jak pień) i takie coś jest fizycznie niewykonalne. W tym konkretnym przypadku o dużym zasiegu decyduje odbiornik.

Antena nadawcza 433.92MHz
    aj123
    Poziom 25  
    Szczerze mówiąc, nie wiem o czym mówisz, wybacz :D
    Nie zależy ma dużej prędkości transmisji - informacja, która ma być przesłana jest krótka; pojedyncza 8-bitowa "paczka" danych.
    RitterX
    Poziom 37  
    Nie kombinuj, ustaw transmisję najwolniej jak się da. Paczki cyklicznie 1s i wyłaź na ten ziąb. Idąc i sprawdzając odbiór ustalisz rzeczywisty zasięg i wtedy będziesz, albo nie będziesz musiał zastanowić się co dalej? Nie masz do uruchomienia LHC tylko proste łącze radiowe.
    aj123
    Poziom 25  
    Przecież nie kombinuję z niczym, Twoja uwaga jest trochę "z dupy".
    Ustawiłem transmisję w arduino na 1200bps, chyba najwolniej jak ten moduł potrafi. Jak mam ustawić to wysyłanie paczek co 1s? I czy to w ogóle konieczne? Ma zostać nadana tylko jedna paczka danych (8 bitów) raz na, powiedzmy, godzinę (ale to już realizuje uC).

Przy okazji - orientuje się ktoś jak wygląda żywotność baterii w takiej temperaturze (~10*C)? Chcę nadajnik zasilać z baterii 4,5V (3R12). Procesor attiny13 będzie cały cas zasilany i raz na godzine włączy hc-12 aby nadać tą jedną paczke danych, potem wyłączy.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    RitterX
    Poziom 37  
    Idąc sprawdzisz kiedy zaniknie sygnał? Dlatego jest potrzebne nadawanie co 1...5s by mniej więcej określić kiedy zanika.
    aj123
    Poziom 25  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    aj123 napisał:
    Chcę nadajnik zasilać z baterii 4,5V (3R12).
    Co takiego ? Przecież to cynkowy śmieć!

Czytałem, że mają dużą pojemność (prawie 6Ah). Biorąc pod uwagę, że cały czas włączony będzie tylko mikrokontroler, który sam w sobie pobiera bardzo małą moc, a moduł nadawczy będzie uruchamiany raz na godzinę, aby nadać tą jedną paczkę danych, to co jest nie tak z tą baterią?

RitterX napisał:
    Idąc sprawdzisz kiedy zaniknie sygnał? Dlatego jest potrzebne nadawanie co 1...5s by mniej więcej określić kiedy zanika.

No niezupełnie, a właściwie dokładnie na odwrót. Musiałbym chodzić z nadajnikiem bo odbiornik będzie w domu. Ale wymyśliłem to inaczej - znalazłem w śmieciach jakiś moduł GSM na arduino. Będę chodził z nadajnikiem szukając dla niego miejsca i co jakiś czas będę go włączał. Kiedy odbiornik złapie jego sygnał, wyśle do mnie smsa. To akurat jest trochę przerost formy nad treścią, ale biorąc pod uwagę, że akurat dysponuję takim modułem i drugą kartą sim, nie powinno być problemu.
    aj123
    Poziom 25  
    Dobra, poradziłem sobie z wcześniejszymi kwestiami.
    Mam takie pytanie: można zrobić/kupić jakąś miniaturową antenę kierunkową (nadawczą) na pasmo 433MHz? Dla nadajnika o mocy powiedzmy 1W.
    Nie chodzi mi tutaj o antenę w formie ścieżek na PCB, ale o czymś nie przekraczającym wymiarów 5x5x5cm.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    aj123 napisał:
    pasmo 433MHz?
    aj123 napisał:
    czymś nie przekraczającym wymiarów 5x5x5cm.
    To żart Panie Kolego ? Owszem, są takie ,,słupki :D " do Bao Fenga, nazywają się ,,Diamond", ale ich skuteczność ............. :cry: :cry:
    zworys
    Poziom 38  
    aj123 napisał:
    Nie chodzi mi tutaj o antenę w formie ścieżek na PCB, ale o czymś nie przekraczającym wymiarów 5x5x5cm.

Jeśli to ma być antena to - nie da się. W tym zakresie praw fizyki się nie przeskoczy. Najmniejszy akceptowalny wymiar dla tego pasma to ok. 35 cm ale i tak wtedy taka antena będzie miała niską skuteczność.
    Taki wymiar 5x5x5cm to już praktycznie mikrofale...
    aj123
    Poziom 25  
    45cm drutu można skręcić w spiralę, będzie miała kilka cm. Nic to nie da?