Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena nadawcza 433.92MHz

20 Sie 2019 01:14 2205 128
  • Poziom 25  
    Witajcie,
    Potrzebuję anteny nadawczej na częstotliwość 433.92MHz, do nadajnika o mocy ~13W.
    Antena ma nadawać pomiędzy budynkami.
    Preferowałbym kupić coś gotowego, chyba, że można w prosty sposób zbudować własną.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    @aj123 Masę tego wszędzie, takich anten zewnętrznych, na pasmo amatorskie 70 cm, bo przy ich konstrukcji 13 watów im niestraszne. Natomiast taka moc na tej częstotliwości może być straszna dla Operatora w konsekwencjach prawnych. :cry:
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Dokładnie. 433,92 MHz to kanał wspólny ogromnej wiekszości zdalnych sterowań. Używając tego z mocą 13 W masz zagwarantowaną wizyte UKE, bo pasmo amatorskie 70 cm jest non stop monitorowane. Chyba, że pomyliłeś jednostki, bo takiej mocy nawet radiolinie dalekiego zasiegu nie mają (i chyba nie mogą mieć) i 13 mW możesz używać.
  • Poziom 25  
    Nie pomyliłem, wiem co robię ;)
    Swoją drogą, jaki zasięg uzyskam z tych 13W?
    Dodam jeszcze tylko, że nadajnik postawię na prywatnym terenie, dość rozległym, ale z zabudowaniami.
  • Poziom 33  
    Tak do 100 kilometrów na dobrym radiu oraz antenie jak wyżej szarpnie.
  • Poziom 25  
    No nieźle :D To będę musiał trochę obniżyć moc wyjściową. Z czystej ciekawości; jak UKE mogłoby ustalić gdzie znajduje się nadajnik? (w którym konkretnie budynku). Przecież gdyby ktoś odpalił coś takiego np w bloku, przy takiej mocy chyba pod każdym mieszkaniem sygnał będzie mocny :D

Chyba zdecyduję się na tą antenę typu j-pole. Z czego mogę ją wykonać (drut, pręt?) i jakiej grubości powinna być?
  • Poziom 33  
    Materiał na antene dowolny. Antena musi być dostrojona bardzo dokładnie, a końcówki bardzo dokładnie polutowane, bo przy tej mocy nadajnik pójdzie z dymem. Jak chcesz piracić, to chociaż zmień kanał, bo bedziesz miał bliskie spotkanie predzej, niż myślisz.. Znam dosyć dobrze współczesne możliwości UKE i gwarantuje Ci, że sie nie wywiniesz.
  • Poziom 25  
    Rozumiem.
    Swoją drogą, nadajnik będzie użytkowany na prywatnym, dość rozległym zabudowanym terenie wiejskim, do tego tylko co jakiś czas i z ograniczoną mocą, a więc wątpię żeby jakaś kontrola się tam zjawiła. Nawet jeśli to musiałbym na prawdę mieć pecha żeby trafili akurat w momencie kiedy będę 'nadawał' :D

Wracając - jak dostroić antenę? Nie wystarczy że wykonam ją dokładnie według wytycznych wyliczonych przez tą stronę?

Co do samego kabla antenowego - czy są tu jakieś konkretne wymagania co do jego grubości? I jak z grubością samego pręta anteny?
  • Poziom 33  
    Są ostre wymagania co do tłumienności kabla na tej czestotliwości i tak np. -3dB oznacza, że straty wynoszą dokładnie połowe mocy.

Porównanie tłumienności niektórych kabli na odcinku 100 metrów.

Materiał na antene dowolny przecież mówiłem. Uzyskasz dosyć dobry SWR wykonując J-Pole wyłącznie z wymiarów. Pod warunkiem, że sie gdzieś nie pomylisz.
  • Poziom 25  
    Czyli wychodziłoby, że w tym przypadku (na pasmo 70cm) najlepszy jest AirCom+? Nadajnik będzie praktycznie przy samej antenie, więc 2-3m kabla spokojnie wystarczą.
    Przy okazji, używając kabla o słabej jakości mogę niejako "ograniczyć" moc nadawanego sygnału?
  • Poziom 33  
    Na takim odcinku strat mocy nie bedzie. Możesz użyć RG58 jak do CB radia.
  • Poziom 25  
    Dzięki, przyjrzę się temu.
    Przy okazji, koncepcja jest taka: jako końcówkę mocy chcę użyć wzmacniacza zakupionego kiedyś od chińczyków, konkretniej tego:
    433MHz 13W Amplifier
    Natomiast jako "pierwszy stopień" myślę o tym:
    CYT8-433.92

Z opisu końcówki mocy wynika, że wymaga ona 50mW do maksymalnego wysterowania, natomiast ten nadajnik ma moc wyjściową 17dBm, choć z noty katalogowej którą wygrzebałem wynika, że ~40mW. Co o takim połączeniu sądzisz?
  • Poziom 33  
    aj123 napisał:
    jako końcówkę mocy chcę użyć wzmacniacza zakupionego kiedyś od chińczyków, konkretniej tego:
    433MHz 13W Amplifier
    Natomiast jako "pierwszy stopień" myślę o tym:
    CYT8-433.92
    Ale jaja normalnie. Jako drajwer chińczyki wstawiły AG604. Przecież to jest przedwzmacniacz antenowy RX-a. Aplikacja LNA żywcem przerysowana z noty aplikacyjnej o paśmie DC...2,7 GHz przy zerowym zastosowaniu filtrów zarówno miedzystopniowych jak i wejściowych/wyjściowych. Na wyjściu hybrydy też filtrów brak. Jedynym filtrem tego wzmacniacza jest hybryda. Bedzie naprawde trudno spasować ten wyjątkowo nedznej jakości wzmacniacz do równie nedznej jakości nadajnika bez przesterowań, intermodulacji, itp., itd..

Generalnie stosując takie coś generujesz sobie szereg problemów :arrow: należy spodziewać sie wyjątkowo złego stanu rzeczy.

p.s.

Nawiasem mówiac zadziwiające skąd oni wytrzasneli tutaj 13W.
  • Poziom 25  
    Zastanawiam się gdzie Ty widzisz to AG604 na tych słabych zdjęciach :D Chyba, że rozpoznałeś ten układ po aplikacji (ułożeniu elementów), to chylę czoła.

W każdym razie, sam nadajnik używa modulacji ASK czy OOK, która raczej nie jest zbyt wymagająca (na zasadzie włącz-wyłącz nośną), więc chyba bez większego znaczenia.

Przy okazji - tak teraz zauważyłem, że skoro nadajnik używa modulacji ASK to podając na pin danych na stałe stan wysoki, cały czas w eter będzie wysyłana nośna, czyniąc z tego swojego rodzaju zagłuszacz innych sygnałów na tej częstotliwości :D (nie żebym miał taki zamiar, to tylko czysto teoretyczne spostrzeżenie).
  • Poziom 33  
    Żebyś sie nie zdziwił jak w rzeczywistości bedzie cały czas emitowana podnośna. Taki nadajnik jest znacznie skuteczniejszy gdy jest emitowana podnośna, ponieważ równie nedzny odbiornik nie wzbudza sie szumem. W takim układzie sprawą najwyższej rangi bedzie prawidłowe dopasowanie poziomu mocy wyjściowej nadajnika do wejściowej wzmacniacza.
  • Poziom 25  
    Wybacz, ale nie rozumiem. Jaka podnośna, jakie wzbudzanie odbiornika?
  • Poziom 40  
    aj123 napisał:
    Dodam jeszcze tylko, że nadajnik postawię na prywatnym terenie, dość rozległym, ale z zabudowaniami.
    I co dalej, zastanowiłeś się nad tym co piszesz ?.
    Drugi Pawlak, "nie będzie mi tu latał, po moim prywatnym niebie".
    aj123 napisał:
    Z czystej ciekawości; jak UKE mogłoby ustalić gdzie znajduje się nadajnik?
    Warto poczytać o radiopelengacji.
    UKE, nie musi tego robić, wystarczą licencjonowani krótkofalowcy którym będziesz utrudniał "życie".

Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Wybacz, ale Twój prywatny osąd mnie nie interesuje. Akurat nie mam problemu z "naruszaniem przestrzeni powietrznej".

Jeśli faktycznie musisz wiedzieć, mam na tym terenie kilkanaście zdalnych urządzeń, m.in. oświetlenie, bramy, automatyczne okna, wszystko własnej roboty i teraz chcę spiąć to pod jeden, zdalny system. Ale fakt, pomysł ze "strącaniem dronów" też niezły :D
  • Poziom 38  
    "Bo nieważne czyje co je ważne to je co je moje" To że inne przepisowe zdalne sterowania zostaną przy takim sygnale zakłócone to przecież pestka, kłopot innych. Tylko jak się inni "wkurzą " to alarmowane UKE szybko zrobi swoje a kara jest bolesna, chyba że jesteś milionerem....
  • Poziom 37  
    Bardzo mało prawdopodobne, że to ma moc wyjściową rzędu 13W. Już prędzej dla wielkości tej hybrydy 2W@432MHz. 13W moduł potrzebuje około 5A zasilania i 0.5W mocy sygnału sterującego.
    W warunkach Chińskich za używanie tego typu sprzętu zapewne rozstrzeliwują albo obóz pracy. W Polsce bardzo liberalnie UKE wrzepia kary i ma racje. Nie robi tego często gdyż ludzie z pojęciem o paśmie 0.7m mają ogólnie ogładę a przede wszystkim podobnych sobie znajomych i robienie syfu w eterze jest traktowane mocno nieprzychylnie. Wiedzą, że tego typu wzmacniacz powinien być ekranowany a nawet wiedzą jak to poprawnie zrobić? Aby spasować antenę z hybrydowym wzmacniaczem wyjściowym trzeba mieć miernik dopasowania na tę częstotliwość i moc a antena nie powinna być czymś zupełnie przypadkowym bo ten sprzęt długo nie podziała. Tu znowu pojawiają się problemy :) .
    Szanse powodzenia oceniam na jakieś 3% :) . UKE nie będzie potrzebne. A jak te wydumane 13W@432MHz podciągnięto by pod terroryzm to by była jazda. To akurat nie będzie wykluczone gdyż efektem tego wzmacniacza będzie sporo harmonicznych i one akurat wypadają tak, że wkurzą się nie tylko krótkofalowcy a i telefonia komórkowa. Ci to dopiero mają dobrych prawników. Już słyszę wyobraźnią jak będą się głośno śmiali z argumentu, że to prywatny teren :) .
  • Poziom 18  
    aj123 napisał:
    wiem co robię
    Taaa
    aj123 napisał:
    jaki zasięg uzyskam z tych 13W?
    aj123 napisał:
    Wybacz, ale nie rozumiem. Jaka podnośna, jakie wzbudzanie odbiornika?
  • Poziom 33  
    Przedmówca chce wyjaśnień. Oto one. Z emisją ASK jest generalnie dwa rodzaje odbiorników - superheterodynowe i superreakcyjne. Co do tych pierwszych nie tego dotyczy moja uwaga, ale te drugie generują 3 stany logiczne i to jest bardzo poważny problem. Pierwszy i drugi stan L i H. Natomiast trzeci powstaje wskutek superreakcji, tj. na granicy wzbudzenia generuje szum analogowy, który dalej jest szumem cyfrowym znacznie zakłócającym odbiór i radykalnie skracającym zasieg. Szumu tego w odbiorniku superreakcyjnym ASK nie da sie pozbyć, ale "odkłócić" całą transmisje ASK w nadajniku można emitując, nie jeden, a dwa poziomy mocy - wrecz identycznie jak robi sie to w sieci CAN, np. w samochodach.

p.s.

RitterX napisał:
    W warunkach Chińskich za używanie tego typu sprzętu zapewne rozstrzeliwują albo obóz pracy. W Polsce bardzo liberalnie UKE wrzepia kary i ma racje
    Tak przemyślałem sprawe i bez dopasowania impedancji oraz poziomu mocy nie ma co marzyć o czystym sygnale takiego zestawu.

Bedzie sie mnożyć szereg problemów.

Jak chcesz piracić z tego (za przeproszeniem) gó**a, to użyj co najmniej porządnej i selektywnej anteny, która sama w sobie bedzie filtrem czstotliwości niepożądanych.
  • Poziom 25  
    Odbiornik to superheterodyna.

Nie wiem czemu Wy wszyscy macie takie nastawienie, że jestem pirat, bandyta i wróg publiczny :D W promieniu 50km nie mam żadnego krótkofalowca, któremu mógłbym zakłócać eter, a biorąc pod uwagę, że ten nadajnik będzie miał o wiele mniejszą moc niż zakładane początkowo 13W, to chyba problem rozwiązał się sam.

Generalnie wątek dotyczył doboru anteny i mógłby zakończyć się już po poście #2, niemniej, dziękuję za wszelkie mniej lub bardziej trafne uwagi jakim to złym człowiekiem jestem :D
  • Poziom 25  
    Odblokowałem temat z racji, że miałbym jeszcze dwa pytania odnośnie tej anteny typu j-pole.

1. Z tego co zauważyłem na wykresach, taka antena promieniuje najbardziej w dwóch kierunkach (dwie "bańki" po bokach anteny). No i właśnie, po których bokach? Tj. jak fizycznie ustawić antenę względem odbiornika, aby emitowany sygnał w tym kierunku był najsilniejszy? Ewentualnie może zamiast j-pole zbudować antenę kierunkową?

2. Ile zwoi tej pętli z kabla i na jakiej średnicy nawinąć?
  • Poziom 43  
    aj123 napisał:
    najbardziej w dwóch kierunkach (dwie "bańki" po bokach anteny).
    Nie, Koleżko, zobacz wykres promieniowania w 3D .
    aj123 napisał:
    Ewentualnie może zamiast j-pole zbudować antenę kierunkową?
    Odrobine sensowniejszy pomysł. Oczywiście nie z ta ,,aparaturą" :cry:
  • Poziom 25  
    Spróbować zawsze można, a ewentualną aparaturę zawsze można zmienić, niezależnie od anteny ;)
    Jaki typ anteny polecasz?
  • Poziom 43  
    aj123 napisał:
    Nie pomyliłem, wiem co robię
    Więc nie pytaj, skoro wiesz. I nie ,,kozacz", bo to nie jest TU mile widziane. :cry:
  • Poziom 25  
    O, przepraszam najmocniej kierowniku, zachowałem się jak gówniarz, to więcej się nie powtórzy.

A tak poważnie, przez takich jak Ty to forum schodzi na psy. Moje "wiem co robię" dotyczyło mocy nadajnika i użycia go w terenie, co z resztą wyraźnie zaznaczyłem, że o tym mówię. Teraz na każde pytanie jakie zadam będziesz mi to cytował? Jeśli chcesz pomóc to pomóż, jeśli nie to ********** bo nic nie wnosisz do tematu.

Moderowany przez retrofood:

To nie jest pierwszy raz, kiedy Kolega narusza regulamin forum. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.9 regulaminu.

• Poziom 33  
    Jak szukasz zasiegu patrząc tylko na moc i antene, to sie bardzo grubo mylisz. O wiele ważniejszy jest odbiornik jak i sam sposób kodowania. ASK to rozwiązanie najprostsze z możliwych stosowane powszechnie do transmisji pojedynczych komunikatów na odległości rzedu kilkanaście do kilkaset metrów.