Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei Mate 10 Lite - Zmiana kodeku audio bluetooth

enowaczek96 20 Aug 2019 11:01 1785 4
    enowaczek96
    Level 4  
    Witam. Od razu zastrzegam, że nie jestem pewny czy temat napisałem w dobrym miejscu. No ale do rzeczy...

Posiadam telefon Huawei Mate 10 Lite z Androidem 8 (8.0.0.344) a także głośnik Bluetooth JBL GO 2.
    Problem polega na tym, że podczas odtwarzania muzyki poprzez Bluetooth, słychać z głośnika lekkie trzaski. Przy połączeniu przewodem jack-jack dźwięk jest czysty. Poczytałem trochę, próbowałem dowiedzieć się o co chodzi.

Próbowałem w opcjach programistycznych zmienić kodek audio Bluetooth ale na nic moje próby - po wyjściu powracało do ustawień domyślnych. Podczas połączenia bluetooth z głośnikiem kodek ustawia się automatycznie na SBC, natomiast w specyfikacji głośnika istnieje notka, że obsługuje też między innymi ACC ale nawet ustawienie tego kodeku nic nie zmienia i z powrotem zmienia się na SBC.

Jest w ogóle jakakolwiek szansa na zmianę tego? Czy istnieje w ogóle cień szansy zniwelowania tych trzasków poprzez komunikację Bluetooth?

Dziękuję za pomoc.
    M.Z Blazkowicz
    Level 12  
    Dziwna sprawa, bo to powinno po prostu wg. mnie działać, sprawdzałeś łączność bluetooth na innym telefonie ? (tzn. sprawdź ten głośnik z innym tel) aby wykluczyć jego usterkę.
    enowaczek96
    Level 4  
    Tak, sprawdzałem. Połączyłem się z głośnikiem za pomocą Bluetooth z Xiaomi Redmi Note 5 który na pokładzie ma Androida 9 i tam tych trzasków nie było.

Również łącząc się z głośnikiem za pomocą laptopa z Windows 10 te trzaski niestety występują.

Zaznaczam, że te trzaski nie są jakoś bardzo słyszalne. Słychać po prostu, że to jest audio po kompresji i niektóre tony są jakby przycięte. Przeciętny zjadacz chleba nawet tego nie zauważa. Ja Audofilem też nie jestem aczkolwiek zależy mi na jakości dźwięku i jestem na te drobne mankamenty wyczulony, stąd próba zadziałania czegoś na to, aby dźwięk przesyłany przez bluetooth był lepszej jakości, tym bardziej, że moja biblioteka muzyczna to w głównej mierze utwory .flac a z głośnika wydobywa się jakby słabej jakości .mp3

Nie mam już pomysłów, co mogę z tym zrobić.
    M.Z Blazkowicz
    Level 12  
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to reset telefonu do ustawień fabrycznych ale nie wiem czy to coś pomoże...
    Doczytałem się gdzieś że tych ustawień w Android 8 nie da się zapisać, niektórzy opisują to za błąd - ciężko powiedzieć, rozumiem że żadnej opcji innego formatu "kodeka" dźwięku nie zapisuje ? (próbowałeś innych opcji aptX/HD) niby Mate 10 zwykły obsługuje ale czy Lite pewien nie jestem oraz tego czy JBL to obsługuje, ale sprawdzić zawsze można ;)
    Najlepiej byłoby mieć na szybki test drugą sztukę tego modelu telefonu aby wiedzieć na 100% że to nie jakaś tam usterka telefonu, skoro jest pewność że głośnik na innym tel chodzi dobrze.
    Można się jeszcze pobawić w zmianę romu - widziałem kilka wersji na XDA, lecz są to już dość drastyczne kroki, więc jeszcze dla pewności zrobiłbym "hard reset" telefonu.
    enowaczek96
    Level 4  
    Również czytałem o tym, że w Androidzie 8 są problemy z tym, mimo wszystko jednak, próbowałem chyba wszystkich możliwych metod - bez skutku. Próbowałem zmieniać wszystkie dostępne kodeki - nic z powyższych się nie zapisywało. Tak jak wspominałem, według specyfikacji JBL obsługuje SBC i ACC między innymi ale ustawienie ani jednego ani drugiego na telefonie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Myślałem o zmianie ROMu aczkolwiek telefon jest jeszcze na gwarancji więc póki co muszę odpuścić. Zostaje mi Hard Reset chociaż po tym co piszą na forach, raczej nie przyniesie to żadnego skutku...