Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei Mate 10 Lite - Zmiana kodeku audio bluetooth

20 Sie 2019 11:01 138 4
  • Poziom 3  
    Witam. Od razu zastrzegam, że nie jestem pewny czy temat napisałem w dobrym miejscu. No ale do rzeczy...

Posiadam telefon Huawei Mate 10 Lite z Androidem 8 (8.0.0.344) a także głośnik Bluetooth JBL GO 2.
    Problem polega na tym, że podczas odtwarzania muzyki poprzez Bluetooth, słychać z głośnika lekkie trzaski. Przy połączeniu przewodem jack-jack dźwięk jest czysty. Poczytałem trochę, próbowałem dowiedzieć się o co chodzi.

Próbowałem w opcjach programistycznych zmienić kodek audio Bluetooth ale na nic moje próby - po wyjściu powracało do ustawień domyślnych. Podczas połączenia bluetooth z głośnikiem kodek ustawia się automatycznie na SBC, natomiast w specyfikacji głośnika istnieje notka, że obsługuje też między innymi ACC ale nawet ustawienie tego kodeku nic nie zmienia i z powrotem zmienia się na SBC.

Jest w ogóle jakakolwiek szansa na zmianę tego? Czy istnieje w ogóle cień szansy zniwelowania tych trzasków poprzez komunikację Bluetooth?

Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 12  
    Dziwna sprawa, bo to powinno po prostu wg. mnie działać, sprawdzałeś łączność bluetooth na innym telefonie ? (tzn. sprawdź ten głośnik z innym tel) aby wykluczyć jego usterkę.
  • Poziom 3  
    Tak, sprawdzałem. Połączyłem się z głośnikiem za pomocą Bluetooth z Xiaomi Redmi Note 5 który na pokładzie ma Androida 9 i tam tych trzasków nie było.

Również łącząc się z głośnikiem za pomocą laptopa z Windows 10 te trzaski niestety występują.

Zaznaczam, że te trzaski nie są jakoś bardzo słyszalne. Słychać po prostu, że to jest audio po kompresji i niektóre tony są jakby przycięte. Przeciętny zjadacz chleba nawet tego nie zauważa. Ja Audofilem też nie jestem aczkolwiek zależy mi na jakości dźwięku i jestem na te drobne mankamenty wyczulony, stąd próba zadziałania czegoś na to, aby dźwięk przesyłany przez bluetooth był lepszej jakości, tym bardziej, że moja biblioteka muzyczna to w głównej mierze utwory .flac a z głośnika wydobywa się jakby słabej jakości .mp3

Nie mam już pomysłów, co mogę z tym zrobić.
  • Poziom 12  
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to reset telefonu do ustawień fabrycznych ale nie wiem czy to coś pomoże...
    Doczytałem się gdzieś że tych ustawień w Android 8 nie da się zapisać, niektórzy opisują to za błąd - ciężko powiedzieć, rozumiem że żadnej opcji innego formatu "kodeka" dźwięku nie zapisuje ? (próbowałeś innych opcji aptX/HD) niby Mate 10 zwykły obsługuje ale czy Lite pewien nie jestem oraz tego czy JBL to obsługuje, ale sprawdzić zawsze można ;)
    Najlepiej byłoby mieć na szybki test drugą sztukę tego modelu telefonu aby wiedzieć na 100% że to nie jakaś tam usterka telefonu, skoro jest pewność że głośnik na innym tel chodzi dobrze.
    Można się jeszcze pobawić w zmianę romu - widziałem kilka wersji na XDA, lecz są to już dość drastyczne kroki, więc jeszcze dla pewności zrobiłbym "hard reset" telefonu.
  • Poziom 3  
    Również czytałem o tym, że w Androidzie 8 są problemy z tym, mimo wszystko jednak, próbowałem chyba wszystkich możliwych metod - bez skutku. Próbowałem zmieniać wszystkie dostępne kodeki - nic z powyższych się nie zapisywało. Tak jak wspominałem, według specyfikacji JBL obsługuje SBC i ACC między innymi ale ustawienie ani jednego ani drugiego na telefonie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Myślałem o zmianie ROMu aczkolwiek telefon jest jeszcze na gwarancji więc póki co muszę odpuścić. Zostaje mi Hard Reset chociaż po tym co piszą na forach, raczej nie przyniesie to żadnego skutku...