Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth

piniuch 20 Sie 2019 12:13 3597 20
  • Witajcie. Chciałem wam pokazać moja prosta konstrukcję.

Zaczęło się od znalezienia na znanym portalu wzmacniacza z modułem bluetooth. Pomyślałem sobie "fajna sprawa, zrobię sobie głośniczek do warsztatu". Kupiłem i zrobiłem. Był to prosty wzmacniacz z 4 guziczkami, 2 diodami i tyle. Zamontowałem wszystko w kartonowe pudełko, dodałem dwa głośniki nisko i wysokotonowe i już. Działa, jest w warsztacie, ale...
    jakiś czas potem znalazłem wspomniany w temacie wzmacniacz

i zacząłem się zastanawiać czy by nie zrobić sobie czegoś do domu bo akurat nie mam żadnej wieży ani nic innego ani nawet miejsca, żeby to postawić.
    Tak więc padło na soundbar, który mógłbym postawić np pod lub nad telewizorem.

Przez przez rok czasu projekt ewoluował, zmieniła się nieco koncepcja budowy obudowy, doszedł panel z pilotem, różne wyjścia itp. Dziś prezentuję Wam co z tego wszystkiego wyszło. Gra, nawet bardzo fajnie, nawet ma już jakieś fajne basiki. Piszę już gdyż mój jamnik ma wyjście na subwoofer który zapewne w następnej kolejności zmajstruję.

Co może jamnik:

- ma Bluetooth
    - można podłączać urządzenia poprzez złącze mały Jack (AUX)
    - można podłączyć cokolwiek, np telewizor pod złącze Chinch
    - można podłączyć gitarę lub mikrofon pod dużego jacka (np dla karaoke)
    - odtwarza mp3 itp. z karty SD, pendrive-a lub AUX,
    - posiada w sobie tuner radiowy i programator stacji
    - jest equalizer z kilkoma wbudowanymi presetami
    - wreszcie jest pilot którym można praktycznie wszystko

Oprócz regulacji pilotem można także regulować potencjometrami: głośność, ton oraz bas (jeśli podłączymy subwoofer)

To w sumie tyle. Układy elektroniczne znalezione w necie, głośniki i zwrotnice kupione po sąsiedzku od kina domowego, trafo TST 50/004, dodatkowy zasilacz prądu stałego 12V od telefonu Voip do zasilania panelu oraz anteny samochodowej ze wzmacniaczem, troche pierdołów jak wyłącznik, gniazda różne, kabelki etc.
    Płyta przednia i tylna mdf, reszta drewno sosna.
    Z obudowy nie jestem zadowolony i na pewno zrobię nową. Za długo to robiłem i materiały się zmęczyły.
    Gra naprawdę głośno, jakość dźwięku jest bardzo przyzwoita, już nie mogę się doczekać jak podłączę subwoofer.

No to tyle. Poniżej kilka zdjęć i 1 filmik ;) (niestety komórka dźwięku jaki to ma wam nie pokaże)

Mam jedno pytanie: czy ktoś się orientuje w jaki sposób ten odtwarzacz wybiera utwory?
    Na karcie SD mam pokatalogowane, ponumerowane a on sobie bierze jak mu pasuje :)

Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth Soundbar "Jamnik" na TDA2030A Amp mb 2.1 Bluetooth

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    piniuch
    Poziom 10  
    piniuch napisał 21 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2008 roku.
  • Fabryka Prądu
    zgierzman
    Poziom 21  
    Czy głośniki dla lewego i prawego kanału nie powinny być oddzielone, i znajdować się w osobnych komorach?

Widać nakład pracy i zaangażowanie w budowę skrzynki, ale ta postrzępiona krawędź białego frontu nie robi najlepszego wrażenia. Piszesz, że z obudowy nie jesteś zadowolony, więc to nie tylko moje odczucie ;-)
    M. S.
    Poziom 34  
    Głośniki wysokotonowe dałbym na skraju obudowy. Wysokie dźwięki są bardziej kierunkowe więc efekt stereo byłby lepszy.
    pikarel
    Poziom 32  
    Za wykonanie elektroniki ode mnie masz plus.
    Moja uwaga; jeśli całość wykonałbyś w czerni - wtedy efekt końcowy byłby znakomity, bo zestaw zlałby się z powierzchnią ekranu i stanowiłby namiastkę całości.

W następnej konstrukcji pamiętaj u wysokotonowych głośnikach - zamontuj je przy krawędziach obudowy (uwaga, jak w poście powyżej).
  • Fabryka Prądu
    kowal162
    Poziom 14  
    A białą "Pilśnie" docinaj ostrą piłą to nie będziesz miał poszarpanych krawędzi - jeżeli robisz wyrzynarką są specjalne ostrza co nie wyrywają materiału.
    piniuch
    Poziom 10  
    "Pilśnia" była docinana w profesjonalnym zakładzie co kuchnie z tego robi profesjonalna piłą, niestety jak pisałem przekładanie z miejsca na miejsce przez pół roku zrobiło swoje. Pisałem, że zmęczyłem materiał :) Będzie nowa obudowa cała z twardszego drewna, prawdopodobnie orzech. Czarnej nie mogłem zrobic bo by mi do mebli nie pasowała.
    Efekt stereo jest ale przyznam,że nie wiedziałem, że tweety na zewnątrz się daje :) Cenna uwaga.

pikarel napisał:
    Za wykonanie elektroniki ode mnie masz plus.

Jakiej elektroniki :) To tylko połączenie kilku gotowych modułów ze sobą :)

Subwoofer do tego pasywny tak? Mam dwa kabelki i wychodzi to ze wzmacniacza (co widać na zdjęciu)
    eDZio
    Poziom 16  
    piniuch napisał:
    Mam jedno pytanie: czy ktoś się orientuje w jaki sposób ten odtwarzacz wybiera utwory?
    Na karcie SD mam pokatalogowane, ponumerowane a on sobie bierze jak mu pasuje

Ja mam chiński moduł MP3 który sortuje po dacie utworzenia pliku na karcie, tak przynajmniej zauważyłem. Kolejność katalogów i odtwarzania plików pokrywa się z kolejnością kopiowania ich na kartę.
    Możliwe, że tak samo jest u ciebie.
    E8600
    Poziom 37  
    Wykonanie dość solidne jedyne czego bym się czepił to ten badziewny moduł bluetooth.
    M. S. napisał:
    Głośniki wysokotonowe dałbym na skraju obudowy

Trafna uwaga. :D
    andrzej18k
    Poziom 11  
    piniuch napisał:
    Zawsze można go wymienić na jakiś lepszy. Co proponujesz?

Ja w swoim wzmacniaczu zastosowałem coś TAKIEGO ( link do wyszukiwarki)
    Zestaw z mikrofonem, dodatkowymi przewodami i przedwzmacniaczem gra bardzo dobrze jak na mój słuch. Dodatkowo ma możliwość wpięcia się bezpośrednio we wzmacniacz w tor sygnałowy.
    rosomak19
    Poziom 19  
    Ja bym tylko zrobił dwie komory, tak aby oddzielić dwa kanały. Co do obudowy , to bym kupił kawałek ciemniejszego forniru na ten front , tak dla kontrastu i go ładnie wkleił.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    W takim samograju w zasadzie nie ma znaczenia czy będą oddzielone głośniki L i P od siebie osobną komorą czy nie. Zdecydowana większość basu i tak jest mono, różnica zaczyna się dopiero przy częstotliwościach średnich i wysokich, które kształtują stereofonię - dlatego też błąd widzę w trzech rzeczach - po pierwsze (już to było wspomniane) wysoko-tonowe na skrajach obudowy być powinny, bo stereofonia będzie ' szersza ' ( w obecnym ustawieniu efekt stereo jest najlepszy przy bardzo niewielkiej odległości słuchacza od samograja).
    Po drugie - różne typy głośników w jednej objętości akustycznej - z tego co widzę, minmo podobnej średnicy w każdym z kanałów są dwa różne głośniki - jeśli różnica polega TYLKO na braku ekranu magnetycznego - nie ma problemu, ale jeśli ta zmiana idzie w parze z różną efektywnością; to już gorzej. Po prostu cześć mocy głośnika o większej efektywności pochłonie głośnik o mniejszej, W wypadku głośników o takich samych parametrach jest to akurat zaleta, bo ogólna charakterystyka jest bardziej wyrównana, tu mamy niewielkie moce do dyspozycji i każdy "kawałek" decybela się liczy.
    I po trzecie - głośniki wysoko-tonowe schowane w płycie . Co prawda Autor zrobił wyfrezowanie, ale nie do końca jestem pewien, że nie wpływa to na zmniejszenie się kąta rozsyłu najwyższych częstotliwości - głośnik jest kopułkowy więc promieniuje cała powierzchnią kopułki - lepiej jednak było by go mocować NA przedni panel.
    Ostatnia "wada" - raczej nie do końca przemyślany efekt estetyczny to brak osłon membran głośników, a że w domu jest (? tak wnioskuję po zabezpieczeniach drzwiczek szafki) małe dziecko, może z czasem zacząć wsadzać w membrany paluszki, albo przedmioty, jakie w te paluszki złapie - żadne zakazy tu nie pomogą (wiem z doświadczenia), a wręcz przeciwnie; wymuszą sprawdzenie "dlaczego nie wolno?", a że "czego oczy nie widzą..." ("to mniej korci" - w tym wypadku), pomyślałbym nad tym.
    Poza tym - świetna robota - co dodatkowo kontrastuje z podobną (w zamierzeniu) konstrukcją zamieszczoną w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3607155.html
    O ile w w/wymienionym motywem przewodnim jest "Jak nie powinno się robić samograja", to tu mamy wręcz perfekcyjną estetykę i dbałość o wygląd... a że idzie to w parze z jakością (przynajmniej wizualną) całości - "Masz u mnie plus".
    djtrebla
    Poziom 15  
    Zazwyczaj są prośby o schemat połaczenia. A, że tu tego nie było to ja dla zasady - a gdzie jest schemat połaczeń?
    Jakie są koszta zakupów i wykonania?
    piniuch
    Poziom 10  
    djtrebla napisał:
    Zazwyczaj są prośby o schemat połaczenia. A, że tu tego nie było to ja dla zasady - a gdzie jest schemat połaczeń?
    Jakie są koszta zakupów i wykonania?

Nie robiłem schematu bo to tylko połączone kilka modułów, gniazd, anten etc, ale postaram się taki zrobić na Twoje życzenie. Kosztorys również.

398216 Usunięty napisał:
    Ostatnia "wada" - raczej nie do końca przemyślany efekt estetyczny to brak osłon membran głośników, a że w domu jest (? tak wnioskuję po zabezpieczeniach drzwiczek szafki) małe dziecko, może z czasem zacząć wsadzać w membrany paluszki, albo przedmioty, jakie w te paluszki złapie - żadne zakazy tu nie pomogą (wiem z doświadczenia), a wręcz przeciwnie; wymuszą sprawdzenie "dlaczego nie wolno?", a że "czego oczy nie widzą..." ("to mniej korci" - w tym wypadku), pomyślałbym nad tym.

Dzieci są dwoje he he. Nie chciałem dawac zadnych maskownic bo mi sie to nie podoba po prostu. Jamnik jest tak umiejscowiony,ze dzieci dostępu nie mają :)

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Oto schemat. Mam nadzieję,że taki wystarczy.

Tak wyglądają połączenia panelu bocznego:

Co do kosztów:
    - wzmacniacz TDA2030A z panelem potencjometrów i panelem bluetooth mp3: 65zł
    - trafo TST 50/004: 50zł
    - antena samochodowa: 20zł
    - głośniki od kina domowego, kupiłem cały zestaw: 120zł (jeszcze mi zostało kilka)
    - gniazda do panelu bocznego, wyłączniki etc: 10zł
    - drewno sosnowe: 60zł
    - płyta mdf oraz pozostałe pierdołki, kable etc. z własnych zasobów
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Chyba zapomniałeś o dość istotnym drobiazgu... A bezpiecznik na zasilaniu transformatora gdzie?
    piniuch
    Poziom 10  
    398216 Usunięty napisał:
    Chyba zapomniałeś o dość istotnym drobiazgu... A bezpiecznik na zasilaniu transformatora gdzie?

Czekałem kiedy ktoś to wypomni he he. No trzeba będzie dać przy okazji nowej obudowy. Jaka wartość będzie dobra do tego?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    piniuch napisał:
    Jaka wartość będzie dobra do tego?

Dobierasz do mocy trafa.
    Pamiętaj tylko, że toroid w momencie podłączania zasilania pobiera znacznie większy prąd niż by to wynikało z jego mocy.
    DmZ
    Poziom 18  
    Konstrukcja bardzo fajna, ja bym tylko dał kable na tył w jakąś wnękę, bo strasznie szpecą. Co do samego wzmaka to dużo tam zmienić się nie da. Co do obudowy to jak dla mnie ten panel na środku to trochę pomyłka. Ja rozumiem, że autorowi się to podoba, ale moim zdaniem trochę "udziecinnia" ten imho bardzo ładny front. Bez tego wyglądał by bardziej... fabrycznie, profesjonalnie. No ale co kto lubi.
    Bardzo fajnie dobrane kolory: drewno + biel. No jedyne co mi nie "gra" to ten czarny przecinek. dał bym 4/5 :)

ps. jak ktoś wyżej wspomniał, wysoko tonowe głośniki nie powinny grać we wnęce, tylko na przednim panelu i to najlepiej frezowanym np w trapez.
    piniuch
    Poziom 10  
    DmZ napisał:
    Co do obudowy to jak dla mnie ten panel na środku to trochę pomyłka. Ja rozumiem, że autorowi się to podoba, ale moim zdaniem trochę "udziecinnia" ten imho bardzo ładny front. Bez tego wyglądał by bardziej... fabrycznie, profesjonalnie. No ale co kto lubi.

A niby gdzie miałbym go dać hę? Z boku? I wyginać się pod szafką, żeby zmienić tryb albo piosenkę? (spójrz na zdjęcie jak to wisi)

Panel z przodu jest ok tylko faktycznie mógłby być inny, ładniejszy, bardziej pasujący.
    Myślę o którymś z tych:
    https://pl.aliexpress.com/item/32950082623.html
    https://pl.aliexpress.com/item/32894832216.html

DmZ napisał:
    jak ktoś wyżej wspomniał, wysoko tonowe głośniki nie powinny grać we wnęce, tylko na przednim panelu i to najlepiej
    frezowanym np w trapez

Niby tak, ale zapewniam,że wysokich tonów jest dość. Nie chciałem dawać głośniczków na wierzch bo maja duze szare plastiki jak widać i psuły by całość. Jak będę robić nową obudowę to dam je na zewnątrz tylko jak sugerujecie i tyle.