Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Śnieżnik R-502 - Nieprawidłowy odbiór AM po próbie naprawy anteny ferrytowej

21 Aug 2019 19:31 513 5
  • Level 10  
    Drodzy Koledzy.
    Przyniosłem z działki radio Śnieżnik z zerwaną linką i brakiem odbioru UKF.
    W domu okazało się że problem jest o wiele poważniejszy.
    Linkę i UKF zostawiam na razie na boku. Ale do rzeczy.

Radio stało w warunkach bardzo niesprzyjających, narożnik drewnianej przybudówki, pod samym dachem. Deszcz nie kapał ale wilgoć musiała być bardzo wysoka, zaśniedziałe potencjometry i inne metalowe elementy mówią same za siebie.
    Swoje dodały jeszcze myszy i jakieś owady.

Koledzy, nie mogę sobie poradzić z podłączeniem anteny ferrytowej. Jedna z par cewek była cała, niepoobrywana, więc chyba wszystko powinno być z nią OK. Na wszelki wypadek odlutowałem ją i sprawdziłem miernikiem - przejścia są. Jedna końcówka trzyma się co prawda na jednym włosku ale przejście jest. Oczywiście dokładnie opisałem sobie gdzie który kabel powinien być przylutowany i od razu przylutowałem z powrotem tak jak było.

Druga para cewek była w stanie agonalnym. Nie wiem kto i kiedy ją poobrywał, czy to ja w czasie demontażu, czy myszy albo co jeszcze. Również dokładnie opisałem sobie gdzie który kabel był przylutowany, ale niestety nie wiem gdzie powinny być przylutowane końcówki zwojów cewek. Nadmienię że tę malutką cewkę w środku (bodajże 13 czy 15 zwojów) musiałem odwinąć bo końcówka oberwała się gdzieś głęboko. Przylutowałem ale czy dobrze?

Mam czytelny schemat od R-504 i mniej czytelny od R-502.

Koledzy, mam pytanie, która z par cewek jest do fal długich? Ja już mam totalny mętlik w głowie. Pierwotnie myślałem że do fal długich jest ta "długa i chuda" para cewek, po lewej stronie patrząc od tyłu odbiornika, ale teraz na spokojnie, po paru godzinach, myślę że się myliłem.

Odbiór jest bardzo silnie zniekształcony, wetknięcie kawałka drutu do wejścia anteny zewnętrznej nieco poprawia odbiór (mniej zniekształceń).

Proszę o pomoc, od czego mam zacząć. Jeśłi będzie trzeba, zrobię i zamieszczę zdjęcia. Teoretycznie to jest proste jak budowa cepa, pewno jakby na zakres przypadała tylko jedna cewka jak w stojącym obok Tarabanie, to bym sobie poradził...
  • Level 28  
    Widzę w swoim spisie że mam serwisówkę Śnieżnika - 502. Cewki na antenie ferrytowej to cewka fal Śr nawinięta licą i ma jeden poziom nawinięcia, a fal Dł z obrazka serwisówki ma dwie cewki i nawinięte drucikiem w bawełnie dlatego myszki bardzo często tymi cewkami się "objadają". Jak pamiętam z dawnych czasów ( diorowskich) jeżeli masz problem z czułością na Śr lub Dł to trzeba zamienić między sobą początek z końcem danej cewki. Jak poczytasz na schemacie na dole w uwagach tam jest informacja że kropki przy cewkach pokazują początki uzwojeń.
  • Level 10  
    Śnieżnik R-502 - Nieprawidłowy odbiór AM po próbie naprawy anteny ferrytowej Śnieżnik R-502 - Nieprawidłowy odbiór AM po próbie naprawy anteny ferrytowej
    Ze schematu który posiadam wynika że na każdym karkasie są po dwie cewki, zresztą każdy z karkasów ma po 4 wyprowadzenia. Załączam też fotografię anteny w moim radiu. Rozumiem, że po lewej stronie jest cewka na fale średnie?
    Koledzy a może inaczej zapytam.
    Czy ja dobrze rozumiem, że do wejścia tranzystora T4 podłączone są WYŁĄCZNIE połączone ze sobą dwie cewki połączone szeregowo z dwóch karkasów? Czy oznacza to, że mamy tu do czynienia ze sprzężeniem transformatorowym na cewkach L4 i L5? Ja raz jeszcze sprawdzę prawidłowość podłączenia L5, ale jak nic to nie da, to leżę i kwiczę... No chyba że zaśniedziały styki przełącznika zakresów...
  • Level 33  
    Cewki sprzęgające są połączone szeregowo.
    Dodam, że na zakresie fal długich obydwie cewki rezonansowe (Śr i Dł) biorą udział w odbiorze, więc przerwa w cewce fal średnich powoduje brak działania fal długich.

Liczba zwojów nie jest mocno krytyczna; indukcyjność można dobrać przez przemieszczanie cewki na rdzeniu.
    Aby cewkę naprawić - wystarczy ją rozwinąć, licząc zwoje (nawet poprzerywaną) i nawinąć nową, przewodem o zbliżonej średnicy (cewki mogą być nawijane zwykłym drutem DNE, gwarantuję, że radio nie wybuchnie :) ).

Do przełączników zakresów koniecznie wstrzyknij trochę Kontaktu (lub podobnie działającego specyfiku); radio nawet z racji wieku może mieć przerwy na stykach, a przy stanie, jaki opisujesz - Kontakt należy mu się niejako "z urzędu".
  • Level 34  
    Cewki -te o małej ilości zwojów -mogą być pogryzione przez myszy.
    O ile reszta jest sprawna to radio się może odezwać.Trzeba je starannie polutować -t.j. pobielić "licę" i dopiero polutować z resztą podłączeń.Przejrzeć trzeba resztę obwodów pod wzgl. uszkodzeń.
  • Level 10  
    Koledzy, w przełącznik zakresów kontaktem popsikałem już na samym początku. Właśnie "z urzędu" ;-).
    Właśnie rozwiązałem problem dokładnie studiując schemat ideowy, posiłkowałem się montażowym.
    Ponad wszelką wątpliwość stwierdziłem, że para cewek fal długich to ta po prawej stronie zdjęcia (jedna końcówka małej cewki połączona z masą, druga cewka zwierana).
    Uznałem, że skoro nie ruszałem nic z cewką fal średnich, połączenia są prawidłowe i nie ma sensu tu nic kombinować.
    Następnie określiłem, który z kabelków od anteny ferrytowej gdzie idzie do płytki (niebieski 6a, biały 7b, brązowy A, czarny do drugiej cewki).
    Brązowy przylutowałem do drugiego wyprowadzenia małej cewki, a biały i niebieski do dużej cewki. Zadziałało od razu.
    Prawdopodobnie podczas naprawy cewek na karkasie fal długich przylutowałem je inaczej niż oryginalnie (trzy były oberwane) i dlatego kabelki do płytki montażowej trzeba było przylutować inaczej niż były fabrycznie.

No niestety po raz kolejny okazuje si, że najlepszą metoda jest dokłądna analiza schematu i podłączanie na nowo według schematu.

Przede mną uruchomienie UKF, mam nadzieję że sobie poradzę, a w przypadku jakichś pytań założę osobny wątek.

Dziękuję za zainteresowanie, niestety nie skorzystałem z ostatnich dwóch porad bo kiedy koledzy pisali, ja uruchamiałem właśnie radio.