Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Porada w wyborze nowego routera ADSL

21 Sie 2019 22:12 300 10
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam pytanie odnośnie routerów ADSL do neostrady.
    Kilka dni temu była burza u mnie i pech chciał, że spaliło mi router już poczciwy
    TP-Link TD-W8961ND. V1.1
    Śmigał 8 lat nie zrywał synchronizacji jedynie ostatnio był problem do zalogowania się do ustawień. Ale mniejsza o to :)

Szukam teraz nowego routera, który będzie stabilny nie będzie zrywał połączenia/synchronizacji. Cenowo ciężko stwierdzić max 250zł.
    Z tego co czytałem to warto brać TP-Linki na CPU Broadcoma.
    Najlepszy na słabsze linie. Tylko, które z nowych są na Broadcomie?
    Niestety ja taką linię posiadam, poniżej parametry:
    Neostrada do 20Mbps
    -SNR Margin: Down 6.5dB Up 6.5dB
    - Line Attenuation: Down 17dB Up 8.6dB
    - Data Rate: Down 14378 Up 1122
    - Power: Down 19.3 Up 12.3

Fajnie jakby zasięg WiFi był na podobnym poziomie jak na poprzedniku.
    Zastanawiam się na takimi, który radzicie wziąć?
    Z góry dziękuję za pomoc. :)

TP-Link:
    https://www.mediaexpert.pl/routery-adsl/router-tp-link-td-w8961n,id-1153692
    https://www.mediaexpert.pl/routery-adsl/router-tp-link-td-w8968,id-287793
    https://www.mediaexpert.pl/routery-adsl/router-tp-link-td-w9970,id-1042017
    https://www.mediaexpert.pl/routery-adsl/router-tp-link-tl-wdr4300,id-240855
    https://www.x-kom.pl/p/388001-router-tp-link-archer-vr400-1200mb-s-a-b-g-n-ac-usb.html

ASUS:
    https://www.mediaexpert.pl/routery-adsl/router-asus-dsl-n16,id-1162300
    https://www.x-kom.pl/p/427532-router-asus-dsl-ac51-750mb-s-a-b-g-n-ac-aneks-a-b.html
  • Poziom 11  
    mam Asusa Dsl ac68u jest ok, ale jak masz dozo urządzeń wifi to zdarzało się, że się zawieszał. Laptop utrzymuje wifi 1,3Gb/s w tym samym pomieszczeniu dla pobierania dla wysyłania 866Mb/s, w drugim pokoju pobieranie spada do 866Mb/s, w routerze siedzi SSD na USB 3.0. Kopiowanie zdjęć przez sieć na dysk 27MB/s -30 MB/s.
  • Poziom 9  
    sebba1 napisał:
    mam Asusa Dsl ac68u jest ok, ale jak masz dozo urządzeń wifi to zdarzało się, że się zawieszał. Laptop utrzymuje wifi 1,3Gb/s w tym samym pomieszczeniu dla pobierania dla wysyłania 866Mb/s, w drugim pokoju pobieranie spada do 866Mb/s, w routerze siedzi SSD na USB 3.0. Kopiowanie zdjęć przez sieć na dysk 27MB/s -30 MB/s.

Wszystko fajnie ale to nie na mój budżet. Ja szukam czego do max 250 ~ 300zł.
    Linki poprawione, może któryś jest wart zakupu?
  • Moderator - Komputery Serwis
    WDR4300 na pewno nie, bo to nie jest ADSL.
    8961 to Ralink.
    8968 to Broadcom, radio 802.11bgn MIMO 2x2, LAN 100Mbps
    9970 to Broadcom, radio 802.11bgn MIMO 2x2, LAN 100Mbps
    VR400 to zdaje się też Broadcom, radio AC1200, LAN 100Mbps (jeden port 1000Mbps)
    DSL-N16 to Mediatek (Ralink)
    DSL-AC51U to też Mediatek (Ralink).

Wybierając spośród 8968, 9970 o VR400 - ten ostatni wybrałbym jedynie, jeśli by mi zależało na transferze przez sieć WiFi między urządzeniami połączonymi w obrębie sieci bezprzewodowej (z przewodową gorzej, bo porty LAN ograniczają do 100Mbps wszystko). Dwa tańsze routery są zbliżone do siebie cenowo, nie analizowałem szczególnie ich parametrów - wydają mi się dość zbliżone - gdybyś się na jeden z tych tańszych wariantów zdecydował, zerknij w opisach, jakie funkcje mają - jeśli posiadają jakieś różnice - to zadecyduj, który jest dla Ciebie bardziej odpowiedni.
  • Poziom 9  
    dt1 napisał:
    WDR4300 na pewno nie, bo to nie jest ADSL.
    8961 to Ralink.
    8968 to Broadcom, radio 802.11bgn MIMO 2x2, LAN 100Mbps
    9970 to Broadcom, radio 802.11bgn MIMO 2x2, LAN 100Mbps
    VR400 to zdaje się też Broadcom, radio AC1200, LAN 100Mbps (jeden port 1000Mbps)
    DSL-N16 to Mediatek (Ralink)
    DSL-AC51U to też Mediatek (Ralink).

Wybierając spośród 8968, 9970 o VR400 - ten ostatni wybrałbym jedynie, jeśli by mi zależało na transferze przez sieć WiFi między urządzeniami połączonymi w obrębie sieci bezprzewodowej (z przewodową gorzej, bo porty LAN ograniczają do 100Mbps wszystko). Dwa tańsze routery są zbliżone do siebie cenowo, nie analizowałem szczególnie ich parametrów - wydają mi się dość zbliżone - gdybyś się na jeden z tych tańszych wariantów zdecydował, zerknij w opisach, jakie funkcje mają - jeśli posiadają jakieś różnice - to zadecyduj, który jest dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Dzięki wielkie za tak obszerną odpowiedź :)
    Router w sumie będzie używany jak dotychczasowy w weekendy gdy jestem w domu.
    Będą podłączone do niego po wifi tylko Laptop i Smartfon.
    Więc jakość szczególnie WiFi nie musi być szybkie byle zasięg był ok. ;)
    Zastanowię się pomiędzy tymi dwoma Tp-Linkami.
    Jeszcze znajomy ma mało używany router Tp-Link W8960N V5.1 (dzisiaj dał mi znać) on również jest na Broadcomie?
    Z tego co wiem to tak, 8960N jest również na Broadcomie i były to w miarę rozsądnie działające modele. Jak go tanio odda to bierz ;)

Twój 8961N był na układach Trendchip oraz Ralink (WLAN), a w rewizji 3.x wszystko było na Ralinku.
  • Poziom 9  
    dt1 napisał:
    Z tego co wiem to tak, 8960N jest również na Broadcomie i były to w miarę rozsądnie działające modele. Jak go tanio odda to bierz ;)

Twój 8961N był na układach Trendchip oraz Ralink (WLAN), a w rewizji 3.x wszystko było na Ralinku.

Wziąłem od kumpla tego W8960N za 40zł cena myślę ok.
    Router śmiga bez problemów i nawet łapie lepsze synchronizacje.
    Bo teraz parametry wyglądają o tak:

- SNR Margin: Down 80dB
    - Line Attenuation: Down 180dB
    - Data Rate: Down 16820 Up 1455
    Troszkę martwi mnie ten tłumienie ale 3 dni i ani razu nie zerwało połączenia więc niema tak źle.

Myślę nad update'em software bo jest z 2k13 EN a najnowszy 2k16 i do tego PL nie wiem czy ruszać jak działa?
    Dzięki za pomoc :)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jak działa, to kwestia dyskusyjna, ale mogą być w nowszym sofcie poprawki bezpieczeństwa i załatane dziury.
    Natomiast ciekawe masz lata wydania tego oprogramowania. Zgodnie z inżynieryjnym zapisem masz 2k13, czyli 2,13*10^3, co daje rok 2130 (i 2160). Jak masz wiedzę z losowań totka z roku 2k1 to daj znać na priv :-).
    stiepanek napisał:
    Wziąłem od kumpla tego W8960N za 40zł cena myślę ok.

Cena do przyjęcia za taki sprzęt.

Jeśli najnowsze oprogramowanie jest z roku 2016 to jest to wersja V5 lub V6 pewnie. Przeczytaj jakie zmiany wprowadzają wszystkie wersje między Twoją aktualną wersją a najnowszą to będziesz wiedział, czy warto aktualizować.
  • Specjalista Sieci, Internet
    stiepanek napisał:
    - SNR Margin: Down 80dB
    - Line Attenuation: Down 180dB
    - Data Rate: Down 16820 Up 1455
    Troszkę martwi mnie ten tłumienie ale 3 dni i ani razu nie zerwało połączenia więc niema tak źle.

Wszystko jest OK, parametry masz dobre,
    Brakuje przecinka, ale w tych TP-Linkach niżej jest napisane "0.1"
    Czyli twoje tłumienie to 18 dB, SNR 8dB
    To jest dobry sprzęt w tych "piniądzach", sporo tego instalowałem.
  • Poziom 9  
    Ok. Router śmiga nie ruszam softu jak chodzi to nie tykam bo może coś się wykrzaczy i będzie lipa.
    Dziękuje Wam za pomoc. Pozdrawiam :)

Dodano po 38 [minuty]:

Temat został rozwiązany poprzez kupienie używanego routera od znajomego.
    Zostały też bardzo fajnie rozpisane routery które na jakim chipie są i które będą odpowiednie bo mojej linii.