Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak nie Fibaro to jaki inny system inteligentnego domu.

21 Aug 2019 13:48 1527 7
  • Level 24  
    Witam.
    Kupuję gotowy dom, nie mam możliwości położenia dedykowanej instalacji, więc pozostaje tylko system bezprzewodowy.
    Podpowiecie jakichś producentów, żebym mógł sprawdzić co oferują?
    Spodobały mi się rozwiązania Fibaro, ale jeszcze kilka lat temu na forum był temat, w którym ten system był opisany negatywnie. Ale przez te kilka lat mogło się wiele zmienić.
  • OptexOptex

• Level 43  
    @szeryfff Nic nie wiadomo o Twoich oczkiwaniach, ile punktów, czy tylko relay switche czy także dimmery, flow/smoke detectory, spięcie tego z kamerami, systemem alarmowym itd.
  • OptexOptex
  • Level 24  
    Przepraszam, już dopisuję więcej szczegółów.
    Kupiony dom jest już praktycznie ukończony, nie ma w nim przewodów pod instalację alarmową oraz pod inteligentne urządzenia i nie ma już możliwości położenia takiej instalacji.
    Dom składa się z parteru (garaż, salon, kuchnia, łazienka i kotłownia), piętra 1 (tylko antresola, bez żadnych pomieszczeń, ale na dwóch ścianach są okna) i piętra 2 (3 pokoje i łazienka).
    W domu chcę zainstalować wideodomofon ze sterowaniem bramą (instalacja będzie ułożona), alarm i zrobić chociaż namiastkę inteligentnego domu (sterowanie oświetleniem - również ściemniacze, gniazdami zasilającymi - ale nie wszystkimi, roletami, ogrzewaniem gazowym). O kamerach jeszcze nie myślałem, ale niewykluczone że w niedalekiej przyszłości jakąś zainstaluję.
    Będę zakładał alarm Satela. Wiem, że na Fibaro można zrobić coś w rodzaju alarmu, ale chyba lepiej mieć dedykowany. Wiem, że na centralce Satela można zrobić inteligentny dom, ale trochę o tym poczytałem i zrezygnuję z tej opcji.
    Chciałbym mieć również możliwość sterowania wszystkim z telefonu/tableta.

• Level 43  
    Samo Home Center Fibaro to ponad 2k, do tego Relay switch i dimmery w cenach ok.250zł./sztuka - przy takich wymaganiach może zmieścisz się w 10k nie licząc alarmówki.
  • Level 24  
    Tak, wiem o tym, ale nie muszę robić wszystkiego naraz. Do tego dochodzi jeszcze alarm, od którego będę musiał zacząć.
    Zastanawiałem się, czy czujek Satela nie rozmieścić tylko na parterze, a na pozostałych pietrach wykorzystać czujki Fibaro (lub inne) do ewentualnego włączenia alarmu. Chodzi o minimalizację kosztów, ale też o to, żeby tych czujek nie było pełno na każdej ścianie. Wiem, że czujki Satela można wykorzystać do realizacji scen, ale to wprowadza ograniczenia, bo nie mają czujnika światła i czujnika temperatury.

Pytanie, czy Fibaro w moim przypadku to najlepsza opcja? Jest jeszcze Grenton, ale oni chyba bardziej są nastawieni na system przewodowy.

• Level 43  
    Fibaro to nie system alarmowy, dlaczego ma ich być pełno na każdej ścianie? Wszystko jest kwestią odpowiedniego rozmieszczenia.
    Jest Grenton, jest F&F, można też poczytać o Supli...
  • Level 39  
    Mam doświadczenia z niemieckim HomeMatic. Centrala dużo tańsza niż w Fibaro. Elementy wykonawcze w podobnej cenie jak w Fibaro.

Znam już wady i zalety tego systemu i jeśli będą konkretne pytania to mogę na nie spróbować odpowiedzieć.

Niewątpliwą wadą HM jest bak społeczności polskiej tego producenta. Jest szeroka i doświadczona społeczność niemiecka ale dla mnie język "barbarzyński" to spora bariera dlatego wymieniam ten element jako największą wadę tego systemu.

HM jest w wersji bezprzewodowej i przewodowej. Mają urządzenia dostosowane do każdego typu instalacji elektrycznej (puszkowa, bezpuszkowa). Mają dodatkowe AP rozgłaszające sygnał co na pewno pomaga przy budynkach o kilku kondygnacjach. Mają elementy do CO (głowice, termostaty, etc).
    Na koniec - co dla mnie było istotne - wszystko (cały bogaty asortyment) jest jednego producenta.
  • Level 31  
    Proponuje Suplę. Mam osobiscie i jestem zadowolony. System dziala stabilnie i wymaga tylko internetu do zarządzania punktami.