Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie twarde podzespołów na PCB?

22 Sie 2019 11:34 216 7
 • Poziom 11  
  Coraz częściej spotykam na płytkach PCB elementy elektroniczne wlutowane na spoiwo którego nie jestem w stanie rozgrzać zwarciówką. Są to czasem styki, konektory, a czasem zwykłe elementy przewlekane jak kondensatory, rezystory czy np. warystory. Czemu to służy? Czym wylutować uszkodzone i wlutować nowe elementy? Jakich materiałów i narzędzi należy użyć?
 • TermopastyTermopasty
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 39  
  Witam,
  co to znaczy "nie jestem w stanie rozgrzać zwarciówką" - luk elektryczny ?
  O jakie elementy ci chodzi, osobiscie nie widzialem takich o jakich wspominasz, zmiana mocy lutownicy i wszystko dziala, moge prosic moze o zdjecia.
  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Stacja lutowanicza z hot airem: Link

  oraz rozlutownica: Link

  należy tylko uważać żeby nie grzać hoterem elektrolitu, bo strzeli :-)
 • Poziom 11  
  Zwarciówka to oczywiście zwykła lutownica transformatorowa 120W z grotem 1.5Cu, natomiast elementy to kondensatory blokowe z wyprowadzeniami drutowymi przewlekanymi ok 0.7mm, podobne warystory i rezystory. Styki tak lutowane widziałem różne, między innymi zwykłe mosiężne bielone 6,3mm grubość ok, 0,6mm. Lutować zwykłe elementy wielu nauczyłem natomiast tu mam problem. Fotek nie dam -bo nie dysponuję, ale temat niebawem wróci więc będą. Są to płyty falowników i regulatorów różnych mocy.
 • Poziom 27  
  Pewnie bardzo dużo miedzi jest wokół tych punktów lutowniczych która rozprasz ciepło, a problem polega na tym że ciężko jest to rozgrzać.
  Spróbuj dać cyny (sporo) na grot przy wylutowywaniu. Poprawi to transfer ciepła z grotu na pcb. Przygotuj się jednak na to że chwilę to potrwa.
 • Moderator Projektowanie
  Lutowanie twarde to potocznie lutowanie mosiądzem. Oczywiście tu wykluczone.
  Gorąca/większej mocy lutownica, nabrać cyny ołowiowej i tym grzać. Cyna ołowiowa poprawi styk/przekazanie ciepła, mieszając się z bezołowiową obniży jej temp. topnienia.