Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie własnej płytki Allwinner A20 - Linux

22 Sie 2019 17:35 231 7
  • Poziom 28  
    Witam serdecznie
    Zmontowałem własną płytkę mikrokomputera o schemacie prawie identycznym z Olinuxino Lime2. Mikrokomputer jest na procesorze Allwinner A20. Zamontowaną mam NAND i micro SD. Próbuję bootować z Micro SD różne wersje dla Olinuxino i niestety ani jedna wersja nie działa poprawnie. Na ekranie podpiętym pod HDMI wyświetla się początkowy ekran, ale nie potrafi zbootować systemu.

W ogóle się nie znam na Linuksie i z logów nie jestem w stanie zrozumieć co może być nie tak. Ponieważ układ był ręcznie lutowany, to może być wiele problemów z hardware. Czy może ktoś z Kolegów na podstawie loga powiedzieć co może być uszkodzone? I ewentualnie czy da się jakąś komenda ominąć ten uszkodzony element. Mam wrażenie, że interfejs ethernet nie chce się uruchomić, ale nie wiem, czy bez ethernetu system nie się powinien uruchomić, czy też nie.

Mam nadzieję, że ktoś dobry w Linuksie zrozumie problem. W załączniku logi z różnych obrazów do A20 dostępnych w sieci.

[img-0] Uruchomienie własnej płytki Allwinner A20 - Linux
  • Poziom 38  
    Bez ethernetu system się uruchomi, NAND jest niezaprogramowane. Do testu najlepiej było nie wlutować NAND i używać jedynie uSD.Większość sprzętu jest przetestowana pomyślnie. Zatrzymuje się na inicjalizacji systemd, uruchamianiu usług systemowych.

Próbowałeś innej dystrybucji?
    https://crux-arm.nu/SupportedDevices/Cubieboard2
  • Poziom 28  
    Dzięki za odpowiedź. Czyli najlepiej wylutować NAND do testów. Nie wiedziałem, że może przeszkadzać jak się bootuje z SD.Próbowałem tych kilku dystrybucji których log zamieściłem. Ale dzisiaj pościągałem wszystkie jakie znalazłem i będę dalej testować. Dzięki za link.

Odlutowałem NAND i nadal nie udało mi się uruchomić. Sprawdziłem dystrybucje do Cube Track i też nie rusza. Kolejne dwa logi w załączniku. Jeszcze mam kilka dystrybucji do sprawdzenia i dam znać.
  • Poziom 28  
    Kolejne próby uruchomienia. Wykryłem, że nie miałem napięcia 0.75V na VDD_REF dla procesora. Poprawiłem błąd. Ale nadal nie chce się uruchamiać. Wysyłam kolejnych kilka logów. Może tym razem ktoś będzie wiedział gdzie szukać błędów.
  • Poziom 28  
    Nie wiem tego, za mało się na tym znam, nawet jak czytam, to nie do końca rozumem. Schemat jest taki sam jak Olinuxino Lime2 więc myślałem, że uda się uruchomić na gotowym obrazie karty microSD do tej płytki. Dzisiaj jeszcze sprawdziłem wszystkie widoczne luty i rezystory. Napięcia zasilania też wszystkie są OK.
    Czy ktoś się może z tych logów orientuje co w jakim momencie przerywa startowanie systemu?
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Nie chce mi sie analizowac calosci, ale padlo na bananiana: A20 LOG14 bananian-1604.txt

Na poczatku bootowania kernela jest taka linia:
    Code:

[    0.000000] Kernel command line: console=ttyS0,115200 console=tty0 console=tty1 sunxi_g2d_mem_reserve=0 sunxi_ve_mem_reserve=0 hdmi.audio=EDID:0 disp.screen0_output_mode=EDID:1680x1050p60 root=/dev/mmcblk0p2 rootfstype=ext4 elevator=deadline rootwait

A ostatnia:
    Code:

[    4.903331] Waiting for root device /dev/mmcblk0p2...

Wnioski wyciagnij sobie sam.
    Nie jest dobrym pomyslem projektowanie swojego linuxowego devboarda bez znajomosci linuxa.
  • Poziom 28  
    Coś z kartą micro SD? Z wykrywaniem włożenia karty?

Wykrywa włożoną pamięć. Wgrałem konfiguracje z olinuxino Lime2 do eepromu i przez to nie dopytuje się o NAND. Ethernet tez udało się, że zaczął działać i nie zawiesza systemu. Teraz restartuje mi się na:
    Code:
    Gave up waiting for root file system device.  Common problems:

- Boot args (cat /proc/cmdline)
       - Check rootdelay= (did the system wait long enough?)
     - Missing modules (cat /proc/modules; ls /dev)
    ALERT!  UUID=a590d9fe-3805-4fe9-9669-fd1f9a0eaaa9 does not exist.  Dropping to a shell!
    Rebooting automatically due to panic= boot argument

Jeszcze trochę poeksperymentowałem z rożnymi obrazami Linuksa i nadal nie udało mi się zbootować poprawnie systemu. Szukam też przyczyny w hardware. Za kilka dni zmontuję 2 sztukę z innym RAMem i zobaczymy. Może coś się pomyliłem przy montowaniu.