Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik wyzwala bezpiecznik

22 Sie 2019 18:54 447 9
  • Poziom 7  
    Witam. Mam następujący problem: nowy nie używany piekarnik w momencie gdy się nagrzeje wyrzuca różnicowe, bezpiecznik nadmiarowo prądowy b16, czasem nawet zabezpieczenie przedlicznikowego. Pierwsza myśl "sprzedali mi zepsuty piekarnik". Kolejny krok-wymiana piekarnika na nowy o mniejszym poborze. Piekarnik się nagrzewa i wyrzuca bezpieczniki i różnicowe w takim samym schemacie jak poprzednio. (Pecha mam ale bez przesady by drugi też był zepsuty). Przyszedł pomysł że może gniazdko, podłączony piekarnik zostaw w każdym innym w mieszkaniu i dalej ten sam problem.

Instalacja w mieszkaniu jest świeżo zrobiona przez elektryka który wykonywał pomiary na których wszystko było ok-niestety nie jest aktualnie osiągalny i musiałbym poczekać ok miesiąc.
    Co do instalacji to obwodów na kuchnię na osobnych "eskach" mam chyba 4-5 nie licząc silnym. Każdy pokój również na osobnych. Światło osobno, różnicowka na światło i łazienkę również osobna. Bezpieczniki się nie grzeją... A ja już glupieje. Co może być tego przyczyną?

Ps. Pierwszy piekarnik został sprawdzony i działał bez zarzutu mimo wszystko wymieniłem na inny ciut z mniejszym poborem
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 1  
  • Poziom 7  
    Raczej wątpię by była to wina instalacji. Do tego samego gniazda podłączyłem przez przedłużacz odkurzacz, suszarkę i czajnik- nic się nie wydarzyło.
    Model piekarnika nie wiem czy jest tu istotny bo montowane były dwa i to nowe(pierwszy podobno działał bez zarzutów)-jezeli modele są konieczne do identyfikacji usterki podam je jak wrócę do domu.

Instalacja wygląda w następujący sposób. Zabezpieczenie przedlicznikowe wyłącznik taryfowy firmy Eaton 16-20-25A(ustawiony według umowy na 25a) kabel zasilający do mieszkania 5x10^2, długość przewodu ok 6mb. Rozdział przewodu pen na pe oraz n jest wykonane w piwnicy-instalacja na klatkach wymieniona rok temu, bodajże 5x25^2. Następnie w mieszkaniu znajduje się rozłącznik izolacyjny 63a, wyłącznik roznicowo-pradowy 25a4p, za nim podłączone zostały bezpieczniki takie jak 3p(na siłę), osobne bezpieczniki b16 na : lodówkę, piekarnik, zmywarkę, mikrofale oraz gniazda drugie robocze w kuchni. Salon oraz dwie sypialnie każdy zabezpieczony osobnymi b16. Następnie różnicowka 25a2p za nią b16 na pralkę, b16 na suszarkę, b16 na gniazda w łazience oraz b10 na światło w łazience. Następnie RCD 2p z członem nadmiarowo prądowym o nominale 10a pod którym znajduje się oświetlenie reszty pomieszczeń.
    Do każdego gniazda doprowadzony kabel 3x2.5 natomiast do oświetlenia zastosowano 3x1.5. instalacja kładziona bezpośrednio do gniazd i włączników bez rozetek po drodze. Jestem głupi już od tego i chyba nic mi do głowy nie przychodzi

Dodano po 1 [minuty]:

Kabel do piekarnika na długość ok 20mb. Nie będę pisał wszystkich innych kabli i ich długości bo mija się to z celem. Faktem jest że piekarniki nie działają na żadnym obwodzie
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 17  
    masz 20 mb kabla zasilającego ten piekarnik z gniazdka jednofazowego w ścianie? no to jeżeli zawsze podłączasz go przez ten kabel 20 metrowy, to wymień ten kabel, tzn. podłącz dla testu piekarnik na krótszym kablu - bo z tego co rozumiem, to podłączasz piekarnik pod różne gniazdka będące za różnymi zabezpieczeniami, ale zawsze tym samym 20 metrowym kablem

poza tym: naprawdę 20 metrów kabla w nowym mieszkaniu? trzeba było zrobić gniazdko bezpośrednio przy miejscu w którym masz ten piekarnik zainstalowany, przecież to jest stałe wyposażenie, on nie zmienia co chwilę miejsca
  • Poziom 7  
    takijasiu napisał:
    poza tym: naprawdę 20 metrów kabla w nowym mieszkaniu? trzeba było zrobić gniazdko bezpośrednio przy miejscu w którym masz ten piekarnik zainstalowany, przecież to jest stałe wyposażenie, on nie zmienia co chwilę miejsca

Szczerze rozbawiles mnie tym postem haha ;) niestety ale nie jestem aż tak upośledzony by z piekarnikiem latać po calym mieszkaniu bo mi się gotowanie w kuchni znudziło :p dla sprostowania bo może źle napisałem. Kabel zasilający gniazdo 1fazowe (znajdujące się za piekarnikiem) jest poprowadzone pod tynkiem przewodem ydyp 3x2.5mm^2 k długości ok 20 mb od rozdzielni do gniazda. Przewód od piekarnika jest fabryczny i ma ok 1.5m
  • Moderator Energetycy
    To teraz niech kolega poda parametry tego piekarnika, moc, prąd itd.
  • Poziom 7  
    elpapiotr napisał:
    To teraz niech kolega poda parametry tego piekarnika, moc, prąd itd.

Piekarnik Electrolux EOB9S31WX
    Moc:3500w
    Prąd:16A
    Napięcie:230v
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Jak widać, obciążenie na granicy wyłącznika samoczynnego, chociaż z charakterystyki tI przez okreslony czas wytrzymuje więcej.
    Wyzwala nie tylko tzw. "S", ale i RCD, więc coś jest nie tak.
    Pozostaje pomierzyć rezystancję izolacji piekarnika przewodów czynnych do obudowy. W końcu inny piekarnik działał bez problemu.
  • Poziom 7  
    elpapiotr napisał:
    W końcu inny piekarnik działał bez problemu.

Otóż właśnie nie do końca. Był sprawny, o czym zostałem poinformowany przez sprzedawcę, natomiast u mnie w mieszkaniu nie działał. Mimo to wymieniłem tamten model na ten obecny elektroluxa, na zimn dmuchając i przez walory wizualne które lepiej się prezentują. Natomiast problem jak był tak jest. Postaram się ściągnąć mojego elektryka szybciej. Chyba nic innego nie pozostaje

Dodano po 2 [minuty]:

Chciałbym również podkreślić że piekarnik można podłączyć, uruchomi się, wszystko ładnie wyświetla. Problem pojawia się w momencie gdy piekarnik się rozgrzeje powiedzmy do ok 200c
  • Poziom 35  
    ErDeee napisał:
    Problem pojawia się w momencie gdy piekarnik się rozgrzeje powiedzmy do ok 200c

Nie załącza się wtedy jakaś jego dodatkowa funkcja, cyrkulacja, para itp?