Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena J-pole nie działa tak jak powinna z Baofeng

22 Sie 2019 21:19 435 18
  • Poziom 3  
    Zrobiłem antenę J-pole do mojego Baofenga 6R na pasmo 149 MHz za pomocą kalkulatora na stronie Hamuniverse, ale nie działa tak, jak powinna. Odbiera komunikaty wysyłane z MSK oddalonej o 15 km, ale nie odbiera już z mobilnych radiostacji, w tym momencie odbiera trochę słabiej niż Nagoya 771. Czy jotka tak działa przez to, że nie dałem całej długiej rurki, tylko łączyłem z 2 kawałków? Antena połączona z Baofengiem 20-metrowym kablem H155.

• flexghzflexghz
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    1. Komin przeszkadza, wystaw całą antenę ponad.
    2. Zestroiłeś ją? SWR jaki?
    M
  • Poziom 3  
    Wszystkie nadajniki które mnie interesują nadają po tej stronie więc teoretycznie komin nie powinien przeszkadzać, chyba że się mylę.
    Nie mierzyłem Swr i nie bardzo mam jak. A nie widzi mi się kupować, bo planuje niedługo przesiadkę na diamonda. Pro po Diamonda to planuje zakupić x30, ale czy warto dołożyć do x50? Czy może jakieś inne anteny polecilibyście do docelowo motoroli gm 360?
  • flexghzflexghz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mylisz się. Przeszkadza i to bardzo.
    J-pole jest problematyczną anteną. Otoczenie, uziemienie bądź brak, wysokość zmienia jej parametry i to bardzo. Kiedyś przerabiałem ten temat i skończyła na złomie.
    Proponuje w jej miejsce założyć gp 1/4 fali - ponad kominem.
    M
  • Poziom 41  
    kozikozik napisał:
    Nie mierzyłem Swr i nie bardzo mam jak. A nie widzi mi się kupować,
    No właśnie po co wydawać kasę na reflektometr, skoro:
    kozikozik napisał:
    niedługo przesiadkę na diamonda
    Kolejny wynalazek "samo strojący się" ?.
    Gdzie się podzieli sprzedawcy, którzy mieli jakieś pojęcie o sprzedawanym towarze ?.

@kozikozik, zapewne mój post w niczym Tobie nie pomoże, lecz mam nadzieję że jakieś wnioski z niego "wyciągniesz".

SP5IT napisał:
    Potwierdzam.

Pozdrawiam

R.
  • Poziom 39  
    SP5IT napisał:

Teoretycznie ma mniejszy zysk ale jest prostsza w konstrukcji i bardziej tolerancyjna jeśli chodzi o wymiary i zestrojenie niż "Jotka"
  • Poziom 41  
    zworys napisał:
    Teoretycznie ma mniejszy zysk ale jest prostsza w konstrukcji i bardziej tolerancyjna jeśli chodzi o wymiary i zestrojenie niż "Jotka"
    Lecz większy od nieumiejętnie wykonanej "Jotki".
    Ja, w takim przypadku pokusiłbym się na "zbudowanie" anteny ½λ.
    Jako promiennika, użyłbym kawałka rurki miedzianej lub aluminiowej o długości 1,02m.
    (300:149MHz = 2,04m, ½λ ±1,02m).

EDIT:

zworys napisał:
    Każda antena powinna mieć czystą przestrzeń wokół siebie w promieniu co najmniej 0,5 długości fali
    A jest ?.
    @kozikozik
    (patrz załącznik)
  • Poziom 3  
    Wracam z tematem, przeniosłem antenę wyżej (ponad komin), zamieniłem miejscami ekran oraz gorącą, dokonałem pomiaru swr według instrukcji czyli, pokrętło na "FWD" , włączyłem radio, wyregulowałem "CAL" na pozycję "SET", następnie włącznik na "REF". Oto wyniki. Postanowiłem pozostać jak narazie przy J'tce, skoro już zbudowałem. Co może być nie tak?
    Miarka nie tak.
  • Poziom 3  
    Miarka? Tzn? Chodzi o miejsce przymocowania kabla do anteny?
    To jest cymbałowa miarka. Nie działa poprawnie na 2m. M
  • Poziom 3  
    To w takim razie jaka miarka w by się tu sprawdziła? Jaką byś polecił?
    MAX6 VNA tu się idealnie sprawdzi. MFJ-259B, NanoVNA itp.
    M
  • Poziom 3  
    To już sobie odpuszczę ten miernik i w ogóle tą antenę i kupię jakiegoś gotowca. Diamonda x 50 albo sirio cx 148
    Gotową antenę też trzeba zestroić. Miarka jest konieczna.
    M
  • Poziom 39  
    kozikozik napisał:
    zamieniłem miejscami ekran oraz gorącą,

Patrząc na zdjęcia z postu nr 1 i ostatnie to nic nie zostało zamienione....
    kozikozik napisał:
    To w takim razie jaka miarka w by się tu sprawdziła?

Każda pracująca w zakresie VHF...
  • Poziom 3  
    Sorry, odkręciłem a przykręciłem tak samo :D Ale już zamienione, działa trochę lepiej niż jak była przy kominie, ale to i tak jeszcze nie to czego oczekiwałem. Słychać anteny bazowe i mobilne w promieniu 10 km, ale wolał bym usłyszeć z dalszych terenów, dlatego kupuję sirio cx 148. Możliwe też, że to przez "Słabe radio", dlatego najpierw antena a pozniej lepsze radio. Dziękuję za pomoc ;)