Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Nivina 830 - Regeneracja młynka i zaworu ceramicznego

23 Aug 2019 08:46 708 7
  • Level 11  
    Witam, posiadam ekspres nivona 830. ( 5 lat, przebieg ok 11 000 kaw). Ostatnio wymieniony został zawór upustowy, ale pojawił się problem innej natury. Przy robieniu kaw mlecznych zanim popłynie mleko ekspres dyszą wyrzuca sporą ilość pary. Ponadto fusy są grubo zmielone i trochę mokre (mimo ustawienia młynka na najdrobniejszy przemiał)
    Serwis stwierdził konieczność wymiany młynka i zaworu ceramicznego. (Czyżby młynka nie dało się go skalibrować?)
    W sieci dostępne są jednak same żarna młynka (podobno te same są w wielu markach) oraz głowiczki do tych zaworów.
    Moje pytanie dotyczy samej możliwości oraz skuteczności takiej wymiany. Czy jest do operacja bardzo skomplikowana?
    Ponadto będę wdzięczny jeśli ktoś wrzuci fotki lub opis demontażu obudowy ekspresu (nie chciałbym połamać zaczepów przy próbie zdjęcia obudowy)
    Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam Marek.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 11  
    Ok, to już jedna dobra wiadomość. Ciekaw jestem czy podobnie jest z głowica zaworu ceramicznego :).
    Pytanie jak dobrać się do młynka? Z góry czy z boku? I jak w ogóle zdjąć obudowę aby jej nie uszkodzić?
    Serwis nawet nie próbuje wymieniać żaren, oni kwalifikują do wymiany cały młynek za 700 zł a z wymianą zaworu ceramicznego kwota rośnie do 1400 zł. Bardziej są to wymieniacze podzespołów niż fachowcy chcący pochylić się nad problemem.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Witam ponownie, właśnie dowiedziałem się od jednego z serwisantów, że w nivonie 830 prawdopodobnie nie występuje multizawór (zawór ceramiczny) bo jest tam zawór drenażowy czy też upustowy, który pełni tę samą funkcję co multizawór. Koledzy serwisanci jak to jest naprawdę? Bo albo serwis z Siedlec próbuje mnie naciągnąć albo Pan, z którym rozmawiałem nie zna budowy tego ekspresu?
    Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź fachowców.
  • Helpful post
    Level 11  
    Jeśli masz Łan Tacza ;) to masz zawór ceramiczny co do młynka to nie dziwie się ze chcą wymienić cały młynek do cześć modeli nie było dostępnych zmieników żaren tylko całe młynki oczywiście nie wszystkie a jak sie założyło to ekspres źle funkcjonował. 11 tys kaw przy dzisiejszej jakości elementów to wymienisz żarna a za miesiąc młynek przy 11 tys kaw dziwne że jeszcze zaparzacza nie wymieniałeś ;)
  • Level 11  
    Tak, właśnie mam obsługę jednym przyciskiem. Czyli mam multizawór. Zaparzacz podobno na razie nie wymaga regneracji.
    Rozumiem, że z doświadczenia wynika, iż lepiej jednak wymienić cały młynek. Muszę w takim razie przemyśleć opłacalność naprawy zwłaszcza, że w tym modelu lubią padać wyświetlacze. Inwestowanie 1500 - 1700 zł. w kompleksową naprawę i zastanawianie się ile jeszcze trzeba dołożyć do wyświetlacza gdyby padł, raczej mija się z celem.
    Jeśli miałbym teraz kupić jakiś ekspres do 3500 -4000 zł. z możliwością przygotowania kaw mlecznych to na jaki zwrócić uwagę, mając na względzie jako taką niezawodność przez kilka lat. Nivona przez 5 lat 2 razy była w serwisie (raz czyszczenie i raz wymiana zaworu drenażowego).
    Wygląda na to, że po prostu się wyeksploatowała.
  • Level 11  
    Widzę, że żaden z fachowców od naprawy ekspresów nie chce mi pomóc w samodzielnej naprawie i wskazać sposobu rozbiórki obudowy tak aby jej nie uszkodzić. A może nikt nie potrafi serwisować nivony 830? Chcę kupić potrzebne części i je wymienić samodzielnie lecz nie chcę sobie uszkodzić zatrzasków obudowy rozbierając ją metodą prób i błędów. Pomoże ktoś?
  • Level 11  
    Żarna wymienione wszystko śmiga. Temat zamknięty.