Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Poszukuję demodulatora FM

radio44 23 Sie 2019 19:56 1374 69
  • Pomocny post
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    radio44 napisał:
    Skąd wziąć/zrobić taki demodulator?

W zasadzie wybór jest ogromny. Sam demodulator to pojedynczy układ scalony. Proponuję BA403, bo jest najprostszy w aplikacji (kilka kondensatorów, jeden rezystor i jedna cewka); http://www.continuarnet.com/doc/productos/24255/BA403.pdf strona 4. Jednak dość nietypowa częstotliwość (1,4 MHz) spowoduje że cewkę trzeba wykonać samodzielnie lub dobierać z fabrycznych.

Gdyby to była typowa częstotliwość (10,7 MHz, 455 kHz) to wstawia się fabryczną i po zmontowaniu dostraja. Swoją drogą w modulacji FM w tym paśmie nie ma zbyt dużo transmisji.

radio44 napisał:
    To radio na kawałku drutu odbiera QRP z pasma 80 m z regionu 5.

Eeee tam. Zrób normalną antenę, chociażby LW, to dopiero posłuchasz.
  • PCBway
    radio44
    Poziom 7  
    Ile cewka ma mieć uh?
    Rezystor240
    Poziom 38  
    radio44 napisał:
    Ile cewka ma mieć uh?

Trzeba sobie to policzyć, lub lepiej dobrać eksperymentalnie.
  • PCBway
    ArturAVS
    radio44 napisał:
    Ile cewka ma mieć uh?

No to już musisz sobie obliczyć dla 1,4 MHz.
    radio44
    Poziom 7  
    Wyliczyłem że musi mieć 540 uh przy kondensatorze 14 pf
    ArturAVS
    No to budujesz, podłączasz, i chwalisz się wynikami :-).
    Osobiście bym sobie nie zawracał głowy modulacją FM w tym paśmie częstotliwości.
    radio44
    Poziom 7  
    ArturAVS dziękuję tylko jeszcze scalaki muszę kupić więc to potrwa. Często potrzebuje demodulatora. 73! de sp2-04-617

Dodano po 4 [minuty]:

Rezystor240 napisał:
    radio44 napisał:
    musi mieć 540 uh

Chyba się deko pomyliłeś.

Naprawdę? Liczyłem obwód rezonansowy.
    To jaka indukcyjność według ciebie?
    ArturAVS
    radio44 napisał:
    tylko jeszcze scalaki muszę kupić więc to potrwa

Poszukaj jakiegoś uszkodzonego CB z FM-em, wyprowadzisz sobie gniazdo do podłączenia IF z Marconiego. A masz wszystko( wzmacniacz m.cz. , obudowę, etc. i PCB do zabawy z cewką).
    gumisie
    Poziom 40  
    Artur, jesteś pewny że sam BA 403, spełni wymagania Autora tematu ?.
    radio44 napisał:
    Chcę żeby demodulator był wpinany w jack 3.5mm i na wyjściu z tego demodulatora było gniazdo 3.5mm jack do podłączenia słuchawek
    ArturAVS
    To było na początku tematu, teraz Autor już wie( tak myślę) że tak łatwo to nie ma. :-)
    gumisie napisał:
    Chcę żeby demodulator był wpinany w jack 3.5mm

Już to odpada, bo IF na BNC-u jest.
    gumisie
    Poziom 40  
    Miałem na myśli poziom sygnału m.cz na wyjściu tego układu scalonego (BA403).

radio44 napisał:
    i na wyjściu z tego demodulatora było gniazdo 3.5mm jack do podłączenia słuchawek.
    ArturAVS
    gumisie napisał:
    Miałem na myśli poziom sygnału m.cz na wyjściu tego układu scalonego (BA403).

No tu masz rację. Może być potrzebny dodatkowy wzmacniacz m.cz. chociażby słuchawkowy. Mając pełny schemat Marconiego, można byłoby się zapewne wpiąć w m.cz. odbiornika.
    radio44
    Poziom 7  
    gumisie napisał:
    Artur, jesteś pewny że sam BA 403, spełni wymagania Autora tematu ?.
    radio44 napisał:
    Chcę żeby demodulator był wpinany w jack 3.5mm i na wyjściu z tego demodulatora było gniazdo 3.5mm jack do podłączenia słuchawek

Dopiero ArturAVS uświadomił mi że tak się nie da więc się dostosuje do tego układu.
    gumisie
    Poziom 40  
    radio44 napisał:
    Dopiero ArturAVS uświadomił mi że tak się nie da więc się dostosuje do tego układu.
    Którego ?.
    Przepraszam za moje, "niedyskretne" pytanie.
    Ja mimo wszystko, wolałbym użyć do tego celu, układu: TBA120 [TBA121, przy tej p.cz. (1,4MHz) nie sprawdziłby się].
    Hektar Zahler
    Poziom 33  
    Moduł 612234-00 Alan/Onwa do przestrojenia.

Poszukuję demodulatora FM

Poszukuję demodulatora FM
    radio44
    Poziom 7  
    Znalazłem układ w moich starych płytkach: ba6209 Czy on może demodulować?
    gumisie
    Poziom 40  
    Nie, jest to kontroler kierunku obrotów silnika DC.
    ArturAVS
    Samych układów możliwych do zastosowania jest bardzo dużo dostępnych na rynku. Np. TBA120S (już podany), MC3361, TDA1576, MC3362 (kompletny odbiornik FM), wspomniany BA403 (najprostsza aplikacja), i wiele innych. Poszukaj uszkodzonego TRXa CB z FMem, na pewno znajdziesz tam układ możliwy do zastosowania.
    gumisie
    Poziom 40  
    ArturAVS napisał:
    wspomniany BA403(najprostsza aplikacja)
    Aplikacja i owszem, lecz moim zdaniem nie dorównuje funkcjonalnością TBA120S.
    Regulacja głośności (napięciowa), możliwość podłączenia/przełączania, sygnału m.cz. Wysoki poziom sygnału m.cz. na jego wyjściu, dostępność, cena, itd.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    radio44 napisał:
    Wyliczyłem że musi mieć 540 uh przy kondensatorze 14 pf

To jest 1,83 MHz.

Dlaczego przyjąłeś tak niską wartość kondensatora?

Dobór wartości cewki i kondensatora decyduje o dobroci obwodu rezonansowego.
    ArturAVS
    gumisie napisał:
    Aplikacja i owszem, lecz moim zdaniem nie dorównuje funkcjonalnością TBA120S.

Po za demodulacją FM przeznaczenie układów jest całkiem inne. Jak napisałem, układów jest wiele. Kwestię wyboru zostawmy Autorowi.
    Osobiście, wybrałbym opcję MC3361/2 z przemianą częstotliwości. 1400 kHz+455 kHz= 1855 kHz. Podszedł by typowy kwarc 1,843 MHz nieco przeciągnięty. Aczkolwiek dla początkującego może to być ta trudna opcja.
    gumisie
    Poziom 40  
    ArturAVS napisał:
    Osobiście, wybrałbym opcję MC3361/2 z przemianą częstotliwości. 1400 kHz+455 kHz= 1855 kHz. Podszedł by typowy kwarc 1,843 MHz nieco przeciągnięty.
    W pełni potwierdzam.
    Lecz jak sam napisałeś:
    ArturAVS napisał:
    Aczkolwiek dla początkującego może to być ta trudna opcja.
    Przykładem jest to:
    radio44 napisał:
    Znalazłem układ w moich starych płytkach: ba6209 Czy on może demodulować?
    A wystarczyło w Google wpisać: BA6209.

Pozdrawiam.
    Rezystor240
    Poziom 38  
    Adamcyn napisał:
    Nawet nie wiemy, co ma byc odbierane; wąski, czy szeroki FM.

Jeśli ma to pracować na częstotliwości cb to raczej wąski FM, wyobrażasz sobie stacje w paśmie cb zajmującą 150kHz.
    ArturAVS
    Adamcyn napisał:
    Co to oznacza?

Oj, Kolega nie wie? 73 to pozdrowienie amatorskie "radiowców", SP2 i reszta znak nasłuchowca z okręgu 2 ( jeśli nic się nie zmieniło).
    ArturAVS
    W datasheet'cie 10,7 MHz jest podana jako częstotliwość testowa, w typowych spotykanych aplikacjach( CB radio, w innych nie spotkałem) pracuje na 455kHz. Czyli dość szeroki zakres, dlaczego Kolega sądzi że nie da rady na 1,4 MHz? Logiczne chyba jest założenie, że skoro układ pracuje "wyżej", to i "niżej" zejdzie.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    ArturAVS napisał:
    w typowych spotykanych aplikacjach( CB radio, w innych nie spotkałem) pracuje na 455kHz.

Tak, to jest wystarczający argument.

Jeszcze doczytałem:

Baue ja nun schon die AM-Grundigs seit über 25 Jahren auf FM um, habe das früher auch so mit dem 455KHz ZF-Signal gemacht.... damals noch mit dem TBA 120, später dann mit dem TA 7130 bzw. µPC 1028 oder BA403

https://www.funkbasis.de/viewtopic.php?f=6&t=20431