Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-TG8321PD - Baza z sekretarka blokuje linie

23 Sie 2019 18:01 111 3
  • Poziom 3  
    Witam,
    U moich rodziców funkcjonowały wcześniej 2 bazy panasonica z dwoma słuchawkami.
    Pierwsza baza główna: KX-TG7511PD z telefonem kx tga750fx
    Druga baza: KX-TG8301PD z telefonem KX-TGA830FX

Niestety słuchawka TG7511PD (bez kolorowego wyświetlacza) dokonała żywota (wyłącza się w momencie przychodzącego połączenia) i trafiła mi się okazja więc kupiłem używane 2 bazy i 2 telefony:
    KX-TG8321PD (z funkcja sekretarki)
    KX-TG8301PD (taka sama jak dodatkowa baza którą już miałem)

Do tego 2 słuchawki KX-TGA830FX (ciekłokrystaliczne, jedną już taką miałem więc w sumie mam już 3)

Niestety po podłączeniu nowej bazy z sekretarką w miejsce starej bazy głównej, linia jest ciągle zajęta i nie da się dodzwonić ani w jedną stronę ani w drugą. Połączenie z telefonu stacjonarnego kończy się wybieraniem numeru i cisza, natomiast połączenie na stacjonarny mówi że numer jest zajęty.
    Jeśli odłączę bazę z sekretarką i zamiast niej wepnę normalną - wszystko jest ok.
    Kombinowałem na różne sposoby, wypinałem drugą bazę i wpinałem tylko tą z sekretarką, klikałem różne guziki itd. ale nic nie pomogło.

Sposób połączenia wygląda tak:
    Linia adsl2 -> router livebox 2.0 (voip) -> wyjście telefoniczne 1 z routera rozdzielone na dwa kable rj11 -> oba kable idą do baz.

Brak filtrów itp. Wcześniej takie połączenie działało bez zarzutu, teraz też działa jeśli nie wpinam sekretarki tylko dwie zwykłe bazy.
    Co może być nie tak? Nigdy wcześniej nie próbowałem uruchamiać bazy z sekretarką, ale nie spodziewałem że będzie się to czymś różnić. Baza nie wydaje się uszkodzona, bez problemu nawiązuje połączenie ze słuchawkami, wydaje komunikaty głosowe gdy steruje nią guzikami.
  • Pomocny dla użytkowników
    butterman napisał:
    Nigdy wcześniej nie próbowałem uruchamiać bazy z sekretarką, ale nie spodziewałem że będzie się to czymś różnić. Baza nie wydaje się uszkodzona, bez problemu nawiązuje połączenie ze słuchawkami, wydaje komunikaty głosowe gdy steruje nią guzikami.

Baza taka niczym szczególnym się nie różni. Jak nie uaktywnisz funkcji sekretarki, to pracuje jak każda inna baza.
    Po prostu masz uszkodzenie na wejściu linii telefonicznej. Trzeba sprawdzić tranzystory wysokonapięciowe i ewentualnie mostek.
  • Poziom 3  
    Gniazdo raczej jest ok bo to tylko dwa druciki, telefony też poprawnie wykrywają odłączenie linii z bazy i wyświetlają komunikat "sprawdz linie". Elektronikiem nie jestem i mało się na tym znam, ale lutownicę i multimetr obsługiwać potrafię. Rozkręciłem bazę ale niczego niepokojącego na pierwszy rzut oka nie widzę, żadnych uszkodzeń fizycznych czy rdzy/śniedzi ani przepaleń.
    Na które elementy powinienem zwrócić uwagę i jak mogę sprawdzić czy są sprawne? Załączam zdjecia płytki.

Próbowałem jeszcze różnych sposobów, choćby przez zmianę konfiguracji słuchawki ale nic nie pomogło. Gdy na bazie trzymam jakieś guziki np. od sekretarki to na słuchawce wyświetla się informacja "zajęty", normalnie się ona nie wyświetla a mimo to linia i tak jest ciągle zajęta.
    Panasonic KX-TG8321PD - Baza z sekretarka blokuje linie Panasonic KX-TG8321PD - Baza z sekretarka blokuje linie

Update
    Próbowałem jeszcze różnych innych opcji, podpinałem bazę bezpośrednio do routera by ominąć rozgałęzienie, próbowałem też 4 żyłowego kabla (normalnie jest 4) i o dziwo na 4 zylowym z jakiegoś powodu baza tak jakby w ogole nie działa, linia nie jest zajęta ale też baza nie odbiera żadnych połączeń. Po połączeniu z powrotem 2 żyłowym jest dalej to samo, linia ciągle zajęta mimo że na telefonie nie ma informacji o zajętości.
  • Pomocny dla użytkowników
    Sprawdź tranzystory przy wejściu liniowym. Ściślej Q3, Q5 oraz mostek D3.