Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soldano Atomic 5W prośba o id trafa

mcpol1 24 Aug 2019 19:04 978 28
SterControl
    mcpol1
    Level 11  
    Witam serdecznie. Jestem początkujący w dziedzinie budowy wzmacniaczy lampowych a i elektronika nie jest moim konikiem.
    Postanowiłem jednak zbudować Atomica 5W na płytkach Marvela. Po kilku miesiącach śledzenia tematu w internecie mam już złożone płytki PCB
    Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa
    Jakość ścieżek nie powala ale robione ręcznie pisakiem.
    Nie jednak o tym chciałem rozmawiać.
    Potrzebuję pomocy przy rozpracowaniu trafa głośnikowego oraz zasilającego.
    Trafa wymontowałem ze starego radia Eumigett 300.
    Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa
    Niestety nie wiem jak je podłączyć i na których pinach sprawdzać napięcia.
    Pomóżcie proszę. Wyjaśnijcie głupiemu jak krowie na rowie co z czym się je.
  • SterControl
  • Helpful post
    oldking
    Level 32  
    Transformator głośnikowy, dosyć proste.
    Uzwojenie nawinięte grubym drutem do głośnika, a cienkim do lampy.
    Trafo sieciowy ma przełącznik napiec te przewody to pierwotne, najczęściej było to pierwsze od rdzenia nawinięte uzwojenie plus doczepy na kolejne napięcia - miernikiem odnajdziesz bez problemu.
    I znowu grube to żarzenie lamp a cienkie druty to anodowe - na foto widać nawet resztkę prostownika podłączonego do jednego z wyprowadzeń.
  • SterControl
    mcpol1
    Level 11  
    Ok. Na głośnikowym zlokalizowalem grube uzwojenie i chyba cienkie. A co z pinami na górze trafa? Do czego będą potrzebne???
    Rozumiem ze te kondensatory i rezystory mogę usunąć?
    Co do zasilającego to już trochę mądrzejszy jestem dzięki Painlustowi.
    Jeszcze trochę pytań i trochę czytania no i będę to wszystko łączyć w całość.
    Dziękuję za wszelką pomoc
    mcpol1
    Level 11  
    Oldking dziękuję za podpowiedzi. A ten kondek z przodu ?? Ma 1 uF.
    A czy te elementy na górze nie sa od słuchawek???
    Nie zawsze mogę grać na głos więc słuchawkowe tez sie przyda.
    No i jeszcze jest coś podpiete na dole przy tych kabelkach co idą na lampę. Co z tym?? Soldano Atomic 5W prośba o id trafa
  • Helpful post
    xpira
    Level 25  
    mcpol1 wrote:
    Oldking dziękuję za podpowiedzi. A ten kondek z przodu ?? Ma 1 uF.
    A czy te elementy na górze nie sa od słuchawek???
    Nie zawsze mogę grać na głos więc słuchawkowe tez sie przyda.
    No i jeszcze jest coś podpiete na dole przy tych kabelkach co idą na lampę. Co z tym?? Soldano Atomic 5W prośba o id trafa

Ten element nie jest do słuchawek te dwa kondensatory na trafie są zbędne służyły do zmiany barwy dźwięku. Słuchawki można podpięć przez rezystory 300Ω . Na uzwojeniu wtórnym trafa głośnikowego trzeba koniecznie zamontować rezystor o wartości ok. 30Ω jest potrzebny po to aby zapobiec uszkodzeniu wzmacniacza. Na jakich lampach ma być ten wzmacniacz?
    mcpol1
    Level 11  
    Xpira jest to opracowanie Painlusta 5w soldano atomic.
    Powinny być tam zamontowane 2x 6N2P-EW i 1x EL84
    Ja jednak zastosuje zamiast 6N2P-ew lampy ECC83. Nie mam po prostu dostępu do tych pierwszych. Podobno trzeba coś pozmieniac ale do tego dojdę jak juz rozpracuje trafa
    pawelr98
    Level 39  
    A może prościej zobaczyć według schematu ?
    Jest w załączniku.

Po stronie wtórnej mamy dodatkowe uzwojenie od sprzężenia zwrotnego.
    Być może będzie ono użyteczne do słuchania na słuchawkach.

Po stronie pierwotnej za to mamy dzielenie uzwojenia aby usuwać brum.

Wystarczy prześledzić połączenia. Od prostownika mamy kondensator C51, stamtąd napięcie idzie prosto na nasz odczep. Z jednej strony mamy anodę EL84 a z drugiej kondensator C52 i rezystor R35 tworzący filtr.

O ile dobrze pamiętam tłumaczenia pewnego youtubera od sprzętu retro to takie uzwojenie realizuje usuwanie brumu na dwa sposoby. Pierwszy to sama indukcyjność działa filtrująco jeśli jest połączona z kondensatorem. Druga sprawa to podanie składowej zmiennej napięcia zasilającego w przeciwfazie co odejmuje brum po stronie wtórnej.

mcpol1 wrote:
    Xpira jest to opracowanie Painlusta 5w soldano atomic.
    Powinny być tam zamontowane 2x 6N2P-EW i 1x EL84
    Ja jednak zastosuje zamiast 6N2P-ew lampy ECC83. Nie mam po prostu dostępu do tych pierwszych. Podobno trzeba coś pozmieniac ale do tego dojdę jak juz rozpracuje trafa

6N2P to jest prawie to samo co ECC83.
    Jedyna różnica to żarzenie. W 6N2P masz między pinami 4 i 5 na 6.3V.
    ECC83 musisz zewrzeć piny 4 i 5 a napięcie 6.3V podajesz między pin 9 a zwarte 4+5. No chyba że masz dostęp do 12V, wtedy podajesz bezpośrednio między piny 4 i 5.
    mcpol1
    Level 11  
    Pawelr98 😟😟😟 dzięki za podpowiedzi muszę je jednak trochę przetrawic bo jak już pisałem elektronik ze mnie żaden i język fachowy to dla mnie czarna magia. Ale spoko lubię zdobywać nowe doświadczenia więc jutro będę uzupełniał braki literaturowe.
    Myślałem że da się to jakoś tak prościej wytlumaczyc 😁😁😁🤘🤘🤘
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    mcpol1 wrote:
    ...
    Myślałem że da się to jakoś tak prościej wytlumaczyc 😁😁😁🤘🤘🤘

Płytka drukowana do wzmacniacza jest zaprojektowana i wykonana dla ECC83.
    Chcąc zastosować 6N2P-EW, musisz rozewrzeć punkty lutownicze 4 - 5 podstawek i odciąć od układu punkt 9.
    Napięcie żarzenia podajesz na punkty 4 - 5, a punkt 9 możesz podłączyć do masy. W 6N2P-EW na nóżce 9 jest wyprowadzenie ekranu oddzielającego systemy lampy.
    mcpol1
    Level 11  
    Grzegorz Markowski wrote:
    Chcąc zastosować 6N2P-EW, musisz rozewrzeć punkty lutownicze 4 - 5 podstawek i odciąć od układu punkt 9.

Ale rzecz w tym że ja chcę zastosować ecc83.
    Czyli mam zostawić PCB bez zmian???
    Projekt płytki z tej stronki pobrany:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1132675.html

Dodano po 2 [minuty]:

xpira wrote:
    Jeśli kolega chce mogę podesłać kilka fajnych książek o konstrukcjach lampowych.

Dziękuję każde źródło się przyda a mam nadzieję że ten atomic to dopiero początek
    Grzegorz Markowski
    Przepraszam, wczesnym ranem jestem mało przytomny. Pogubiłem się i napisałem kit. :-(
    Jeśli ECC83 to oczywiście nic nie zmieniasz na płytce. - To jest bzdet.
    mcpol1
    Level 11  
    Przepraszam, wczesnym ranem jestem mało przytomny. Pogubiłem się i napisałem kit. :-(
    Jeśli ECC83 to oczywiście nic nie zmieniasz na płytce.

Pogubiłem się 😧😧
    Z tej stronki z której ściągnąłem schematy jest opis ze wzmacniacz jest na ruskach... czy mógłbyś zerknąć jak to w końcu jest?? Bo teraz już nie wiem czy coś zmieniać...
    Link 2 posty wyzej.
    Z góry dziękuję
    Grzegorz Markowski
    Ehhhh...
    Quote:
    Ja jednak zastosuje zamiast 6N2P-ew lampy ECC83. Nie mam po prostu dostępu do tych pierwszych....

Czyli jednak się "rąbnąłem" o poranku w kwestii płytki drukowanej.
    Ten wzmacniacz został opracowany na radzieckich/rosyjskich lampach 6N2P-EW.

Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa

Nic nie musisz robić z płytką jeśli zastosujesz 6N2P-EW.
    Jeśli ECC83, wtedy zwierasz 4 - 5, odcinasz 9 i żarzenie podajesz na połączone razem 4 - 5 i 9.

P.S. Nie wiem jak innych, ale takie coś: "... jest opis ze wzmacniacz jest na ruskach..." delikatnie zaczyna irytować.
    mcpol1
    Level 11  
    Nie wiem jak innych, ale takie coś: "... jest opis ze wzmacniacz jest na ruskach..." delikatnie zaczyna irytować.

Grzegorz Markowski dziękuję za objaśnienia w sprawie P.S. to się oczywiście poprawię 😉
    Po prostu skróciłem myśl.
    Dzisiaj robiłem chassis i montowalem na nim płytki.
    Odpaliłem też trafo zasilające no i poczytałem mnóstwo materiałów.
    Na trafie mam następujące napięcia.
    Anodowe 257 V
    Żarzenia 7V
    Trafo sprawdzane na czysto bez podpinania pod PCB. Żarzenie po podpieciu pod lampy powinno z tego co czytałem spaść ale czy do 6,3v???
    No i czy 257 na anodowym jest ok?
    Póki co okazało się ze moje ecc83 nie dotarły i raczej nie dotrą więc pozostaje mi szukać innego źródła...
    Grzegorz Markowski
    mcpol1 wrote:
    ...
    Anodowe 257 V
    Żarzenia 7V
    Trafo sprawdzane na czysto bez podpinania pod PCB. Żarzenie po podpieciu pod lampy powinno z tego co czytałem spaść ale czy do 6,3v???

To są napięcia zmienne mierzone bez obciążenia?
    Jeśli tak, to na razie się nie przejmuj. Po wyprostowaniu i filtrowaniu napięcie anodowe wzrośnie tak praktycznie x 1,42 i potem spadnie pod obciążeniem prądem anodowym, przede wszystkim lampy stopnia końcowego.
    To samo stanie się z napięciem żarzenia. To napięcie, mierzone na stykach podstawek lamp, nie powinno się różnić ±5% od 6,3V.
    Jeśli napięcie, mierzone w miejscu podanym na schemacie, będzie znacznie się różnić w górę, możesz zwiększyć rezystor szeregowy filtru napięcia anodowego.
    Chociaż ja bym dążył do tego, aby na anodzie lampy 6P14P lub EL84 było 250V.

pawelr98
    Level 39  
    mcpol1 wrote:
    Nie wiem jak innych, ale takie coś: "... jest opis ze wzmacniacz jest na ruskach..." delikatnie zaczyna irytować.

Grzegorz Markowski dziękuję za objaśnienia w sprawie P.S. to się oczywiście poprawię 😉
    Po prostu skróciłem myśl.
    Dzisiaj robiłem chassis i montowalem na nim płytki.
    Odpaliłem też trafo zasilające no i poczytałem mnóstwo materiałów.
    Anodowe 257 V
    Żarzenia 7V
    Póki co okazało się ze moje ecc83 nie dotarły i raczej nie dotrą więc pozostaje mi szukać innego źródła...

W takim wypadku może kolega jednak rozważyć zakup 6N2P-EW.
    One nie są drogie i na allegro idzie kupić za te paręnaście zł.

Grunt żeby był ten dopisek -EW (ros.ЕВ) bo wersje "cywilne" potrafią być miernej jakości.

Do tego 6N2P-EW ma wyższą trwałość od standardowej ECC83.

Jak będzie kolega podłączał transformator zasilający to warto wymienić ten mostek selenowy (jeśli miał go kolega zamiar użyć) na normalny mostek diodowy.

Jeśli chodzi o transformator głośnikowy to należy podłączyć zasilanie do tego odczepu po środku.Anodę do końca "długiego" uzwojenia. Te dodatkowe zwoje można ale nie trzeba wykorzystać do redukcji brumu.

Po stronie wtórnej głośnik łączymy normalnie do głównych wyprowadzeń. Natomiast uzwojenie od sprzężenia zwrotnego albo wykorzystujemy do sprzężenia zwrotnego jak w oryginale albo podłączamy słuchawki i sprawdzamy jak to pracuje.

Trzeba zauważyć iż oryginalny głośnik miał 5Ω więc wypadałoby użyć 4Ω.
    Ale można też ustalić przekładnię transformatora podłączając uzwojenie wtórne(tylko część głośnikową) do żarzenia 6.3V i mierząc napięcie po stronie pierwotnej(uwaga, napięcie niebezpieczne). Pozwoli to na ustalenie z jaką przekładnią mamy do czynienia.

Przy okazji sprawdzamy jakie napięcie mamy na dodatkowym uzwojeniu po stronie wtórnej. Pozwoli to ustalić ewentualną przydatność pod słuchawki.

Nie zawsze impedancja obciążenia była w takich radioodbiornikach te 5kΩ. Czasem bywała wyższa bądź niższa.

W sternie którego rozbierałem była 3.75kΩ. Transformator był standardowy 5kΩ/8Ω ale głośnik był 6Ω.
    mcpol1
    Level 11  
    pawelr98 wrote:
    Jak będzie kolega podłączał transformator zasilający to warto wymienić ten mostek selenowy (jeśli miał go kolega zamiar użyć) na normalny mostek diodowy.

Ten mostek już usunąłem. Wlutowany na plytce mam juz diodowy.
    Co do lamp to zamówił bym 6n2p -ew obawiam się tylko wysyłki do Austrii. Nie wiem czy lampy to przetrwaja...
    Póki co i tak czekam na lampy więc zmontuje płytki i chassis z transformatorami na gotowo. Wstawie fotki gdy będzie gotowe.
    Milego tygodnia życzę wszystkich i pozdrawiam.
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    Nie ma on racjonalnego uzasadnienia. Wystarczy jeden wyłącznik w obwodzie uzwojenia pierwotnego transformatora.
  • Helpful post
    pawelr98
    Level 39  
    mcpol1 wrote:
    Koledzy mam jeszcze pytanie. Czy robić dodatkowy wyłącznik na żarzeniu??? Jest on potrzebny czy tylko wystarczy wyłącznik na zasilaniu??

Chciał kolega zrobić opóźniane załączenie anodowego ?

Od tego zwykle jest prosta automatyka na układzie czasowym ne555.

A można też lampowo. Byle jaka lampa (np. śmieciowa PCF82 za 1-3zł ale można też użyć jakiejkolwiek zużytej lampy) i przekaźnik na 120V DC. Lampa podłączona jak źródło prądowe(ustawione na prąd znamionowy przekaźnika) i montujemy przekaźnik za rezystorem katodowym.

Anoda lampy podpięta przed przerwaniem napięcia anodowego.
    Wraz z nagrzewaniem się lampy prąd będzie stopniowo rósł aż do załączenia przekaźnika.
    Można też jednocześnie zrobić ograniczanie prądu żarzenia.
    mcpol1
    Level 11  
    pawelr98 wrote:
    można też lampowo. Byle jaka lampa (np. śmieciowa PCF82 za 1-3zł ale można też użyć jakiejkolwiek zużytej lampy) i przekaźnik na 120V DC.

Dziękuję koledze za poświęcenie w mojej sprawie jestem wdzięczny za wszelkie rady jednak jak juz pisałem wcześniej, ja jestem prosty człowiek i fachowe nazewnictwo i skomplikowane terminy niestety nie ułatwiają mi życia. Edukuje się systematycznie w temacie ale czasem nie nadążam. Tak to już jest jak się po 40tce zaczyna przygodę z elektroniką.
    Teraz na przykład siedzę i sie glowię co po kolei podpiąć pod listwy... od 1 do 10
    Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    Wyłącznik "Standby" stosuje się z reguły we wzmacniaczach większej mocy, 50W i wyżej, oraz w urządzeniach estradowo - studyjnych. I odłącza on anody lamp od zasilacza, a dokładnie uzwojenie anodowe transformatora od prostownika.
    To

mi się nie podoba. Podkładka może być chyba mniejsza. Tak mocno powyginane wyprowadzenia kondensatorów...
    mcpol1
    Level 11  
    Podkładka może być chyba mniejsza. Tak mocno powyginane wyprowadzenia kondensatorów...

Oczywiscie podkladka bedzie mniejsza.
    Teraz to tylko montaż do podłączenia. Później oprawa chassis wiec wszystko będzie cacy.
    Niestety coś poszlo nie tak jak wydrukowałem wzór ścieżek . Wyszło wszystko ok 10% mniejsze.
    Kapnalem sie dopiero podczas montażu elementow jak napotkalem trudności w dopasowaniu części.
    Niestety musi rak zostac. To i tak wzmacniacz cwiczebny robiony tanim kosztem.
    mcpol1
    Level 11  
    Żeby nie było, że zaczął i nie skończył... to skonczył.
    Z ogromną pomocą kolegów wyżej i nieocenioną pomocą oraz nad wyraz wielką cierpliwością kolegów Painlusta oraz Xpira.
    Dałem radę... chyba.
    Wzmacniacz gra pięknie. Jest mały brum ale to wina trafa choć taki ledwie słyszalny. No i gdy zrobię na max tony wysokie to delikatnie pierdzi. Nue jest to też jakoś głośne i nie przeszkadza.
    Jako że to pierwszy lampowy z mojej ręki nie będę wybrzydzal a postaram się lepiej przy drugiej konstrukcji. Ten raczej tez jeszcze dopracuje.
    Poniżej fotki.
    Miało być opakowanie standardowe ale jakoś spodobała mi się ta skrzynka od starego radia i tak zostało. Przynajmniej nie jest jak inne 😉😉 [img-0] Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa Soldano Atomic 5W prośba o id trafa
    mcpol1
    Level 11  
    Zastosowałem się do rad bardziej doświadczonych kolegów, do tych którzy brali udział w dyskusji oraz do Painlusta.
    Przyłożyłem się do wykonania połączeń oraz chassis. I tak oto powstał działający Atom. Tak jak pisałem wzmacniacz zaczął trochę brumic ale jest to ewidentnie wina trafa.
    Pojawił się jeszcze jeden dźwięk... mam zastosowany repeter internetu po sieci... niestety daje o sobie znać. Zarówno wzmacniacz line6 oraz Atom mają w głośniku ten sam dźwięk traktora na wolnych obrotach... 😖😖
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia.
    lechm56
    Moderator
    Temat odblokowano na wniosek autora tematu.
    mcpol1
    Level 11  
    Odblokowałem temat ponieważ nie chcę zasmiecac nowym. Mam kilka pytań dla wiedzących trochę więcej jak ja:
    Czy ten model wzacniacza można użyć do gitary basowej czy trzeba coś zmodyfikować?
    Jeśli są potrzebne modyfikacje to jakie?
    Dziękuję za wszelkie podpowiedzi