Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie CB RADIA na pasmo policyjne

24 Sie 2019 20:11 1173 26
  • Poziom 3  
    Od jakiegoś czasu interesuję się nasłuchem naszych kochanych służb, lecz nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. Wiem, że można przerobić radio CB na takie pasmo. Czy ktoś może wie, w jaki sposób to zrobić?

Wiem że można kupić skaner ale na razie chciałbym pobawić się tylko radiem CB.

PS. Nie interesują mnie odpowiedzi w stylu "To jest nielegalne", ponieważ nielegalne jest nadawanie i przekazywanie usłyszanych informacji osobom trzecim. (Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 12  
    to źle wiesz, że można cb przerobić na nasłuch służb.
  • Poziom 23  
    Na jakiej częstotliwości nadaje policja w twoim mieście? W niektórych miastach policja nadaje zakodowane informacje i nie tak łatwo to rozkodować poza tym czy jest sens przerabiać cb radio można kupić tuner sdr i zainstalować program hdsdr i można słuchać na jakiej częstotliwości tylko się chce krótkofalowców, taksówki, policje i inne służby.
  • Poziom 39  
    Teoretycznie można ale - CB radio to 27 MHz a sieci służb to ponad 150 MHz - do 180 MHZ tak mocno zaokrąglając. Przeróbka wiązałaby się z pozostawieniem tylko toru p.cz. i dorobieniem części wcz. Prościej byłoby wykonać konwerter 174 MHz na 27MHz bez "gmerania" w CB. Tyle ze do wykonania takiego konwertera też trzeba mieć wiedzę i doświadczenie ( i przyrządy do zestrojenia ) .
  • Moderator Samochody
    Nie da się przerobić CB na pasmo VHF. Dorabianie konwertera - nieopłacalne. Najprostszy skaner kupi za kilkadziesiąt zł. Policji sobie posłucha, pod warunkiem że ci siedzą jeszcze w analogu, na starym paśmie 172MHz - a to już rzadkość. DMR i Tetra, gdzieniegdzie jeszcze Edacs.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 3  
    xpira napisał:
    Na jakiej częstotliwości nadaje policja w twoim mieście?
    172,585

xpira napisał:
    W niektórych miastach policja nadaje zakodowane informacje i nie tak łatwo to rozkodować
    Zdaje sobie z tego sprawę lecz u mnie w mieście policja nie nadaje zakodowanych wiadomości

[/quote]
  • Poziom 23  
    Dobrym rozwiązaniem będzie zakup Radmora "murzynka" jest on przystosowany do częstotliwości 172-174. Koszt tego radiotelefonu to ok.40zł.
  • Poziom 39  
    xpira napisał:
    Dobrym rozwiązaniem będzie zakup Radmora "murzynka" jest on przystosowany do częstotliwości 172-174.

Zależy która wersja. Nawet gdyby trafił na ten "właściwy" to i tak wejście musiałby cokolwiek przerabiać
  • Poziom 3  
    xpira napisał:
    Dobrym rozwiązaniem będzie zakup Radmora "murzynka" jest on przystosowany do częstotliwości 172-174.

Dziś szukałem lecz nie znalazłem :/

Dodano po 45 [sekundy]:

Cytat:
    Zależy która wersja. Nawet gdyby trafił na ten "właściwy" to i tak wejście musiałby cokolwiek przerabiać
    [/quote]

Myślę ze z przerobieniem nie było by większego problemu
  • Poziom 41  
    YoGi0200 napisał:
    CB czy "Murzynka" ?.
  • Poziom 43  
    YoGi0200 napisał:
    To źle myślisz. Sądząc po dotychczasowych postach, nie masz zielonego pojęcia o radiokomunikacji, wiec kup sobie używany skaner jak radzi @robokop.
  • Poziom 34  
    xpira napisał:
    Dobrym rozwiązaniem będzie zakup Radmora "murzynka" jest on przystosowany do częstotliwości 172-174. Koszt tego radiotelefonu to ok.40zł.
    Co tu za rady dajecie jakieś śmieszne. To nie Komuna że trzeba "sztukować" i takie stare śmieci kilku kanałowe wychwalać. Niech sobie lepiej kupi nawet Baofenga UV-5R i będzie miał większe możliwości nasłuchowe. Oczywiście nadawać mu nie będzie wolno bez licnecji ale słuchać możne nawet na "grabiach". Poza tym gdyby mu się spodobało gadanie UKF-owców to sobie zrobi licencję i radio już będzie miał. Koszt takiego Baofenga to raptem 80-100zł za nowego. Jak kolega nie ma kasy a zna się na elektron ce trochę to za grosze można trafić jakiś uszkodzony skaner i sobie naprawić.Dziś kupa laików kupuje taki sprzęt a jak tylko coś mu dolega, przeważnie drobnostka często w zasilaniu, to od razu to sprzedają bo nie mają pojęcia o technice a serwisy z nich skórę zedrą. Poza tym sprzęt przenośny ma jeszcze jedną mega zaletę- jest przenośny, można go zabrać do kieszeni wszędzie , słuchaweczka na ucho i spokojnie tracić czas na osłuchiwanie eteru.
    Zaś przerobienie CB radia na pasmo takie- hmmmmm no niewiem czy koledzy mają pojęcie ale może tu chodzi o takie odbiorniki jak np.Cobra 23 plus? Są takie radia , nawet sporo modeli głównie na rynek USA robione mające kilka kanałów pogodowych WX i te kanały można przerobić właśnie na nasłuch pasma 2m. Nawet w sieci jest fajnie opisane jak np. przerobić taką Cobrę 23 plus. Miałem to radio w ręku ale nie przerobione. Generalnie fajny sprzęcik, na CB totalna rewelacja, nie żaden szumofon. Nawet tutaj na forum opisywałem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3384506.html

Gdyby kolega dysponował takim modelem CB to można przerobić na nasłuch na pasmo 2m
    http://www.swiatradio.com.pl/archiwum/2003/cobra23.htm
  • Poziom 39  
    Novile napisał:
    takie stare śmieci kilku kanałowe wychwalać

Selektywność toru pcz. tego "śmiecia" jest znacznie lepsza niż współczesnych skanerów a przeróbka wejścia powinna wiązać się ze zmianą owych kilku kanałów na płynne przestrajanie.
  • Poziom 34  
    zworys napisał:
    Selektywność toru pcz. tego "śmiecia" jest znacznie lepsza niż współczesnych skanerów
    Dobra, dobra zworys, to są puste frazesy. Pomyśl logicznie, uważasz ze te urządzenia z lat 70-80 tych nie starzeją się tak? Nie mam na myśli ich wstrętnego desingu , który wręcz straszy wyglądem. PRL niestety dbał w swoich produkcjach jedynie o funkcjonalność, bo i tak z braku towaru na półkach klient brał wszystko, wygląd był marny i paskudny. Ale mam na myśli starą elektronikę. Ta selektywność chyba jest zależna od stanu kondensatorów, filtrów? Po 40-50 latach i przechowywaniu takich urządzeń na strychach, piwnicach itp czyni z nich dziś elektrośmieci. Sam widziałem na złomie ze 3 takie "cudowne" Radmory już patroszone na wagę. Weź sobie sprawdź jak nie wierzysz, masz jakiś stary odbiornik na strychu czy piwnicy? Włącz go , zobacz jak Ci potencjometry przewodzą( a nie przewodzą prawie) , będziesz wiedział co mam na myśli. Tak samo jest z CB radiami, to nie może leżeć i czekać. Sprzęt jak jest nieużywany to go "przyroda" zaczyna utylizować. Im więcej metali szlachetnych tym szybciej przebiega proces patynowania, erozji międzykrystalicznej, utleniania...
    zworys napisał:
    przeróbka wejścia powinna wiązać się ze zmianą owych kilku kanałów na płynne przestrajanie.
    Daj spokój! Kto się dzisiaj w to bawi, kto się na tym zna? Te czynności były poniekąd wymuszane brakami na rynku urządzeń. Dziś mamy projektory kieszonkowe i GPS-y wielkości paznokcia. Obecna młodzież nie potrafi dobrze mikrofalówki obsługiwać a Ty chcesz aby generatorem sygnałowym się ktoś posługiwał. Dziś większość zarówno "Murzynków" jak i Taurusów, Kapcrów, Antków i podobnych "transciwerów" można już obejrzeć w muzeum techniki wraz ze sprzętem potrzebnym do ich budowy i strojenia. Jak ktoś obecnie chce bawić się w krótkofalarstwo wyciąga 2-3 "kafle" na początek i kupuje FT-450 albo jakiegoś Kenwooda czy Icoma i jazda w eter. Wołny już dawno zeszły do kolekcjonerów albo na szrot.
  • Moderator Samochody
    Panowie, przestańcie wypisywać farmazony. Na dzień dzisiejszy żadna przeróbka nie ma sensu. To nie takie proste jak się co niektórym teoretykom wydaje - trzeba mieć i woltomierz w.cz i częstościomierz, o wynalazkach typu TDO nie wspomnę. Jak wyobrażacie sobie strojenie filtrów - na słuch? Podobnie z przerabianiem "Murzynka" czy innych Radmorów - przecież tam trzeba wywalić kwarce razem z powielaczami i wlepić syntezę, co też dla laika nie jest łatwe.
  • Poziom 41  
    robokop napisał:
    Panowie, przestańcie wypisywać farmazony
    Potwierdzam.

A tym bardziej że:
    YoGi0200 napisał:
    Nie realne, przy tym zasobie wiedzy.

Pozdrawiam, miłego popołudnia życzę.

R.
  • Poziom 39  
    Przerobienie CB radia jest nieopłacalne, musiał byś jeszcze przerabiać demodulator. 172XX gadają w NFM wąski FM, a CB radio a przynajmniej większość jest przystosowana do odbioru modulacji amplitudy.
    Jak Koledzy pisali wcześnie, za 30zł kupisz odbiornik USB wpinany do komputera. Pasmo jest ogromne jak na dzyndzel USB. Minus jest tylko taki, że będziesz musiał bawić się z oprogramowaniem do tego. Laik jak ja nie da sobie z tym rady, musiałem prosić o pomoc kumpla.
    Za całe 100 zł kupisz baofenga UV5R, posiadam i polecam. Masz rewelacyjny radiotelefon w stosunku jakość-cena.
  • Poziom 39  
    Novile napisał:
    Ta selektywność chyba jest zależna od stanu kondensatorów, filtrów?

OK w większości to prawda ale na wejściu pcz. tych radiotelefonów był filtr kwarcowy, nawet jeśli trochę "popłynął" to i tak będzie miał jeszcze naprawdę dobre parametry.
    Kol. robokop - o tym że przeróbka CB na pasmo 2m jest nierealna tłumaczymy autorowi od początku. Ma przedstawiony cały zakres potencjalnych możliwości przeróbek i jeszcze większy zakres problemów z tym związanych. Chyba nie był w pełni świadomy jak skomplikowana jest ta przeróbka, teraz ma obraz całości. Decyzja należy do niego.
  • Moderator Samochody
    Jak już szanownego autora nosi, to zawsze może sobie sam skaner zmajstrować z napięciowo strojonej głowicy TV. Tu na forum nawet gdzieś był opis. Bez żadnego strojenia da się to zmajstrować.
  • Poziom 39  
    robokop napisał:
    może sobie sam skaner zmajstrować z napięciowo strojonej głowicy TV

Jaką to będzie miało czułości i selektywności, nie będzie z tego dobrego odbiornika.
  • Poziom 39  
    Rezystor240 napisał:
    Jaką to będzie miało czułości i selektywności, nie będzie z tego dobrego odbiornika.

To zależy od toru pcz. Wykorzystując pcz. z choćby owego "murzynka" można osiągnąć niezłe parametry.
  • Moderator Samochody
    Rezystor240 napisał:
    Lepszą niż
    Rezystor240 napisał:
    za 30zł kupisz odbiornik USB wpinany do komputera. Pasmo jest ogromne jak na dzyndzel USB. Minus jest tylko taki, że będziesz musiał bawić się z oprogramowaniem do tego.
    Wytłumaczyć czemu, czy sam złożysz samokrytykę?
  • Poziom 39  
    robokop napisał:
    Wytłumaczyć czemu

Dlatego, że ma bardzo szeroki zakres odbieranej częstotliwości. Kosztem słabej czułości. Coś za coś.

Mogę się mylić, a z chęcią wysłucham Twego uzasadnienia.
  • Moderator Samochody
    Rezystor240 napisał:
    Dlatego, że ma bardzo szeroki zakres odbieranej częstotliwości. Kosztem słabej czułości. Coś za coś.
    Bo to przede wszystkim odbiornik TV - czyli silnego sygnału, o szerokości kanału kilku MHz. Jak wykorzystujesz tylko "prawdziwą" głowicę TV, możesz sobie dowolnie kształtować szerokość kanału budując p.cz. A i czułość zdecydowanie lepsza. Kilkanaście lat się już w to nie bawię - a kilka urządzeń zrobiłem, właśnie min. na głowicach TV czy przerabiając Radmory 3001.
  • Poziom 41  
    Szanowni Koledzy, miał być koniec dyskusji, ponieważ:
    YoGi0200 napisał:
    A Wy teraz wyskakujecie z przerabianiem głowicy od TV.
    Owszem, można i tak (robiłem kiedyś, coś podobnego celem odbioru pasma lotniczego: AM), lecz czy to nie jest przerost formy nad treścią ?.
  • Poziom 39  
    gumisie napisał:
    A Wy teraz wyskakujecie z przerabianiem głowicy od TV.

Nie teraz bo od początku informujemy autora że przeróbka CB na 2m to delikatnie mówiąc średnio udany pomysł. Teraz przedstawiamy co ewentualnie mógłby zrobić gdyby "zaraził" się radiotechniką.
  • Poziom 41  
    zworys napisał:
    Teraz przedstawiamy co ewentualnie mógłby zrobić gdyby "zaraził" się radiotechniką.
    No właśnie: "gdyby".

Skoro Autora tematu interesuje ta częstotliwość:
    YoGi0200 napisał:
    172,585
    To nic prostszego aby zbudować odpowiedni konwerter, przełączyć CB np: na CH4 FM i "słuchać".