Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora AS 502 - Tuner Diora AS 502 - podłączony do kablówki bardzo słabo odbiera

Malas1984 24 Aug 2019 20:49 1374 26
Suntrack
  • #1
    Malas1984
    Level 29  
    Witam wszystkich. Tematów było wiele, ale nie znalazłem rozwiązania w żadnym z nich więc postanowiłem założyć nowy i mam nadzieję, że nie oberwie mi się za to od moderatorów czy samego admina. Mianowicie posiadam tuner radiowy Diora AS502 podłączony do sieci kablowej w bloku (Vectra) i bardzo słabo odbiera stacje radiowe FM . Po tym jak zajrzałem do środka znalazłem przeróbkę w torze zasilania przy układzie stabilizacji napięcia IC205 TDA8138S na ścieżce od nóżki nr 2 na napięciu 18,8V. Jest to dioda Zenera na 16V, rezystor 1,5kOhm, tranzystor BC238 lub 338 - słabo widać cyferki :-/ , pewnie jakiś npn. Rozumiem, że jest to przeróbka na przeciętej ścieżce by napięcie, które się sypnęło kiedyś te 18,8V odzyskać. Względem masy za tym układem dalej jest napięcie 18,38V - 18,49 V. Względem masy na nóżce 1 jest 9,44V, na nóżce 8 jest 12,20V, na nóżce 9 jest 5,30V. Wydaje mi się ok. Napięcia bardzo niewiele się zmieniają. Jeśli wiecie co może być nie halo z tym to proszę podpowiedzi. Może antena z kablówki lipny sygnał? Może potrzeba anteny dipol 2 x drut miedź/mosiądz/aluminium po 72 cm? No bo żeby w miejscowości, w której mieszkam i na 8 piętrze stacji o mocnym sygnale wszędzie słyszalnych jak RMF FM, ZET, ESKA, RMF MAX itp nie mógł odbierać to już śmiech. Czy możliwe, że rozstroił się tor p.cz, heterodyny? Czy trymery i kondensatory ceramiczne po latach (myślę, że 95r) mogą się różnić wartościami od tego gdy były nowe, a teraz po 23 - 24 latach? Diora miała dobre sprzęty. Dziękuję pozdrawiam.
  • Suntrack
  • Helpful post
    #2
    Krzychu7
    Level 40  
    Ta "kablówka" już dawno nie nadaje programów radiowych w paśmie FM. Są one dostępne tylko "cyfrowo" na ich dekoderach.
    Musisz więc zainstalować indywidualną antenę FM.
  • #3
    Malas1984
    Level 29  
    Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że dipol wspomniany przeze mnie zda się. Wiesz, myślałem, że stereodekoder TDA1578A się sypie, spróbuję tego dipola, pozdrawiam.
  • Helpful post
    #4
    Krzychu7
    Level 40  
    Spróbuj podłączyć odcinek przewodu do środkowego styku gniazda antenowego i zobacz jak wtedy odbiera.
  • Helpful post
    #5
    xpira
    Level 25  
    W żadnym wypadku nie można podłączać tunera tego typu do kablówki grozi to uszkodzeniem tunera. Do AS-a najlepsza antena to dipol na UKF lub kawałek kabla podłączonego do gniazda anteny.
  • #6
    Malas1984
    Level 29  
    Witam ponownie. No i sprawa się uregulowała! Wszystko jasne! Wszyscy mamy rację! Choć ja jeszcze nie byłem pewien bo podejmowałem próby pomiarów, ale pomału łapałem trop z tym dipolem ;-) . Odłączyłem od kablówki przewód koncentryczny i odizolowałem 1,5m go, zdejmując izolację oraz siatkę/ekran/masę zostawiając tylko 3cm siatki skręconej w jedną żyłę. Gorący uciąłem w połowie czyli ok 75cm, pozostało 75cm gorącego w izolacji, to ucięte 75cm gorącego w izolacji podłączyłem do siatki/ekranu/masy - wspomnianej zarobionej jednej żyły, zaizolowałem ładnie na sztywno i oto powstał dipol pionowy. Akurat mam na rogu słupek meblowy o wysokości 2m to na tylnej ściance przykleiłem taśmą w pionie go i jest git. Wróciły stacje jak trzeba myślę. A człowiek zamiast od razu podejrzewać, że wina anteny to szuka nie wiadomo czego... Dlaczego można uszkodzić tuner AS502 przy kablówce? Jakieś napięcie jest tam lub się pojawia? Dziękuję obu Wam! Życzę miłej nocy. Pozdrawiam. Wszystkiego dobrego.
  • Suntrack
  • #7
    xpira
    Level 25  
    Malas1984 wrote:
    Dlaczego można uszkodzić tuner AS502 przy kablówce? Jakieś napięcie jest tam lub się pojawia?

    W kablówce jest napięcie ok.14V(częstotliwości tego sygnału nie mierzyłem ) takie napięcie jest niebezpieczne dla układu wejściowego anteny.
  • #8
    Malas1984
    Level 29  
    Witam. Tak teraz właśnie myślałem, że jakieś napięcie może tam występować. Mam nadzieję, że nic tam nie poleciało przez to długotrwałe podłączenie, tuner działa więc chyba miałem szczęście. Symetryzator nie potrzebny raczej. Myślę, że na przyszłość komuś się przyda. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
  • #9
    ml
    Level 29  
    xpira wrote:
    Malas1984 wrote:
    Dlaczego można uszkodzić tuner AS502 przy kablówce? Jakieś napięcie jest tam lub się pojawia?

    W kablówce jest napięcie ok.14V(częstotliwości tego sygnału nie mierzyłem ) takie napięcie jest niebezpieczne dla układu wejściowego anteny.



    Sygnał na poziomie 14 v przesteruje każdy odbiornik i nie sądzę by takowe napięcie w.cz. tam występowało. Czy mierzyłeś je pomiędzy żyła gorącą a ekranem przewodu? Swego czasu na starym AZARTcie na oplocie przewodu miałem napięcie ok 70V w stosunku do kaloryfera i dotknięcie jednoczesne kabla i rurki powodowało delikatne "kopnięcie" po łapkach. Jednak pomiędzy żyła gorącą i ekranem przewodu napięcie było na poziomie niemierzalnym dla mojego miernika.
  • #10
    Malas1984
    Level 29  
    Właśnie, pamiętam jak telewizory "kopały" na wejściu antenowym, następował przeskok iskry nawet czasem - oczywiście nie z odległości 5mm czy coś, ale jak się wkładało wtyk do gniazdka i źle się złapało można było poczuć ;-). Kiedyś miałem podłączone sprzęty audio pod kablówkę w bloku, tv, tuner itd, co za tym idzie masa anteny była na masie całego sprzętu poprzez połączenia chinch z tunera jak wiadomo. 3m dalej miałem biurko z PC, do PC poprowadziłem przewód AUX by słuchać muzyki z PC i przepinałem kiedyś jacka 3,5mm w karcie dźwiękowej PC bo coś czyściłem. Poszła iskierka przy wkładaniu i jeden kanał karty dźwiękowej PC poszedł do ...... Karta była zintegrowana więc musiałem zewnętrzną zakupić i wcisnąć. To takie wspomnienie.
  • #11
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    Jakie 14V w kablu antenowym? Skąd wytrzasnąłeś taką wiedzę?
  • #12
    Malas1984
    Level 29  
    Witam. O, jest marian1981.02 :-) . marian, czytałem wiele tematów na temat problemów AS502 zanim założyłem nowy. Były tam różne problemy typu gubienie stacji, problemy z wyświetlaczem, brak strojenia, buczenie, brumienie itp i znalazłem dużo info, że wymiana kondensatorów elektrolitów pomagała, już nie wspomnę, że stabilizator kilkunapięciowy tam szaleje. Jak to jest z tymi elektrolitami w końcu ? Bo ludzie piszą, że padają - schną, a i nawet na YT Reduktor szumu w jakimś odcinku o sprzęcie UNITRA, Diora wspomniał o słabych elektrolitach. Pozdrawiam.
  • #13
    xpira
    Level 25  
    Nie sądzę aby wymiana elektrolitów była potrzebna elwy trzymają swoją pojemność latami, ale jest jeden problem z czasem rośnie im pojemność, a razem z pojemnością rośnie również ESR. Należy wymienić te elektrolity które robią się ciepłe lub nie trzymają pojemności.
  • #14
    Malas1984
    Level 29  
    A co powiecie na to gdy podczas słuchania radia słychać lekkie buczenie gdy się wsłucham? Stereo też szumi. Są na to jakieś recepty mądre i fachowe? Kondensatory elektrolity w zasilaczu wymieniłem 2200uF i 1000uF na 3500uF i 1200uF. Raczej zasilacz odpada, no chyba, że stabilizator się kaszani....
  • #15
    xpira
    Level 25  
    Jeśli występuje szum to można spróbować zestroić filtry i wzmacniacz jeśli to nie pomoże można wymienić tranzystory w głowicy. Jeśli jest to brum, przydźwięk sieciowy ok.50HZ to należy dołożyć do głównego kondensatora zasilacza drugiego jeśli przydźwięk zniknie należy go wymienić można też wymienić wszystkie małe elektrolity do 47uf. Jest jeszcze taka możliwość, że masz problem z pętlą masy. Być może popełniono jakiś błąd przy przestrojeniu.
  • #16
    bogdan4747
    Level 16  
    Antena zrobiona z kawałka przewodu koncentrycznego o niewiadomym zysku a ktoś się wsłuchuje w jakieś drobne szumy, ktoś inny proponuje strojenie filtrami w głowicy, jeszcze ktoś inny wymienia kondensatory elektrolityczne, dokłada pojemności bo będzie lepiej, porady typu należy poprawic fabrykę. Nigdy nie stwierdziłem zwiększenia pojemności w swojej długoletniej praktyce. Jak czytam takie porady to zgroza.
  • #17
    Malas1984
    Level 29  
    bogdan 4747, wiem, że antena ma w tym położeniu i o tej konstrukcji ma zyski i poziom sygnału oraz jego poprawność na poziomie "x", ale napewno lepiej się sprawuje niż "kablówka" ;-). Problem szumiącego stereo to nie tylko mój problem bo znalazłem wiele wątków na ten temat na elektrodzie i innych forach elektronicznych dotyczących tego tunera AS 502, a wielu osób posiadających ten tuner. Gdzieś tam nawet napisano, że trzeba zrobić modyfikacje w stereodekoderze TDA 1578A, gdzie indziej, że rozstroił się tor p.cz, gdzie indziej o heterodynie i jeszcze gdzieś, że stabilizator TDA 8138S z napięciami +5V i +12V siada oraz kondensatory 2200uF i 1000uF za mostkami także i napięcia skaczą lub są niewystarczające dla strojenia i procesora, następni piszą o wymianie kondensatorów 47uF, tranzystorów. Można dostać naprawdę zawrotu głowy. Ja kiedyś dawno temu mój egzemplarz zakupiłem z Allegro za 60 zł , ktoś już kiedyś wymienił wszystkie elektrolity małe i dorobił układ na ścieżce 2 stabilizatora IC205 chyba TDA 8138S przecinając ją i wstawiając tranzystor BC238 lub 338 w przelot ścieżki E i C, a B na połączeniu rezystora 1,5kOhm idącego z + kondensatora 2200uF w zasilaczu i diody Zenera 16V dołączonej do masy. To chyba dla uzyskania padającego napięcia stabilizatora TDA 8138S +18.7 V. Wiem, że z tym stereo szumiącym u mnie może może przy tej antenie być cyrk, ale u wszystkich.... Wydaje mi się, że Diora, UNITRA itp kiedyś tworzyli dobre sprzęty choć dużo mówi się jednak o niedoskonałościach. Tak samo na temat elektrolitów Elwy wiele dywagacji. Nie wiem, myślę też, że fabryki nie powinno się poprawiać, ale jednak zdarzają sprawy, które fabryka skopała. xpira, nie zrobię żadnego strojenia bez aparatury pomiarowej i doświadczenia oraz tego jaki jest sygnał na moim "dipolu". Kręcąc trymerami, potencjometrami i rdzeniami cewek w ciemno można sobie dopiero narobić szumu na dobre. Coś takiego jest na przeciętej nóżce 2 IC205 TDA 8138S na BC338, 1,5kOhm, DZ16V. Diora AS 502 - Tuner Diora AS 502 - podłączony do kablówki bardzo słabo odbiera . Pozdrawiam.
  • #18
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    Malas1984 co Ty masz za problemy z tym tunerem? Ja posiadam go od 23 lat i jedyna rzecz którą w nim wymieniałem to był jeden segment wyświetlacza, kondensatory wszystkie oryginał. Żadnych modyfikacji nie trzeba robić.
  • #19
    Malas1984
    Level 29  
    Witam, marian1981.02, można powiedzieć, że podłączenie do kablówki "Vectra" było błędem co już jest zmienione i tuner ruszył, czy u Ciebie też delikatnie słychać buczenie przy słuchaniu radia? Bo o szumach stereo to nie będę wspominał ponieważ tutaj jest kilka spraw jak wspomniana przeze mnie antena z kawałka przewodu zawieszona w domu za szafką i warunki w mieście na VlII piętrze choć z tej strony - balkon, mam otwarty teren i lotnisko, które musiałyby być na 100% ok wg pomiarów czego nie dokonam bez aparatury. Czy też masz takie buczenie ciche w głośnikach podczas słuchania stacji radiowych? W moim jak już wspomniałem ktoś przeciął ścieżkę 2 stabilizatora TDA 8138S i wstawił układ wspomniany przeze mnie. Padło napięcie na tej nóżce i ktoś zrobił to w taki sposób czy jak? Pozdrawiam.
  • #20
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    Nie wiem po co ktoś zrobił dodatkowy stabilizator napięcia 18V na wejściu tego TDA. Według mnie bez sensu, ale nie powinno to mieć wpływu na pracę tunera. U mnie nic nie buczy. Buczenie może być spowodowane przez zakłócenia z zewnątrz. Ale jak to jest na wszystkich stacjach, to raczej jakiś problem z tunerem.
  • #21
    pikarel
    Level 37  
    Przydźwięk znika przy sile głosu ustawionej na 0 (zero)?
    Jeśli tak, to szukaj uszkodzenia w filtracji i stabilizacji napięcia zasilającego:
    -tor p.cz
    -tor audio (do regulatora siły głosu).
  • #22
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    pikarel wrote:
    tor audio (do regulatora siły głosu).
    Jakiego regulatora siły głosu?
  • #23
    Andrzej L.
    Level 31  
    A czy autor wątku jest pewien, że lokalne nadajniki na pewno emitują czyste nośne bez brumu? Wiele nadajników zamontowanych na przysłowiowym kominie słynie z brumu, bo w.cz. gdzieś lata po torze m.cz. nadajnika i pięknie brumi.
    Na innym odbiorniku te same stacje grają bez przydźwięku sieci?
    Jaka pewność, że stabilizator masz sprawny?
    Ta pajęczyna na wejściu stabilizatora mnie martwi. Wywaliłbym to i podpiął jak należy. Jakiś majster może się zasugerował, że w stanie spoczynku na elektrolicie filtrującym na tej linii jest dużo ponad 18V i postanowił napięcie obniżyć?
    Prostym testem byłoby tu podłożyć sprawdzony zasilacz na stabilizatorach 7805, 7812 z mostkami gdzie wszystkie diody są poblokowane równoległymi pojemnościami ceramicznymi 22-47nF. A nie jak tu oszczędnie jeden kondensator 220nF na 4 diody.
    Dobrze zrobiony zasilacz, jeżeli ma stabilizatory napięcia sprawne to nawet jakbyś w dwóch liniach 5V i 12V miał za mostkami skromne 470uF to już nie powinno być śladu przydźwięku.
    Szum na stereo możesz mieć, bo odbierasz w pionie stację, która nadaje w poziomie. Z tego co widzę w rejonie Bydgoszczy są stacje nadające zarówno poziomo i pionowo.
    Może to czego słuchasz jesteś ustawiony tyłem z odbiorem, a mocy to nie ma wielkiej i szum masz zapewniony, a z kierunku z którego masz balkon dodatkowo może nadawać inna stacja, która na twojej słuchanej generuje ci sztuczny szum, bo mieszacz już się przesterował w głowicy.
    Co do przedmówców, że można uszkodzić tuner podłączając do kablówki.
    Uszkodzić jakby tam prądy płynęły w koncentryku po kilka Amperów :)
    Głowica wejście antenowe 75 Ohm ma transformatorowe, ~2zw. drutu DNE ~0,5mm. Dla prądów do 100kHz praktycznie zwarcie ono stanowi. Jeżeli są tam nawet jakieś "przebicia" od innych użytkowników (a ekran sieci kablowej jest dziwnym przypadkiem izolowany od ziemi) od ich zasilaczy impulsowych i ich wejściowych filtrów zasilania 230V~ gdzie po kilkadziesiąt nF od linii zasilania jest przeważnie wstawianie do "uziomu", który wisi w powietrzu, to i tak wejście transformatorowe większość tych sygnałów zwiera do masy, bo to nie w.cz. 1GHz. Zresztą mosfet na wejściu głowicy, gdyby nawet nie było tego transformatora wejściowego, ma na bramkach w swojej strukturze wbudowane diody Zenera, które chronią go przez zniszczeniem (pod warunkiem, że ładunek niszczący nie jest w stanie wygenerować na bramkach prądów po zadziałaniu zabezpieczenia, dla diod Zenera większych niż kilkadziesiąt mA, które powyżej tej wartości zniszczą już same diody).
    Może jakąś sztuczną pętlę masy przez przypadek stworzyłeś na linii tuner - wzmacniacz i to powoduje buczenie?
  • #24
    Krzychu7
    Level 40  
    Pamiętam, że kiedyś też miałem problem z lekkim przydźwiękiem w tym tunerze. Problem powodował transformator sieciowy, który jest przykręcony bezpośrednio do metalowego spodu tunera.
    W starszych tunerach Diory transformator był w plastykowej obudowie, a tu zaoszczędzili.
    Można spróbować odkręcić transformator i postawić dla testów na jakiejś nieprzewodzącej podstawce.
  • #25
    Loker
    Level 39  
    TDA8138S ma maksymalne napięcie wejściowe bodajże 20V. Miałem kiedyś z nim problemy w AS 502 - już nie pamiętam, czy wyłączała się jedna sekcja czy obie (5 i 12V). Po zmierzeniu napięcia wejściowego okazało się, że przekracza ono maksymalne dla TDA8138S (skutek przejścia z 220 na 230V ?). W każdym razie metoda brutalna - odwinięcie iluśtam zwojów uzwojenia wtórnego transformatora sieciowego pomogło. Podejrzewam, że wspomniany przez Ciebie układ z diodą Zenera i tranzystorem pełni analogiczną rolę.
  • #26
    marian1981.02
    Unitra equipment specialist
    Loker wrote:
    Po zmierzeniu napięcia wejściowego okazało się, że przekracza ono maksymalne dla TDA8138S
    Loker wrote:
    Podejrzewam, że wspomniany przez Ciebie układ z diodą Zenera i tranzystorem pełni analogiczną rolę.
    Pewnie o to chodziło. Ale tak jak wspominałem ja używam tego tunera bez żadnych przeróbek.
  • #27
    Malas1984
    Level 29  
    Witam Panowie. Chciałbym podziękować wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi w temacie. Problem rozwiązany: 1. Podłączenie do kablówki okazało się lipą i kawałek anteny, o której wspomniałem może nie jest szczytem super sygnału, ale jest ok. 2. Buczenie i szumy na "Stereo" zniknęły, a dlaczego? Bo tuner ze wzmacniaczem stał blisko tv oraz urządzenia WiFi w odległości ok 30-40 cm. Teraz przeniosłem sprzęt wyżej i obok w odległości ok 150 cm i wydaje mi się, że jest ok. WiFi lubi "siać" pięknie, a w TV przetwornica na czuwaniu także delikatnie może "siać". Myślałem przez chwilę żeby wywalić ten układzik i sprawdzić jak napięcia i tuner, ale pozostawiłem w spokoju tę 2-gą ścieżkę TDA 8138S. Pozdrawiam wszystkich.