Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik i dmuchawa do pieca

25 Sie 2019 09:34 288 12
  • Poziom 7  
    Witam. Posiadam piec zwykłego kopciucha. Już dawno bym złozył wniosek i starał się o dotację na piec na pellet ale mieszkam we wspólnocie 4 rodzinnej i nic nie można zrobić z dotacjami. A więc chciałbym w tym kopciuchu założyć dmuchawe i sterownik żeby utrzymywał mi zadaną temperaturę. Teraz mam tak że w połowie nocy mi wygasa bo nie mogę narzucić pełnego pieca ponieważ zaraz by się gotowało. Tak samo za dnia staram się narzucać po poł pieca i muszę chodzić co 2 godziny. Czy mogę bez problemu założyć dmuchawę i sterownuk do tego pieca?? jak tak to czy każej firmy czy musi być jakiś specjalny??. Pozdrawiam Sterownik i dmuchawa do piecaIMG_201908...093010.jpg Download (3.63 MB) Sterownik i dmuchawa do piecaIMG_201908...093017.jpg Download (3.83 MB)
  • Poziom 37  
    Witam !
    Czy w tym kotle nie ma możliwości zastosowania "miarkownika ciągu" ?
  • Poziom 7  
    Witam. A jak sprawdzić czy jest taka możliwość?? Ogólnie to kupiłem nie dawno te mieszkanie i chciałem kupić jakiś używany sterownik i dmuchawę i żeby ktoś mi zamontował bo i tak za rok czy dwa będę wymieniał piec. Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Odsłoń całą górę kotła, pokaż zdjęcie, być może jest możliwość wkręcenia miarkownika ciągu.

Jeśli by miała być dmuchawa i sterownik to gdzie chcesz zamontować dmuchawę ?
    Osobiście kilka lat temu zamontowałem dmuchawę do dolnych drzwiczek kotła, wsypywałem opał raz dziennie prawie cały kocioł i rozpalałem od góry.
    Przed tą zmianą sprawdziłem szczelność dymową kotła aby mieć pewność że nie zapanuję nad ogniem.

Czy kupisz używany sterownik nie wiem.
  • Poziom 14  
    Witam mam pytanie czy są uszczelki w drzwiczkach w trzech takie ze sznurka specjalnego jak są to zamontuj wentylator w dolnych dzwiczkach tam gdzie jest wlot powietrza okrągłe kółko to na dole i czujnik do rury odprowadzającej ciepłą wodę i będzie działać .
  • Poziom 37  
    Nie chodzi o rozbieranie kotła, tylko o pokazanie kotła od góry bez "dodatków" leżących na kotle.
    Jeśli chcesz rozpalać od góry to zacznij od przeczytania:

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/

Pierwsze rozpalenie od góry !

Przed pierwszym rozpaleniem od góry powinieneś sprawdzić wszystkie punkty wymienione powyżej, a szczególnie szczelność wszystkich drzwiczek. Prosty test: przy zamkniętych drzwiczkach i wszystkich klapkach, wrzucona do kotła paląca się gazeta powinna zgasnąć przed wpaleniem z braku tlenu. Jeśli tak nie jest zapewne gdzieś są nieszczelności, i to spore. Przyjrzyj się temu, bo po rozpaleniu możesz być zaskoczony, że kocioł zagotuje wodę mimo pozamykania mu wszystkich kla­pek. Szczególnie krytyczne są dolne drzwiczki.

Mając to za sobą, w celu rozpalenia postępuj wedle poniższej instrukcji.

1. Przygotuj węgiel w ilości ok. 1/3 maksymalnego załadunku, nieco suchego drewna w szczapach grubości przedramienia oraz inną rozpałkę, jakiej zwykle używasz w nieco większej ilości (chrust, słoma, papier — byle nie śmieci, łatwopalne płyny ani stare buty).

2. Wybierz popiół z pieca do metalowego wiadra. Wsyp cały węgiel na ruszt. Warstwa powinna mieć min. 15cm grubości.

3. Wyrównaj warstwę węgla i ułóż na niej grubsze drewno tak, by możliwie szczelnie przykrywało węgiel

4. Na środku ułóż stosik z drobniejszego drewna i np. gazety, która umożliwi jego rozpalenie

5. Zamknij dolne drzwiczki. Przy pomocy śruby regulacyjnej uchyl klapkę dolną (powietrza głównego) na ok. 1cm (jeśli nie masz dmuchawy).

6. Jeśli w górnych drzwiczkach posiadasz klapkę czy otwory doprowadzające powietrze otwórz je. Jeśli jest to klapka, uchyl ją na 1cm.

7. Podpal rozpałkę i zamknij drzwiczki. Jeśli w górnych drzwiczkach nie posiadasz żadnych otworów napowietrzających, na początku uchyl drzwiczki nieznacznie, aby roz­ałka mogła się zająć ogniem.

8. Jeśli kocioł posiada dmuchawę ustaw ją na ok. 20% mocy. Właściwą intensywność nadmuchu powinieneś ustalić po obserwa-cji tego, co wydobywa się z komina, kiedy już węgiel się rozpali. Gęsty, czarny dym będzie oznaczał zbyt duży nadmuch, a gęsty, biały lub siwy zbyt mało powietrza.

9. Jeśli kocioł posiada sterow­nik ustaw temperaturę zadaną wstępnie na ok. 60 stopni nawet jeśli zwykle paliłeś mocniej. Będziesz miał margines bezpieczeństwa w razie gdybyś zauważył jakieś problemy.

10. Kiedy w kotle będzie słychać już ogień, możesz iść zająć się innymi sprawami. Jednak przy pierwszych kilku próbach może zdarzyć się, że rozpałka zgaśnie, zanim zajmie się grubsze drewno i węgiel. Pomóc może dodanie jej w większej ilości, większe uchyle­nie dolnej klapki powietrza głównego lub tej w górnych drzwiczkach (o ile jest).

11. W momencie, gdy zajmie się grubsze drewno i węgiel, pojawi się zapewne trochę dymu z węgla. Nie będzie go jednak tak dużo, jak w przypadku tradycyjnego palenia. Węgiel będzie się teraz palił wolniej mniej intensywnie niż zwykle (temperatura będzie rosła powol - to normalne), a w miarę powstawania warstwy żaru, dymu będzie coraz mniej.

12. Gdy cały zasyp rozżarzy się (poznasz to po tym, że dolne drzwiczki — te mające kontakt z paleniskiem przy ruszcie będą ciepłe), możesz zmniejszyć dopływ powietrza głównego uchylając klapkę na 1-2mm (lub dostoso­wać do utrzymania żądanej temperatury wody wycho­dzącej z kotła) oraz zamknąć dopływ powietrza przez górne drzwiczki. Od tej chwili kocioł nie wymaga już obsługi, aż do ponownego rozpalenia. W szczególności nie wymaga czyszczenia rusztu pogrzebaczem — popiół nie przeszkodzi w dobrym spalaniu.

Ja tak zaczynałem.

Do uszczelnienia użyłem taśmy/sznura samoprzylepnego podobnego do tego:
    https://www.leroymerlin.pl/kominki/akcesoria-...ly-10mm-x-3mm-2-5mb-dortech,p149171,l925.html

Kupowałem na Allegro.
    To było około osiem lat temu.
  • Poziom 7  
    ok dzięki bardzo na pewno spróbuję tylko muszę uszczelnić kocioł i kupić miarkownik ciągu. Jaki by pasował do mojego pieca??
  • Poziom 37  
    jejeje00 napisał:
    Jaki by pasował do mojego pieca??

Nie wiadomo czy w Twoim kotle jest miejsce do wkręcenia miarkownika ciągu ! Nie pokazałeś zdjęcia kotła od góry bez dodatków.
  • Poziom 7  
    czyli co pozostaje w moim przypadku??
  • Poziom 37  
    jejeje00 napisał:
    czyli co pozostaje w moim przypadku??

W poście wyżej napisałeś że chciałbyś aby Tobie ktoś zamontował dmuchawę i sterownik.
    Mi się wydaje że sam musisz ocenić sytuację, czy jest możliwość zamontowania dmuchawy ?
    Sterownik musi posiadać odczyt i nastawę temperatury i płynną regulację obrotów, widziałem taki zestaw na Allegro za około 200zł+ wysyłka.
    Czy Ktoś jest to Tobie zamontować i potem dać gwarancję że będzie dobrze działać nie wiem, po zamontowaniu uruchomienie i dobranie programu to kilka dni obserwacji, podobnie jak przy uruchamianiu kotła z podajnikiem.