Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy Termet Gold Plus - wylot spalin.

25 Sie 2019 11:33 537 6
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich!
    Przymierzam się do wymiany kotła z węglowego na gazowy.
    Wybór padł na Polski produkt Termet Gold Plus 20 lub 24kw. Powierzchnia ogrzewana 170m2. bez podłogówki instalacja miedziana.
    Popytałem trochę w sklepach hydraulicznych jak to jest z kominem do tych kotłów.
    Czy mam zrobić wylot za ścianę (około 1,5 m/b) czy dawać rurę 60/100 w komin około 11 metrów.
    Powiem szczerze że już zgłupiałem każdy mówi co innego.
    Jedni twierdzą że jak jest rura w komin to jest mniejsze spalanie ze względu na to że powietrze zasysane zdąży się już ogrzać od spalin.
    Inni mówią że wypuścić za ścianę jak jest taka możliwość będzie tak samo działać i będzie taniej.
    Dlatego postanowiłem zapytać na forum co Wy o tym sadzicie.
  • Poziom 25  
    Koszty instalacyjne będą sporo niższe przy rurze przez ścianę. Rura 11m w szachcie to będzie droższa o ok 1500zł.

Koszty eksploatacyjne będą niższe o około 3% (o tyle będzie mniej więcej mniejsze spalanie) przy rurze w szachcie kominowym.

Zasadnicze pytanie, jak mniemam chcesz wykorzystać obecny przewód kominowy, który był przewodem dymnym kotła węglowego? Jeśli tak, to czy kocioł węglowy miał wstawioną rurę z nierdzewki w kominie?

Jeśli nie było rury dla kotła węglowego i komin jest po prostu brudny od sadzy i smoły, to w opcji przewodu w szachcie dla kotła gazowego zostaje ci tylko opcja systemu rury w rurze (przewód koncentryczny) co trochę zwiększy cenę tej opcji, gdybyś się na nią zdecydował.

Gdyby komin był czysty (lub byłby drugi kanał dymowy, dotychczas nieużywany) dość tanio wychodzi system tylko jednej rury (spalinowej) dla kotła gazowego w szachcie. Powietrze zasysa sobie wtedy szachtem, wypluwa spaliny rurką wycentrowaną w środku szachtu.

Poczytaj:
    http://www.oszczedzanieprzezogrzewanie.pl/prz...-kondensacyjnych-sposoby-prowadzenia-rodzaje/

Rura przez ścianę ma jedną wadę, po jakimś czasie elewacja trochę zbrzydnie przy wylocie spalin. Drugi problem to to, że wtedy 24KW odpada, jest zbyt mocny na to rozwiązanie.

Mając czysty przewód kominowy, wybrałbym opcję rury spalinowej w szachcie i czerpnię powietrza przez szacht.
  • Poziom 39  
    Rurę dajesz dłuższą za ścianę i nic nie wpływa na elewację. U mnie wystaje poza okap ok. 80 cm od ściany.
    Co do wylotu to kocioł ma wyjście pod system 60/100 i potrzeujesz specjalne kolano wyjściowe z kotla.
    Osobiście wybrałbym 20kW bo 24 nie może być montowany przez ścianę i ogólnie za.duzy na 160m2. Przy pracy CWU i tak nie.zauważysz różnicy w.mocy przy zbiorniku CWU.
    Jeśli ma.być dwufunkcyjny to powinien być 24kW , ale odpada wylot przez ścianę.
  • Poziom 16  
    Obecny przewód dymny kotła węglowego wykonany jest z rur ceramicznych fi 200. Jest w miarę czysty ponieważ rury mają gładka powierzchnie wewnętrzną.
    Jednak postanowiłem ten obecny komin zostawić sobie na wypadek w.
    Obok niego mam zapasowy kanał nigdy nie używany z białej cegły 24 cm x 12 cm. Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie system z jedną rura w szachcie tak jak mi zaproponowałeś.Ciekawy jestem reakcji hydraulika jak mu wyskoczę z tym pomysłem.
    To jeszcze bym poprosił o podpowiedz z jaką mocą kocioł mam kupić 20kw czy 24kw. Też mi wodę z mózgu zrobili sprzedawcy i kilku hydraulików.
    Jedni twierdzą że 20 kw w zupełności wystarczy, drudzy że 24 kw bo i tak kocioł ma modulacje i sobie dobierze moc.
    Budynek dobrze ocieplony około 130 l wody w obiegu z obecnym piecem weglowym .Instalacja w miedzi ,niestety same grzejniki (brak podłogówki) zasobnik na wodę 210 l z dwiema wężownicami.

Dodano po 48 [minuty]:

Wybór raczej padnie na rurę w kanał nowy nie używany z systemem szachtowym. Tak będzie chyba najrozsądniej.Wiem że obecnie kominy wykonywane są z kwasówki i z jakiegoś pcv. Różnica w cenie ponoć jest znaczna a ciekawe jak z jakością .Czy wato jest wybrać pcv i zaoszczędzić parę groszy czy z kwasówki zrobić ?
  • Poziom 32  
    Wybierz sobie ten kocioł, który ma mniejszą moc minimalną, czyli większy zakres modulacji, jak mają taką samą to weź większy, ale wtedy tylko rura w komin, dla mniejszego zawsze zostanie wybór czy za ścianę czy w komin.
    Te 3% mniej zużycia to nie wiem skąd by się miało wziąć, nawet jeśli to przy rachunkach w dobrze ocieplonym domu 2000/rok x 3%=60zł oszczędności rocznie. Powietrze prowadzone kominem ogrzewa się też od szybu komina, a ten od pomieszczeń.
  • Poziom 25  
    Celuj w 20kW a pewnie 17KW by dał radę. 14KW to już trzeba by policzyć maksymalne zapotrzebowanie na ciepło w największe mrozy plus rezerwa z 2KW na CWU. Jako że to 170m2 i potrzebujesz komina 11m to domyślam się ze to budynek 2-kondygnacyjny (plus ewentualna piwnica) i użytkowe lub nieużytkowe poddasze. W takim przypadku pewnie masz co najmniej jedną kuchnię i 2 łazienki.

Jak mniemam wchodzi w grę tylko kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem (o wielkości pewnie 120-150, max 200 litrów)

Ogólnie co do zasady, kocioł o mniejszej mocy maksymalnej, ma też mniejsza moc minimalną (są sporadyczne wyjątki).

ile szło ci węgla na sezon grzewczy i np ile w mroźny miesiąc np styczeń? Jakiej mocy jest obecny kocioł węglowy i jakiego typu (górnopalny śmieciak palony pewnie od dołu, dolnopalny, retortowy z podajnikiem)? Jakie miałeś temperatury na kotle w największe mrozy?
  • Poziom 15  
    Mam krótki komin przez ścianę o długości około metra. Przy dużym mrozie pojawia się problem z uruchamianiem w kotle systemu przeciwzamarzeniowego. W pomieszczeniu jest kilkanaście stopni na plusie, ale jak jest na zewnątrz minus 15, to temperatura na kotle spada pewnie przez krótki komin.