Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz nie gra-brak sygnału,Pomocy!!

17 Wrz 2005 19:19 1134 12
  • Poziom 10  
    Witam.pisze bo mam problem ze wzmacniaczem.Od razu mówie ze jest to samorobny,robiony od podstaw.Chodzi mi o jeden kanał.Kiedyś grał na koncówkach mocy 2* D313E.Co jakiś czas padały aż w końcu padły też dwa tranzystory sterujące na płytce od kanału(jeden z nich- 2SD2012,drugi jest wytarty :)-jakiś stary cemi chyba)Teraz jako koncówki mocy włożyłem parke:jeden BD243C i jeden BD244C jako sterujące zaś: BD139 i BD140.Po uruchmomieniu wzmacniacza nic nie padło niby jest dobrze a jak podłącze kolumne to nic nie gra-nie ma sygnału.Prosze o pomoc !! Nie wiem czy jest to wina koncówek mocy ze zastowałem teraz dwa różne (p-n-p i n-p-n) Proszę pomóżcie!!
  • Poziom 26  
    Jeżeli nie ma pewności co do polaryzacji można sprawdzić zasilanie emitera. W przypadku NPN emiter na minus a PNP do plusa. Rezystory mogą mieć przerwę i należy je pomierzyć.
  • Poziom 10  
    Orzel27 napisał:
    W przypadku NPN emiter na minus a PNP do plusa.
    Mógłbyś trochę jaśniej?
  • Poziom 26  
    Znając polaryzację tranzystora w tym przypadku bd139 to npn zaś bd140 jest pnp. Emitery muszą być zasilone w przypadku bd139 minusem czyli masą układu natomiast emiter bd140 plusem. Nie znam tego układu, w jakiej jest klasie. Zapewne jest inaczej, emitery obciążone a zasilanie idzie na kolektory, wówczas na npn kolektor pod + a pnp do -. W załączniku jest podobny układ. Warto prześledzić także inne schematy wzmacniaczy.
  • Poziom 10  
    Na razie wymieniłem jedną z koncówek mocy.Mam teraz dwa NPN-tak jak było wcześniej.Jeden BD243C i D313E.Po włączeniu dalej tak samo-nic nie reaguje.Wydaje mi się że problem tkwi w tranzystorach sterujących(BD139 i BD140)Może powinny być inne do tego schematu??.Poprzednio był ten 2SD2012 i niby też jest NPN jak ten BD139 ale chyba inaczej działa.Co myślicie o tym??Proszę o jakieś wskazówki
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    2sd313 to npn, skoro grało na tych typach to nie można wstawić jak pisałeś bd244 ponieważ jest pnp. Jeśli d313 był sterowany przez d2012 czyli npn to wydaje mi się że drugi bedzie taki sam. Wstawienie elementu o innej polaryzacji nie wchodzi w gre. Posprawdzaj rezystory, diody i pomierz napięcia, wylutuj koncówki i uruchom najpierw przedwzmacniacz i driver, gdy uzyskasz sygnał na bazie końcówek możesz wstawić ostatni stopień.
  • Poziom 10  
    Udało się !!! :) Nareszcie.Zrobiłem tak jak mówiłeś żeby uruhomić najpierw sam przedwzmacniacz bez koncówek.Jako sterujące dałem narazie te co miałem jako końcówki BD243C(ten taki sam jak tamtem poprzedni 2SD2012 tylko że mocniejszy-tak mi się wydaje) i BD244C.Podłączyłem mały głośniczek i grrrrraaaaa!!.Dzięki za wszystko.W sumie mam jeszcze jedną prośbę- pomóżcie mi w dobraniu teraz tych końcówek i sterujących tak żeby było już dobrze???
  • Poziom 10  
    To jak myślicie jakie dać??Wiem że steujące muszą być słabsze od tych koncówek ale o ile,jakoś dokładnie to musi być?Proszę o pomoc w dobraniu.
    Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 10  
    Zrobiłem również i drugi kanał.Prosze jeszcze raz w pomocy dobraniu tranzystorów na końcówki i na sterujące.O ile muszą być słabsze tranzystory sterujące od końcówek???
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Ciesze sie że działa, nasze Polskie bd 139 i bd 140 wydają się odpowiednie do wysterowania bez obawy uszkodzenia. Wytrzymują do 80 volt i 1.5 ampera. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Jeszcze raz dzieki za wszystko.Chciałem włożyć za wszelką cene te BD139/140 ale ten BD139 nie chce mi grac nie wiem czy schemat jest jakis dziwny czy jak.Włożyłem w obydwa kanały jako sterujace jeden ten BD140 a drugi 2SD313E (3A).Jak byś miał chwile jeszcze czasu to powiedz mi czy taka para (różna-jeden mocniejszy drugi slabszy) może być??Na końcówkach mam 2* BD911(15A).Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Z braku laku i kit dobry, może pozostać w tym stanie, będzie wytrzymalszy :D
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc !! Wzmacniacz działa do dnia dzisiejszego i mam nadzieje że tak zostanie :)Był już wykorzystany na imprezie:D Wdudowalem jeszcze do niego wiatraczek(taki od kompa)w razie czego.Gra super,a jaki bass.
    Jakby ktoś chciał kiedys powymieniac się fotkami to proszę o kontakt.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.