Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o opinie jak umieścić i jakie dobrać czujki zewnętrzne

JanuszKornas 25 Aug 2019 18:18 345 1
Optex
 • #1
  JanuszKornas
  Level 11  
  Mam sobie taką działkę z zabudowaniami jak na rysunku:
  Proszę o opinie jak umieścić i jakie dobrać czujki zewnętrzne
  Wjazd na działkę jest od prawej strony. Od dołu mam sąsiadów w miarę spokojnych i pewnych. Od góry i na lewo, działkę otaczają tereny puste, częściowo podmokłe, częściowo łąki, krzaki. Nie da się dojechać żadnym pojazdem, no może motocyklem, ale są rowy po drodze, jakieś zarośla. Teren, z którego generalnie może przyjść złodziej. Ewentualnie na bezczelnego od drogi. Miałem ostatnio próbę włamania, nie wiem skąd przyszedł, ale po kilku latach zamieszkiwania czas jednak polepszyć kontrolę nad budynkami. Rano wychodzimy do pracy szkoły, w wekeendy często wyjazdy i dom niechroniony. W środku zamontowałem samodzielnie alarm (zarówno w domu jak i pomieszczeniach gospodarczych). Jakieś dwie kamery na razie, ale czas system rozbudować. Mam powiadomienia na GSM (poprzez zewnętrzny moduł PULSON GSM-1).

  Na rysunku pokazałem na fioletowo kierunek obserwacji kamer, jaki sobie zaplanowałem. A na zielono doświetlacze które mam w planach zamontować, takie "marketowe halogeny", w wersji LED, z wbudowanymi czujnikami ruchu/zmierzchu, (w rzeczywistości zakupione Osramy 2szt 20W i 2szt. 50W). Na działce mam dwa słupy, jeden niski 2m, a drugi "energetyczny", nie wiem czy ma dokładnie 6/8m, ale jest wysoki. Kamerę chcę umieścić na wysokości około 4m, aby więcej widziałą i aby ją trudniej uszkodzić, gdyby złodziej się pojawił.

  Proszę o komentarze co do rozmieszczeni kamer i naświetlaczy oraz jak i gdzie zamontować czujki ruchu zewnątrzne.

  Czujki ruchu zewnętrzne chcę jakoś tak skonfigurować, aby wywoływały alarm, ale dawały znać tylko SMSem i aby uruchamiały nagrywanie. Bez syreny zewnątrznej. Mogą się się częściej włączać, alarmować ptaki itd... generalnie dzikie zwierzęta się nie kręcą, psów nie ma, dzików, saren itp.... bywają w okolicy, ale nigdy jeszcze nie były u mnie na działce, mają ściezki kilkaset metrów dalej. Raz spacerował przed oknem bocian za dnia. ;-) Chadzają koty od sąsiadów, czasami.

  Doświetlacze mają płoszyć złodzieji, żeby na "dobry wieczór" wiedzieli, że "coś" ich widzi i nie są niewidzialni, a także być użytecznymi dla domowników, gdy jest impreza na tarazie, itp. Doświetlacze mam zamiar eksperymentalnie tak ustawić, aby nie oślepiały kamer, nie zawsze daję pod/nad kamerą, ponieważ z użytecznego punktu widzenia, lepiej aby światło było w innym miejscu, a kamera, aby patrzyła z innego miejsca, to więcej zobaczy przy kącie patrzenia 90stopni.

  Czujki zewnętrzne mają mi dać znać, że ktoś zwiedza mi zabudowania i aby się to wszystko nagrało. Jedną dwie kamery włączę na stałe, ale pozostałe chcę aby się nagrało tylko coś co było godne uwagi.

  Miałem dylemat czy dział, kamer czy dział Alarmów, bardziej mi zależy na czujkach alarmowych niż na alarmie, więc tutaj umieszczam.

  Kamery mam IP 250-350zł na razie 4, dokupię kolejne w miarę pojawiania się okablowania. A czujki zewnątrzne zakładałem, że mogą kosztować 300-400zł/szt. No i mam zagawostkę jak je poustawiać, aby przy ich zakupie nie zbankrutować. Te które oglądałem mają 90stopni kąta patrzenia, najlepsze by były z kątem 180stopni, ale takich nie znalazłem.
 • Optex
 • #2
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wiem, że kolega trochę poczytał ;) , przygotował się do tematu i nawet ładnie wszystko zreferował. Niestety to nadal trochę mało, aby coś doradzać. Przy doborze czujek zewnętrznych trzeba zwrócić uwagę na odległości, zagospodarowanie terenu, ogrodzenie i to coś co trudno czasami nazwać, a co się wie widząc obiekt na żywo. Można się naprodukować, a w realu okaże się, że jedna rynna krzak czy słup spowodują ze nasza koncepcja okaże się złą.