Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technics SU-5 - jakie żarówki do podświetlenia?

Damian47PL 25 Aug 2019 20:01 894 7
    Damian47PL
    Level 3  
    Witam. Mam wzmacniacz Technics Su-5 ze spalonymi żarówkami. Jakie żarówki będą odpowiednie, aby nic się nie spaliło? Siedzą tam trzy osiowe o symbolu XAMR68S8, takie oznaczenie podaje serwisówka. Zasilane są w zależności od sytuacji:
    1.) Dwie szeregowo i poprzez rezystor 120ohm/1W do masy, w sytuacji gdy przycisk bass boost jest wyciśnięty.
    2.) Gdy przycisk bass boost jest wciśnięty, wtedy zapala się trzecia żarówka, która go podświetla, a rezystor jest pomijany.
    Stabilizator zasila tylko żarówki.

Fragmenty z instrukcji serwisowej rozjaśnią sytuację. Niestety nie ma w niej opisanych parametrów żarówki.
    Technics SU-5 - jakie żarówki do podświetlenia? Technics SU-5 - jakie żarówki do podświetlenia?
    Damian47PL
    Level 3  
    W domu na już mam 12V/50mA, będą dobre? Czy kupić 12V/80mA? 8V/80mA nie znalazłem a ledów nie chcę.
    Romantello
    Level 14  
    Nie ma idealnego rozwiązania, bo żarówek 8V/80mA już nigdzie nie kupisz a każda o trochę innych parametrach zaświeci inaczej lub wcale.
    Ze schematu wynika, że oryginalne żarówki pracują pod napięciem 22,6V/3=7,53V i zakładając że rezystor r609 jest oryginalnie dobrze dobrany można obliczyć prąd pracy 7,53V/120ohm=0,063A=63mA. Teoretycznie moc każdej żarówki w czasie pracy wynosi 0,47W - i tej mocy mniej więcej trzeba się trzymać, żeby podświetlenie nie raziło lub nie dawało zbyt mało światła.
    Najlepiej chyba zamontuj te które masz 12V/50mA - dają moc znamionową 0,6W ale ponieważ będą pracować przy zaniżonym napięciu (po zmianach 34,4V) to powinny dawać ilość światła podobną do oryginału.
    Żeby przy tych żarówkach chciało to pracować poprawnie to trzeba wylutować całkowicie lub jedną nóżkę diody D404 (napięcie zasilania na żarówki podniesie się na 34,4V) i wymienić rezystor R609 na taki o wartości 240-270ohm (wyrówna moc świecenia dwóch żarówek).
    Najlepiej dobrać tak rezystor żeby w czasie pracy dwóch żarówek z rezystorem napięcia mierzone na rezystorze i każdej z żarówek były równe - w tym przypadku ok 11,47V
    Należy też wylutować diodę D406 ponieważ zabezpiecza przekroczenie niższego napięcia pracy żarówek a po zmianach będzie przeciążać ich zasilanie 34,4V.
    Mam nadzieję że nic nie poplątałem :) a koledzy pewnie to sprawdzą
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Przeciez to aż się o LEDy prosi. Są takie diody, o niskiej temperaturze barwowej, idealnie imitujące światło żarówek. Może mało to ,,szlachetne"i profanujące, ale tak zrobiłem w swoim magnetofonie Technics 1500.
    Damian47PL
    Level 3  
    Myślę o drugiej opcji. Przerobić na zasilanie równoległe i dać stabilizator na 12V. Wtedy problemu by nie było i nie muszę martwić się o dobór żarówek i czy się coś spali czy nie. Kwestia generalnie dorobienia trzech kabli i usunięciu zworek.

Dodano po 8 [godziny] 16 [minuty]:

Wstawiłem 3x 12V 50mA. Wszystko wygląda optymalnie. Podświetlenie jasne, widoczne. Dołączenie trzeciej żarówki nie powoduje znacznego przygasania żarówek. Stabilizator nie grzeje się, żarówki też nie. Więc jest dobrze.
    Damian47PL
    Level 3  
    To teraz ostatnia prośba. Żarówka osiowa z Tunera Technics ST-5L., do podświetlania skali. Jest spalona. Oznaczenie Elna F58 94V-0. Nie mam schematu.